FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ

odpovídal(a): Redakce

Daň z prodeje nemovitosti

Dobrý den, před rokem na mě vlastnicky převedli rodiče jejich rekreační objekt, který vlastnili desítky let - budu já při případném prodeji novému vlastníkovi nyní platit daň z prodeje nemovitosti? Trvalé bydliště mám 30let na stejné s rodiči na stejné adrese (ve městě), tento rekreační objekt na venkově užívám též od dětství. Děkuji MK


odpovídal(a): Redakce

Budeme platit Daň?

Dobrý den, budeme platit Daň z nabytí nemovitosti, když byl vklad do Katastru nemovitostí zapsán 1. 9. 2020. Děkuji Jana



odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu který je ve firmě

Dobrý den, nabyl jsem dědictví bytů a čtvrt. Jelikož je to zapsaný jako S.R.O. je to starší barák o 5 majitelích. A mají problém s tím abych svojí část prodal. Neboli dali mi svolení za určitých podmínek že si vyberou kupce oni. Navrhoval jsem rozdělení majetku, prodej celé firmy a aby si teda ten byt odkoupili oni. ničím nesouhlasili. Kdybych odešel tak mi vyplatí vstupní vklad. Jsem tak v pasti. Chci se zeptat jestli je nějaká možnost prodat ten byt a čtvrt aby to mělo nějáký smysl a dostal jsem značnou část cenu z toho bytu. Děkuju moc Hrdina


odpovídal(a): Redakce

Dražba bytu v exekuci - vrácení peněz

Dobrý den. Vím, že toto téma zde není, ale možná budete moci odpovědět. Měla jsem byt v exekuci a ten se prodal v dražbě. Dluh byl relativně malý a nemovitost se prodala za mnohem větší cenu. Včera mi přišel dopis o tom že se nemovitost bude přepisovat v katastru. Chci se zeptat za jakou dobu by mi mohl exekutor poslat zbytek peněz z prodeje nemovitosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Směna pozemku

Dobrý den, Směňoval jsem pozemek s městem u domu za tři parcely ostatní komunikace, které jsem dal městu. Já dal městu 3x větší výměru v m^2. Vše proběhlo v pořádku až dokud jsem zašel na finanční úřad a vypočetli daň ze směny. Vypočítali směrnou hodnotu a vyšlo jim 166 Kč za m^2 a že já mam platit daň za to co jsem dal, nikoliv co jsem dostal, což mi přijde divné když na titulní straně je daň z nabytí. Dále je mi divné jak přišli na cenu 166,- Kč za m^2 když to není v intravilánu. Tržní cena je daleko nižší. Můžete poradit děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Odkup nemovitosti

Dobrý den, prosím se na vás s prosbou o radu...zamýšlíme s manželem podnikat v pronajaté budově, do které však je třeba investovat. Vlastník investovat nechce, alenám to umožní. Máme smlouvu o nájmu na 20 let. Jak vyřešit případný odkup? Např. po určitém obdobý placení nájmu, aby vlastnictví přešlo na nás nebo právo předkupní s pevně stanovenou cenou a dobou. Děkuji Soňa Pšeničková Soňa Pšeničková sonapsenickova@email.cz 737133926


odpovídal(a): Redakce

Výše daně - směrná hodnota nebo zjištěná cena

Dobrý den, koupili jsme od developera nový dům se zahradou. Podali jsme řádné daňové přiznání na nezastavěný pozemek, přiložili jsme kupní smlouvu, kde byla uvedena cena za nezastavěný pozemek a zaškrtli jsme políčko použít směrnou hodnotu, že pro určení srovnávací daně . Dle ceny, kterou jsme zaplatili za pozemek nám vyšla záloha na daň cca 35 000 Kč. Nyní nám přišel výměr od FÚ, že máme doplatit cca 60 000 Kč, protože neberou cenu, kterou jsme zaplatili, ale 75% směrné hodnoty. Doplatek zaplatíme, ale zajímalo by nás, jestli nemůžeme podat dodatečné daňové přiznání a použít pro srovnávací cenu odhad znalce, protože ten by nám mohl zohlednit, že pozemek má dvě věcná břemena a část je za plotem a nemůžeme ho řádně užívat, protože tam má ČEZ přístup k elektroměru, který patří k úplně jinému domu. Můžete mi říci, zda můžeme podat dodatečné daňové přiznání a jestli by byla šance zohlednit ta věcná břemena. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit dan z NNV

Dobrý den, jsem podílová spoluvlastnička nemovitosti. Došlo ke změně podílu v můj prospěch (navýšení). Jsem povinna zaplatit daň z nabyti nemovitých věcí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

dědické řízení

Dobrý den V rámci dědického řízení je nutno ohodnotit majetek po zemřelém na pokyn notáře makléřem realitní kanceláře. V tomto případě se jedná o rodinný dům se dvěma bytovými jednotkami V jednom bydlel zemřelý, ve druhém bydlí dosud jeho syn s rodinou. Je povinnost syna umožnit přístup do tohoto jím obývaného bytu makléře realitní kanceláře, Jestli-že ano, podle jaké právní normy. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Daně při rozdělení majetku

Dobrý den, prosím o radu. Tři majitelky dědictví (neobyvatelný dům , pole, lesy) si chtějí své dědictví rozdělit - každá si vezme pozemky v odpovídající hodnotě 1/3 - bezplatné převody vzájemnou smlouvou asi darovací . Platí se z takového převodu daně? Za jakou dobu může svůj díl majitelka prodat? Je nějaké daňové omezení? Děkuji Lenka


odpovídal(a): Redakce

Jaké daně se platí při prodeji a koupi bytu?

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Máme zájem o koupi bytu. Majitel v bytě bydlí 4 roky. Potřebovala bych vědet, kolik se platí daň z nemovitosti, v případě, že majitel nebydlí v nemovitosti déle než 5 let. Bylo nám řečeno, že daň činí 15 %. Děkuji za odpověď a radu. Pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Kdy se nemusí platit daň z nabytí nemovitých věcí?

Dobrý den, kupuji bytovou jednotku po rekonstrukci, která byla rozšířena o přístavbu v dvorní části uvedenou i v kupní smlouvě. Jedná se o první úplatné nabytí do 5 let ode dne dokončení stavebních úprav. Vztahuje se na tento případ osvobození od daně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na hypotéku

Dobrý den, v návaznosti na nové podmínky pro získání hypotéky mám jeden dotaz k podmínkám. Dá se do měsíčního čistého příjmu započítat i výdělek z pronájmu bytu a vedlejší příjem v podobě hotovosti na splácení leasingu? Má situace je taková: hrubá mzda 45000 Kč, žena na mateřské 7500 Kč. Od příbuzné osoby mám splátky automobilu (osoba příbuzná neměla v té době nárok na půjčku). Splatnost v roce 2023. Dále úvěr splatný v roce 2023 - 5000 Kč měsíčně. Zároveň mám stavební spoření, kde mám v tuto chvíli 100 000 Kč a dále vedlejší příjem z pronájmu orné půdy. Měsíční příjem tedy 40000,- čistého. Současné splátky ve výši 12500 Kč. Měl bych nárok tedy třeba na úvěr ve výši 3500000 Kč? V budoucnu by k současnému příjmu přibyl i výdělek z pronájmu bytu. Hlavně mi jde o to, jestli se vedlejší příjmy započítávají k čisté mzdě při výpočtu nároku nebo ne. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyplacení spoluvlastníka a daň z nabytí

Dobrý den, s přítelem vlastníme napůl malý rodinný domek. Já bych mu svou polovinu chtěla přenechat, aby vlastnil celou nemovitost. Dočetla jsem se, že bychom měli sepsat Dohodu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, kde by se určila cena, za kterou mu svou polovinu přenechám - dohoda v tomto případě supluje kupní smlouvu a přikládá se i na katastrálním úřadě k žádosti o změnu? A můj hlavní dotaz se váže k dani z nabytí nemovitých věcí. Přítel zaplatí 4% zálohovou daň z nabývací hodnoty, která bude uvedena v dohodě. A vyplní formuláře pro určení směrné hodnoty. A pak má finanční úřad čas na to, aby vypočítal směrnou hodnotu a případně chtěl po příteli doplatek, je to tak? Kolik času finanční úřad má? A pokud bych příteli chtěla svůj podíl darovat darovací smlouvou, neplatil by žádnou daň z nabytí? Formulář by ale i tak musel podat? Předpokladem pro neplacení darovací daně je soužití ve společné domácnosti alespoň jeden rok. Může to finanční úřad nějak prověřovat? Ve společné domácnosti žijeme (jinde než v tom rodinném domku), mám přítele i napsaného jako spolubydlícího v dokumentech SJM. Máme ale oddělené účty s tím, že z mého odchází poplatky, hypotéka apod., on většinou nakupuje jídlo. Uznal by to FÚ? A co když se krátce po převedení (darování) podílu například rozejdeme? Nebude po mně FÚ chtít darovací daň dodatečně, když předtím jsme měli splněnou podmínku roku ve společné domácnosti? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Musím platit darovací daň při darování domu dceři?

Dobrý den, prosím o radu týkající se darovací daně. Rozhodla jsem se připsat své dceři čtvrtinu našeho rod. domku. Jednu čtvrtinu už dcera má. Jak mám postupovat a budeme muset platit darovací daň? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nabytí při převodu vlastnictví parkovacího stání

Dobrý den, letos jsme si pořídili parkovací stání v bytovém domě (novostavba), kde jsme před dvěma lety koupili byt. Šlo o převod z vlastnictví developera, nikoli FO (poslední stání, které bylo ještě k prodeji). Podléhá v tomto případě koupě garáže dani z nabytí?


odpovídal(a): Redakce

Daň z nabytí nemovitosti u družstevního bytu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kupoval jsem na začátku prosince družstevní byt formou hypotéky. Za převod družstevního podílu jsem zaplatil 1 900 000 Kč. Při převodu družstevního podílu na bytovém družstvu jsem doplatil zbývající anuitu 20 300 Kč po původních majitelích a zažádal o převod bytu do osobního vlastnictví. To se údajně uskuteční v měsíci březen, nebo duben. Zajímá mě, zda jsem povinen platit 4% daň z nabytí nemovitosti, nebo jsem z této povinnosti osvobozen. Na internetu jsem se dočetl, že v případě družstevních bytů se tato daň neplatí. Mohli byste mi v této věci poradit? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Povinnost podat daňové přiznání a hradit daň z nabytí nemovitých věcí

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zdali má moje babička povinnost hradit daň z nabytí nemovitosti. Babička vlastní podíl na nemovitosti ve výši id 1/2, druhou id. 1/2 vlastní zesnulý. Celá nemovitost je v katastru rozdělena na dvě čísla popisná. Nyní v rámci řešení dědického řízení probíhá na nemovitosti řízení se změnou vlastnictví. Nový stav bude že babička nebude vlastnit id. polovinu celého dvojdomu, ale bude výlučnou majitelkou jednoho čísla popisného, a zesnulý bude výlučným vlastníkem druhého čísla popisného. Je v tomto případě babička povinna podávat daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti a hradit daň? Předem děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nabytí nemovitosti při darovací smlouvě

Dobrý den, vlastním ze 2/3 pozemek, další dva spoluvlastníci mi své podíly převedou - jeden formou kupní smlouvy a druhý formou darovací smlouvy. Můj dotaz zní - jak to mám zahrnout do daňového přiznání? Zda podat jedno přiznání, kde budou uvedeny oba způsoby, nebo podat na každou operaci daňové přiznání zvlášť? Děkuji předem za odpověď.