Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

renta

Dobrý den. Pojišťovna Kooperativa mi vyplácela rentu po pracovním úrazu. Byla jsem vedena na úřadu práce, ze kterého jsem byla vyřazena v srpnu 2018 po správním řízení. Chtěla jsem se zeptat - kdybych se stala OSVČ, zda mi mi byla dále vyplácena renta a v jaké výši? Jsem uznána OZZ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

sdružení vlastníků bytových jednotek

Dobrý den. Mám byt v osobním vlastnictví v domě, kde je dalších 5 bytů v OV. V bytě mám dva komíny. Před časem jsme si objednali společně s ostatními vlastníky revizi komínů, která byla hrazena z fondu oprav. Nyní si chci objednat čištění svých komínů, a kominík po mně žádá k nahlédnutí již zmíněnou revizní zprávu, a náš předseda sdružení vlastníků bytových jednotek mi ji odmítá vydat. Můj dotaz zní, zda má povinnost mi ji vydat či nikoliv? Dále se chci zeptat, zda má předseda povinnost vydat mi k nahlédnutí Stanovy sdružení vlastníků bytových jednotek, kde předpokládám bych měl také nalézt odpovědi na své dotazy. Děkuji, s pozdravem Jan Hauer, Žatec…



odpovídal(a): Redakce

výživné ze starobního důchodu

Prosím o informaci, jaká je zhruba výše výživného ze starobního důchodu 11000,- Kč na dvě děti. Jedno ZTP/P a druhé studující. Děkuji Anna


odpovídal(a): Redakce

Růst rodičovského příspěvku

Dobrý den, prosím o radu. V dubnu 2019 vyčerpám rodičovský příspěvek (220.000 Kč). Dcerka bude mít začátkem července 2019 dva roky. Mohu tedy zažádat na ÚP o navýšení RP (80.000 Kč) a příp. kdy? Zda mohu již nyní nebo vyčkat na duben 2019? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Růst rodičovského příspěvku v 2019: je možný doplatek?

Dobry den, Vim, ze je to jeste v jednani, ale pokud by byl rodicovsky prispevek navysen od ledna 2019, tak bych se chtela zeptat: Mam dite, ktere bude mit v srpnu 2019 4 roky, takze by se me navyseni tykalo? Jenze rodicovska mi bude koncit po 3 letech v srpnu 2018. Mam si rodicovskou prodlužovat na 4 roky, abych na prispevek dosahla nebo i kdyz mi rodicovska skonci, tak si pak muzu o ten prispevek zazadat, i kdyz uz na rodicovske nebudu? Muzu byt i zamestnana a dite mi chodit do skolky a stejne na prispevek 80 tisic budu mit narok? A jak se pak prispevek bude vyplacet. Jednorazove? Moc dekuji za odpovedi.


odpovídal(a): Redakce

Termín odchodu do důchodu

Dobrý den, manžel je v nepřetržitém zaměstnaneckém poměru. V roce 2018 v červnu mu vznikl nárok na odchod do důchodu. V únoru téhož roku podstoupil operaci a neschopnost trvala do konce září t.r. Když žádal v září o vyměření důchodu, bylo mu na správě důchodového zabezpečení řečeno, že mu nemůže být důchod vyměřen zpětně od června, jinak by musel vrátit nemocenskou. Proto požádal o výměru důchodu od října. Je to tak správně, v případě že není, je možné ještě požádat o dodatečnou úpravu ? Děkuji za odpověď Petráková


odpovídal(a): Redakce

Výše invalidního důchodu při přechodu ze 2.stupně na 3.st.

Dobrý den, prosím o informaci, zda je možné při přechodu ID ze 2.st. na 3.st. použít koeficient 1,3333 místo 2 Připadá mi nespravedlivé takto uměle snižovat výši výplaty jenom proto, že se člověku zhoršil zdravotní stav v prosinci 2010, kdy došlo ke změně 1.st. na 2.st. a aplikovat tzv. "Přechodné ustanovení" zákona. Cituji: "Koeficient stanovený podle ustanovení § 41 odst. 3 zdp při změně inv. důchodu pro invaliditu třetího stupně činí 2, podle čl. II bodu 3 zákona č. 220/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění, se však použije koeficient 1,3333." Má smysl podávat námitku? Nenastala od r. 2011, kdy toto Přechodné ustanovení vešlo v platnost, nějaká změna zákona? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prodej movité věci

Dobrý den, chtěl bych se zeptat když prodám např. měřící přístroje za více jak 30 000 Kč do zahraničí, jestli se jedná o podnikání nebo mimořádný příjem a musí se danit? Jsem student a nejsem OSVČ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

čerpání dovolené místo neschopenky

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně využití dovolené místo neschopenky. 04.02.2019 půjdu na lékařský zákrok po kterém bych měla být zhruba 14 dní v pracovní neschopnosti. Mám právo říci v nemocnici, že neschopenku nechci a vyberu si dovolenou, pokud mi to v práci umožní? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Pronájem nemovitosti

Dobrý den, může mě syn přenechat do pronájmu bytový dům za symbolickou cenu, když ho dostane od nás ( rodičů) darem? Děkuji za odpověď Jaroslav Kozák



odpovídal(a): Redakce

náhrada mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat při výběrovém řízení. Ucházím se v rámci podniku o jinou pracovní pozici, nicméně výběrové řízení se koná na centrální pobočce v Praze. Mé pracovní místo je v Ostravě. Musím si brát dovolenou nebo jak se v takovém případě postupuje? Jak je to s cestovními náhradami? Děkuji za odpověď. Hrouzová


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v Rakousku

Dobrý večer, chtěl bych vás požádat o radu. V Rakouské firmě jsem pracoval 5let a 4měsice a můj dotaz je. K 16.10 jsem předal majiteli firmy výpověď a on řekl, že mužů klidně odejít, ale že mi výpověď nepodepíše. Jelikož mám u firmy 120 odpracovaných presčasovych hodin, poté 15 dni odpracovaných z měsíce říjen a myslím, ze bych měl mit nárok na poměrnou část z 14 platu což je z 9 a půl měsíce. Mám pocit, ze to zaměstnavatel směřuje k tomu, ze řekne, ze jsem odešel bez souhlasu a porušil jsem své povinnosti a bude mi chtít citelně pokratit peníze na které mám nárok. Můžete mi prosím poradit jak mám postupovat. Dekuji Michal.


odpovídal(a): Redakce

opravné daňové přiznání

Dobrý den, v březnu 2017 uplatnil manžel v daňovém přiznání za zd. období 2016 slevu na dani na manželku. Součástí daňovém přiznání bylo moje čestné prohlášení, že jsem neměla příjem přes 68 000 Kč. Nyní byl vyzván FÚ k vrácení přeplatku na dani + mu bude vyměřena pokuta, že došlo k chybě v daňovém přiznání. Já jsem v roce 2016 obdržela od ČSSZ peněžitou pomoc v mateřství ve výši 54 308 Kč, jenže z toho 23 312 Kč se týkalo prosince (bylo vyplaceno v lednu). Započítala jsem tedy do svého příjm 30 996 Kč. Dále jsem měla od zaměstnavatele proplacenou dovolenou, kde vyměřovací základ činil 22976 Kč. Dnes jsem hovořila s pracovnicí FÚ, která mi sdělila, že peněžitá pomoc v mateřství se neuplatňuje podle období, na které se vztahuje, ale podle období, kdy byla poukázána! Odkázala mne na metodický pokyn č. D22. Vše jsem si dohledala a můj dotaz tedy zní. Může FÚ požadovat vrácení daně a ještě úroky (!!), když v zákoně o dani z příjmu 586/92 Sb, § 35ba není uveden fakt, že se peněžitá pomoc v mateřství počítá podle data, kdy byla poukázána? To má skutečně běžný občan sledovat metodické pokyny finančního ředitelství? Zasílá je snad finanční ředitelství všem daňovým poplatníkům? Přijde mi to neuvěřitelné a nehorázné, když vše ostatní se počítá podle období, ke kterému se příjem vztahuje. A ještě úroky?? Děkuji za vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

odstupne

Dobry den, k 1.1.2019 dohodou ukoncim sve zamestnani u zamestnavatele. Duvod je nadbytecnost z duvodu reorganizace. Dostanu odstupne ve vysi 12 prumenych mesicnich platu (3 mesice ze zakona, 9 mesicu dle kolektivni smlouvy). Jak jsem pochopila, budu z odstupneho platit pouze dan. Muj dotaz je, zda dan budu platit jako prijem r. 2018 tj. v breznu 2019 nebo je to jiz prijem r. 2019 a dan budu platit az brezen 2020. Dekuji a s pozdravem Katerina Schneiderova


odpovídal(a): Redakce

dědění a prodej nemovitosti na Slovensku

Dobrý den - prosím o odpovědi na tyto otázky týkající se předmětu shhora: - český občan dědil ve SR po své tetě (Slovence). Platí daň z dědictví - kolik tato činí - a podle jakého zákona? - český občan (výše) zdědil kromě jiného byt ve SR a tento prodává po projednání dědictví. Platí se ve SR daň z převodu nemovitosti (kdo je plátcem) či daň z nabytí nemovitosti (kdo je plátcem) nebo daň z příjmů? Příp. za jakých podmínek je tento převod od daní osvobozen. Prosím též o sdělení čísel daňových zákonů ve Slovenské republice. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

mateřská/rodičovská dovolená

Dobrý den, jsem v současnosti na rodičovské dovolené (do listopadu 2019). V březnu 2018 mi skončila smlouva u zaměstnavatele a tudíž až mi rodičovská skončí, budu nezaměstnaná. Před nástupem na mateřskou (září 2017) jsem pracovala a odváděla zdravotní i sociání pojištění jako zaměstnanec. Na podzim 2019 plánujeme další dítě a tak se chci zeptat, co mohu udělat pro to, abych měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následně si mohla sama zvolit délku rodičovké dovolené s dalším dítětem? Jsem také spolu s manželem jednatelkou naší firmy. Mám se od něj spíše nechat zaměstnat? Mám si platit nemocenské potjištění, případně v jaké výši? Děkuji za pomoc a radu. S pozdravem Kateřina Kozlová


odpovídal(a): Redakce

Jak napsat darovací smlouvu

Prosím o vysvětlení, jaký je rozdíl mezi darovací smlouvou od jedné osoby, kde daruji sám a smlouvou darovací od manželů ze SJM. Obdarovaným bude syn. Slyšel jsem, že se smlouva v něčem liší. Neradi bychom udělali chybu ve smlouvě. Předem děkuji za srozumitelnou odpověď. Zdravím J.Kozák


odpovídal(a): Redakce

výpověď pojištění

Dobrý den. Na základě ustanovení občanského zákoníku a obchodních podmínek jsem 3.3.2018 vypověděl pojistnou smlouvu DOMOV IN od Pojišťovny AXA " do tří měsíců od oznámení vzniku pojistné události ". Namísto potvrzení výpovědi, případně navrácení přeplatku pojistného jsem obdržel po 5 měsících ( !!! ) tj. 27.8.2018 upomínku k zaplacení dlužného pojistného. Obrátil jsem se záležitostí na telefonickou linku pojišťovny, kde mi sdělili, že mi byla zrušena pouze část pojistné smlouvy, která se přímo týkala pojistné události a zbytek smlouvy nadále platí. Více se o tom se mnou nehodlali bavit. Chtěl bych se vás tímto zeptat, zda byl postup pojišťovny správný, zda mám údajný nedoplatek uhradit a zda se lze proti rozhodnutí pojišťovny bránit a pokud ano, tak jakou cestou. Děkuji za radu. Petr Štika , tel : 604 175 307, e-mail: ppp.stika@seznam.cz


odpovídal(a): Redakce

Převod dovolené

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s převodem nevyčerpané dovolené do následujícího kalendářního roku. V naší firmě je možné čerpat dovolenou pouze do 30.11., neboť poté začíná sezona a vzít si dovolenou tedy není možné. V současné době mi zbývá více než 14 dní dovolené a byla jsem upozorněna, abych si ji vybrala právě do 30.11. s tím, že do dalšího roku bude převedeno maximálně 5 dní dovolené. Je možné aby něco takového zaměstnavatel nařídil? Děkuji Hodrová


odpovídal(a): Redakce

Práce na DPČ

Dobrý den, dcera pracuje na DPČ kde ve smlouvě je uvedeno 20 hod. týdně. Pracuje ale denně PO-PÁ 8,5 hod. , řekli jí že jinak to prý nejde, je to tak prý správně. Můžete mi prosím vysvětlit jak je to možné, když to podle zákoníku práce nelze. Děkuji za odpověď, s pozdravem Ludvík Punčochář



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.