Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Prodej neodepsaného vozidla

OSVČ vede daňovou evidenci, není plátcem DPH. V roce 2016 koupila osobní automobil v pořizovací ceně 259 000,00 Kč a zařadila ho do obchodního majetku, v tomto roce byly uplatněny odpisy (zrychlené: 51 800,00 krácené na 41 440,00 Kč auto bylo používáno i pro soukromé účely). V roce 2017 odpisy uplatněny nebyly pro nízké příjmy. V lednu 2018 OSVČ automobil prodala autobazaru za 131 000,00 Kč (velká poruchovost vozidla). Prosím, jak postupovat dále v daňové evidenci? Auto před prodejem vyřadit z obchodního majetku a částku 131 000,00 Kč v daňovém přiznání zapsat do přílohy č. 2 §10? Zapisuje se prodejní cena (131 000 Kč) jako příjem do pokladny? Jak postupovat se zůstatkovou cenou, která je vyšší než cena prodejní? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Účet za telekn

Dobrý den, jsem OSVČ a manžel je zaměstnán. Od zaměstnavatele využívá zvýhodněný tarif na telefon, kdy v rámci zvýhodnění má pod smlouvou i ostatní členy rodiny, včetně mě a mé číslo, které použivám pro podnikání. Na výpisu za služby jsou jasně vedeny náklady na jednotlivá telefonní čísla včetně toho mého. Platby za služby jsou však hrazeny z účtu manžela. Jakým způsobem si mohu náklady za svůj telefon dát do učetnictví? A mohu platbu manželovi provést jednorázově za celý rok? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Prodej pozemku a osvobození od daně

Dobrý den, letos chci prodat pozemek, jehož jsem majitelem pouze rok. Chtěla bych využít zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje a použit tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb. Chci zrekonstruovat dům, který jsem dostal darem od rodičů. Mohu dostat radu jak v této záležitosti postupovat. Také bych se chtěla zeptat, jestli do tohoto mohu zahrnout i částku, kterou musím vyplatit své sourozence. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku na dani po odečtení záloh

Dobry den, v roce 2018 jsem mela zaplatit zalohy na dan z prijmu ve vysi 53.600Kc, avsak platbu jsem provedla az opozdene, a to 14.1.2019. Ted jsem odeslala priznani k dani z prijmu za rok 2018 a vychazi mi zaplaceni dane 22.425Kc. Pokud ale odectu zalohy (zaplacenych 53.600), mel by mi FU vratit 31.175Kc. Jak mam pozadat FU o vraceni? A tech 22.425Kc platit nemusim? Nerada bych, aby mi zacali bezet nejake penale...Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Musím uvádět příjmy z Řecka?

Dobrý den, četla jsem smlouvu o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Řeckem. Pochopila jsem tedy, že nemusím uvádět údaje z Řecka do daňového přiznání tady v ČR. Je tak? V Řecku jsem pracovala 3 měsíce. 


odpovídal(a): Redakce

Příjem ze zahraničí

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu týkající se zdanění příjmu ze zahraničí z Irska. Dcera pracovala část roku 2018 v ČR a od srpna 2018 do března 2019 v Irsku. Tudíž si podá daňové přiznání v ČR. Dle formuláře z Irska P60 jsem vyčetla, že v Irsku neplatila žádné daně, pouze měla daňový kredit a platila sociální pojištění. Musí tedy všechny příjmy dosažené v Irsku zdanit v ČR? A vyplňuje se pouze příloha č.3 daňového přiznání? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Jak postupovat pokud pojišťovna nezaslala potvrzení pro daňové účely?

Jak postupovat, když pojišťovna navystaví potvrzení pro daňové účely pro rok 2018 a konec možnosti podání do daňového přiznání se blíží?


odpovídal(a): Redakce

Dodací list - potvrzení ze strany příjemce

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jestli je pro potřeby české firmy, která dodává do Německa, nutnost obdržet od příjemce zboží v Německu podepsaný dodací list? Díky


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti při práci v zahraničí

Dobry den.Chci se zeptat jestli mame narok na danovy bonus na dite kdyz pracujeme s manzelem v Nemecku kde sme zamestnany avsak trvaly pobyt mam v Cechach. Muj mesicny prijem je kolem 2000 eur.Dekuji za brzkou odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku v důchodu

Dobrý den, můžete mi poradit, zda-li mám možnost uplatnit daňovou slevu na manželku? Tato je již 14 let v důchodu a vloni pobírala měsíční důchod ve výši 5.429,-Kč, t.j. za rok 65.148,-Kč. Po celou dobu důchodového věku je nadále společnicí v.o.s., která v loňském roce vykázala zisk ve výši 4.898,-Kč. Manželka má podíl ve společnosti ve výši 50%, tudíž měla roční zisk 2.449,-Kč - přivýdělek k důchodu. Tudíž celkový roční příjem manželky byl v loňském roce 67.597,-Kč a tím dle mého mě vznikl nárok na odpočet daně na manželku??!?? Mohu si ho tedy ve svém daňovém přiznání tuto slevu uplatnit?? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce

Dobrý den, prosím o radu. V současném zaměstnání mi končí pracovní smlouva, pokud bych si našla zaměstnání na DPP - výše hrubého výdělku 9 000 Kč za měsíc. Zaměstnavatel by tedy za mě zdravotní poj. neplatil a musela bych si ho platit sama? Jak je to v tomto případě se soc. pojištěním - je nutné ho platit, případně pokud bych se rozhodla ho nehradit, je nutné to někde hlásit? Jedná se o přechodnou dobu 2 měsíců, chci se ujistit v informacích, které mám k dispozici. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Paušální výdaje

Dobrý den, prosím o upřesnění, když budu za rok 2018 uplatňovat paušální výdaje 60%, a přesáhl jsem výdělkem 600000kč, zbytek nad onu částku budu muset celý přičíst k základu daně který mi vyjde z paušálu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Musím si podat daňové přiznání?

Dobrý den, v roce 2018 jsem pracoval na HPP od začátku ledna do konce července, od půlky srpna do konce ledna 2019 jsem chodil na brigádu na DPP a zároveň od 27. srpna jsem zapsán na VŠ jako student. Je mou povinností si podat daňové přiznání? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Uplatnění nezdanitelné části základu daně - životní pojištění

Dobrý den. V září 2018 jsem dovršil věku 60let a po sedmi letech jsem zrušil životní pojištění a to ke dni 1.10.2018. Mám nárok na slevu na daních za 9 měsíců loňského roku? (cca 9x 1000Kč pojistného) Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání a příjem ze zahraničí

Dobry den, minuly rok - 2018, som bol zamestnany na Slovensku az do konca oktobra, potom som si v decembri zalozil zivnost v CR, ale prvy prijem zo zivnosti som mal az v januari 2019. Na slovensku za mna podava danove priznanie moj byvaly zamestnavatel, a na CR, pokial tomu spravne rozumiem, mi teda vyplyva ze nemam povinnost podavat danove priznanie, kvoli nulovym prijmom, ale som povinny zdelit tuto skutocnost spravci dane? Tak sa chcem teda spytat ci je dostacujuce podat cestne prohlaseni o nulovem prijmu za rok 2018, alebo sa tato skutocnost zdeluje inym sposobom? Dakujem


odpovídal(a): Redakce

prodej nemovitosti

Dobrý den, v roce 2012 jsem zdědil 3 pozemky (zahradu, cestu a pole). Na zahradě se nacházela černá stavba, částečně zasahující na sousední pozemek lesa. V roce 2017 se mi podařilo část sousedního lesního pozemku odkoupit a provést změnu pozemku na zahradu. V roce 2018 se mi podařilo legalizovat stavbu. Také došlo k přečíslování pozemků, kdy se sloučila zděděná zahrada a odkoupená část lesa. V roce 2018 jsem všechny 3 pozemky i s chatou prodal jako celek. Jak se dopočítám k částce k dani z příjmu, když část nemovitostí byla v mém vlastnictví více jak 5 let (tudíž by měla být osvobozena od daně) a část ne? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mimořádný výběr z invest. životního pojištění

Dobrý den, ráda bych se informovala jaké daně souvisí s mimořádným výběrem z invest. životního pojištění. Ke konci roku 2018 jsem si u pojišťovny zažádala o výběr z pojištění. V lednu 2019 mi pojišťovna zaslala na účet částku mimořádného výběru (cca 120tis.). U této pojistné smlouvy byl v platnosti dodatek, který neumožňoval výplatu mimořádného výběru. A od počátku platnosti této smlouvy jsem si v daňovém přiznání FO uplatňovala platbu živ. pojištění. Od roku 2014 nejsem zaměstnaná, pouze pobírám rodičovský příspěvek. Je tedy správně, že nyní musím u příslušného FÜ podat daňové přiznání za rok 2018 a tím dodanit za posledních 10 let uplatněné částky na poj. (tj.10letx6tis.)? Jde o příjem dle §10? Musím v daňovém přiznání jako příjem uvést i částku 120tis.? A dále - zahrnuje se tento mimořádný výběr do vlastního příjmu manželky? Můj muž si mě uplatňuje v daních (dokládám mu čestné prohlášení, že můj příjem v daném roce nepřesahuje 68 tis.). Moc děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odpisy nemovitosti

Dobrý den. Mám tento problém. Vlastním polovinu činžovního domu, který jsem nabyla dědictvím v roce 2013. Druhou polovinu vlastní moje teta, na níž byl dům přepsán v roce 1982; druhá polovina patřila mé matce, po níž jsem ji právě zdědila. O účetnictví se vždy starala maminka, která neuplatňovala odpisy, ale náklady na opravy a rekonstrukce účtovala jako ztrátu. Teď mám novou účetní, která začíná se zrychleným odpisem domu. Pán, který dělá účetnictví mé tetičce (není účetní), tvrdí, že teta nemůže odpisů využívat a jako argument říká, že je to proto, že to vlastní tak dlouho a odpisy nikdy nepoužívala. Jaký je Váš názor? Může moje teta, stejně jako já, začít používat odpis domu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Benefit

Dobrý den, v roce 2018 dostala dcera od zaměstnavatele akcie společnosti s tím, že se jedná o benefit a každý pracovník si musí tento příjem sám zdanit. Je možné tento příjem zahrnout do § 10 odst.1 písm. b) a uvést v příloze č. 2 daňového přiznání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti - pozemek

Dobrý den, nevím, zda bude prodej mého pozemku osvobozen od daně z příjmu či nikoliv. V době manželství v roce 2013 manžel koupil pozemek, který se do Katastru zapsal pouze na své jméno. V r. 2014 jsme přikoupili sousední parcelu, která byla do Katastru nemovitostí zapsána na nás oba. V roce 2015 jsme se rozveli, obě parcely byly přeparcelovány (nové rozdělení na čtyři parcely s novými čísly) - dvě parcely připadly mě a dvě parcely manželovi jako vyrovnání majetku manželů po rozvodu. Od nového přeparcelování jsou to tedy teprve jen 4 roky. Chci se zeptat, jestli prodej mých parcel spadá do osvobození od daně z příjmů (půdu jsem vlastnila i před rozvodem) a jestli se i tato doba spoluvlastnictví počítá do testu 5 let pro osvobození? Pokud příjmy z prodeje osvobozeny nebudou, z čeho se počítá daň? Pozemek chci prodat za 300tis.Kč, z doby vyrovnání manželů nemám žádný posudek ani odhad ceny nemovitosti. Budu platit daň z celé prodejní ceny nemovitosti? Děkuji za odpověď



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.