FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA ÚČETNICTVÍ

odpovídal(a): Redakce

Účetnictví s.r.o.

Dobrý den, kolega založil v Březnu s.r.o. ovšem všechny náležitosti co se vyřizovali doposud, tudíž start samotného prodeje naplánoval na září. Jelikož od založení zatím nic neúčotoval zajámalo by mě co se bude muset zpětně doůčtovat. Nejdná se zatím o plátce DPH bude muset dokládat nějaké dokumenty úřadům ? děkuji za odpoveď

Mzda

Dostala jsem doporucenku od ÚP byla jsem na pohovoru a oni po me chteji ucet jenze ja ho nemuzu mit skrz exekuce tak jsem se jich ptala jesli mi to muzou poslat slozenkou. Rekli mi na to ze to v zadnem pripade a ani na ruku ze to nejde. A taknto chtela napsat do te doporucenky a delat mi problemy na Úp.tak jsem to hejak ukecala ze si nekoho najdu kdo mi ucet zalozi.ale bojim seabyho nevykradl.ma na to zasmestnasvatel pravo uz je to druhy mam stim velke problemy. Dekuji.muzete mi poradt co nejdriv karin malyszkova

Inventura

Dobry den,chtela bych se zeptat jak probiha inventura kdyz se zjisti ze zamestnanec krade penize z pokladny.Delam vedouci v obchode a kolega ktery je tam semnou si odnasi penize z pokladny.Bojim se toho ze kdyz mame oba hmotnou zodpovednost budu muset platit cast manka v inventure.predem dekuji za odpoved

založení běžného účtu v ČR pro Čecha s trvalým pobytem mimo ČR, ale v EU

Dobrý den, Ráda bych si založila běžný účet v ČR. Jsem občankou ČR, ale trvalé bydliště mám v zahraničí. V EU. Ze zákona, jestliže mé trvalé bydliště je mimo území ČR, nesmím být držitelkou občanského průkazu, jenom cestovního pasu a toto je tedy zároveň můj jediný doklad totožnosti. Zároveň ze zákona vyplývá, že v rámci EU mi jakákoli banka nemůže odmítnout vystavit běžný účet. Pokoušela jsem se založit si běžný účet v bance v ČR, ale byla jsem odmítnuta s tím, že mi běžný účet nemohou vystavit, pokud nemám občanský průkaz! Pokud bych byla občanem jiného státu, potom by nebyl problém účet mi na základě cestovního pasu vystavit. Protože mám ale českou národnost, bez občanského průkazu mi prý asi žádná banka běžný účet nevystaví. Jak to tedy udělat? Jakým způsobem si mohu jako Češka s trvalým pobytem v zahraničí, ale v EU, založit běžný účet v Čechách? Děkuji za váš čas. S pozdravem, Hana Katzourakisová

Pracovní smlouva a DPP u jednoho zaměstnavatele

Dobrý den, pracuji v oblasti sociální péče. Zaměstnavatel mi pro přesčasové hodiny uzavřel smlouvu Dohoda o provedení práce- tuto částku účtoval do mzdy HPP. Je to správné? Můžu požádat v dalším případě o rozdělení a vyplatit mzdu DPP mimo účet? Děkuji.

odpovídal(a): Elena Ondrová

Musí se dobírka evidovat v účetnictví?

Dobrý den, chci se zeptat na následující. Zakoupil jsem přes eshop vrtačku na dobírku. Doručovací í fakturační údaje jsem vyplnil na firmu. Jsme plátci DPH. Chci se zeptat zda musí být tento doklad evidovaný v účetnictví Kvůli kontrolnímu hlášení nebo něčemu jinému? Děkuji

Odpisy pronajímaného bytu

Dobrý den. Je pravda, že u bytů získaných tzv. "bezúplatným" převodem (kdy je předtím byt splácen a doplacen) z družstevního do osobního vlastnictví, nelze pak při pronajímání tohoto bytu uplatňovat do daní odpisy bytu? Pokud to je pravda, tak na základě jakého předpisu? Rád bych si takový nesmyslný předpis sám přečetl. Děkuji.

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádací podíl

Dobrý den, v roce 2015 jsem zakládal s.r.o. Jsme 2 jednatelé a celkem 3 společníci s podílem 45:45:10. Jeden ze společníků (45 % podíl) a zároveň jednatelů hodlá s.r.o opustit a žádá vypořádací podíl ve výši 1.000.000,-- Kč. Způsob ukončení a odchodu netřeba teď řešit. Spíše mně zajímá způsob výpočtu a výše vypořádacího podílů. Ve společenské smlouvě máme ujednáno, že výpočet se řídí § 36, odst. 2 ZOK, tedy z vlastního kapitálu. Naše společnost se zabývá prodejem potravin - maloobchodní jednotka. Jsem hlavní účetní a dle mého názoru je vlastní kapitál tvořen základním kapitálem (100.000), nerozděleným ziskem minulých let (byl rozdělen), a hospodářským výsledkem běžného období (250.000). Žádné kapitálové fondy nevykazujeme. Dle mého názoru by tedy vypořádací podíl měl činit 45 % z částky 350.000 = 157.500,-- Kč. Samozřejmě ještě zdanit srážkovou daní 15 %. Je má úvaha správná, či se pletu? Co je vlastní kapitál společnosti? Společník tvrdí, že se podíl počítá z čisté hodnoty obchodního majetku, tedy z AKTIV (peníze na účtu, v pokladně, zásoby, budova...), což by dle rozvahy činilo asi 30.000.000 a vypořádací podíl by byl hodně vysoký. Ještě dodávám, že společnost nelikvidujeme, jen se jedná o odstoupení jednoho ze společníků. Ostatní 2 společníci obchodní podíl kupovat nechtějí. Děkuji za odpověď.

Účtování oprav

Firemní Investice do rod.domu , který bude v budoucnu využit k pronájmu Opravujeme rodinný dům z firemního účtu.( Faktury jsou vystavovány na firmu a jméno jednatelky). Tento rodinný dům , ve kterém má firma sídlo , patří 3 společníkům firmy. 1 .Jednatel, společník firmy a majitel opravovaného rod. domu zemřel. 2 společník firmy a majitel domu ještě žije. Já 3 společník , 2 jednatelka firmy, jsem začala investovat do oprav tohoto rod.domu a sídla společnosti.( tato společnost nemá nájemní smlouvu , aspoň jsem žádnou nenašla, ani nebyl prokazován ). Dědické řízení sice ještě není uzavřeno, ale paní notářka nám k informaci o rekonstrukci našeho domu z peněz ,, naší“ společnosti , odpověděla , že utrácíme ,, naše peníze“ Společnost přece může investovat do čeho chce? Všechny vyložené náklady mohu doložit doklady. Investovat jsme začaly nejen z důvodů katastrofálního stavu domu , kde má naše firma spol. s r.o. sídlo , ale i , že až odejde 2 . společník firmy , bude dům využit k podnikání jako penzion . Dnes, ale účetní tvrdí , že je vše špatně. Má pravdu? Dále : z fir. Účtu byly proplaceny náklady na pohřeb 1. Jedatele a společníka firmy spol. s r.o., můžeme toto vykázat jako osobní spotřeba? Později v době rekonstrukce , bylo již málo peněz na fir. Účtu, po poradě z účetní jsem nechala vystavit fakturaci nadále na firmu ( hlavička dle ob.rejstříku ) , ale peníze poukázala z jiného konta. Takzvaně zapůjčila. Je toto v souladu? Děkuji za odpověď

Účtování dotace

Dobrý den, Jsem účetní a ráda bych se zeptala, zda uvažuji správně. Nemám zkušenost s účtováním zvířat. Nyní mám nového klienta, který je zemědělec OSVČ a vede daňovou evidenci. V roce 2017 nakoupil jalovice 30. Dvě z jalovic se otelily, čili se z nich staly dospělé krávy. Tyto jalovice zaúčtuji jako dlouhodobý hmotný majetek – odpisová skupina 1. Tady první otázka, zda je eviduji jako jeden majetek, nebo každou krávu zvlášť. Jalovice, které nejsou dospělé, zaúčtuji do daňově účinných výdajů. K 31.12.2017 uděláme inventuru zásob. Pokud by se v dalším období jalovice otelily a staly se z nich krávy, pak to zaznamenám do evidence zásob (V jaké ceně je budu evidovat? Stále v pořizovací?). Do dlouhodobého hmotného majetku je nijak „nezařazuji“. Je to tak? Stejně tak bych postupovala u vlastních přírůstků?(Pouze v evidenci zásob? Opět, v jaké ceně?) A kdybychom v dalším období další dospělé krávy přikoupili, pak bych je evidovala jako technické zhodnocení již zařazených krav nebo jako samostatný nový dlouhodobý hmotný majetek? Ještě bych se ráda zeptala na účtování dotace PGRLF – kde jsme dostali podporu na snížení jistiny úvěru na nákup pozemku (zemědělské půdy). Jedná se o daňově účinný příjem, či nikoli (vzhledem k tomu, že se týká nákupu pozemku)? Moc děkuji za odpověď

Vložení auta do podnikání

Dobrý den, jsem OSVČ, vedu daňovou evidenci, jsem plátce DPH. Vložil jsem do podnikání soukromé auto a uplatním si vrácení DPH. Jak ale toto uvést v kontrolním hlášení k DPH, aby to souhlasilo s přiznáním k DPH (částku uvedu na ř. 40 a pak ř. 47).Děkuji.

Účtování stravenek

Dobrý den. Prosím o radu se stravenkami.. Restaurace vedoucí daňovou evidenci, plátce DPH. Zákazníci často platí stravenkami, proto firma uzavřela smlouvu se Sodexo. Nyní stravenky využívá hlavně při nákupu v Makro. TZN, firma složí stravenky v Makro, dostane výčetku poukázek. Následně na fa za nákup je uvedena také částka hrazená poukázkami. 1x týdně přijde fa od firmy Sodexo, kde je vyčíslení poplatků a provize firmě Sodexo za složené stravenky a výčetka hodnoty složených stravenek k proplacení. Tuto částku pak Sodexo skládá k proplacení Makru, u kterého firma složila stravenky. Můžete mi, prosím, poradit, jak v DE toto zaúčtovat? Je potřeba vést pokladnu zvlášť se stravenkami? Jakým způsobem zaúčtuji rozdíl mezi přijatými a odevzdanými stravenkami? V tomto případě má část provize firma Makro, část Sodexo... Děkuji.

Účtování stravenek

Dobrý den, nevím jak zaúčtovat stravenky v DE. Obchodník bere za platbu zboží stravenky. Ty pak odesílá na firmu Up Česká republika. Firma mu vystaví fakturu, kde dodavatelem je ona firma a odběratelem a zároveň i příjemcem je obchodník. Příklad. obchod. odvede stravenky v hodnotě 10000,-Kč. firma si vypočítá odměnu 5,5% tj 550,-Kč a vyúčtuje ZD 550,- daň 21% 115,50 celkem 665,50. Tuto částku odečte od hodnoty zaslaných stravenek 10000-665,50=9334,50 a tuto částku zašle obchodníkovi na účet. Já myslel, že udělám zápočet. VF 10000,- PF 9334,50+665,50 ale co s platbou na účet? Prosím poraďte. zdraví Naďa

Fakturované údaje

dobry vecer, mam vystavenou fekturu na jimku s dani 21% vsouctu praci-vakopani ,ulozeni a zahrabani stoji jiz zninena jimka s dani,ktera pak v naslednem souctu je v celkove sume zdanena znovu i s pracemi...jak tomu mam rozumet? deki za odpoved

Vystavení faktury

Dobrý den, plátce DPH vystavuje fakturu na provedené služby obchodní společnosti, která NENÍ plátce DPH (vše ČR). Ve faktuře - daňovém dokladu je u adresy společnosti (která službu objednala) uvedeno IČO (správně) a DIČ. DIČ ovšem ve tvaru CZ+IČO. I přesto, že společnost je neplátce DPH. Společnost, která takto doklad vystavila, se odkazuje, že DIČ není pro účely DPH, ale k dani z příjmu, kvůli kontrolnímu hlášení. Ráda bych věděla, jak je to s udáváním těchto náležitostí na fakturách - daňových dokladech pro neplátce. Jak pro fakturovanou službu do 10 000Kč či nad 10 000Kč. Opravdu může být na daňovém dokladu uvedeno DIČ odběratele, který DIČ vůbec nemá? Děkuji.

Stravné a daně

Dobrý den, jsme podnikatelé a poskytujeme zaměstnancům tuzemské stravné v hodnotě 72 Kč. Stravenky poskytujeme ve výši 100 Kč. Z jaké částky se vypočítává výše daňově uznatelných nákladů? Je to vždy z maximální částky tj. pro rok 2017 86 Kč nebo ze skutečné částky, kterou poskytuje firma na stravné? A do jaké výše může firma poskytnout stravné aniž by se zaměstnanci přidanila? Je stropem pro přidannění 72 Kč nebo 86Kc? Děkuji za odpověd.

Náležitosti dokladu

Musí být u prvotního dokladu (účtenka, paragon,atd) při zápisu do peněžního deníku prvotní doklad parafován a opatřen razítkem ? Peněžní deník který vede hospodář na jednotlivých bězích letního tábora se následně zpracovává do podvojného účetnictví provozovatele letního tábora. Děkuji za odpověď

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně knihy…

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně knihy jízd. Firma s.r.o, plátce DPH s os.autem vloženým do podnikání. Od ledna 2017 vede knihu jízd a uplatňuje DPH z nákupu. Od července by chtěla přestat vést knihu jízd a DPH si neuplatŇovat.Po ukončení roku by chtěla využít paušál 5.000,-/měsíc. Můj dotaz zní zda může v polovině roku přestat vést knihu jízd za předpokladu, neuplatňování DPH nebo musí celý rok pokračovat stejně. Děkuji s pozdravem K.D.

Drobný živnostník a platby v hotovosti

Dobrý den, celodenně pečuji o svou postiženou dceru, což je můj hlavní příjem. Dále si přivydělávám jako pedikérka a moje příjmy z vedlejší činnosti nepřesahují 5000kč. Jsem povinna mít od příštího roku registrační pokladnu? Děkuji za odpověď.

Vedení účetnictví

Dobrý den, pracuji jako zaměstnanec a jako FO si vylepšuji příjem prodejem cenných papírů. Rozdíl příjmu a výdajů je součástí daňového přiznání dle §10. Letošní rok jsem přešel na krátkodobé investování s tím, že příjmy z CP budou např. 91 mil. Kč a výdaje 90 mil. Kč. Chci se zeptat jestli neexistuje u těchto příjmů nějaké omezení (z hlediska jejich výše), při kterém bych musel vést daňovou evidenci nebo případně vést účetnictví. Děkuji za odpověď.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.