FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA BENEFITY ZAMĚSTNANCŮM

odpovídal(a): Redakce

Převod dovolené

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s převodem nevyčerpané dovolené do následujícího kalendářního roku. V naší firmě je možné čerpat dovolenou pouze do 30.11., neboť poté začíná sezona a vzít si dovolenou tedy není možné. V současné době mi zbývá více než 14 dní dovolené a byla jsem upozorněna, abych si ji vybrala právě do 30.11. s tím, že do dalšího roku bude převedeno maximálně 5 dní dovolené. Je možné aby něco takového zaměstnavatel nařídil? Děkuji Hodrová

odpovídal(a): Redakce

Jak řešit přetěžování zaměstnanců

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kam se obrátit s podáním stížnosti na chování a přetěžování ze strany zaměstnavatele. Dva roky pracuji ve firmě, jako vedoucí kuchyně. Když mě paní ředitelka lákala do firmy, tak mi slíbila cestovné. Po uplynutí tříměsíční doby jsem se přihlásila o příspěvek na dopravu a paní ředitelka se mi vysmála, že mi nic nedá, její slova " víte kolika lidem bych musela platit za dopravu ? " Na to jsem jí řekla, že mě to slíbila a když mě přijímala, tak přeci musela vědět co komu může slíbit. Vysmála se mi. Postupně z její strany lží přibývalo, ale já to neřěšila. Situace se vyhrotila na jaře, když jsem za ní byla v dobré víře, že s kolegyní už naší práci ve dvouch nezvládáme. Jsme dvě kuchařky, vaříme kolem 150-160 obědu, z toho je 100 jídlo nosičů, které si sami musíme pootvírat naplnit, opět zavřít a zkontrolovat, jestli jsme poslaly obědy všem. Sami si škrabeme zeleninu,brambory, veškerou přípravu děláme sami, myjeme černé, bílé nádobí, vše po sobě uklízíme,myjeme si sami kotle, prodáváme v kantýně, která je součástí kuchyně, svačiny, vaříme kávu, čaj a ve žních děláme svačiny pro zaměstnance. A to nemluvím o víkendový směnách. Do toho já, jako vedoucí kuchyně dělám veškeré papíry, co se týká kuchyně i kantýny, objednávky, EET, příjemky, výdejky a tak dále. Máme mnoho přesčasů,, které nám neproplácí, nepředvádí a vybrat si je také nemůžeme.Chtěla jsem aby nám přidaly třetí sílu, ale bylo mi řečeno, že zase tak moc práce nemáme. S kolegyní jsme opravdu obě hodně unavené a přetížené. Kolikrát v týdnu si nestihneme dát ani oběd. Před týdnem jsme obě podaly výpověď, už jsme to nevydržely. Chtěla bych, aby to jen tak ředitelce neprošlo a někdo jí srazil její povýšenost. Děkuji, už jen za to, že jsem se s vámi mohla podělit o svojí zkušenost.

odpovídal(a): Elena Ondrová

Uznatelnost stravenek

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat ohledně daňové uznatelnosti stravenek. Oběd strojí 80 Kč. Zaměstnavatel poskytuje stravenku ve výši 30 Kč. Stravenka je do výše 55 % jednoho jídla. Těchto 30 Kč je celých daňově uznatelných, nebo by se to mělo brát 55 % daň uznatelných a zbytek neuznatelný? Děkuji za radu

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.