FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA BEZÚPLATNÝ PŘÍJEM

odpovídal(a): Redakce

Darování obecního pozemku

Dobrý den, prosím o radu! Při digitalizaci a novém přeměření staveb a pozemků nám zjistili, že část našeho dvorku stojí na obecním. Je lépe pozemek, na kterém stojí malá stavba (kůlna, garáž), koupit nebo další možnost je darování pozemku od obce. Pár metrů čtverečních pozemku je na břehu říčky v záplavové oblasti, žádné jiné omezení není. Dar nebo koupě? Co je výhodnější nebo bezproblémové (sousedé)... Prosím o radu, spěchá! Děkuji Jana

Jak dosáhnout na dotace

Dobrý den, rádi by jsme s manželem začali podnikat v obchodě, chtěli bysme si zařídit malou vinotéku. Je možné získat do začátku nějakou dotaci? Děkuji.

Bezúplatný příjem

Dobrý den, ráda bych poskytla dar fyzické osobě. Jako OSVČ vykonává poradenskou a konzultační činnost, mimoškolní výchovu a vzdělávání a lektorskou činnost - dle Živnostenského rejstříku. Umožňuje náš právní řád poskytnout dar fyzické osobě OSVČ? Tento člověk vykonává velmi prospěšnou činnost. Jak poskytnout dar, pokud neznám číslo účtu? Existují i jiné přijatelné formy? Jinak mám všechny potřebné údaje.

založení klubu

Dobrý den, už provozuji hostinskou činnost a chci k tomu založit klub. Jak mám postupovat? Jak vést účetnictvi, přes pokladnu? Jednalo by se o přednášky a akce. Děkuji Srbová

Navýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den chci se zeptat. V říjnu mi skončí rodičovský příspěvek. Potom se budu hlásit na ÚP. Synovi bude v prosinci 2 roky, tudíž bychom měli mít na zvýšení nárok. Mě ale zajímá jak se bude zvýšení vyplácet, jestli jednorázově nebo zase půjdu na rodičovskou dovolenou a bude se mi to vyplácet měsíčně. Děkuji

opakovaný nárok na podporu v nezaměstnanosti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda mám nárok na opakovanou podporu v nezaměstnanosti,když jsem nevyčerpala celou podpůrčí dobu . Do 10.5.2017 jsem byla invalidní III.st. Od 11.5. 2017 jsem byla na podpoře do 3.9.2017 Od 4.9.2017 jsem pracovala na DPP až do 21.7.2018 Od 22.7.2018 jsem pracovala na DPČ až do 31.12.2018 Skončila mi smlouva na dobu určitou. Chtěla bych se zaevidovat na ÚP.Jsem invalidní II.st. a je mi 56 let. Děkuji za odpověd.Hana Šímová

mzda

Dobrý den, muže zaměstnavatel snížit zaměstnanci pracovní dobu ze 8,5 hod. na 7,5 hodiny bez souhlasu zaměstnance a pak dat mu hodinovou mzdu od 1.1 2019 miň než stanoveno zákonem s tím, že on ne pracuje 42,5 hodiny týdne? To se děje ve státní firmě. A co pák má dělat zaměstnanec?

Rodičovský příspěvek 2020 - dvě děti

Dobry den, chtela jsem se zeptat, mam dceru narozenou 5/2016, s kterou jsem byla na materske. Ted mame chlapecka a na materske je manzel. Pokud bude schvaleno navyseni rodicovskeho prispevku, navysi se nam rodicovsky prispevek na chlapecka. Co me ale zajima, mela bych prosim narok i o vycerpani 80tisic u dcery, ktera bude mit 4 roky az v 5/2020, ale "rodicak" jiz mame vycerpany? Zajima me i to, jestli na to ma vliv to, ze rodicovsky perispevek jsme cerpali na deti pokazde nekdo jiny, tedy jednou ja a nyni manzel? Dekuji

Pronájem nemovitosti

Dobrý den, může mě syn přenechat do pronájmu bytový dům za symbolickou cenu, když ho dostane od nás ( rodičů) darem? Děkuji za odpověď Jaroslav Kozák

Vrácení finančního daru

Dobrý den, v rodině máme takový problém. Moje příbuzná chodila v roce 2011 -2013 s mužem, který jí dal v roce 2012 finanční dar cca 200 tisíc na pokrytí nějakých dluhů a plateb a nesepsali žádnou smlouvu, řekl jí tenkrát, že to vrátit nechce. Pak se rozešli.Teď po letech ji navštívil jeho syn, že by chtěli peníze zpět. Jak má reagovat? Děkuji.

odpovídal(a): Elena Ondrová

dědictví

Dobrý den, můj dotaz se týká daně dědické, která byla od 1.1.2014 zrušena. Jsem dědicem ze závěti, III. skupina (sestřenice), dědím hotovost. Bratranec, po kterém dědím, zemřel v lednu 2013. Dědické řízení se poněkud protáhlo, usnesení od notáře očekávám každým dnem. Není mi jasné, zda se mne týká povinnost podat daňové přiznání a platit daň dědickou (či daň z příjmu). Děkuji za Vaši radu.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.