FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z NEMOVITÝCH VĚCÍ

odpovídal(a): Redakce

Jak řešit odepření přístupu do zděděné nemovitosti?

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat v případě, kdy mi je odepřen přístup do zděděné nemovitosti? Jsme čtyři vlastníci, každý má 1/4. Jde o garáž. Zbývající tři si ji přivlastnili i s mým podílem a odmítají mi vydat klíč od nemovitosti. Děkuji za odpověď

Daň při prodeji podílu

Dobrý den. 30 let jsem byla majitelkou podílu 1/3 domu a pozemků. Nyní se po dohodě a rozdělení na základě darovací smlouvy - bezplatně změní poměr podílu části stejných pozemků a domu na 2 osoby ( tzn. podíly 50% ). Oba majitelé jsme se dohodli na prodeji. Můžeme tyto pozemky a dům prodat? Z darovacího bezplatného převodu se daň neplatí. Jak je to ale se změnou poměru podílu z 1/3 na 1/2 ? děkuji

Daň z nemovitých věcí - dodatečné přiznání

Dobrý den, bydlím v budově, ve které jsem měla z větší části udělanou hospůdku.V prosinci 2016 jsem podnikání ukončila. Daň z nemovitosti mě ale nenapadlo změnit ,stále jsem platila dost vysokou částku. Z prostor hospůdky jsme vytvořili pokoje pro syny, takže k podnikání se již nevrátím. Musím zajít asi osobně na FÚ a domluvit se nebo stačí stáhnout si formulář, vyplnit a poslat? Podle vaší kalkulačky bych měla platit o 3000 Kč méně, což je dost slušná částka. Předem děkuji za odpověď.

Financování hypotéky spotřebitelským úvěrem

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem uvažujeme o koupi bytu. Oba jsme došli k závěru, že to vyjde levnějí než současný i jiný nájem. Problém je v tom, že nemáme naspořené peníze. Dohromady máme čistý příjem 35 000 Kč. Uvažovali jsme , že by si jeden z nás vzal ůvěr potřebný k částce hypotéky a ten druhy by si zažádal potom o hypotéku. Myslíte, že to takhle banka povolí? Děkuji za odpověď.

Koupě Fotovoltaické elektrárny s pozemkem

Dobrý den Chtěl bych se zeptat, řešíme odkoupení FVE včetně pozemku a chtěl bych se zeptat jak je to s daní za pozemek, který je veden v Katastru jako orná půda. Někdo nám tvrdil, že pokud je na pozemku FVE, pak má pozemek úplně jinou hodnotu a nenahlíží se na něj jako na ornou půdu, i když není problém pak po ukončení činnosti demontovat konstrukce a vrátit vše do původního stavu.. Na pozemku se nachází "budova" - Trafo stanice. + Ještě bych se rovnou chtěl zeptal, jak je to s daní, když kupujeme FVE - pozemek a technologie od Německého firmy? Musíme platit DPH ? Mockrát děkuji

Finanční vyrovnání

Dobrý den, nejdříve se omlouvám, neboť tento dotaz nepatří do žádné z nabízených kategorií. Jedná se o "finanční vyrovnání"... V srpnu 2015 jsem podepsala kupní smlouvu, kterou jsem koupila od svého ještě manžela. Zaplatila jsem 65% ceny, doplatek do 4 let. Toto bylo učiněno pro to, že chatu, kterou měl bývalý manžel ve svém vlastnictví, chtěl prodat. V prosinci 2015 došlo k rozvodu. V dokumentaci o vyrovnání majetku stojí, že mi manžel daruje chatu.... Nebylo jiné možnosti, nebylo co jiného nabídnout. Jaké mám nyní právo? Musím doplatit zbytek ceny z kupní smlouvy za chatu anebo mi byla ta necelá polovina tedy soudně v rámci rozvodu přenechána? Děkuji za odpověď.

Musím podávat přiznání daně z nemovitých věcí při dědění?

Dobrý den, zdědili jsme s bratrem dům po mámě ,kde jsme již předtím byli po otci vlastníky každý 1/3 z 1/2 domu.Musíme nyní podávat přiznání, nebo to máme řešit jinak (pouze zaplatit)? Děkuji

Ďan zo zisku predaja Nehnutelnosti - Dum

Dobrý den chcel bych se zepat. Prodávam dum a nevlastním ho víc nez 5 let co znamená že budu muset zaplatit dan ze zisku. Ale je tady víjimka abych nemusel platit dan ze zisku a to kdyz bydlím v tom samém domne více nez 2 roky - je to mé bydlište. Jak úradu zdokumentuji že tam bydlím ? Mám v dané nehnutelnosti prechodný pobyt a bydlím tam ale nevím zda mám nárok neplatit tuhle dan. Ďekuju za potvrzení a nebo vyvráteni.

Prodej chaty a daň z nemovitosti

31.8.2018 jsem prodala chatu. Mám nárok na vrácení alikvotní části daně z nemovitosti ke dni 31,12,2018?

Hypotéka s potvrzením o prodloužení pracovního poměru

Dobrý den, v bance jsem si začala vyřizovat hypotéku na dům. Mám smlouvu na dobu určitou do února a v bance po mě chtějí potvrzení o prodloužení pracovního poměru. Bohužel v práci mi ho nechtějí vystavit, ale bez něj nedostanu hypotéku. Co mám dělat?

Byt s garáží, poloviční vlastník.

Letos mi byla matkou darována její polovina bytu s garáží, kterou vlastnila napůl se svou sestrou. Nyní je byt tedy můj a tety. Jak mám vyplnit přiznání k polovině bytu a garáži? Musím tam zmiňovat tetu a je nutné aby ona nějak podávala přiznání znova? Daň za celý byt vždy platila moje matka. Mohu třeba podat přiznání za celý byt, s tím, že bych daň teď platila já i za tetu? Je nutné přikládat k přiznání nějaké listiny-darovací smlouvu, výpisy z katastru apod.?

Výpočet daně z nemovitosti pro RD

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda při výpočtu daně z nemovitosti (rodinný dům) se částka snižuje, pokud jsou podkrovní místnosti v patře nebo dokonce i v přízemí - střecha na zem. Děkuji

věcné břemeno užívání a věcné břemeno bytu

Dobrý den, řeším prodej rodinného domu, který je napsán na moje jméno. Kupovali jsme ho sice jako manželé, ale proto že většinu peněz na koupi jsem dostala od své rodiny, tak jsme se s manželem (nyní už exmanželem) dohodli, také i proto že má dvě děti z předchozího manželství, že jemu se v domě zřídí pro jistotu alespoň věcné břemeno. A to věcné břemeno užívání a věcné břemeno bytu. Nikdy jsme nepředpokládali, že se rozvedeme. Chtěli jsme hlavně chránit naši společnou dceru a její případné dědictví. Nyní je situace taková, že jsme se rozvedli a dům který je můj, už jenom díky tomu, že kdyby nám (mě) rodiče tenkrát nepomohli, tak bysme žádný dům neměli, tak tento dům jsme museli s dcerou opustit, protože mě exmanžel týral a fyzicky napadal. Nyní potřebuji dům prodat abych pro nás zajistila bydlení a taky to finančně lépe zvládala. Exmanžel, když mě z domu vyštval, si tam dál vesele bydlí s tím že má měsíční náklady 2 000,-kč a já jsem na všechno s dcerou sama. Otázka zní jak docílit vymazání věcného břemene. Protože s věcným břemenem dům nikdo nekoupí. Exmanžel mi sice nabízel, že mě vyplatí a dům si nechá, ale to samozřejmě nemůžu připustit, navíc částka kterou mi nabízel je směšná. Je možná nějaká právní opora v případě, že nepřistoupí na výmaz (samozřejmě za adekvátní úplatu) dobrovolně?? Moc děkuji Jelínková

Koupě zámku

Dobrý den, měla bych dotaz ke koupi zámku. Jaká je daň u tohoto typu objektu? Mohu si vůbec koupi dovolit, pokud vydělávám méně než 20.000,- Kč? Děkuji za odpověď.

Smlouva o podnajmu

Dobry den, jsem majitelka bytu, ktery pronajimam za urcitou cenu. Vcetne ceny je voda, topeni. Zajima me, jak si mam osetrit platbu zaloh a nasledne vyuctovani po roce. Pokud cena podnajmu cini 7.500,- Kc, v cene je 1.200,- zaloha vody. A po vyuctovani mam vracet podnajmenikovi 15.000,-, prichazim tim o cenu najmu? Take, pokud bude nedoplatek , musim ve smlouve o podnajmu tuto informaci zminit? Dekuji za odpoved. Katerina Birkova

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Přeplatek daně

Můj zemřelý manžel platil několik let vyšší daň z nemovitosti. Dle zák.č.280/009 Sb., § 155, odst.2) a zejména pak odst.7/ mohu uplatnit tuto vratitelnou částku 6 let zpětně. Pracovník Fú mi tvrdí, že mám nárok na zpětné vrácení pouze 3roky. Kde je prosím pravda? Kam bych se měla se svým dotazem obrátit. Děkuji Vám za pomoc a přeji pěkný den.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.