Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

renta

Dobrý den. Pojišťovna Kooperativa mi vyplácela rentu po pracovním úrazu. Byla jsem vedena na úřadu práce, ze kterého jsem byla vyřazena v srpnu 2018 po správním řízení. Chtěla jsem se zeptat - kdybych se stala OSVČ, zda mi mi byla dále vyplácena renta a v jaké výši? Jsem uznána OZZ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

sdružení vlastníků bytových jednotek

Dobrý den. Mám byt v osobním vlastnictví v domě, kde je dalších 5 bytů v OV. V bytě mám dva komíny. Před časem jsme si objednali společně s ostatními vlastníky revizi komínů, která byla hrazena z fondu oprav. Nyní si chci objednat čištění svých komínů, a kominík po mně žádá k nahlédnutí již zmíněnou revizní zprávu, a náš předseda sdružení vlastníků bytových jednotek mi ji odmítá vydat. Můj dotaz zní, zda má povinnost mi ji vydat či nikoliv? Dále se chci zeptat, zda má předseda povinnost vydat mi k nahlédnutí Stanovy sdružení vlastníků bytových jednotek, kde předpokládám bych měl také nalézt odpovědi na své dotazy. Děkuji, s pozdravem Jan Hauer, Žatec…



odpovídal(a): Redakce

výživné ze starobního důchodu

Prosím o informaci, jaká je zhruba výše výživného ze starobního důchodu 11000,- Kč na dvě děti. Jedno ZTP/P a druhé studující. Děkuji Anna


odpovídal(a): Redakce

Růst rodičovského příspěvku

Dobrý den, prosím o radu. V dubnu 2019 vyčerpám rodičovský příspěvek (220.000 Kč). Dcerka bude mít začátkem července 2019 dva roky. Mohu tedy zažádat na ÚP o navýšení RP (80.000 Kč) a příp. kdy? Zda mohu již nyní nebo vyčkat na duben 2019? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Chci odejít do předčasného důchodu k 1.2.2019. Bude pro mne výhodnější podat žádost o předčasný důchod v letošním roce nebo na začátku roku 2019?


odpovídal(a): Redakce

poplatek za překročení standardní doby studia

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v oblasti rozhodnutí o vyměření poplatku spojeného se studiem. Žila jsem v domnění, že mám nárok na bezplatné studium bakalářského studia 4 roky a navazujícího magisterského 3 roky. Nicméně na začátku 3. roku mého navazujícího magisterského studia mi ze školy přišlo vyměření poplatku za překročení standardní doby studia navýšeného o 1 rok (dle § 58 odst. 3 a 7 zákona č. 111/1998 Sb.). Pro srozumitelnost uvádím přehled mých vysokoškolských studií: BAKALÁŘSKÉ: VŠTE - 29.08.2012 až 08.02.2016 - úspěšně ukončené studium. VŠTE - 26.08.2015 až 11.08.2016 - zanechání studia (§ 56 odst. 1 písm. a zákona o vysokých školách) - toto studium jsem měla jen proto, abych překlenula se statutem studenta období od řádně ukončeného bakalářského studia a začátkem navazujícího magisterského studia (tedy od 9.2.2016 do 10.7.2016). MAGISTERSKÉ: UJEP 11.07.2016. Má otázka tedy zní, zda jsem povinna zaplatit poplatek za překročení standardní doby studia navýšeného o jeden rok. Předem Vám děkuji za ochotu a přeji hezký den. Andrea


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia

Dobrý den, mám takovou situaci: chci ukončit studium na statní vysoké škole a přišití rok jít na jinou. V současné době hledám práce, ale ještě jsem nevyzvedla papíry ze školy. Mám ze začátku oficiálně ukončit studium, a pak jít na úřad práce? Nebo najít práce, a s časem škola mně sama vyloučí? Jestli to udělá škola, bude to mít vliv na můj další studentský život? Děkuji předem za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Nedostatek kreditů a ukončení studia: řešení?

Dobrý den, studuji v Jihlavě na VŠ polytechnická. Chtějí mi ukončit studium z důvodu nesplnění studijních povinností. V roce 2017 v zimní semestru jsem měla zapsané dva předměty a praxi. Ty dva předměty jsem nedala a tak je opakuji znovu. Praxi mi uznali, takže za ni mám 30 kreditů. V letním semestru jsem už žádné povinné předměty neměla a tak jsem si rozvrh neskládala a ani mě osobně nenapadlo si dát nějaké předměty, třeba volitelné, jen skrz to abych měla za dva semestry 40 kreditů, když už mi zbývají dva poslední předměty, které jsou pouze v zimním semestru. Skrz tohle mi chtějí ukončit studium, protože nemám dostatek kreditů. Jenže s tímhle já absolutně nesouhlasím a proto se chci odvolat. Kdyby alespoň studijní o tomhle informovalo, že i když už jsou to poslední předměty, které budete mít opět v zimním semestru a v letním nic nemáte, tak si tam dejte alespoň volitelné předměty ať máme splněný počet kreditů, jenže o tomhle není nic ani ve studijním řádu. Ve čtvrtek 8.11.2018 mi odeslali ze školy dopis a měl by mi domů přijít v následujících dnech okolo 13.11. Chci se zeptat, kdy je nejlepší dopis vyzvednout, abych byla co nejdéle student a stihla si do té doby dodělat předměty, když je na odvolání 30 dní? A kdy odvolání odevzdat, abych to do 30 dní stihla? Ještě se chci zeptat, co do odvolání napsat, tak aby mi to opravdu vyšlo? Nechci skončit, tu školu chci prostě dokončit. Plánuji tam napsat určitě to, proč ty kredity nemám. Dále mě napadlo, napsat tam, třeba i o studiu, že určitě průběh studia nebyl lehký a i když jsem musela některé předměty opakovat, i přes to jsem to všechno dotáhla vždy dokonce. Aby viděli tu snahu z mojí strany, že stojím o to tu školu dodělat. Děkuji moc za odpověď a za rady.


odpovídal(a): Redakce

Přestup z kombinovaného studia na prezenční

Dobrý den, je možný přestup z kombinované studia na prezenční? Popřípadě uznání nějakých zkoušek z předchozího studia, pokud jsem byla na kombinovaném a chci na prezenční na jinou školu? Děkuji mnohokrát


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za třetí bakalářské studium

Dobrý den, mám dotaz ohledně poplatku za bakalářské studium. Mám za sebou řádně vystudované bakalářské studium (3 roky) a úspěšně ukončené na PEF MENDELU. Dále studují magisterské studium na VUT a také ho řádně ukoncim (2 roky). V prvním ročníku na magisterském studiu jsem navic studovala kombinovane bakalářské studium na ICV MENDELU (Odborné učitelství), toto studium jsem po 1. semestru neúspěšně ukončila. Mám v plánu po magisterském studiu se znova přihlásit na bakalářské studium na PEF MENDELU, ale s jiným zaměřením (programem). Bude mi za toto studium vyměřeny poplatky? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání a studium

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je s daňovým přiznáním. Jsem studentkou SŠ a 2,5 roku pracuju ve společnosti Tesco. A proto se obracím o radu na Vás. Chtěla bych se zeptat zda mohu zažádat o daňové přiznání i jako brigádník a zda o něj mohu zažádat zpětně? Děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení činnosti

Dobry den mam dotaz, ale jelikoz jsem nenasel tema přímo ohledne DPČ, tak píšu zde. Jsem klasicky zamestnanec a nasel jsem si brigadu na dpč. Podepsal jsem snad milion papiru a mezi tim i prohlaseni o dani a a cista nahlaseny deti. Kamen urazu nedokazu si spocitat podle vasi kalkulacky cistou vypaltu respektive hruba mzda vs cista mzda dle vasi kalkulacky a vyplatnice je uplne nekde jinde. Poradte mi at zbytecne neprichazim o penize kde je tedy chyba a jak sjednat napravu. je mozno jelikoz se jedna o pracovni agenturu ze my nejakou cast nepriznali (prohlaseni o dani,deti) Ale tyto veci jsou preci dany zakonem Hruba mzda je 6397 a cista 4403. Papir ohledne toho ze staly zamestnavatel za mne odvadi socialni i zdravotni jsem jim taky predkladal. Nevim jestli se da uplnovat sleva na deti jak v HPP, tak DPČ zaroven? Kazdopadne na vyplatnici mam strzeno socialni i zdravotni a sleva na deti tam nikde nevidim Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Prominutí poplatků na vysoké školy

Dobrý den, Studovala jsem 6 semestrů na FJFI, pak jsem školu z osobních důvodů ukončila. Nyní bych se chtěla přihlásit na jinou státní VŠ, ale jelikož jsem těhotná a budu na rodičovské dovolené, z důvodu vysokých poplatků studium není možné. Proto jsem se chtěla zeptat zda neexistuje odpuštění poplatků z důvodu nedostatku financí na rodičovské dovolené.


odpovídal(a): Redakce

Refinancování hypotéky

Dobrý den, přibližně za 19 měsíců mi končí fixace mé hypotéky, přes finančního poradce jsem si na částku ve výši 2 090 000 Kč dohodl úrok 2,59% na dobu 7 let, samozřejmě u konkurenční banky, chtěl bych se tedy dotázat na Váš názor ve věci, zda mám ještě vyčkat na ukončení první fixace, nebo již nyní uzavřít novou smlouvu za uvedených podmínek. Je mi jasné, že nemůžete odhadnout, jaká situace bude za 19 měsíců, ale zajímalo by mě, jak by jste k této situaci přistupovali na mém místě. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Růst rodičovského příspěvku v 2019: je možný doplatek?

Dobry den, Vim, ze je to jeste v jednani, ale pokud by byl rodicovsky prispevek navysen od ledna 2019, tak bych se chtela zeptat: Mam dite, ktere bude mit v srpnu 2019 4 roky, takze by se me navyseni tykalo? Jenze rodicovska mi bude koncit po 3 letech v srpnu 2018. Mam si rodicovskou prodlužovat na 4 roky, abych na prispevek dosahla nebo i kdyz mi rodicovska skonci, tak si pak muzu o ten prispevek zazadat, i kdyz uz na rodicovske nebudu? Muzu byt i zamestnana a dite mi chodit do skolky a stejne na prispevek 80 tisic budu mit narok? A jak se pak prispevek bude vyplacet. Jednorazove? Moc dekuji za odpovedi.


odpovídal(a): Redakce

Termín odchodu do důchodu

Dobrý den, manžel je v nepřetržitém zaměstnaneckém poměru. V roce 2018 v červnu mu vznikl nárok na odchod do důchodu. V únoru téhož roku podstoupil operaci a neschopnost trvala do konce září t.r. Když žádal v září o vyměření důchodu, bylo mu na správě důchodového zabezpečení řečeno, že mu nemůže být důchod vyměřen zpětně od června, jinak by musel vrátit nemocenskou. Proto požádal o výměru důchodu od října. Je to tak správně, v případě že není, je možné ještě požádat o dodatečnou úpravu ? Děkuji za odpověď Petráková


odpovídal(a): Redakce

Výše invalidního důchodu při přechodu ze 2.stupně na 3.st.

Dobrý den, prosím o informaci, zda je možné při přechodu ID ze 2.st. na 3.st. použít koeficient 1,3333 místo 2 Připadá mi nespravedlivé takto uměle snižovat výši výplaty jenom proto, že se člověku zhoršil zdravotní stav v prosinci 2010, kdy došlo ke změně 1.st. na 2.st. a aplikovat tzv. "Přechodné ustanovení" zákona. Cituji: "Koeficient stanovený podle ustanovení § 41 odst. 3 zdp při změně inv. důchodu pro invaliditu třetího stupně činí 2, podle čl. II bodu 3 zákona č. 220/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění, se však použije koeficient 1,3333." Má smysl podávat námitku? Nenastala od r. 2011, kdy toto Přechodné ustanovení vešlo v platnost, nějaká změna zákona? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a jeho souběh s vdovským důchodem

Dobrý den Je mi 56 let, pobírám vdovský důchod, který mi už zůstane. Pracuji jako prodavačka a nyní mi lékař po prodělané operaci doporučil invalidní důchod. Vím, že dva důchody nemůžu pobírat, proto se chci zeptat, který důchod mi zůstane, a jaký je běžný postup. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Prodej movité věci

Dobrý den, chtěl bych se zeptat když prodám např. měřící přístroje za více jak 30 000 Kč do zahraničí, jestli se jedná o podnikání nebo mimořádný příjem a musí se danit? Jsem student a nejsem OSVČ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský

Dobrý den no kdyz se mnenilo ze si muze hybat kazdy s rodičovským příspěvkem chtela jsem si ho navisit na socialce my bylo receno ze ja nato narok nemam jelikoz partner nebyl zambestnany v den kdy se hholka narodila tak protoo se ptam jestly my to navýšit ted půjde nebo ne



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.