FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku - předdůchod

V loňském roce jsem nepracovala a pobírala předdůchod. Může manžel na mne uplatnit daňový odpočet - na manželku?

Prenájom a úroky z hypotéky

Trvalé bydlisko mám v Prahe a platím si hypotéku. Momentálne mám na tri roky pracovnú zmluvu v USA - od 09/2019. Zatiaľ som byt na tie tri roky prenajal . Môžem si uplatniť v DP úroky z hypotéky, aj keď v ňom momentálne nebývam, ale plánujem sa vrátiť do Prahy? Som majiteľom, bytu a mám potvrdenie o vyplatených úrokoch.

Prosba o vysvětlení: Musím dávat DPP do dani?

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, k HPP mám DPP (na 300 hodin). A moje otázka zní:až bude roční zúčtování daňových přiznání a bude se to přiznávat. Tak jestli se musí i ta brigáda dávat do daních, když měsíčně nepřesáhnu 10000 Kč. Že paní kde mám DPP mi tvrdí, že brigáda se nemusí dávat do daní. Že tam bude stržena 15 daň za každý měsíc. Je to tak. Děkuji moc za přečtení a odpověď.

Musím podávat daňové přiznání, nebo to udělá zaměstnavatel?

Dobrý den. Potřebuji radu ohledně danového přiznání. Od května 2018 do května 2019 jsem byl v pracovní neschopnosti. Poté mně byl přiznán ID 3.st. a došlo k ukončení pracovního poměru. V červnu 2019 mě byla proplacena zbývající dovolená za rok 2018. Dotaz zní: mám podávat danové přiznání v roce 2020? Manželka je také invalidní 1.st. Musím doložit nějaké potvrzení ohledně úlev? A ještě jeden dotaz, musím podat přiznání já nebo bývalý zaměstnavatel? Mnohokrát děkuji za Vaší odpověd a přeji krásný den.

Účtování splátek z dohody o narovnání v DE

Dobrý den, prosím vás, jedná se o podnikatele, který vede daňovou evidenci a je plátce DPH. Uzavřel Dohodu o narovnání, ve které se zavázal uhradit celkovou částku v 11 splátkách, které hradil v roce 2019 a dále pokračuje v roce 2020. Dohoda nabyla účinnosti v 7/2019. Jsou jednotlivé splátky daňově uznatelné a pokud ano jejich uznatelnost se počítá do období, ve kterém jsou uhrazovány? V dohodě je uvedena celková částka bez DPH (označena jako dluh) - odráží se splátky nějak na DPH. Mockrát děkuji za odpověď. 

Daňové přiznání při příjmu z DPP a zaměstnání

Dobrý den, mám dotaz jak je to z danovým přiznáním - co lze uplatnit u cerstvě vyučeného: Syn se vyučil 6/2019 (7 a 8/2019 byl na DPP do 10000,-) takže já uplatnoval slevu na dani do 8/2019. Od 9/2019 je pracující. Z mé strany mám s daněmi jasno, ale jak to bude mít syn - co musí/nemusí uvest do danového přiznání. V 7/2019 pracoval na dpp do 10000,- -podepsal prohlášení, v 8/2019 opět na dpp do 10000, opět podepsal prohlášení, ale potom pracoval pro jiného zam. také na dpp do 10000,- nepodepisoval prohlášení a měl zdaněno (do daní by měl dávat jen toto pokud chce případnou vratku daně? ) Od 9/2019 je už zaměstnaný - tam je to jasné. A ještě jak je to z danovým odpočtem na poplatníka? Za kolik měsíců si může nárokovat? Děkuji.

Daň z nájmu a využití paušálních výdajů na dopravu

Dobry den, pokud chci pri pronajmu bytu jako fyzicka osoba uplatnovat dopravni pausal, musim byt schopna nejak dolozit/prokazat, ze jsem v danem mesici cestu autem za ucelem najmu opravdu uskutecnila? Pokud ano, jak se toto v praxi prokazuje? Napr. navsteva bytu, navsteva banky v souvislosti s hypotekou, navsteva financniho uradu - pochybuju, ze mi budou davat nejake potvrzeni, ze jsem tam skutecne byla. Dekuji

Daň z nájmu u spoluvlastnictví

Dobry den, s partnerem se chystame pronajimat byt, který mame v podilovem spoluvlastnictvi. Chceme mezi sebou uzavrit dohodu, ze prijmy z najmu poplynou pouze jednomu z nas a danove priznani bude tedy podavat také pouze jeden z nas, je to tak? Dale se chci zeptat, zda najem muze chodit na ucet kohokoli, nebo musí chodit na ucet prave toho, kdo bude podavat danove priznani? A to same s vydaji – pokud budeme uplatnovat skutecne vydaje, musí napr, dan z nemovitosti byt zaplacena z uctu toho kdo najem dani nebo je to jedno? Dekuji

Google adsense

Měl bych otázku, založil jsem si Google adsense, který mám připojený k YouTube kanálu. Vydělává to nějakou tu korunu tak by mě zajímalo jestli se musí danit, nebo se bere jako příležitostný příjem. V případě , že zaplaceno dostávám nepravidelně (někdy za dva měsíce někdy za 4). Nyní mám na AdSense něco okolo 3000 tak bych i teoreticky mohl vybrat tyto peníze (příležitostný příjem), poté adsense zrušit a znovu vytvořit společně s živnostenskakem atd.

Daňové přiznání - OBZP a DPP

Dobrý den, celý rok si platím zdravotní pojištění v režimu OBZP, pouze v měsíci červenci jsem pracoval na DPP, kde prohlášení nepodepsáno, příjem nad 10000 tis. Kč, zaplacena daň, zdravotní i sociální pojištění. Je v tomto případě nutné podat daňové přiznání? Děkuji S pozdravem.

pojištění a daně z příležitostného výdělku

Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, když jsem zaměstnaný na HPP a chtěl bych si ke stávajícímu zaměstnání občas přivydělat nějakou brigádou, jako je např. úklid sněhu, sečení trávy atd., kde by brigády byli příležitostní a ne pravidelné. Jaká je prosím pro tento typ brigády potřeba smlouva ( smlouva o dílo ..) a jak je to ohledně placení pojištění a daní a jaké jsou limity pro výdělek, jako je maximální výdělek za rok atd příklad: v létě bude brigáda na sečení trávy, kde bude dohodnuto, že za toto práci dostanu finanční odměnu 10000,- 

Narovnání vlastnictví pozemku

Dobrý den, chtěla jsem se dotázat ohledně daně z příjmů nebo daně z nabytí nemovitých věcí. Jedná se o dva pozemky. První pozemek: 1/4 vlastním já, 1/4 manžel (oba podílové vlastnictví, nikoliv SJM) a 1/2 vlastní manželův bratr. Druhý pozemek: 1/4 vlastním já, 1/4 manžel (oba podílové vlastnictví, nikoliv SJM) a 1/2 vlastní manželův bratr. Na prvním pozemku stojí levá polovina dvojdomku v podílovém vlastnictví - 1/2 já a 1/2 manžel. Na druhém pozemku stojí pravá polovina dvojdomku ve výlučném vlastnictví manželova bratra. Chceme provést narovnání vlastnictví pozemku. Jak to provést co nejefektivněji? Dar či směna či jinak? Bude se muset platit daň z příjmů či daň z nabytí nemovitých věci? Bylo by možné provést to v několika krocích, např. takto? První pozemek - 1. krok manželův bratr 1/2 daruje manželovi, 2. krok manžel 1/4 daruje mě. Druhý pozemek - 1. krok já daruju 1/4 manželovi, 2. krok manžel daruje 1/2 bratrovi. Je tam nějaký časový test na dobu vlastnictví pozemku před tím než se může darovat, aby se neplatila dan z příjmů? Předem děkuji za odpověď.

HPP s DPČ

Dobrý večer.Chtěla bych poradit.Mám HPP u jednoho zaměstnavatele a DPČ u jiného.Mám podat daňové prohlášení u zaměstnání?Podle kalkulačky výpočtu DPČ bez podání prohlášení jsou velké srážky na odvodech.Děkuji za odpověď

Sleva na poplatníka

Dobrý den, příští rok v únoru ukončím podnikání a půjdu na 11 měsíců na úřad práce. Chci se zeptat zda mám nárok na odčitatelnou roční položku a zda si mohu odečíst tuto položku i za manželku. Příjmy budu mít jen z pronájmu a manželka žádné. Děkuji za odpověď.

Danění příjmu po odškodnění při autonehodě

Dobrý den, v srpnu 2018 mě srazilo auto. V roce 2019 jsem dostal odškodnění z povinného pojištění řidiče - bolestné a náhrada mzdy, dále pak peníze z životního pojištění a finanční odškodnění přímo od řidiče. Co z toho musím podat v daňovém přiznání a co ne? Děkuji

Daň paušálem

Dobrý den, jako OSVČ platím daň z příjmů FO paušálem 60%. Je možné si dobrovolně tato procenta snížit např. na 50 nebo 40%, a tím samozřejmě zvýšit daň, ale i čistý příjem - např. z důvodu žádosti o hypotéku? Nebo je těch 60% pevně dáno? Děkuji.

Sleva na manželku-příjem dle DUZP nebo skutečného příjmu?

Dobrý den, začala jsem koncem tohoto roku podnikat. Poskytuji měsíční pravidelné poradenství a jsem plátce DPH. Chtěla bych, aby si na mě manžel tento rok ještě naposled uplatnil slevu na manželku při příjmu do 68.000,-Kč. Počítá se prosím do toho příjmu pouze to, co mi skutečně na účet v tomto roce přistane, tedy dle data skutečné úhrady faktury, nebo se tam počítá i pouhá faktura vystavená v tomto roce s datem uskutečnění zdanitelného plnění v tomto roce? Musím fakturu za prosinec vystavit s datem uskutečnění zdanitelného plnění k 31.12, když fakturuji poradenství poskytované v celém prosinci, je to tak? Jestli je pro můj rozhodný příjem pro uplatnění slevy na manželku rozhodný datum uskutečnění zdanitelného plnění, ke kterému odvádím i DPH, lze nějak změnit toto datum? Smluvně se zákazníkem například? Tou fakturou za prosinec bychom oněch 68.000,-Kč překročili. Děkuji moc za odpověď.

Daň z příjmů při prodeji nemovitosti

Dobrý den, prosím o radu v následujícím případě. Prodávající byl v minulosti déle než 5 let vlastníkem nemovitostí (pozemku s garáží a RD vč. pozemku, na kterém stojí). Poté nechal ½ pozemku a ¼ RD vč. pozemku přepsat na manželku. Po rozvodu odkoupil (Smlouva o převodu spoluvlastnických podílů) od manželky v 02/2018 ½ pozemku a ¼ RD vč. pozemku zpět. Celkem byl tedy vlastníkem déle než 5 let, ale v období vlastnictví byla výluka. Podléhá v tomto případě příjem z prodeje nemovitých věcí zdanění daní z příjmů fyzických osob?

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti a koupi jiné

Dobrý den, před dvěma lety jsem si koupil pozemek s ruinou. Ruinu jsem zboural a nechal smazat z katastru, takže je teď pozemek veden na katastru jako jiná plocha, ostatní plocha. Zbytek pozemku je veden jako zahrada. Nyní se na pozemku nenachází žádný objekt k bydlení. Pozemek se stavebním povolením prodávám a získané peníze chci využít pro financování bytu. Chci se zeptat, jestli se na mě vztahuje daň z příjmu z kladného rozdílu prodeje pozemku? Pozemek se prodává teď a byt se bude kupovat do půl roku. Děkuji.

Směna bytů, daň z příjmů z darovaného bytu?

Dobrý den. Usiluji o získání bytu 3+1 směnou. Jako protihodnotu chci nabídnout menší byt, který ale momentálně patří mé sestře + doplatek. Kdyby mi sestra byt darovala a následně obratem došlo ke směně bytů, platila bych daň z příjmu z toho směněného darovaného bytu? Mám zkušenost, že i při darování bytu a následném prodeji lze na vstupu použít odhad ceny v době darování jako fiktivní náklad proti ceně při prodeji. Což by však bylo v tomto případě totéž, protože by šlo o krátký časový rozestup. (Předpokládali jsme, že kupní cena bytů ve směnné smlouvě by odpovídala plus minus 75% směrné hodnoty, spočítané na daňovém portálu MFCR .) Předpokládám, že k té ceně menšího bytu podle směnné smlouvy by se jako základ pro výpočet daně z nabytí musel přičíst ten doplatek? Děkujeme za radu! 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.