FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Zápočtový list a Potvrzení o zdanitelných příjmech

Dobrý den, od března již nejsem student, jsem OBZP. Také od března do současnosti pracuji u jednoho zaměstnavatele na DPP, do toho jsem párkrát (vždy jednorázově) měl brigádu pro jiného zaměstnavatele, také formou DPP. Nyní mám nastoupit do zaměstnání na klasickou pracovní smlouvu. Nový zaměstnavatel požaduje Zápočtový list a Potvrzení o zdanitelných příjmech. Nevím, jestli tyto dokumenty můžu po svém současném zaměstnavateli chtít (případně i po zaměstnavateli z příležitostných brigád), když jsem pracoval na DPP a jsem OBZP. Děkuji za radu.

Souběh DPP

Dobrý den, když budu mít souběh dvou dohod o provedení práce, jak je to s daněmi, zdravotním a sociálním ? Děkuji za odpověď. S pozdravem 

dovoz z Anglie

Dobrý den, můj přítel jezdí pravidelně do Anglie a má možnost vozit zboží do ČR, kde bychom ho chtěli prodávat přes internet pár maminkám, časem rozjet e-shop. Konkrétně se jedná o dětské jednorázové plenky, které jsou prodávány pouze v jednom nejmenovaném řetězci. Zboží by nakupoval v supermarketu, a doprava by byla pro nás zdarma. Jelikož jsem úplný amatér co se týká podnikání, chci se zeptat co je třeba zařídit, zaplatit aby z toho nebyl nějaký problém? daně? komu čr nebo anglii? musím vést nějaké účetnictví? Jsem na rodičovské dovolené a toto by byl můj přivýdělek. Můžou výrobci/prodejci těchto plenek nějak zakázat abych prodávala zboží v ČR? Nepotřebuji od nich nějaké povolení? Děkuji za info S pozdravem Michaela Valkonyová

Doklad na přijetí hotovosti za poskytnutí služby cizinci

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli má paragon na přijetí hotovosti za služby, které byly poskytnuty cizinci - turistovi, nějaké zvláštní náležitosti. Co musí obsahovat? Bude stačit jméno, příjmení a třeba země původu? Děkuji Vám za radu.

Starobní důchod a OSVČ

Dobrý den, jsem nyní OSVČ jako hlavní činnost.Od 28.7.2018 budu starobní důchodce pobírající vyměřený starobní důchod. Zároveň chci pokračovat jako OSVČ - vedlejší činnost (příjem cca 10 - 15 000 Kč / měsíc ) a budu jako člen statutárního orgánu (SVJ, místopředseda, příjem cca 2000 Kč / měsíc). Jakou budu platit daň ze mzdy (a zálohu na daň) v tomto roce a v příštích letech ? Děkuji za vaši odpověď. 

Darování nemovitosti a s tím spojené daně

Dobrý den, s rodiči kupujeme rodinný dům, kde budu mít spoluvlastnický podíl 1/2 domu. Koupi domu financovali rodiče, takže se pro mě jedná o dar. Dům je taky potřeba rekonstruovat a tuto rekonstrukci budu financovat já, ale cena rekonstrukce dosahuje asi 1/4 hodnoty domu. Jak je to s daněmi v tomto případě? Budu něco platit? A pokud ne je potřeba podat k tomuto daňové přiznání?

Zamezení dvojího zdanění - daňový rezident X nerezident

Pokud pracuji celý rok v Anglii a v ČR mám příjem z pronájmu bytu, vztahuje se na mě pravidlo, že pokud je podepsána dohoda o zamezení dvojího zdanění, tak daň z pronájmu platím v ČR?

Daň z příjmu z prodeje bytu při použití prostředků na vlastní bydlení

Dobrý den, chtěla bych prodat byt, který vlastnim méně než 2 roky, v tomto bytě zároveň i bydlím. Prostředky bych chtěla použit ke koupi nového bytu a úhradu hypotečního úvěru na stávající byt. Budu muset zaplatit dan z příjmu? Děkuji.

Daň z příjmu při prodeji darované nemovitosti

Dobrý den, od r. 2002 vlastním polovinu rodinného domu, druhou polovinu domu vlastnila od r. 2010 moje neteř. V r. 2016 na mě tuto polovinu převedla. Byl by tímto splněn časový test 5 let vlastnictví pro osvobození příjmů z prodeje? Ani jedna jsme v domě trvale nebydlely. Pokud by byla nemovitost prodána a peníze použity na stavbu nového domu, bylo by toto osvobozeno od daně? Děkuji za odpověď, s pozdravem!

Výstava soukromé sbírky

Dobrý den, vlastním obsáhlou soukromou sbírku starých kočárků a retro doplňků. Pokud bych si pronajala prostory, mohu sbírku jednorázově např.na 2 měsíce vystavit a vybírat vstupné? Jak je to pak s daní z příjmu a musí být k tomuto ŽL? Děkuji

PayPall příjmy z USA

Dobrý den, momentálně jsem zaměstnán zde v ČR na HPP. Mimo to jsem začal poskytovat IT služby na dohodu pro firmu sídlící v USA, která zasílá peníze na můj PayPall účet podle odpracovaných hodin. Bude stačit, když vedlejší příjmy nahlásím u zaměstnavatele (HPP) a ten za mne provede roční zúčtování a nebo musím založit živnost? Děkuji za odpověď. S pozdravem, FH

Daň z příjmu při prodeji zděděné nemovitosti

Dobrý den, manžel zdědil po mamince nemovitost, kterou měla ve vlastnictví (dle LV) od 14.1.2014. Kdy může prodat nemovitost, aby neplatil daň z přijmu z prodeje nemovitosti ve výši 15%? Ďekuji za Vaší reakci.

Daň z příjmu při prodeji darovaného bytu

Před rokem jsem dceři daroval (darovací smlouvou) byt v osobním vlastnictví od roku 1995. Tento byt chce nyní dcera prodat. Bude povinna z tohoto prodeje odvést daň z příjmu? Děkuji za odpověď.

Zdanění příjmu z podnájmu nemovitosti

Dobrý den, mám v plánu nabídnout k podnájmu byt, který mám pronajatý (samozřejmě se souhlasem majitele). Ráda bych se zeptala, zda se povinnost platit daň z příjmů vztahuje také na podnájem? Předem děkuji za odpověď! S pozdravem.

Daně u darování nemovitosti mezi příbuznými

Dobrý den, mám dotaz ohledně darování nemovitosti. Máma se strejdou (jsou to sourozenci) zdědili byt 3kk po babičce. Každý vlastní 1/2 bytu. Já vlastním byt 2kk a chceme si byty darovat. Strejda a máma mi darují svoje podíly z bytu po babičce. Já daruji strejdovi svůj byt 2kk za 1/2 jeho podílu bytu po babičce. Tím ho vlastně vykoupím, a protože můj byt má vetší cenu jak jeho 1/2 podíl, tak rozdíl doplatí. Jestli jsem správně koukal, tak nemusíme platit žádnou daň, protože si to darujeme v rámci rodiny. Je to pravda a nebo musíme nějakou daň zaplatit? Děkuji

Nárok na daňový bonus na děti

Dobrý večer, jsem matka samoživitelka (51 let), mám devítiletého syna a jsem v částečném invalidním důchodu II stupně. Pracuji v chráněné dílně na částečný úvazek 4 hodiny denně. Chci se zeptat, jaký musím mít měsíční výdělek abych měla nárok na daňový bonus na dítě, a pokud budeme syn nebo já nemocní budu mít v příštím roce nárok na vrácení bonusu na syna když ho některý měsíc nedostanu? Je nějak zohledněno to , že jsem v I.D. a pracuji za min. mzdu na částečný úvazek? A je do mých příjmů započtena i výplata invalidního důchodu? Děkuji za odpověď.

odpovídal(a): Elena Ondrová

Zdanění příjmu nerezidenta

Dobrý den, děkuji Vám za odpověď předchozího dotazu. Náš zaměstnanec (občan a profesor ve Švýcarsku) švýcarský rezident který vykoná práce pro Českou univerzitu ve Švýcarsku……podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění, jeho české příjmy „mohou“ byt zdanění v ČR. Můj dotaz je, - pokud budeme odvádět daň v ČR, může on podepsat prohlášení na daně - sleva na poplatníka? - A pokud zdaníme ve Švýcarsku, co a kdy musí zaměstnanec nám doložit? Moc děkuji.

Zdanění příjmu ze zahraničí

Dobrý den, moc prosím o rádu a nebo o sdílení informaci. Profesor na univerzitě, občan Švýcarska bude mít uzavřenou smlouvu s Českou univerzitu. Práce bude vykonat ve Švýcarsku. Kde se musejí zdanit jeho české příjmy? Moc Vám děkuji.

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Dobrý den, mohl byste mi poradit s níže popsaným problémem? Týká se toho, zda je nutné platit daň z příjmu z prostředků získaných prodejem nemovitosti za následujících okolností. Nemovitost je vlastněna na základě nabývacího titulu – kupní smlouvy uzavřené u notáře už dne 11.10.1979 bohužel s tím, že nemovitost byla zapsána kvůli lajdáctví nabyvatele do katastru nemovitostí s právními účinky zápisu až ke dni 9.6.2014, ale v katastru nemovitostí je jako nabývací titul uvedena právě kupní smlouva z 11.10.1979. Domnívám se, že na tuto nemovitost se vztahuje osvobození od daně z příjmu, neboť nabyvatel je podle mne vlastníkem již od 11.10.1979, protože dle tehdejšího občanského zákoníku se (jak jsem snad správně zjistil) vlastnictví k nemovitosti nabývalo registrací smlouvy státním notářstvím, podle mne by tedy měl být nabyvatel vlastníkem nemovitosti nezapsané v katastru od toho 11.10.1979, tedy mnohem více, než 5 let. Pro jistotu jsem se na tuto věc ještě zeptal na Finančním úřadu, k mému překvapení mi však jeho pracovníkem bylo sděleno, že je v tomto případě rozhodně nutné zaplatit daň z příjmu, neboť nemovitost byla zapsána do katastru nemovitostí až dne 9. 6. 2014. Jsem laik, ale podle mne je v Zákonu č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu, § 4 odst. 1) písm. b) uvedeno, že: "příjem z prodeje nemovitých věcí nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem neosvobozený podle písmene a), přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 5 let"………………, tedy není stanoveno, že by rozhodným okamžikem měl být zápis do katastru nemovitostí nebo že by se daň týkala jen prodeje nemovitostí zapsaných do katastru. Děkuji moc za jakoukoliv odpověď.

Vrácení preplatku na dani

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, zda je ještě nyní možné požádat na FU o vrácení přeplatku na dani za rok 2015 a 2016? Nebo už je pozdě a mohu až za rok znovu? Ptám se, protože za jistý rok když jsem byl žádat kdysi, jsem přišel asi až v srpnu a paní mi nic neřekla, že jdu pozdě nebo něco takového. Čtu na internetu že se dá požádat nejpozději tuším 31.3. ale z vlastních zkušeností si tímto nejsem jist. Děkuji za případnou odpověď a vysvětlení.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.