FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání a studium

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je s daňovým přiznáním. Jsem studentkou SŠ a 2,5 roku pracuju ve společnosti Tesco. A proto se obracím o radu na Vás. Chtěla bych se zeptat zda mohu zažádat o daňové přiznání i jako brigádník a zda o něj mohu zažádat zpětně? Děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení činnosti

Dobry den mam dotaz, ale jelikoz jsem nenasel tema přímo ohledne DPČ, tak píšu zde. Jsem klasicky zamestnanec a nasel jsem si brigadu na dpč. Podepsal jsem snad milion papiru a mezi tim i prohlaseni o dani a a cista nahlaseny deti. Kamen urazu nedokazu si spocitat podle vasi kalkulacky cistou vypaltu respektive hruba mzda vs cista mzda dle vasi kalkulacky a vyplatnice je uplne nekde jinde. Poradte mi at zbytecne neprichazim o penize kde je tedy chyba a jak sjednat napravu. je mozno jelikoz se jedna o pracovni agenturu ze my nejakou cast nepriznali (prohlaseni o dani,deti) Ale tyto veci jsou preci dany zakonem Hruba mzda je 6397 a cista 4403. Papir ohledne toho ze staly zamestnavatel za mne odvadi socialni i zdravotni jsem jim taky predkladal. Nevim jestli se da uplnovat sleva na deti jak v HPP, tak DPČ zaroven? Kazdopadne na vyplatnici mam strzeno socialni i zdravotni a sleva na deti tam nikde nevidim Dekuji za odpoved



odpovídal(a): Redakce

Prodej movité věci

Dobrý den, chtěl bych se zeptat když prodám např. měřící přístroje za více jak 30 000 Kč do zahraničí, jestli se jedná o podnikání nebo mimořádný příjem a musí se danit? Jsem student a nejsem OSVČ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

opravné daňové přiznání

Dobrý den, v březnu 2017 uplatnil manžel v daňovém přiznání za zd. období 2016 slevu na dani na manželku. Součástí daňovém přiznání bylo moje čestné prohlášení, že jsem neměla příjem přes 68 000 Kč. Nyní byl vyzván FÚ k vrácení přeplatku na dani + mu bude vyměřena pokuta, že došlo k chybě v daňovém přiznání. Já jsem v roce 2016 obdržela od ČSSZ peněžitou pomoc v mateřství ve výši 54 308 Kč, jenže z toho 23 312 Kč se týkalo prosince (bylo vyplaceno v lednu). Započítala jsem tedy do svého příjm 30 996 Kč. Dále jsem měla od zaměstnavatele proplacenou dovolenou, kde vyměřovací základ činil 22976 Kč. Dnes jsem hovořila s pracovnicí FÚ, která mi sdělila, že peněžitá pomoc v mateřství se neuplatňuje podle období, na které se vztahuje, ale podle období, kdy byla poukázána! Odkázala mne na metodický pokyn č. D22. Vše jsem si dohledala a můj dotaz tedy zní. Může FÚ požadovat vrácení daně a ještě úroky (!!), když v zákoně o dani z příjmu 586/92 Sb, § 35ba není uveden fakt, že se peněžitá pomoc v mateřství počítá podle data, kdy byla poukázána? To má skutečně běžný občan sledovat metodické pokyny finančního ředitelství? Zasílá je snad finanční ředitelství všem daňovým poplatníkům? Přijde mi to neuvěřitelné a nehorázné, když vše ostatní se počítá podle období, ke kterému se příjem vztahuje. A ještě úroky?? Děkuji za vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

odstupne

Dobry den, k 1.1.2019 dohodou ukoncim sve zamestnani u zamestnavatele. Duvod je nadbytecnost z duvodu reorganizace. Dostanu odstupne ve vysi 12 prumenych mesicnich platu (3 mesice ze zakona, 9 mesicu dle kolektivni smlouvy). Jak jsem pochopila, budu z odstupneho platit pouze dan. Muj dotaz je, zda dan budu platit jako prijem r. 2018 tj. v breznu 2019 nebo je to jiz prijem r. 2019 a dan budu platit az brezen 2020. Dekuji a s pozdravem Katerina Schneiderova


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání u dvou zaměstnavatelů současně

Dobrý den, od září jsem na 0,5 a 0,7 úvazku u 2 zaměstnavatelů. U nového zaměstnavatele (0,5) se mi z výplaty strhává mnohem větší částka. Chtěla jsem se proto zeptat, kolik se mi procentuálně vrátí zpět po podání daňového přiznání? A zda zjištění příjmů pro hypotéku či výpočet mateřské dovolené je brán z čisté mzdy, která mi přijde od zaměstnavatele nebo se do ní započítává i to, co je mi na daních vráceno? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

dědění a prodej nemovitosti na Slovensku

Dobrý den - prosím o odpovědi na tyto otázky týkající se předmětu shhora: - český občan dědil ve SR po své tetě (Slovence). Platí daň z dědictví - kolik tato činí - a podle jakého zákona? - český občan (výše) zdědil kromě jiného byt ve SR a tento prodává po projednání dědictví. Platí se ve SR daň z převodu nemovitosti (kdo je plátcem) či daň z nabytí nemovitosti (kdo je plátcem) nebo daň z příjmů? Příp. za jakých podmínek je tento převod od daní osvobozen. Prosím též o sdělení čísel daňových zákonů ve Slovenské republice. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výdaje procentem z příjmů

Dobrý den, chci se zeptat na výdaje procentem z příjmů. Podnikám jako řemeslník a u tohoto podnikání si můžu uplatnit výdaje 80% z příjmů. Můj dotaz zní, zda je tato sazba u této řemeslné živnosti pevně daná, nebo zda si můžu procentuální sazbu stanovit sám třeba na 60%? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nahrazení ojetého automobilu jiným ojetým

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně auta, které mám vložené do podnikání. V roce 2009 jsem si pořídil starší auto od soukromé osoby, které jsem na začátku roku 2010 vložil do podnikání. Pořizovací částku za auto jsem neodepisoval a dával jsem do nákladů pouze opravy a naftu. Teď chci auto vyměnit opět za starší auto od soukromé osoby (osvobozeno od DPH). Pořizovací cenu chci odepisovat. Nerad bych udělal nějakou chybu, proto se chci zeptat, na postup. Původní auto chci vyřadit z podnikání a prodat (jestli někdo koupí :-D ) Druhé auto jsem tento měsíc koupil a chci ho vložit co nejdříve do podnikání. Předpokládám, že původní auto budu prodávat bez DPH a prodejní cena mi navýší základ daně, je to tak? Jakým způsobem mám původní auto vyřadit z podnikání a nahradit druhým? Předem děkuji za informace. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Zrušení životního pojištění a jeho zpětné zdanění

Dobrý den, 1.9.2010 jsem uzavřela životní pojištění. V daň. přiznání jsem uplatňovala odpočet pojistného za r. 2010- 2 824,-, 2011 - 8451,-, 2012- 8389,-, 2013-8 331,- Kč. Za rok 2014 nic a za rok 2015 také nic a pojistku ukončila 1.2. 2015. Letos v srpnu bylo kontrolou MF zjištěno, že jsem povinna tyto uplatňované částky zdanit 15%. Pracovnice FÚ mně zavolala, abych se dostavila, řekla o co se jedná a chtěla se mnou vyplnit DP. To jsem odmítla, tak mi dala ústně lhůtu 14 dní. Dotaz zní: je postup správný, není již promlčeno? Dále pokud není promlčeno lze žádat o odložení a na jak dlouho a za jaký správní poplatek? Jedná se mi o to, že částka, kterou mám údajně zaplatit je pro mě v současné době dost vysoká. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Karta ccs jako benefit

Dobrý den, jako benefit budeme dostávat ccs kartu s 2000,00 Kč. Bude tento benefit zobrazen na výplatní pásce? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku a nájemné

Dobrý den, ráda bych se zeptala na dvě související věci. 1) S manželem pronajímáme byt. Dům ve kterém je, je z 1/2 můj a druhou polovinu máme ve SJM. Může si v tomto případě celý příjem z nájmu odepsat manžel? 2) Já letos pobírám rodičovský příspěvek a pracuji na DPČ. Pokud bude můj příjem do 68tis., může si na mě manžel uplatnit odpis na manželku? Nemá na to vliv jeho přiznaný příjem z nájmu ze SJM? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nájmu při podílovém spoluvlastnictví

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to se zdaněním příjmů z nájmu. Jedná se o nemovitost vlastněnou manželi (ale ne SJM, ale podílové spoluvlastnictví vzniklé před sňatkem), nájemní smlouva je psaná na oba manžele. Je třeba v tomto případě, aby danili příjem každý zvlášť? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Darování nemovitosti synovi

Mohu darovat synovi nemovitost (bytový dům) s několika byty a nebytovými prostory a po převodu si jí od něho pronajmout? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Danění příjmu z brigády

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat od jakého měsíčního příjmu z brigády musím odvádět daně (resp. kolik si můžu za měsíc maximálně vydělat, abych to nemusel danit)???


odpovídal(a): Redakce

Zápočtový list a Potvrzení o zdanitelných příjmech

Dobrý den, od března již nejsem student, jsem OBZP. Také od března do současnosti pracuji u jednoho zaměstnavatele na DPP, do toho jsem párkrát (vždy jednorázově) měl brigádu pro jiného zaměstnavatele, také formou DPP. Nyní mám nastoupit do zaměstnání na klasickou pracovní smlouvu. Nový zaměstnavatel požaduje Zápočtový list a Potvrzení o zdanitelných příjmech. Nevím, jestli tyto dokumenty můžu po svém současném zaměstnavateli chtít (případně i po zaměstnavateli z příležitostných brigád), když jsem pracoval na DPP a jsem OBZP. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Souběh DPP

Dobrý den, když budu mít souběh dvou dohod o provedení práce, jak je to s daněmi, zdravotním a sociálním ? Děkuji za odpověď. S pozdravem 


odpovídal(a): Redakce

dovoz z Anglie

Dobrý den, můj přítel jezdí pravidelně do Anglie a má možnost vozit zboží do ČR, kde bychom ho chtěli prodávat přes internet pár maminkám, časem rozjet e-shop. Konkrétně se jedná o dětské jednorázové plenky, které jsou prodávány pouze v jednom nejmenovaném řetězci. Zboží by nakupoval v supermarketu, a doprava by byla pro nás zdarma. Jelikož jsem úplný amatér co se týká podnikání, chci se zeptat co je třeba zařídit, zaplatit aby z toho nebyl nějaký problém? daně? komu čr nebo anglii? musím vést nějaké účetnictví? Jsem na rodičovské dovolené a toto by byl můj přivýdělek. Můžou výrobci/prodejci těchto plenek nějak zakázat abych prodávala zboží v ČR? Nepotřebuji od nich nějaké povolení? Děkuji za info S pozdravem Michaela Valkonyová


odpovídal(a): Redakce

Doklad na přijetí hotovosti za poskytnutí služby cizinci

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli má paragon na přijetí hotovosti za služby, které byly poskytnuty cizinci - turistovi, nějaké zvláštní náležitosti. Co musí obsahovat? Bude stačit jméno, příjmení a třeba země původu? Děkuji Vám za radu.


odpovídal(a): Redakce

Starobní důchod a OSVČ

Dobrý den, jsem nyní OSVČ jako hlavní činnost.Od 28.7.2018 budu starobní důchodce pobírající vyměřený starobní důchod. Zároveň chci pokračovat jako OSVČ - vedlejší činnost (příjem cca 10 - 15 000 Kč / měsíc ) a budu jako člen statutárního orgánu (SVJ, místopředseda, příjem cca 2000 Kč / měsíc). Jakou budu platit daň ze mzdy (a zálohu na daň) v tomto roce a v příštích letech ? Děkuji za vaši odpověď. 



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.