FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DPH

odpovídal(a): Redakce

Náležitosti zahraniční faktury

Dobrý den, prosím o posouzení následující situace: OSVČ neplátce DPH fakturuje službu fyzické osobě, občanu EU (DE), místem plnění je ČR, nelze přenést daňovou povinnost. OSVČ se dnem zdanitelného plnění stává identifikovanou osobou s povinnostmi z toho vyplývajícími. Bude na faktuře pro německého odběratele vyčísleno DPH (např. "Netto 79 Euro, dph/MwSt.: 21 Euro, total 100 Euro")? Bude se v daňovém přiznání započítávat částka před nebo po odvedení daně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Převod osobního automobilu z podnikání do osobního vlastnictví

Dobrý den, v loňském roce 2017 jsem měla při daňové evidenci v účetnictví automobil pořízený na LS se 100% uplatněným nárokem na odpočet. Plánuji přechod na uplatňování nákladů %. Automobil by tak přešel automaticky do osobního vlastnictví. Prosím o info, zda je nutný odvod DPH a z jaké částky, když bude nadále používaný pro podnikání. V případě prodeje po pěti letech v osobním majetku nebude předmětem DPFO a DPH se odvádí ( z jaké ceny) nebo už neodvádí? Při prodeji do 5 let po přechodu do osobního vlastnictví přepokládám prodej s odvodem DPH a DPFO z ceny obvyklé. Je to správně? Děkuji Marieodpovídal(a): Redakce

Daň při nákupu ze země mimo EU

Dobrý den, dnes jsem chtěl koupit přes internet program, ovšem k původní ceně se připočetla částka odpovídající cca 21% z původní částky. Sídlo firmy, od které jsem chtěl tento program koupit, je v USA. Chtěl jsem se zeptat, co tato daň zahrnuje? (shipping v ní nebude, neposílá se fyzická kopie programu, jen odkaz ke stažení na zadaný email) Vzhledem k tomu, že tento program je relativně drahý, tak 21% z částky už je dost pocítit. Pokud se jedná o DPH, proč už to není zahrnuto v původní ceně? S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Vyúčtování el.energie u s.r.o.

Dobrý den, firma s.r.o. se stala k 1.1.2018 plátcem DPH. Předtím byla neplátce. Spolu s nájmem platí měsíční zálohy na plyn a elektřinu (EE). Do r.2017 si tedy nemohla nárokovat DPH, od r.2018 ano. Z důvodu opatrnosti u těchto záloh na plyn v r.2018 DPH také nenárokovala. v 07/2018 přišla vyúčtovací faktura na plyn, a to sumárně za období 07/2017 - 6/2018, kde je uvedeno, že spotřeba plynu byla menší než zálohy a DPH má z rozdílu odvést (faktura přijatá od pronajímatele, DPH mínusem). Ještě uvedu, že skutečná spotřeba za období 07/2017 - 06/2018 je jednou částkou rozpočítaná na pronájem plochy za m2, nikoli rozdělená na r.2017 a 2018. Otázka č.1: Mohu skutečnou spotřebu plynu rozdělit na přesnou polovinu pro r.2017 a 2018? A to z důvodu vyčíslení DPH pro r.2018 nebo pronajímatel musí na daňovém dokladu vyčíslit sám? Č.2: Jaké DPH odvedu v případě, že firma za celé období nic nenárokovala? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Faktura a kontrolní hlášení

Dobrý den, prosím o radu k dph. V červnu 2018 jsem vystavila fakturu odběrateli s duzp v červnu 2018, fakturu odběratel obdržel pozdě a proto ji už nemohl dát do kontrolního hlášení, my jako dodavatele ji v kontrolním hlášení za červen máme, odběratel nám vrátil fakturu s tím, abychom změnily duzp na červenec, my ale nevíme co s fakturou kterou už máme v kontrolním hlášení za červen i v knize fakturu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPH při servisním zásahu v rámci EU

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jak správně vystavit fakturu na slovenského zákazníka s platným VAT, kterému jsme (česká firma s platným DIČ) provedli servis v technologii výroby (na majetku) a na jaký paragraf se mohu odvolat. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dovoz vína z Makedonie

Dobrý den, rád bych začal dovážet víno z Makedonie a řeším formu podnikání. Chtěl bych se proto zeptat, jaká je u dovozu vína daňová povinnost (hlavně DPH) a kdy je potřeba jí uhradit? A je pro tyto účely lepší mít živnostenský list nebo firmu (s. r. o.)? Případně je nutné počítat i s jinými poplatky (např. clo)? Předem díky moc!


odpovídal(a): Redakce

Splátkový, platební kalendář

Po provedení práce je zřejmé, že odběratel nemá v současné době dostatek prostředků, ale souhlasí s vystavením splátkového kalendáře. Jak v tomto případě dodavatel platí DPH? Najednou při podpisu kalendáře, k datu jednotlivé splátky předepsané kalendářem, nebo vždy až po připsání jednotlivé částky na účet? Děkuji za jakoukoliv odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Změna v zákoně o DPH pro společnosti

Jsme společnost (bez právní subjektivity) podle NOZ, 4 OSVČ plátci DPH, 3 z nás podáváme nulová hlášení k DPH a určený čtvrtý podává kontrolní hlášení a daňové přiznání k DPH za dané období. Musíme od 1.1.2018 taky sami sobě fakturovat dle % ve společnosti, aby jsme splnili změnu v zákoně o DPH ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Fakturace do zahraničí a DPH

Dobrý den, jsem právnická osoba a potřebuji vystavit fakturu za zhotovení webových stránek, registrace domény a webhostingu osobě, která podniká v Německu. Někde jsem četl, že se musím registrovat k DPH v Německu. Je to pravda? Myslel jsem, že stačí jen vystavit fakturu. Děkuji.odpovídal(a): Elena Ondrová

Jsem nebo nejsem plátcem DPH?

Dobrý den, podnikám krátkou dobu, vystavuji svou první faktur a nevím jestli jsem nebo nejsem plátcem dph. Tedy nevím jestli DPH mám uvádět i ve faktuře, kterou vystavuji.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Prodej zboží do zahraničí

Dobrý den, řeším problém. Jsme s.r.o. - plátce DPH, prodali jsme zboží přes Paypal a ty nám byly v dolarech na účet Paypalu připsány kupujícím z Litvy. Jak je to s daní z příjmu a s DPH? Vyměřit nebo nevyměřit? Děkuji moc za radu. :)


odpovídal(a): Elena Ondrová

Povinná registrace DPH

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně povinné registrace DPH. Dočetla jsem se, že povinná registrace je po překročení 1mil.Kč.Sčítají se vystavené faktury 12měcíců(3/2017-2/2018) po sobě není to zdaňovací období. Je to tak? OSVČ teď zjistil, že takto překročil už v 3/2017. Podniká na živnost-Montáž, opravy, revize a zkoušky zdvihacích zařízení. Domníváme se, že bude fakturovat v přenesené daňové povinnosti-fakturuje jen plátci. Je to velký problém, že se nahlásí později? Jaké může FÚ vyměřit pokuty? Stát o žádné peníze nepřišel. Moc děkuji.


odpovídal(a): Elena Ondrová

DPH a vozidlo pro soukromé účely

Dobrý den, můj současný zaměstnavatel mi umožňuje využívat auto k soukromým účelům, zaplatím dle zákona daň při měsíčním vyúčtování mzdy 1% z hodnoty vozu. Na tuto daň jsem byl zvyklý i u předešlých zaměstnavatelů. Současný zaměstnavatel navíc musí účtovat dle legislativy účtovat navíc i DPH z provedených oprav a servisů v poměru ujetých kilometrů. poměr soukromé/ služební. Musí to tak být?, protože u minulých zaměstnavatelů mě tato částka nikdy nezatěžovala. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Placení DPH

Dobry den, zajimalo by me zda clovek, kteremu firma postavi dum a tvrdi, ze odvedla dph a pritom neodvedla, muze byt on sam nejakym zpusobem sankciovan nebo neco horsiho? Mel potvrzeni, ze za firmu muze jednat ale jednal jen ve vecech vybirani a kupovani. Financni urad tvrdi, ze dph nebylo odvedeno. Budu vam vdecna za odpoved.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Dobrý den, pracuji jako účetní obecního úřadu.…

Dobrý den, pracuji jako účetní obecního úřadu. Nyní řešíme výstavbu nového OÚ. Stavba má být víceúčelová. V přízemí OÚ , knihovna, zasedací mísnost, archiv atd. a dále provozovna kadeřnictví. V 1. patře pak 3 bytové jednotky . Jsme plátci DPH . Prosím Vás o radu jak postupovat v možnosti odpočtu DPH.Myslím si, že při výstavbě objektů určených k ekonomické činnosti máme nárok na odpočet DPH /kadeřnictví, byty/. Dále nevím zda sazba u bytové výstavby není snížená 15% ???. Dále prosím o radu, jak toto diferencovat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Prodej vozidla plátcem DPH pořízeného od neplátce

Dobrý den, prosím o názor k následujícímu dotazu. Firma s.r.o., plátce DPH, koupí od neplátce DPH motorové vozidlo, které následně prodává za vyšší cenu. Musí tak při prodeji odvádět DPH? Pokud ano, tak z jaké částky? Z celé prodejní ceny, nebo pouze z navýšené částky? A je to pak stejné při prodeji jak plátci tak neplátci DPH? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Registrace DPH

Prosím o radu - v r. 2017 byl OSVČ na vedlejší činnost a výdaje dával 80% paušálu. Od ledna 2018 je OSVČ na hlavní činnost a je plátcem DPH. Jak zaúčtovat závazky z r. 2017, DUZP 12/2017 a placené až v 01/2018?. Výdaje půjdou do letošního roku, ale co s DPH? Děkuji.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Jazyková výuka cizinců

Dobrý den, prosím o informaci. Mám živnostenské oprávnění na vedlejší činnost na výuku jazyků.Nejsem plátce DPH. Pokud bych učila cizince přes skype a tento student by byl během výuky na území mimo naši republiku (země EU i mimo EU), jde o přeshraniční aktivity? Jde mi o to, jestli bych se tak stala identifikovanou osobou podle zákona o DPH a musela se přihlásit k placení DPH. Děkuji Vám za odpověď a přeji Vám hezký den. Eva


odpovídal(a): Redakce

Daňový doklad

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda "PRODEJKA-DAŇOVÝ DOKLAD č...." plně nahrazuje fakturu. Jedná se o to, že manžel nakoupil zboží u obchodníka nad 10.000 Kč v hotovosti, chceme to dát do účetnictví a odečíst si DPH a proto jsme chtěli po prodejci fakturu + příjmový doklad (platba nad 10000 Kč) a bylo nám sděleno, že fakturu vystavuje pouze při platbách převodem a při platbě v hotovosti vystavuje pouze PRODEJKU-DAŇOVÝ DOKLAD. Na druhou stranu jsou na této PRODEJCE-DAŇOVÉM DOKLADU všechny náležitosti, jak faktur.údaje dodavatele,také fakturační údaje mého manžela (odběratele) jako je název, adresa, IČO, DIČ. Dále cena bez DPH, DPH apod. Jen jsem se vždy v minulosti setkala vždy s fakturou a prodejky byly spíše do 10000 Kč, proto se ptám, zda-li to tak může být. Moc děkuji za Vaší odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.