FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DPH

odpovídal(a): Redakce

Dovoz vína z Makedonie

Dobrý den, rád bych začal dovážet víno z Makedonie a řeším formu podnikání. Chtěl bych se proto zeptat, jaká je u dovozu vína daňová povinnost (hlavně DPH) a kdy je potřeba jí uhradit? A je pro tyto účely lepší mít živnostenský list nebo firmu (s. r. o.)? Případně je nutné počítat i s jinými poplatky (např. clo)? Předem díky moc!

Splátkový, platební kalendář

Po provedení práce je zřejmé, že odběratel nemá v současné době dostatek prostředků, ale souhlasí s vystavením splátkového kalendáře. Jak v tomto případě dodavatel platí DPH? Najednou při podpisu kalendáře, k datu jednotlivé splátky předepsané kalendářem, nebo vždy až po připsání jednotlivé částky na účet? Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Změna v zákoně o DPH pro společnosti

Jsme společnost (bez právní subjektivity) podle NOZ, 4 OSVČ plátci DPH, 3 z nás podáváme nulová hlášení k DPH a určený čtvrtý podává kontrolní hlášení a daňové přiznání k DPH za dané období. Musíme od 1.1.2018 taky sami sobě fakturovat dle % ve společnosti, aby jsme splnili změnu v zákoně o DPH ? Děkuji za odpověď.

Fakturace do zahraničí a DPH

Dobrý den, jsem právnická osoba a potřebuji vystavit fakturu za zhotovení webových stránek, registrace domény a webhostingu osobě, která podniká v Německu. Někde jsem četl, že se musím registrovat k DPH v Německu. Je to pravda? Myslel jsem, že stačí jen vystavit fakturu. Děkuji.

odpovídal(a): Elena Ondrová

Jsem nebo nejsem plátcem DPH?

Dobrý den, podnikám krátkou dobu, vystavuji svou první faktur a nevím jestli jsem nebo nejsem plátcem dph. Tedy nevím jestli DPH mám uvádět i ve faktuře, kterou vystavuji.

Prodej zboží do zahraničí

Dobrý den, řeším problém. Jsme s.r.o. - plátce DPH, prodali jsme zboží přes Paypal a ty nám byly v dolarech na účet Paypalu připsány kupujícím z Litvy. Jak je to s daní z příjmu a s DPH? Vyměřit nebo nevyměřit? Děkuji moc za radu. :)

Povinná registrace DPH

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně povinné registrace DPH. Dočetla jsem se, že povinná registrace je po překročení 1mil.Kč.Sčítají se vystavené faktury 12měcíců(3/2017-2/2018) po sobě není to zdaňovací období. Je to tak? OSVČ teď zjistil, že takto překročil už v 3/2017. Podniká na živnost-Montáž, opravy, revize a zkoušky zdvihacích zařízení. Domníváme se, že bude fakturovat v přenesené daňové povinnosti-fakturuje jen plátci. Je to velký problém, že se nahlásí později? Jaké může FÚ vyměřit pokuty? Stát o žádné peníze nepřišel. Moc děkuji.

DPH a vozidlo pro soukromé účely

Dobrý den, můj současný zaměstnavatel mi umožňuje využívat auto k soukromým účelům, zaplatím dle zákona daň při měsíčním vyúčtování mzdy 1% z hodnoty vozu. Na tuto daň jsem byl zvyklý i u předešlých zaměstnavatelů. Současný zaměstnavatel navíc musí účtovat dle legislativy účtovat navíc i DPH z provedených oprav a servisů v poměru ujetých kilometrů. poměr soukromé/ služební. Musí to tak být?, protože u minulých zaměstnavatelů mě tato částka nikdy nezatěžovala. Děkuji za odpověď.

Placení DPH

Dobry den, zajimalo by me zda clovek, kteremu firma postavi dum a tvrdi, ze odvedla dph a pritom neodvedla, muze byt on sam nejakym zpusobem sankciovan nebo neco horsiho? Mel potvrzeni, ze za firmu muze jednat ale jednal jen ve vecech vybirani a kupovani. Financni urad tvrdi, ze dph nebylo odvedeno. Budu vam vdecna za odpoved.

Dobrý den, pracuji jako účetní obecního úřadu.…

Dobrý den, pracuji jako účetní obecního úřadu. Nyní řešíme výstavbu nového OÚ. Stavba má být víceúčelová. V přízemí OÚ , knihovna, zasedací mísnost, archiv atd. a dále provozovna kadeřnictví. V 1. patře pak 3 bytové jednotky . Jsme plátci DPH . Prosím Vás o radu jak postupovat v možnosti odpočtu DPH.Myslím si, že při výstavbě objektů určených k ekonomické činnosti máme nárok na odpočet DPH /kadeřnictví, byty/. Dále nevím zda sazba u bytové výstavby není snížená 15% ???. Dále prosím o radu, jak toto diferencovat. Děkuji za odpověď.

Prodej vozidla plátcem DPH pořízeného od neplátce

Dobrý den, prosím o názor k následujícímu dotazu. Firma s.r.o., plátce DPH, koupí od neplátce DPH motorové vozidlo, které následně prodává za vyšší cenu. Musí tak při prodeji odvádět DPH? Pokud ano, tak z jaké částky? Z celé prodejní ceny, nebo pouze z navýšené částky? A je to pak stejné při prodeji jak plátci tak neplátci DPH? Předem děkuji za odpověď.

Registrace DPH

Prosím o radu - v r. 2017 byl OSVČ na vedlejší činnost a výdaje dával 80% paušálu. Od ledna 2018 je OSVČ na hlavní činnost a je plátcem DPH. Jak zaúčtovat závazky z r. 2017, DUZP 12/2017 a placené až v 01/2018?. Výdaje půjdou do letošního roku, ale co s DPH? Děkuji.

Jazyková výuka cizinců

Dobrý den, prosím o informaci. Mám živnostenské oprávnění na vedlejší činnost na výuku jazyků.Nejsem plátce DPH. Pokud bych učila cizince přes skype a tento student by byl během výuky na území mimo naši republiku (země EU i mimo EU), jde o přeshraniční aktivity? Jde mi o to, jestli bych se tak stala identifikovanou osobou podle zákona o DPH a musela se přihlásit k placení DPH. Děkuji Vám za odpověď a přeji Vám hezký den. Eva

Daňový doklad

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda "PRODEJKA-DAŇOVÝ DOKLAD č...." plně nahrazuje fakturu. Jedná se o to, že manžel nakoupil zboží u obchodníka nad 10.000 Kč v hotovosti, chceme to dát do účetnictví a odečíst si DPH a proto jsme chtěli po prodejci fakturu + příjmový doklad (platba nad 10000 Kč) a bylo nám sděleno, že fakturu vystavuje pouze při platbách převodem a při platbě v hotovosti vystavuje pouze PRODEJKU-DAŇOVÝ DOKLAD. Na druhou stranu jsou na této PRODEJCE-DAŇOVÉM DOKLADU všechny náležitosti, jak faktur.údaje dodavatele,také fakturační údaje mého manžela (odběratele) jako je název, adresa, IČO, DIČ. Dále cena bez DPH, DPH apod. Jen jsem se vždy v minulosti setkala vždy s fakturou a prodejky byly spíše do 10000 Kč, proto se ptám, zda-li to tak může být. Moc děkuji za Vaší odpověď.

OSVČ a DPH

Dobry den Rad by som sa informoval ohladom vystavovania faktur mimo CR. Konkretne sa jedna o USA. Som zivnostnik no niesom platca DPH. Je mozne takto na zivnost vystavovat faktury aj do USA ? A ak ano, je potrebne uvadzat na fakture cisla v dolaroch aj ceskych korunach s aktualnym kurzom? Pretoze ten sa stale meni a tym padom ta zaplatena ciastka sa moze lisit od tej na fakture. Dakujem pekne za radu

Fakturace s DPH

Dobrý den. zpracovávám účetnictví pro klienta. Klient si jako neplátce pronajal nemovitost k podnikání (restaurace + ubytování). Pronajímatel byl v době sepsání smlouvy plátcem DPH. Ve smlouvě o pronájmu je uvedeno tříměsíční fakturační období. V průběhu pronájmu se nájemce stal plátcem DPH a to od prvního dne třetího měsíce trvání pronájmu. Za toto fakturační období vystavil pronajímatel nájemci daňový doklad, kde vyčíslil k nájemnému DPH a to za celé fakturační období, tj. za tři měsíce. Z tohoto fakturačního období byl však nájemce plátcem DPH pouze jeden (poslední) měsíc. Je možné, aby DPH bylo na daňovém dokladu vypočítáno i za období kdy nebyl nájemce plátcem??? Nejsem si jist případnou reakcí finančního úřadu. Děkuji za odpověď.

Registrace k DPH

Dobrý den, chtela bych v ramci s.r.o. podnikat. / s.r.o. je již založena/ Mám dohodnuté predbežne zakázky, problém je v tom, že pokud nebudu plátcem DPH, jakákoliv činnost bude pro mne nevýhodná. Prosím o poradení, jak mohu co najrýchleji se stat platcem DPH? Dekuji.

Prodej nemovitosti a DPH

Dobrý den, manžel jako fyzická osoba vlastní pozemek, který rozparceluje, zasíťuje, udělá příjezdovou komunikaci a poté jeden pozemek prodá, jeden daruje mně a jeden synovi. Darované pozemky budeme chtít následně také prodat. Můj dotaz zní, zda si do nákladů spojené s prodejem mohu uplatnit jako výdaj cenu určenou znalcem v okamžiku jeho nabytí a zda prodej kteréhokoliv pozemku podléhá DPH. Děkuji za odpověď.

Registrace k DPH

Dobrý den, jsem nová firma a chceme koupit strojní zařízení od švýcarského dodavatele, který má českou pobočku, fakturuje se ale ze Švýcarska. nejsme plátci DPH, protože firma zatím nemá žádné obraty, dodavatel po nás ale chce, abychom se k platbě DPH přihlásili, že nám potom bude účtovat na reverse charge. jakým způsobem by šel tento obchod uskutečnit na naše IČO? - tj. že nebudeme plátci DPH? děkuji

Plátce DPH

Dobrý den, S FÚ momentálně řeším registraci DPH. Přesáhl jsem obrat 2 mil Kč, kdy v České republice mám obrat necelých 600 tis, zbytek zboží jsem zasílal mimo EU. Obrat v České republice tedy nepřesáhl 1 mil Kč a i přesto po mě chce, abych se zaregistroval jako plátce DPH a zaplatil DPH ze zboží, které jsem zaslal mimo EU. Moc se mi to nezdá a mám za to, že podle § 66 Osvobození od daně při vývozu zboží bych se plátcem DPH stát neměl. Nicméně FÚ po mě chce, abych se zaregistroval. Děkuji za odpověď na dotaz, zda se mě § 66Osvobození od daně při vývozu zboží týká.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.