FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DPH

odpovídal(a): Redakce

Mezistátní obchod

Dobrý den, Můj dotaz má několik podotázek ale obecně se budu ptát "Prodej zboží a odvod dph v rámci EU" Chceme rozjet tzv. dropshipping kde je zahraniční dodavatel který odesílá zboží přímo koncovým zákazníkům (zákazník nemusí být občan žijící v ČR). 1. Musím založit sro rovnou stím, že musím být plátce dph? 2. Jaký je skutečný reálný výnos, jaké faktory mohou cenu ovlivnit legislativně? Třeba pokud koupím zboží za 100,-Kč za kolik musim prodat abych vydelal staci jen z prodane ceny odecist dph a naklady na koupi zbozi ? Zboží by šlo ze skladů v EU. Napriklad ze Spanelska do CR. 3. Pokud mám sídlo v ČR nakoupím od dodavatele v itálii a prodám do německa kde je povinnost hradit DPH? 4. Pokud zaplatim cenu s dph u dodavatele v zahranici jakym zpusobem se stim vyporadat kde mam zadat o vraceni DPH? Dekuji za odpoved!


odpovídal(a): Redakce

Co spadá do obratu k povinné registraci k DPH (s.r.o.)

Dobrý den, obracim se na vas s otazkou ohledne obratu pro povinnou registraci k DPH u s.r.o.: co se do něho počítá a co ne. Chtěla bych poprosit o radu. Jsem cestovní agentura a nakupuji a prodávám letenky do ruznych zemí. Letenky jsou osvobozeny od DPH dle § 67, § 68, §69 a § 70. Otázka je zda se obrat z těchto letenek započítává do obratu pro případnou povinnou registraci. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Vína jako dárky pro zákazníky z pohledu daně z příjmů a DPH

Dobrý den, Mám dotaz ohledně odpočtu DPH u vína, které je zákazníkům věnováno jako dar při nákupu. účetnictvím. Pomáhám mému kamarádovi s daňovou evidencí, protože jeho účetní šla do důchodu. Podniká s desinfekčními prostředky, ale jako dárky dává svým zákazníkům víno. Může se toto víno odečíst v DPH? Popřípadě musí mít přesně dohledatelné počet vín= počet nálepek? Kupuje si normálně láhve, a pak na ně lepí nálepky s logem firmy a poděkováním. Jedná se o tiché víno, nikoli šumivé. Ta bývalá paní účetní toto v DPH uplatňovala, ale já si nejsem úplně jistá, a nechci se moc opírat o to jak dělala věci ona, protože jsme museli i některé věci opravovat....., a z toho co jsem našla na internetu mi to taky není úplně jasné. Ďekuji moc předem za každou dobrou radu a odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Je třeba při 2x uplatněné DPH u faktury podat dodatečné přiznání?

Dobrý den, prosím o radu. Při rekapitulaci r.2018 jsem zjistila, že jsem si u jedné dodavatelské faktury uplatnila ve svůj prospěch DPH 2x. Jednou v 2Q 2018 (mám nárok) a podruhé ve 3Q 2018 (chybně uplatněno). Myslíte že můžu vrátit v přiznání za 1Q 2019? Nebo musím podat dodatečné přiznání k DPH? A pokud musím dát dodatečné, tak to podám úplně stejné cifry, ponížené o to zjištění? Jsem FO, vedu daňovou evidenci. Faktura je základ Kč 6.525 + DPH Kč 1.370,-. Moc Vám děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Společnost (sdružení bez právní subjektivity)

Dobrý den, chystáme se od 1.1.2019 založit společnost (sdružení bez právní subjektivity). Jeden z členů bude plátce DPH, druhý ne. Faktury bude za celou společnost vystavovat plátce. On bude také vše vykazovat (DPH na vstupu i na výstupu) ve svém přiznání k DPH a KH DPH (nic nebude kráceno dohodnutým podílem na příjmech a výdajích). Je nutné provádět vzájemnou přefakturaci mezi členy společnosti? Nebo stačí po skončení zdaňovacího období si příjmy/výnosy a k nim přináležející výdaje/náklady rozdělit podle dohodnutého poměru? Děkuji. RP


odpovídal(a): Redakce

DPH při výstavbě

Dobrý den, v současnosti stavím nemovitost s DPH 21%, protože se dle stavebního povolení nejedná s bytovou výstavbu. Nicméně stavím a ráda bych zkolaudovala nemovitost jako byt, i projekt respektuje normy pro bytovou výstavbu. Kolaudace ještě neproběhla, ani o ni nebylo zažádáno. Pakliže bych zkolaudovala nemovitost jako byt, bylo by možné získat zpět část DPH, tedy rozdíl mezi 21% a 15%? Pakliže ano, jak bych měla postupovat? Děkuji, Čermáková


odpovídal(a): Redakce

Dph

Když bu­du to­čit vi­dea pro xvi­deos, kte­rou vlast­ní čes­ká fir­ma se síd­lem v ČR mu­sím se stát IO ne­bo plát­cem DPH? A co když pře­kro­čim zisk 1 mil a sta­nu se po­vi­nen plát­cem. Zna­me­ná to že z pří­jmu bu­du muset od­vést DPH a pak ješ­tě daň a po­jiš­tě­ní? Ne­bo to DPH za mě od­vá­dí oni a já jen po­dám při­zná­ní?


odpovídal(a): Redakce

Objednání zboží z EU (Litvy) za účelem dalšího prodeje v eshopu v ČR

Chystám se objednat zboží z litevského velkoobchodu. Jsem neplátce DPH a zboží plánuji následně prodávat v českém eshopu. Dostal jsem od něj ceník, který nezahrnuje VAT (DPH). Upozornil jsem ho, že nejsem plátce DPH a pokud se nemýlím, budu muset zaplatit litevské DPH, které by mělo být 21 %. Litevský velkoobchod mi napsal, že můžu nakoupit jako soukromá osoba a zaplatit daň jen 5 %, která se na tyto osoby vztahuje v Litvě. Pokud bych zaplatil jen těch 5 %, budu muset v České republice na finančním úřadu doplatit zbylých 16 % nebo mám od litevského velkoobchodu nakoupit zboží a zaplatit jim 21% daň nebo zaplatím jen 5 % a v České republice už nic doplácet nebudu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odpočet DPH zpětně - živnostník paušální výdaje

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli si jako živnostník uplatňující paušální výdaje mohu odečíst DPH zpětně za posledních 12 měsíců ode dne, kdy se povinně stanu plátcem DPH. Příklad: Nejsem plátce DPH, koupím si teď pc (cena 100k vč DPH). Za 3 měsíce se povinně stanu plátcem DPH. Mohu si u prvního přiznání k DPH odečíst 20k s dokladem k tomuto PC, který sem zakoupil předtím?


odpovídal(a): Redakce

Kdo může uplatnit úroky z hypotečního úvěru jako odečitatelnou položku?

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat ohledně vrácení daně za hypoteční úvěr, který mám na byt. Situace je taková, že jsem na rodičovské dovolené, tudíž si nemohu nárokovat vrácení daně za hypoteční úvěr. Úvěr je psaný pouze na mě jako jediného žadatele. Když uvedu manžela jako spolužadatele, je možné nárokovat vrácení daně na manžela? Je nutné, aby byl manžel zapsán v katastru jako spoluvlastník bytové jednotky na který je úvěr vázán? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Jak se daní příjmy rodiny od známých pozůstalého?

Zemřel otec rodiny, jehož přátelé a známí se dobrovolně rozhodli poskytovat pozůstalé rodině (manželka a syn s dcerkou ve věku 6-9-ti let) finanční příspěvky na transparentní účet zřízený u jedné z bank, které tyto účty zřizuje. Jakým způsobem, vyplývá-li tato povinnost ze zákona, se tyto příspěvky zdaňují? Lze za tímto účelem zřídit např. veřejnou sbírku? Děkuji. L. Grunclová.


odpovídal(a): Redakce

Pokuta za neodeslání KH

Dobrý den, přišel mi do datové schránky výměr za neodeslání kontrolního hlášení ve výši 50 000 Kč. Toto kontrolní hlášení jsem opravdu neodeslala v termínu jak jsem měla (do 25.8.2018) ale až 13.12.2018. Je nějaká možnost, abych nemusela tuto pokutu platit? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Náležitosti zahraniční faktury

Dobrý den, prosím o posouzení následující situace: OSVČ neplátce DPH fakturuje službu fyzické osobě, občanu EU (DE), místem plnění je ČR, nelze přenést daňovou povinnost. OSVČ se dnem zdanitelného plnění stává identifikovanou osobou s povinnostmi z toho vyplývajícími. Bude na faktuře pro německého odběratele vyčísleno DPH (např. "Netto 79 Euro, dph/MwSt.: 21 Euro, total 100 Euro")? Bude se v daňovém přiznání započítávat částka před nebo po odvedení daně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Převod osobního automobilu z podnikání do osobního vlastnictví

Dobrý den, v loňském roce 2017 jsem měla při daňové evidenci v účetnictví automobil pořízený na LS se 100% uplatněným nárokem na odpočet. Plánuji přechod na uplatňování nákladů %. Automobil by tak přešel automaticky do osobního vlastnictví. Prosím o info, zda je nutný odvod DPH a z jaké částky, když bude nadále používaný pro podnikání. V případě prodeje po pěti letech v osobním majetku nebude předmětem DPFO a DPH se odvádí ( z jaké ceny) nebo už neodvádí? Při prodeji do 5 let po přechodu do osobního vlastnictví přepokládám prodej s odvodem DPH a DPFO z ceny obvyklé. Je to správně? Děkuji Marie


odpovídal(a): Redakce

Daň při nákupu ze země mimo EU

Dobrý den, dnes jsem chtěl koupit přes internet program, ovšem k původní ceně se připočetla částka odpovídající cca 21% z původní částky. Sídlo firmy, od které jsem chtěl tento program koupit, je v USA. Chtěl jsem se zeptat, co tato daň zahrnuje? (shipping v ní nebude, neposílá se fyzická kopie programu, jen odkaz ke stažení na zadaný email) Vzhledem k tomu, že tento program je relativně drahý, tak 21% z částky už je dost pocítit. Pokud se jedná o DPH, proč už to není zahrnuto v původní ceně? S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Vyúčtování el.energie u s.r.o.

Dobrý den, firma s.r.o. se stala k 1.1.2018 plátcem DPH. Předtím byla neplátce. Spolu s nájmem platí měsíční zálohy na plyn a elektřinu (EE). Do r.2017 si tedy nemohla nárokovat DPH, od r.2018 ano. Z důvodu opatrnosti u těchto záloh na plyn v r.2018 DPH také nenárokovala. v 07/2018 přišla vyúčtovací faktura na plyn, a to sumárně za období 07/2017 - 6/2018, kde je uvedeno, že spotřeba plynu byla menší než zálohy a DPH má z rozdílu odvést (faktura přijatá od pronajímatele, DPH mínusem). Ještě uvedu, že skutečná spotřeba za období 07/2017 - 06/2018 je jednou částkou rozpočítaná na pronájem plochy za m2, nikoli rozdělená na r.2017 a 2018. Otázka č.1: Mohu skutečnou spotřebu plynu rozdělit na přesnou polovinu pro r.2017 a 2018? A to z důvodu vyčíslení DPH pro r.2018 nebo pronajímatel musí na daňovém dokladu vyčíslit sám? Č.2: Jaké DPH odvedu v případě, že firma za celé období nic nenárokovala? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Faktura a kontrolní hlášení

Dobrý den, prosím o radu k dph. V červnu 2018 jsem vystavila fakturu odběrateli s duzp v červnu 2018, fakturu odběratel obdržel pozdě a proto ji už nemohl dát do kontrolního hlášení, my jako dodavatele ji v kontrolním hlášení za červen máme, odběratel nám vrátil fakturu s tím, abychom změnily duzp na červenec, my ale nevíme co s fakturou kterou už máme v kontrolním hlášení za červen i v knize fakturu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPH při servisním zásahu v rámci EU

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jak správně vystavit fakturu na slovenského zákazníka s platným VAT, kterému jsme (česká firma s platným DIČ) provedli servis v technologii výroby (na majetku) a na jaký paragraf se mohu odvolat. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dovoz vína z Makedonie

Dobrý den, rád bych začal dovážet víno z Makedonie a řeším formu podnikání. Chtěl bych se proto zeptat, jaká je u dovozu vína daňová povinnost (hlavně DPH) a kdy je potřeba jí uhradit? A je pro tyto účely lepší mít živnostenský list nebo firmu (s. r. o.)? Případně je nutné počítat i s jinými poplatky (např. clo)? Předem díky moc!


odpovídal(a): Redakce

Splátkový, platební kalendář

Po provedení práce je zřejmé, že odběratel nemá v současné době dostatek prostředků, ale souhlasí s vystavením splátkového kalendáře. Jak v tomto případě dodavatel platí DPH? Najednou při podpisu kalendáře, k datu jednotlivé splátky předepsané kalendářem, nebo vždy až po připsání jednotlivé částky na účet? Děkuji za jakoukoliv odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.