FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DPH

odpovídal(a): Redakce

Náležitosti zahraniční faktury

Dobrý den, prosím o posouzení následující situace: OSVČ neplátce DPH fakturuje službu fyzické osobě, občanu EU (DE), místem plnění je ČR, nelze přenést daňovou povinnost. OSVČ se dnem zdanitelného plnění stává identifikovanou osobou s povinnostmi z toho vyplývajícími. Bude na faktuře pro německého odběratele vyčísleno DPH (např. "Netto 79 Euro, dph/MwSt.: 21 Euro, total 100 Euro")? Bude se v daňovém přiznání započítávat částka před nebo po odvedení daně? Děkuji.

Převod osobního automobilu z podnikání do osobního vlastnictví

Dobrý den, v loňském roce 2017 jsem měla při daňové evidenci v účetnictví automobil pořízený na LS se 100% uplatněným nárokem na odpočet. Plánuji přechod na uplatňování nákladů %. Automobil by tak přešel automaticky do osobního vlastnictví. Prosím o info, zda je nutný odvod DPH a z jaké částky, když bude nadále používaný pro podnikání. V případě prodeje po pěti letech v osobním majetku nebude předmětem DPFO a DPH se odvádí ( z jaké ceny) nebo už neodvádí? Při prodeji do 5 let po přechodu do osobního vlastnictví přepokládám prodej s odvodem DPH a DPFO z ceny obvyklé. Je to správně? Děkuji Marie

Daň při nákupu ze země mimo EU

Dobrý den, dnes jsem chtěl koupit přes internet program, ovšem k původní ceně se připočetla částka odpovídající cca 21% z původní částky. Sídlo firmy, od které jsem chtěl tento program koupit, je v USA. Chtěl jsem se zeptat, co tato daň zahrnuje? (shipping v ní nebude, neposílá se fyzická kopie programu, jen odkaz ke stažení na zadaný email) Vzhledem k tomu, že tento program je relativně drahý, tak 21% z částky už je dost pocítit. Pokud se jedná o DPH, proč už to není zahrnuto v původní ceně? S pozdravem

Vyúčtování el.energie u s.r.o.

Dobrý den, firma s.r.o. se stala k 1.1.2018 plátcem DPH. Předtím byla neplátce. Spolu s nájmem platí měsíční zálohy na plyn a elektřinu (EE). Do r.2017 si tedy nemohla nárokovat DPH, od r.2018 ano. Z důvodu opatrnosti u těchto záloh na plyn v r.2018 DPH také nenárokovala. v 07/2018 přišla vyúčtovací faktura na plyn, a to sumárně za období 07/2017 - 6/2018, kde je uvedeno, že spotřeba plynu byla menší než zálohy a DPH má z rozdílu odvést (faktura přijatá od pronajímatele, DPH mínusem). Ještě uvedu, že skutečná spotřeba za období 07/2017 - 06/2018 je jednou částkou rozpočítaná na pronájem plochy za m2, nikoli rozdělená na r.2017 a 2018. Otázka č.1: Mohu skutečnou spotřebu plynu rozdělit na přesnou polovinu pro r.2017 a 2018? A to z důvodu vyčíslení DPH pro r.2018 nebo pronajímatel musí na daňovém dokladu vyčíslit sám? Č.2: Jaké DPH odvedu v případě, že firma za celé období nic nenárokovala? Děkuji.

Faktura a kontrolní hlášení

Dobrý den, prosím o radu k dph. V červnu 2018 jsem vystavila fakturu odběrateli s duzp v červnu 2018, fakturu odběratel obdržel pozdě a proto ji už nemohl dát do kontrolního hlášení, my jako dodavatele ji v kontrolním hlášení za červen máme, odběratel nám vrátil fakturu s tím, abychom změnily duzp na červenec, my ale nevíme co s fakturou kterou už máme v kontrolním hlášení za červen i v knize fakturu. Děkuji.

DPH při servisním zásahu v rámci EU

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jak správně vystavit fakturu na slovenského zákazníka s platným VAT, kterému jsme (česká firma s platným DIČ) provedli servis v technologii výroby (na majetku) a na jaký paragraf se mohu odvolat. Děkuji.

Dovoz vína z Makedonie

Dobrý den, rád bych začal dovážet víno z Makedonie a řeším formu podnikání. Chtěl bych se proto zeptat, jaká je u dovozu vína daňová povinnost (hlavně DPH) a kdy je potřeba jí uhradit? A je pro tyto účely lepší mít živnostenský list nebo firmu (s. r. o.)? Případně je nutné počítat i s jinými poplatky (např. clo)? Předem díky moc!

Splátkový, platební kalendář

Po provedení práce je zřejmé, že odběratel nemá v současné době dostatek prostředků, ale souhlasí s vystavením splátkového kalendáře. Jak v tomto případě dodavatel platí DPH? Najednou při podpisu kalendáře, k datu jednotlivé splátky předepsané kalendářem, nebo vždy až po připsání jednotlivé částky na účet? Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Změna v zákoně o DPH pro společnosti

Jsme společnost (bez právní subjektivity) podle NOZ, 4 OSVČ plátci DPH, 3 z nás podáváme nulová hlášení k DPH a určený čtvrtý podává kontrolní hlášení a daňové přiznání k DPH za dané období. Musíme od 1.1.2018 taky sami sobě fakturovat dle % ve společnosti, aby jsme splnili změnu v zákoně o DPH ? Děkuji za odpověď.

Fakturace do zahraničí a DPH

Dobrý den, jsem právnická osoba a potřebuji vystavit fakturu za zhotovení webových stránek, registrace domény a webhostingu osobě, která podniká v Německu. Někde jsem četl, že se musím registrovat k DPH v Německu. Je to pravda? Myslel jsem, že stačí jen vystavit fakturu. Děkuji.

odpovídal(a): Elena Ondrová

Jsem nebo nejsem plátcem DPH?

Dobrý den, podnikám krátkou dobu, vystavuji svou první faktur a nevím jestli jsem nebo nejsem plátcem dph. Tedy nevím jestli DPH mám uvádět i ve faktuře, kterou vystavuji.

Prodej zboží do zahraničí

Dobrý den, řeším problém. Jsme s.r.o. - plátce DPH, prodali jsme zboží přes Paypal a ty nám byly v dolarech na účet Paypalu připsány kupujícím z Litvy. Jak je to s daní z příjmu a s DPH? Vyměřit nebo nevyměřit? Děkuji moc za radu. :)

Povinná registrace DPH

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně povinné registrace DPH. Dočetla jsem se, že povinná registrace je po překročení 1mil.Kč.Sčítají se vystavené faktury 12měcíců(3/2017-2/2018) po sobě není to zdaňovací období. Je to tak? OSVČ teď zjistil, že takto překročil už v 3/2017. Podniká na živnost-Montáž, opravy, revize a zkoušky zdvihacích zařízení. Domníváme se, že bude fakturovat v přenesené daňové povinnosti-fakturuje jen plátci. Je to velký problém, že se nahlásí později? Jaké může FÚ vyměřit pokuty? Stát o žádné peníze nepřišel. Moc děkuji.

DPH a vozidlo pro soukromé účely

Dobrý den, můj současný zaměstnavatel mi umožňuje využívat auto k soukromým účelům, zaplatím dle zákona daň při měsíčním vyúčtování mzdy 1% z hodnoty vozu. Na tuto daň jsem byl zvyklý i u předešlých zaměstnavatelů. Současný zaměstnavatel navíc musí účtovat dle legislativy účtovat navíc i DPH z provedených oprav a servisů v poměru ujetých kilometrů. poměr soukromé/ služební. Musí to tak být?, protože u minulých zaměstnavatelů mě tato částka nikdy nezatěžovala. Děkuji za odpověď.

Placení DPH

Dobry den, zajimalo by me zda clovek, kteremu firma postavi dum a tvrdi, ze odvedla dph a pritom neodvedla, muze byt on sam nejakym zpusobem sankciovan nebo neco horsiho? Mel potvrzeni, ze za firmu muze jednat ale jednal jen ve vecech vybirani a kupovani. Financni urad tvrdi, ze dph nebylo odvedeno. Budu vam vdecna za odpoved.

Dobrý den, pracuji jako účetní obecního úřadu.…

Dobrý den, pracuji jako účetní obecního úřadu. Nyní řešíme výstavbu nového OÚ. Stavba má být víceúčelová. V přízemí OÚ , knihovna, zasedací mísnost, archiv atd. a dále provozovna kadeřnictví. V 1. patře pak 3 bytové jednotky . Jsme plátci DPH . Prosím Vás o radu jak postupovat v možnosti odpočtu DPH.Myslím si, že při výstavbě objektů určených k ekonomické činnosti máme nárok na odpočet DPH /kadeřnictví, byty/. Dále nevím zda sazba u bytové výstavby není snížená 15% ???. Dále prosím o radu, jak toto diferencovat. Děkuji za odpověď.

Prodej vozidla plátcem DPH pořízeného od neplátce

Dobrý den, prosím o názor k následujícímu dotazu. Firma s.r.o., plátce DPH, koupí od neplátce DPH motorové vozidlo, které následně prodává za vyšší cenu. Musí tak při prodeji odvádět DPH? Pokud ano, tak z jaké částky? Z celé prodejní ceny, nebo pouze z navýšené částky? A je to pak stejné při prodeji jak plátci tak neplátci DPH? Předem děkuji za odpověď.

Registrace DPH

Prosím o radu - v r. 2017 byl OSVČ na vedlejší činnost a výdaje dával 80% paušálu. Od ledna 2018 je OSVČ na hlavní činnost a je plátcem DPH. Jak zaúčtovat závazky z r. 2017, DUZP 12/2017 a placené až v 01/2018?. Výdaje půjdou do letošního roku, ale co s DPH? Děkuji.

Jazyková výuka cizinců

Dobrý den, prosím o informaci. Mám živnostenské oprávnění na vedlejší činnost na výuku jazyků.Nejsem plátce DPH. Pokud bych učila cizince přes skype a tento student by byl během výuky na území mimo naši republiku (země EU i mimo EU), jde o přeshraniční aktivity? Jde mi o to, jestli bych se tak stala identifikovanou osobou podle zákona o DPH a musela se přihlásit k placení DPH. Děkuji Vám za odpověď a přeji Vám hezký den. Eva

Daňový doklad

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda "PRODEJKA-DAŇOVÝ DOKLAD č...." plně nahrazuje fakturu. Jedná se o to, že manžel nakoupil zboží u obchodníka nad 10.000 Kč v hotovosti, chceme to dát do účetnictví a odečíst si DPH a proto jsme chtěli po prodejci fakturu + příjmový doklad (platba nad 10000 Kč) a bylo nám sděleno, že fakturu vystavuje pouze při platbách převodem a při platbě v hotovosti vystavuje pouze PRODEJKU-DAŇOVÝ DOKLAD. Na druhou stranu jsou na této PRODEJCE-DAŇOVÉM DOKLADU všechny náležitosti, jak faktur.údaje dodavatele,také fakturační údaje mého manžela (odběratele) jako je název, adresa, IČO, DIČ. Dále cena bez DPH, DPH apod. Jen jsem se vždy v minulosti setkala vždy s fakturou a prodejky byly spíše do 10000 Kč, proto se ptám, zda-li to tak může být. Moc děkuji za Vaší odpověď.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.