FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA CESTOVNÍ NÁHRADY

odpovídal(a): Redakce

Využití soukromého automobilu v práci

Dobrý den, mám dotaz ohledně využití soukromého vozidla k pracovním účelům. Jsem na HPP, se zaměstnavatelem jsem doteď byl domluvený následovně. V práci jsem používal svoje osobní auto, na které mi vyplácel náhradu za amortizaci 4,7 kč/km + PHM podle daňového dokladu, psal jsem knihu jízd. Nyní jsem si pořídil auto nové, je psané na firmu, ale platil jsem ho já a využívám ho opět k pracovním účelům. Jakou nyní zvolit variantu proplácení? 1. firma proplácí údržbu auta (servisy, pneumatiky, dálniční známka, pojištění, apod.) + amortizace za opotřebení 2,5 kč/km + PHM, nebo 2. původní schéma 4,7 kč/km (údržba na mě) + PHM? Jedná se mi o to, jestli není problém v tom, že nyní je auto "firemní". A aby bylo vše, pokud možno legální. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Bezdůvodné obohacení ze zahraničí

Dobrý den, Na jedné internetove stránce byli prováděny hazardní hry, poté jsem si chtěl vybrat své peníze přes službu Mifinity, peníze byli vloženy na můj účet u Mifinity poté jsem si chtěl peníze vybrat na svůj účet a najednou se mi můj zůstatek zdvoj násobil, udělal jsem to asi třikrát, poté jsem zjistil, že to nepůjde, tak jsem si peníze vrátil na svůj účet kde byli prováděny hazardní hry, nyní ty peníze nemám Společnost je z anglie a chci se zeptat jestli může po mě tyto peníze vymahat, viz. Email, mají všechny mé údaje ofocenou občanku, výpis z účtu Děkuji
, It has come to our attention that you have recently processed successful deposits to our partner casino. However, your account balance was unfortunately overstated by an amount of CZK 53,686.55. This occurred due a technical issue on our processor’s side where, withdrawal transactions you attempted to make and which failed, were reversed back into your wallet account twice. So therefore, the available balance of your wallet account was incorrectly calculated. Therefore, we are now reaching out to you requesting an immediate return of the overstated funds, in the amount of CZK 53,686.55. We are confident you will work with us in correcting this error and return these funds that have incorrectly been credited to your account. Failure to return these funds to us immediately, will result in MiFinity reporting this matter to the relevant authorities, including but not limited to the police. Regards, The MiFinity Teamodpovídal(a): Redakce

Doklady k cestovním náhradám

Dobrý den, je možné zúčtovat doklady týkající se pracovních cest (např. jízdné, platba hotelu, půjčovné za auto atd) v jiné aplikaci než samotné vyúčtování cesty? Přikazuje nějaký zákon, že musí být vyúčtované současně s cestou? V cestě by bylo vyúčtované jen stravné. Ostatní výdaje, které vznikly při cestě by byly vyúčtované v jiné aplikaci. Přikazuje nějaký zákon, že musí být vyúčtované současně s cestou, není to v rozporu s něčím? Děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Kalkuiačka cestovného

Dobrý den, prosím můžete mi poradit, kde je problém, že nemohu používat Vaši kalkulačku na cestovné. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

náhrada mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat při výběrovém řízení. Ucházím se v rámci podniku o jinou pracovní pozici, nicméně výběrové řízení se koná na centrální pobočce v Praze. Mé pracovní místo je v Ostravě. Musím si brát dovolenou nebo jak se v takovém případě postupuje? Jak je to s cestovními náhradami? Děkuji za odpověď. Hrouzová


odpovídal(a): Redakce

Základ pro výpočet daňově uznatelných nákladů - příspěvek zaměstnavatele na stravenky

Je správná úvaha, že pro zaměstnance obchodní soukromé firmy (např. s.r.o.) se počítá daňová účinnost příspěvku zaměstnavatele (70%) z horní hranice pro tuzemské stravné při délce 5-12 hod. (pro rok 2018 je tato hodnota 93 Kč, pro rok 2017 byla tato hodnota 86 Kč)? Setkal jsem se totiž s názorem, že základem pro výpočet v soukromém sektoru (s.r.o.) je minimální hodnota tuzemského stravného (pro rok 2018 = 78 Kč, pro rok 2017 = 72 Kč). Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec a cestovní náhrady

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat- Zaměstnanec jel na služební cestu autem jiného zaměstnance (jeho syna), jelikož všechny firemní vozy byli pryč. Jakým způsobem udělám vyúčtování cestovného? Jako když jel svým soukr. autem a náhradu za auto pak pošlu zaměstnanci, který je vlastníkem auta a tomu druhému jen stravné? Nebo jak na to? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyúčtování služební cesty

Dobrý den, náš zaměstnanec vyjel na služební cestu do Švýcarska. Dostal zálohu v měně EUR. Na hranicích si zakoupil švýcarskou dálniční známku za 40,- CHF (švýcarských franků). Zaplatil bankovkou 50,- EUR a bylo mu vráceno 7,50 CHF. Do vyúčtování předložil doklad za 40,- CHF, kde je uveden kurz pro přepočet O,95 (50 EUR x O,95 = 47,50 CHF - 40,-CHF= 7,50 CHF). Mohu tento kurz pro přepočet dokladu do EUR použít do vyúčtování služební cesty v souladu se Zák. práce? Děkuji za odpověď.