FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA CESTOVNÍ NÁHRADY

odpovídal(a): Redakce

Doklady k cestovním náhradám

Dobrý den, je možné zúčtovat doklady týkající se pracovních cest (např. jízdné, platba hotelu, půjčovné za auto atd) v jiné aplikaci než samotné vyúčtování cesty? Přikazuje nějaký zákon, že musí být vyúčtované současně s cestou? V cestě by bylo vyúčtované jen stravné. Ostatní výdaje, které vznikly při cestě by byly vyúčtované v jiné aplikaci. Přikazuje nějaký zákon, že musí být vyúčtované současně s cestou, není to v rozporu s něčím? Děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Kalkuiačka cestovného

Dobrý den, prosím můžete mi poradit, kde je problém, že nemohu používat Vaši kalkulačku na cestovné. Děkuji. odpovídal(a): Redakce

náhrada mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat při výběrovém řízení. Ucházím se v rámci podniku o jinou pracovní pozici, nicméně výběrové řízení se koná na centrální pobočce v Praze. Mé pracovní místo je v Ostravě. Musím si brát dovolenou nebo jak se v takovém případě postupuje? Jak je to s cestovními náhradami? Děkuji za odpověď. Hrouzová


odpovídal(a): Redakce

Základ pro výpočet daňově uznatelných nákladů - příspěvek zaměstnavatele na stravenky

Je správná úvaha, že pro zaměstnance obchodní soukromé firmy (např. s.r.o.) se počítá daňová účinnost příspěvku zaměstnavatele (70%) z horní hranice pro tuzemské stravné při délce 5-12 hod. (pro rok 2018 je tato hodnota 93 Kč, pro rok 2017 byla tato hodnota 86 Kč)? Setkal jsem se totiž s názorem, že základem pro výpočet v soukromém sektoru (s.r.o.) je minimální hodnota tuzemského stravného (pro rok 2018 = 78 Kč, pro rok 2017 = 72 Kč). Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec a cestovní náhrady

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat- Zaměstnanec jel na služební cestu autem jiného zaměstnance (jeho syna), jelikož všechny firemní vozy byli pryč. Jakým způsobem udělám vyúčtování cestovného? Jako když jel svým soukr. autem a náhradu za auto pak pošlu zaměstnanci, který je vlastníkem auta a tomu druhému jen stravné? Nebo jak na to? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyúčtování služební cesty

Dobrý den, náš zaměstnanec vyjel na služební cestu do Švýcarska. Dostal zálohu v měně EUR. Na hranicích si zakoupil švýcarskou dálniční známku za 40,- CHF (švýcarských franků). Zaplatil bankovkou 50,- EUR a bylo mu vráceno 7,50 CHF. Do vyúčtování předložil doklad za 40,- CHF, kde je uveden kurz pro přepočet O,95 (50 EUR x O,95 = 47,50 CHF - 40,-CHF= 7,50 CHF). Mohu tento kurz pro přepočet dokladu do EUR použít do vyúčtování služební cesty v souladu se Zák. práce? Děkuji za odpověď.