FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ÚČETNICTVÍ

odpovídal(a): Redakce

nezaplacení DPH pojišťovnou

Přeji hezký den, jsem živnostník, neplátce DPH a mojí činností jsou výměny čelních skel automobilů, převážně z připojištění skel.Na základě plné moci jde platba rovnou na servis. Do dnešního dne mi pojišťovny vypláceli pojistné plnění vždy s DPH. Nyní mi pojišťovna vyplatila částku poníženou o DPH s odůvodněním, že klient, coby plátce DPH, si měl najít opravce který je též plátce a tudíž považují DPH za neúčelně vynaložené prostředky. Má pojišťovna na takovýto postup právo ? 


odpovídal(a): Redakce

Dodací list - potvrzení ze strany příjemce

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jestli je pro potřeby české firmy, která dodává do Německa, nutnost obdržet od příjemce zboží v Německu podepsaný dodací list? Díky



odpovídal(a): Redakce

Zůstatek na účtu 311

Dobrý den, nevím jak se zbavit přebytku na účtu 311 (všechny faktury jsou uhrazené a přesto účet vykazuje zůstatek), který vznikl z neznámých důvodů, všechny ostatní účty v rozvaze jsou v souladu se skutečností. Existuje nějaký způsob? Děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Výkup, prodej europalet

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda jde na nějakou volnou činnost europalety pouze vykupovat a po roztřídění dále prodávat. ( né opravovat a vyrábět nové - na to musí být nějaké oprávnění myslím ). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak převést peníze z s.r.o.

Dobrý den,manžel plánuje nákup stroje na izolování a chce pri tom založit s.r.o., protože by stejně hned spadl do DPH. Kvůli danému stroji už si vzal úvěr. Bude jediný vlastník a jednatel s.r.o. Jak ale dostane vydělané peníze z majetku s.r.o.,aby mohl úvěr splácet jako fyzická osoba? Je to vůbec nějak možné,kromě možnosti,že si stanoví vysoký plat? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Ludmila Pernická


odpovídal(a): Redakce

Koupě pozemku v USA

Zdravím, na České s.r.o. jsem zakoupil stavební pozemek v Texasu. Nabývací titul jsem obdržel před necelým měsíce. Jak se to účetně zpracuje a jaké se z toho budou vyměřené daně? Roční daň z pozemku jsem platil již v USA? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Kdy mi vrátí peníze, když jsem vrátila eshopu zboží?

Dobrý den, dovolte mi, prosím, obrátit se na Vás s dotazem. Dne 27. 12. 2018 jsem prostřednictvím e-shopu uzavřela kupní smlouvu. Dne 4. 1. 2019 jsem osobně převzala zboží na prodejně. Dne 9. 1. 2019 jsem odstoupila od kupní smlouvy uzavřené na dálku (přes internet), odevzdala zboží (v kompletním stavu) na prodejně ve 14 denní lhůtě. Obchodník vystavil, Záznam o převzetí zboží vráceného ve 14 denní lhůtě ´. Dále na tomto dokumentu obchodník, mimo jiné, uvádí, že předpokládaný datum vrácení finančních prostředků za vrácené zboží je 23. 1. 2019, zvolili jsme platbu převodem. Do této chvíle nemám peníze na svém BÚ. Můj dotaz je takový, jaké případné kroky učinit a v jaké lhůtě, pokud i nadále obchodník nesplní svou povinnost? Pokud se, pravděpodobně, obchodník ocitne v prodlení, jaký mohu požadovat zákonný úrok z prodlení, či se uplatní jiná sankce? Děkuji za Vaši odpověď. Eva K.


odpovídal(a): Redakce

Mzda

Dobrý den ráda bych se chtěla poradit ohledně mých výplat jelikož si. Myslím že mi neplatí to co. By měli a chci se ujistit že to tak opravdu je. Jsem u vás správně můžete mi pomoci. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odvod srážkové daně

Dobrý den, mám dotaz ohledně srážkové 15% daně za zaměstnance na smlouvu na DPP. Pokud zaměstnanec na DPP má uzavřenou smlouvu s Českou firmou a vykonává práci v Německu například v Hotelu, kdo je povinen platit srážkovou dań ? Česká firma a nebo Hotel? a je třeba zaměstnance na DPP nebo Českou firmu v Německu registrovat ? Děkuji za odpověd .


odpovídal(a): Redakce

Vyplácení životního pojištění a daň z příjmu

Dobrý den, před ukončením životního pojištění jsem požádal příslušnou pojišťovnu o jednorázové vyplácení nároku z tohoto pojištění. Tato pojišťovna mi zaslala "Identifikační formulář osoby v případě nároku na plnění ze životního pojištění", kde se mám vyjádřit, zda jsem či nejsem politicky exponovaná osoba. Domnívám se, že tím pojišťovna neoprávněně zjišťuje údaje o klientovi. Já jenom požaduji vyplácení příslušné částky, které jsem za určitou dobu nastřádal. Jak je zdaněno vyplácení tohoto nároku z uvedeného životního pojištění. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Účetnictví s.r.o.

Dobrý den, kolega založil v Březnu s.r.o. ovšem všechny náležitosti co se vyřizovali doposud, tudíž start samotného prodeje naplánoval na září. Jelikož od založení zatím nic neúčotoval zajámalo by mě co se bude muset zpětně doůčtovat. Nejdná se zatím o plátce DPH bude muset dokládat nějaké dokumenty úřadům ? děkuji za odpoveď


odpovídal(a): Redakce

Mzda

Dostala jsem doporucenku od ÚP byla jsem na pohovoru a oni po me chteji ucet jenze ja ho nemuzu mit skrz exekuce tak jsem se jich ptala jesli mi to muzou poslat slozenkou. Rekli mi na to ze to v zadnem pripade a ani na ruku ze to nejde. A taknto chtela napsat do te doporucenky a delat mi problemy na Úp.tak jsem to hejak ukecala ze si nekoho najdu kdo mi ucet zalozi.ale bojim seabyho nevykradl.ma na to zasmestnasvatel pravo uz je to druhy mam stim velke problemy. Dekuji.muzete mi poradt co nejdriv karin malyszkova


odpovídal(a): Redakce

Inventura

Dobry den,chtela bych se zeptat jak probiha inventura kdyz se zjisti ze zamestnanec krade penize z pokladny.Delam vedouci v obchode a kolega ktery je tam semnou si odnasi penize z pokladny.Bojim se toho ze kdyz mame oba hmotnou zodpovednost budu muset platit cast manka v inventure.predem dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

založení běžného účtu v ČR pro Čecha s trvalým pobytem mimo ČR, ale v EU

Dobrý den, Ráda bych si založila běžný účet v ČR. Jsem občankou ČR, ale trvalé bydliště mám v zahraničí. V EU. Ze zákona, jestliže mé trvalé bydliště je mimo území ČR, nesmím být držitelkou občanského průkazu, jenom cestovního pasu a toto je tedy zároveň můj jediný doklad totožnosti. Zároveň ze zákona vyplývá, že v rámci EU mi jakákoli banka nemůže odmítnout vystavit běžný účet. Pokoušela jsem se založit si běžný účet v bance v ČR, ale byla jsem odmítnuta s tím, že mi běžný účet nemohou vystavit, pokud nemám občanský průkaz! Pokud bych byla občanem jiného státu, potom by nebyl problém účet mi na základě cestovního pasu vystavit. Protože mám ale českou národnost, bez občanského průkazu mi prý asi žádná banka běžný účet nevystaví. Jak to tedy udělat? Jakým způsobem si mohu jako Češka s trvalým pobytem v zahraničí, ale v EU, založit běžný účet v Čechách? Děkuji za váš čas. S pozdravem, Hana Katzourakisová


odpovídal(a): Redakce

Pracovní smlouva a DPP u jednoho zaměstnavatele

Dobrý den, pracuji v oblasti sociální péče. Zaměstnavatel mi pro přesčasové hodiny uzavřel smlouvu Dohoda o provedení práce- tuto částku účtoval do mzdy HPP. Je to správné? Můžu požádat v dalším případě o rozdělení a vyplatit mzdu DPP mimo účet? Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Musí se dobírka evidovat v účetnictví?

Dobrý den, chci se zeptat na následující. Zakoupil jsem přes eshop vrtačku na dobírku. Doručovací í fakturační údaje jsem vyplnil na firmu. Jsme plátci DPH. Chci se zeptat zda musí být tento doklad evidovaný v účetnictví Kvůli kontrolnímu hlášení nebo něčemu jinému? Děkuji


odpovídal(a): Elena

Odpisy pronajímaného bytu

Dobrý den. Je pravda, že u bytů získaných tzv. "bezúplatným" převodem (kdy je předtím byt splácen a doplacen) z družstevního do osobního vlastnictví, nelze pak při pronajímání tohoto bytu uplatňovat do daní odpisy bytu? Pokud to je pravda, tak na základě jakého předpisu? Rád bych si takový nesmyslný předpis sám přečetl. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádací podíl

Dobrý den, v roce 2015 jsem zakládal s.r.o. Jsme 2 jednatelé a celkem 3 společníci s podílem 45:45:10. Jeden ze společníků (45 % podíl) a zároveň jednatelů hodlá s.r.o opustit a žádá vypořádací podíl ve výši 1.000.000,-- Kč. Způsob ukončení a odchodu netřeba teď řešit. Spíše mně zajímá způsob výpočtu a výše vypořádacího podílů. Ve společenské smlouvě máme ujednáno, že výpočet se řídí § 36, odst. 2 ZOK, tedy z vlastního kapitálu. Naše společnost se zabývá prodejem potravin - maloobchodní jednotka. Jsem hlavní účetní a dle mého názoru je vlastní kapitál tvořen základním kapitálem (100.000), nerozděleným ziskem minulých let (byl rozdělen), a hospodářským výsledkem běžného období (250.000). Žádné kapitálové fondy nevykazujeme. Dle mého názoru by tedy vypořádací podíl měl činit 45 % z částky 350.000 = 157.500,-- Kč. Samozřejmě ještě zdanit srážkovou daní 15 %. Je má úvaha správná, či se pletu? Co je vlastní kapitál společnosti? Společník tvrdí, že se podíl počítá z čisté hodnoty obchodního majetku, tedy z AKTIV (peníze na účtu, v pokladně, zásoby, budova...), což by dle rozvahy činilo asi 30.000.000 a vypořádací podíl by byl hodně vysoký. Ještě dodávám, že společnost nelikvidujeme, jen se jedná o odstoupení jednoho ze společníků. Ostatní 2 společníci obchodní podíl kupovat nechtějí. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Účtování oprav

Firemní Investice do rod.domu , který bude v budoucnu využit k pronájmu Opravujeme rodinný dům z firemního účtu.( Faktury jsou vystavovány na firmu a jméno jednatelky). Tento rodinný dům , ve kterém má firma sídlo , patří 3 společníkům firmy. 1 .Jednatel, společník firmy a majitel opravovaného rod. domu zemřel. 2 společník firmy a majitel domu ještě žije. Já 3 společník , 2 jednatelka firmy, jsem začala investovat do oprav tohoto rod.domu a sídla společnosti.( tato společnost nemá nájemní smlouvu , aspoň jsem žádnou nenašla, ani nebyl prokazován ). Dědické řízení sice ještě není uzavřeno, ale paní notářka nám k informaci o rekonstrukci našeho domu z peněz ,, naší“ společnosti , odpověděla , že utrácíme ,, naše peníze“ Společnost přece může investovat do čeho chce? Všechny vyložené náklady mohu doložit doklady. Investovat jsme začaly nejen z důvodů katastrofálního stavu domu , kde má naše firma spol. s r.o. sídlo , ale i , že až odejde 2 . společník firmy , bude dům využit k podnikání jako penzion . Dnes, ale účetní tvrdí , že je vše špatně. Má pravdu? Dále : z fir. Účtu byly proplaceny náklady na pohřeb 1. Jedatele a společníka firmy spol. s r.o., můžeme toto vykázat jako osobní spotřeba? Později v době rekonstrukce , bylo již málo peněz na fir. Účtu, po poradě z účetní jsem nechala vystavit fakturaci nadále na firmu ( hlavička dle ob.rejstříku ) , ale peníze poukázala z jiného konta. Takzvaně zapůjčila. Je toto v souladu? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Elena

Účtování dotace

Dobrý den, Jsem účetní a ráda bych se zeptala, zda uvažuji správně. Nemám zkušenost s účtováním zvířat. Nyní mám nového klienta, který je zemědělec OSVČ a vede daňovou evidenci. V roce 2017 nakoupil jalovice 30. Dvě z jalovic se otelily, čili se z nich staly dospělé krávy. Tyto jalovice zaúčtuji jako dlouhodobý hmotný majetek – odpisová skupina 1. Tady první otázka, zda je eviduji jako jeden majetek, nebo každou krávu zvlášť. Jalovice, které nejsou dospělé, zaúčtuji do daňově účinných výdajů. K 31.12.2017 uděláme inventuru zásob. Pokud by se v dalším období jalovice otelily a staly se z nich krávy, pak to zaznamenám do evidence zásob (V jaké ceně je budu evidovat? Stále v pořizovací?). Do dlouhodobého hmotného majetku je nijak „nezařazuji“. Je to tak? Stejně tak bych postupovala u vlastních přírůstků?(Pouze v evidenci zásob? Opět, v jaké ceně?) A kdybychom v dalším období další dospělé krávy přikoupili, pak bych je evidovala jako technické zhodnocení již zařazených krav nebo jako samostatný nový dlouhodobý hmotný majetek? Ještě bych se ráda zeptala na účtování dotace PGRLF – kde jsme dostali podporu na snížení jistiny úvěru na nákup pozemku (zemědělské půdy). Jedná se o daňově účinný příjem, či nikoli (vzhledem k tomu, že se týká nákupu pozemku)? Moc děkuji za odpověď