Odpisy pronajímaného bytu

Sekce: Daně | Téma: Účetnictví

Otázka: 06.03.2018 08:31


Dobrý den. Je pravda, že u bytů získaných tzv. "bezúplatným" převodem (kdy je předtím byt splácen a doplacen) z družstevního do osobního vlastnictví, nelze pak při pronajímání tohoto bytu uplatňovat do daní odpisy bytu? Pokud to je pravda, tak na základě jakého předpisu? Rád bych si takový nesmyslný předpis sám přečetl. Děkuji.

Odpověď: odpovídal(a): Elena Ondrová , 07.03.2018 09:28


Dobrý den, to co ve svém dotazu citujete je § 27 odst.1 písmeno ch) "hmotný majetek, jehož bezúplatné nabytí bylo předmětem daně darovací a bylo v době nabytí od daně darovací osvobozeno.", které do zákona o daních z příjmů přinesla novela č. 261/2007 Sb. a platil od 1.1.2008. V případě bezúplatného převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví tak dle § 27 písm. ch) zákona o daních z příjmů nešlo odpisovat majetek, jehož bezúplatné nabytí bylo předmětem daně darovací a bylo v době nabytí od daně darovací osvobozeno. Pokud byste však v tomto bytě po jeho převodu do osobního vlastnictví provedl technické zhodnocení jednalo by se podle § 26 odst. 3 písm. a) zákona o daních z příjmů o takzvaný jiný majetek (specifický druh hmotného majetku), který lze samostatně odpisovat, a to stejným způsobem jako klasický hmotný majetek. V současném znění zákona již tento toto písmeno neudává, doporučuji váš konkrétní dotaz s podrobnostmi o vašem případu probrat přímo s daňovým poradcem, zvláště s tím ohledem, že se výklad finanční správy k možnosti odepisování takto získaného a následně pronajímaného bytu v čase mění.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, započítává se daňový bonus na děti do příjmu k žádosti o sociální dávky? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dvě podepsaná růžová prohlášení + práce u obou firem. Jak jedno prohlášení "zrušit"

Dobrý den, jsem student prezenčního studia a na rok 2018 mám podepsanou od 1.1 do 31.12 smlouvu DPP u jednoho zaměstnavatele B, u kterého jsem však přes prázdniny neměl žádné směny, takže jsem v červenci podepsal druhé DPP (a prohlášení) u nového zaměstnavatele A, kde jsem tuto slevu uplatňoval právě jen za prázdninové období (první výplatu dostanu v srpnu, u firmy B jsem poslední výplatu dostal v červenci), tudíž tady by neměl být problém. Od září teď zvažuji i možnost pracovat u obou firem zároveň (tudíž mít nezdaněný výdělek do 10.000 Kč u firmy A kde bude vyšší mzda a u druhé firmy B počítám se zdaněným a nižším přijmem, cca max 24 hodin týdně a 48 hodin měsíčně.) Problém je ale v tom, že bych měl v jednom měsící výplaty od obou zaměstnavatelů a u obou bych měl zároveň platné prohlášení (růžový papír). Moje otázka tedy zní: Jak teď postupovat, abych mohl v září odpracovat u obou firem nějaké hodiny a aby nedošlo právě k tomu dvojímu uplatnění slevy na poplatníka (napadá mě možnost nové smlouvy u B na DPČ, ale měl bych problém být maximálně pod 20h týdně) "Zruší" se nějak původní růžové prohlášení u firmy B podepsáním u nového zaměstnavatele? Mám ještě nějak písemně zaměstnaveteli B tuto skutečnost oznámit? Nedaří se mi nějak dohledat uceleně na tuto otázku odpověď, takže by mi zkušená rada od Vás opravdu hodně pomohla. Předem opravdu moc děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dovoz vína z Makedonie

Dobrý den, rád bych začal dovážet víno z Makedonie a řeším formu podnikání. Chtěl bych se proto zeptat, jaká je u dovozu vína daňová povinnost (hlavně DPH) a kdy je potřeba jí uhradit? A je pro tyto účely lepší mít živnostenský list nebo firmu (s. r. o.)? Případně je nutné počítat i s jinými poplatky (např. clo)? Předem díky moc!


odpovídal(a): Redakce

Splátkový, platební kalendář

Po provedení práce je zřejmé, že odběratel nemá v současné době dostatek prostředků, ale souhlasí s vystavením splátkového kalendáře. Jak v tomto případě dodavatel platí DPH? Najednou při podpisu kalendáře, k datu jednotlivé splátky předepsané kalendářem, nebo vždy až po připsání jednotlivé částky na účet? Děkuji za jakoukoliv odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doklad na přijetí hotovosti za poskytnutí služby cizinci

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli má paragon na přijetí hotovosti za služby, které byly poskytnuty cizinci - turistovi, nějaké zvláštní náležitosti. Co musí obsahovat? Bude stačit jméno, příjmení a třeba země původu? Děkuji Vám za radu.


odpovídal(a): Redakce

Starobní důchod a OSVČ

Dobrý den, jsem nyní OSVČ jako hlavní činnost.Od 28.7.2018 budu starobní důchodce pobírající vyměřený starobní důchod. Zároveň chci pokračovat jako OSVČ - vedlejší činnost (příjem cca 10 - 15 000 Kč / měsíc ) a budu jako člen statutárního orgánu (SVJ, místopředseda, příjem cca 2000 Kč / měsíc). Jakou budu platit daň ze mzdy (a zálohu na daň) v tomto roce a v příštích letech ? Děkuji za vaši odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Darování nemovitosti a s tím spojené daně

Dobrý den, s rodiči kupujeme rodinný dům, kde budu mít spoluvlastnický podíl 1/2 domu. Koupi domu financovali rodiče, takže se pro mě jedná o dar. Dům je taky potřeba rekonstruovat a tuto rekonstrukci budu financovat já, ale cena rekonstrukce dosahuje asi 1/4 hodnoty domu. Jak je to s daněmi v tomto případě? Budu něco platit? A pokud ne je potřeba podat k tomuto daňové přiznání?


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění při podnikání na vedlejší činnosti

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to se soc. + zdrav. pojištěním v tomto případě. Pracuji na hlavní pracovní poměr, kde za mě zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální v plné výši. V měsíce srpnu si budu ještě k tomu zakládat živnostenské oprávnění na vedlejší činnost. Doposud jsem tuto činnost měl pouze na dohodu o provedení práce. Musím pojištění platit dvakrát nebo se zde dá uplatnit nějaká úleva? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nabytí nemovitých věcí při směně bytů

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kolik a kdy budu platit daň z nabytí nemovitosti formou výměny. Můj stávající byt (družstevní byt ve kterém bydlím od roku 1999) v hodnotě 600.00 Kč budu měnit za byt v osobním vlastnícví v hodnotě 1.200.000 Kč. Budu tedy doplácet 600.000 Kč. 1.Kolik a kdy budu platit daň z nabytí nemovitosti? Platí se jen daň z toho doplatku? 2. Platí se potom každý rok daň z nemovitosti a pokud ano, kolik to bude u mě? Děkuji předem moc za Vaši odpověď. S přáním pěkného dne.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nabytí nemovité věci při prodeji a koupi bytu

Dobrý den, jsem vlastníkem bytu, který prodávám a zároveň kupuji byt v os.vlastnictví v jiném městě, z něhož podle všeho mám platit daň za nabytí nemovitosti. Přitom se ale fakticky jedná o "směnu" byt za byt... nekupuji nemovitost "z ničeho". Podle mého názoru by v těchto případech měla existovat nějaká výjimka, aby se daň nemusela odvádět. Děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.