FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SLEVY NA DANI

odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus - mají nárok dohodáři?

Dobrý den, mám dotaz ohledně kompenzačního bonusu. V období od 1.6.do 31.10.2020 jsem měla uzavřenou DPČ u zaměstnavatele provozujícího sportovní centrum. V období 1.6. až 30.9. za mne bylo odváděno zdravotní a sociální pojištění z této DPČ. Neměla jsem jiné zaměstnání ani nemám jiné příjmy z podnikání nebo nájmu. V listopadu jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. V prosinci jsem znovu nastoupila na DPČ do stejného sportovního centra, které bylo po cca 14 dnech provozu znovu uzavřeno. Mám stále aktivní DPČ, v prosinci za mne bylo odvedeno zdravotní a sociální pojištění z této DPČ, v lednu již nikoli. V lednu 2021 jsem se zaregistrovala na úřad práce, ale podporu v nezaměstnanosti již nepobírám. Mohu za únor, březen, duben žádat o kompenzační bonus? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu



odpovídal(a): Redakce

Dvě smlouvy na dohodu o provedení práce

Dobrý den, mám podepsány dvě dohody o provedení práce. U jednoho zaměstnavatele mám podepsaný také “růžový formulář” u druhého samozřejmě ne, tam standardně zůstává 15% srážková daň. U ani jednoho zaměstnavatele, nemám výdělek větší než 10 000. U každého jsem okolo 9000,-. Dohromady to ale dělá celkem 18 000,-. Je třeba platit dále nějaké odvody pokud výdělek z obou dohod dohromady je takto vysoký? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění a daňový bonus

Dobrý den, od poloviny srpna 2019 pracuji na pracovní smlouvu na zkrácený úvazek. Zaměstnavatel mi od září vyplácí daňový bonus na dítě. Celkově za rok 2019 mi vyplatil daňový bonus v částce 5 068 Kč. Úhrn příjmů za rok 2019 je 44 545 Kč a daňové přiznání si budu podávat sama. Chtěla bych se zeptat, zda budu muset vracet finančnímu úřadu při podání daňového přiznání vyplacený daňový bonus v částce 5 068 Kč, když můj příjem nedosáhnul šestinásobku minimální mzdy? Nebo je to myšleno, že nic vracet nebudu, pouze nemám nárok na roční daňový bonus? Děkuji Vám za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Proplacení dovolené

Dobrý den, dotazuji se zda mám nárok na proplacení nečerpané dovolené. Na základě dohody se zaměstnavatelem, kterému předcházela žaloba, jsme se nakonec dohodli, že mi zaměstnavatel doplatí 12 měsíčních průměrných platů a ukončím pracovním poměr ke dni 31. ledna 2020. Musí mi zaměstnavatel ze zákona proplatit i nedočerpanou dovolenou, či vše záleží na textaci dohody o ukončení pracovního poměru?. Děkuji Ivan


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání - vrácení daní při ročním zúčtování

Dobrý den, od ledna až do června 2019 jsem byl studentem, od 12.8.2019 jsem šel do prvního zaměstnání. Můj dotaz zní, kolik mi budou vracet na dani? Popřípadě jak se to počítá? Děkuji mockrát a přeji příjemný den.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na čerpání bonusů na děti při nemocenské v těhotenství

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně bonusů na děti. Jsem dlouhodobě zaměstnaná v sociálních službách (pečování o lidi s Alzheimerem) leden 2019 jsem chodila do zaměstnání, kde jsem vydělala cca 20tis Kč. V únoru 2019 jsem musela nastoupit na pokyn lékaře na nemocenskou, jelikož jsem byla těhotná a moje práci nelze vykonávat v těhotenství. V srpnu 2019 jsem z nemocenské přešla před porodem na mateřskou. V září jsem porodila a nyní čerpám mateřskou. Můj dotaz zní, mám nárok na proplacení bonůsů na děti? Dočetla jsem se, že nárok je pokud můj příjem dělá polovinu minimální mzdy tj. cca 80tis. Započítávají se nemocenská nebo mateřská do příjmu? Mockrát děkuji za každou radu, která by mi pomohla. Nedokáže mi to nikdo řict s jistotou, někdo říká, že jo nekdo že ne.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

Dobrý den, chtěl bych touto cestou poprosit o informaci, co se týče možnosti odpočtu na daních (24840 Kč) na manželku. Manželka začala v roce 2019 - od ledna pobírat částečný invalidní důchod II stupně ve výši 7542 Kč, jinak nemá žádný jiný příjem. Chtěl bych tedy požádat o informaci, zda mám nárok na odpočet daní nebo je v mém případě celkem zbytečné o tuto slevu žádat. Děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne.


odpovídal(a): Redakce

Daňové prohlášení a invalidita 3. stupně.

Dobrý den, k 8. 11. je pozastaven invalidní důchod 3. stupně. Invalidita 3. stupně zůstává. Je pouze pozastaven invalidní důchod. Pokud by tato osoba chtěla při nástupu do zaměstnání podepsat daňové prohlášení a využít slevu na poplatníka, ale nechtěla by využít slevu na dani týkající se invalidity, musela by v daňovém prohlášení evidovat, že má invaliditu 3. stupně? Je povinností v daňovém prohlášení uvádět invaliditu nebo pobírání invalidního důchodu? Při ročním zúčtovávání daně je povinné informovat účtárnu o invaliditě nebo pobírání invalidního důchodu a doložit případné dokumenty, i když by se nechtěla využít sleva na "invaliditu"? Jde o to se vyhnout evidenci invalidity, protože nechcete, aby o tom zaměstnavatel věděl, pokud to není nutné. Slevy na dani na "invaliditu" může využít jen ten, kdo pobírá invalidní důchod anebo i ten, jenž má pouze přiznanou invaliditu bez pobírání invalidního důchodu? Děkuji, přeji Vám vše dobré.



odpovídal(a): Redakce

Student OSVČ + DPP

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mohu podepsat růžové prohlášení u DPP, když mám zároveň i OSVČ a uplatňuji tam slevu na dani na poplatníka. Každopádně ji nevyčerpám celou, jelikož čistý příjem při použití paušálu mám kolem 60 000. Tudíž mě zajímá, zda nevyčerpaná sleva na poplatníka a studenta, se dá rozdělit mezi OSVČ a DPP. Děkuji za odpovědi


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku - co se počítá do limitu 68 000 Kč?

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a pracuji na dohodu, kde si vydělám 4500Kč/měsíc, tedy 54000Kč/rok. Od 1.9.2019 jsem obnovila živnost jako vedlejší činnost a jde mi o to kolik si můžu na živnost vydělat, aby manžel dostal slevu na manželku? Výdaje budu uplaťňovat paušálem 60%. Pokud jsem to pochopila správně, tak zisk můžu mít nějakých 23000Kč (zisk bez jakýchkoliv výdajů). Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani v případě vysokoškolského studia

Dobrý den, dcera studuje doktorantské studium. Mám nárok na ulevu na daně i když dceři bylo již 26 let?


odpovídal(a): Redakce

Dvě brigády současně a růžový papír

Dobrý den, jsem student a od července jsem začal pracovat na DPČ, kde jsem podepsal smlouvu do konce roku a zároveň s ní i růžový papír. I přes to, že mám podepsanou smlouvu do konce roku, tak poslední mzdu od tohoto zaměstnavatele dostanu za měsíc září. Od října bych chtěl nastoupit do brigády nové a tím pádem v tu chvíli budu mít podepsané dvě smlouvy u dvou různých zaměstnavatelů, nicméně v každém dalším měsíci od podepsání další smlouvy (říjen,...) budu pobírat mzdu pouze u tohoto nového zaměstnavatele. Chtěl bych se tedy zeptat zda u nového zaměstnavatele mohu také podepsat růžový papír a pokud ne, tak jak mám tuto situaci řešit, pokud chci uplatnit slevu na studenta a maximalizovat tak čistou mzdu. Jen pro upřesnění informací ohledně prvního zaměstnavatele- Jedná se pozici traťového komisaře při různých mezinárodních závodech a vzhledem ke specifičnosti této pozice je nutné důkladné proškolení, několik výcvikových směn a zvládnutí zkoušek. Školení probíhá vždy po novém roce a zároveň s ním se podepisuje smlouva DPČ na další celý rok i přes to, že závodní sezóna trvá výhradně od března do konce září. Pokud bych tedy pracovní smlouvou rozvázal teď na konci září, mohl bych tím pádem podepsat od října růžový papíru u nového zaměstnavatele, ale toto řešení je pro mě nepřípustné, jelikož bych musel znova před příští závodní sezónou podstoupit kolotoč zkoušek, školení a výcviku.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani pro rodiče a její podmínky

Zdravím, již jsem psal jeden dotaz týkající se tohoto tématu, jenže mi asi nebylo úplně porozuměno. Moje otázka zní zda výše mého výdělku jako studenta, může ovlivnit slevy na daních mého rodiče který za mne slevu na dani uplatňuje. Jelikož mám brigádu nejen o prázdninách ale i přes školní rok, rodiče mi začali říkat abych si hlídal kolik si dohromady na brigádě vydělám, jelikož prý existuje limit výdělku který když překročím, budu já (nebo moji rodiče) vracet určitou částku na daních, (maximální částka se má pohybovat okolo 64 000 kč/ rok a vracet se má více než 10 000 kč) Podle toho co jsem doposud vyčetl z internetu je jedna z podmínek uplatnění slevy ta, že dítě nesmí být výdělečně činným, upřímně moc nevím co si pod pojmem mám představit. Představuji si částku kterou když překročím stanu se výdělečně činným a tudíž se sleva nebude moct uplatnit. Problém je že když jsem si cokoli zkoušel vyhledat na internetu tak jsem nic s touto tématikou nenašel, takže nevím jestli je to pravda nebo jen hoax.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, nastupující zaměstnankyně má jedno dítě, na které nebude uplatňovat slevu na dani, neboť daňové zvýhodnění uplatňuje druh (otec), který s nimi žije ve společně hospodařící domácnosti. Jak mám postupovat při vyplnění druhé strany prohlášení poplatníka daně 2019? Na druhé straně je uvedeno v poznámce 6) pokud neuplatňujete daňové zvýhodnění bod c) ani tabulku nevyplňujte, za tím je ještě poznámka 6a)..tzn. že i když zaměstnankyně neuplatňuje slevu na dani, ale druh ano, nemám uvádět, jestli spolu žijí ve společně hospodařící domácnosti jeho jméno ani zaměstnání? Nebo se tím bodem 6) máme řídit jen v případě, kdyby neuplatňoval daňové zvýhodnění ani jeden z rodičů? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia - sleva na dani na poplatníka a zdravotní pojištění

Dobrý den, v průběhu měsíce srpna mi bude ukončeno studium na vysoké škole, jelikož jsem nesplnila daný počet kreditů. Momentálně jsem zaměstnaná jako brigádník na dohodu o provedení práce, kde také uplatňuji slevu na studenta. Bude mi sleva na studenta platit po celý měsíc srpen, nebo jen po den ukončení studia? Dále jsem přihlášená na jinou fakultu stejné školy do 2 kola příjmacího řízení. Když mi bude studium ukončeno v srpnu ( předpoklad je polovina srpna) a zápis do dalšího studia proběhne v září, budu i přesto muset na pracovní úřad? Pokud jsem správně pochopila tak vysoká škola zaplatí zdravotní a sociální za měsíc srpen, je to pravda? moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky při souběžném magisterském studiu

Dobrý den, nyní jsem ukončila úspěšně v řádné době 3 let studium bakalářského oboru, před tímto oborem jsem studovala 7 měsíců na jiné univerzitě, kde jsem toto studium ukončila. Nyní jsem se přihlásila na 2 VŠ, ale nevím jakou si vybrat. Jak by to bylo s poplatky pokud nastoupím na obě a cca do roka si vyberu jednu školu? Je nutné na jedné škole přerušit či ukončit studium aby nebyla vybrána doba zdarma 3 let ke studiu? Jak by to bylo správně abych se vyhla těmto poplatkům pokud bych si po roce vybrala a abych nepřišla zbytečně o rok studia zdarma? Děkuji předem za odpověď a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Podpora v nezaměstnanosti při studiu

Dobrý den, je mi 26a po více jak 2 letech práce na plný úvazek bych rád pokračoval na vysoké škole. Je možnost pobírat po dobu 5 měsíců podporu v nezaměstnanosti když budu studovat? Děkuji za info.


odpovídal(a): Redakce

Jak funguje sleva na poplatníka daně?

Dobrý den, mám dotaz ohledně slevy na poplatníka daně. Jak přesně uplatnění této slevy funguje? Původně jsem myslel, že daň 15%, která se odečítá měsíčně ze superhrubé mzdy se sníží každý měsíc o 2070,- Kč. Můj plat je ale stejný jako minulý měsíc, když formulář podepsán nebyl. Kdy a v čem se tedy daná sleva projeví? Děkuji, s pozdravem.