Nárok na čerpání bonusů na děti při nemocenské v těhotenství

Sekce: Daně | Téma: Slevy na dani

Otázka: 09.12.2019 12:49


Dobrý den, měla bych dotaz ohledně bonusů na děti. Jsem dlouhodobě zaměstnaná v sociálních službách (pečování o lidi s Alzheimerem) leden 2019 jsem chodila do zaměstnání, kde jsem vydělala cca 20tis Kč. V únoru 2019 jsem musela nastoupit na pokyn lékaře na nemocenskou, jelikož jsem byla těhotná a moje práci nelze vykonávat v těhotenství. V srpnu 2019 jsem z nemocenské přešla před porodem na mateřskou. V září jsem porodila a nyní čerpám mateřskou. Můj dotaz zní, mám nárok na proplacení bonůsů na děti? Dočetla jsem se, že nárok je pokud můj příjem dělá polovinu minimální mzdy tj. cca 80tis. Započítávají se nemocenská nebo mateřská do příjmu? Mockrát děkuji za každou radu, která by mi pomohla. Nedokáže mi to nikdo řict s jistotou, někdo říká, že jo nekdo že ne.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 10.12.2019 10:08


Dobrý den, podle vašeho popisu se obávám, že jak píšete nárok na proplacení bonusů na děti bohužel nemáte. Zákon stanoví, že bonus může uplatnit poplatník, který měl ve zdaňovacím období příjmy ze zaměstnání (§ 6) a podnikání (§ 7)  alespoň ve výši šestinásobku minimlní mzdy (pro rok 2019 je to 6*13 350 Kč = 80 100 Kč). To podle vašeho popisu nesplňujete. Vyplacené bonusy za leden vám zůstávají, ale za ostatní měsíce, již na ně nárok nemáte. Nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě má poplatník žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti - může to být také otec, případně prarodiče (za vyživované dítě poplatníka se považuje i např. vlastní vnuk, pokud jeho rodiče nemají dostatečné příjmy).


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku - předdůchod

V loňském roce jsem nepracovala a pobírala předdůchod. Může manžel na mne uplatnit daňový odpočet - na manželku?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet podpory v nezaměstnanosti u OSVČ

Dobrý den, chci se zeptat jak se vypočítává podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ. Ve vaší kalkulačce máte kolonku pracovní poměr ukončený výpovědí zaměstnavatele ANO nebo NE a tak nevím si jí mám vypočítat jako OSVČ, který ukončil podnikání. Při průměrném měsíčním příjmu který mám za loňský rok 20000,- je rozdíl mezi ano a ne 10000,-Kč. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prenájom a úroky z hypotéky

Trvalé bydlisko mám v Prahe a platím si hypotéku. Momentálne mám na tri roky pracovnú zmluvu v USA - od 09/2019. Zatiaľ som byt na tie tri roky prenajal . Môžem si uplatniť v DP úroky z hypotéky, aj keď v ňom momentálne nebývam, ale plánujem sa vrátiť do Prahy? Som majiteľom, bytu a mám potvrdenie o vyplatených úrokoch.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání - vrácení daní při ročním zúčtování

Dobrý den, od ledna až do června 2019 jsem byl studentem, od 12.8.2019 jsem šel do prvního zaměstnání. Můj dotaz zní, kolik mi budou vracet na dani? Popřípadě jak se to počítá? Děkuji mockrát a přeji příjemný den.


odpovídal(a): Redakce

Prosba o vysvětlení: Musím dávat DPP do dani?

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, k HPP mám DPP (na 300 hodin). A moje otázka zní:až bude roční zúčtování daňových přiznání a bude se to přiznávat. Tak jestli se musí i ta brigáda dávat do daních, když měsíčně nepřesáhnu 10000 Kč. Že paní kde mám DPP mi tvrdí, že brigáda se nemusí dávat do daní. Že tam bude stržena 15 daň za každý měsíc. Je to tak. Děkuji moc za přečtení a odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Změna osoby garanta pri podnikání OSVC

Dobrý den, umřel garant mého podnikání podle ZZ. Az dnes jsem tuto situaci zjistala dle sdeleni do datové schranky. Jsem domluvena s novým garantem, že do té doby než splnim pomínku uznání odborné praxe, cca 1 rok , s ním uzavru smlouvu na tuto činnost. Prosím o sdelení, zda-li nenastane nutnost pozastavit mou živnost, když stále pracuji. Jendám bez zbytečného odkladu, ale v dobe, kdy jsem nevedla, že zemrel jsem podnikala bez garanta - cca 3 týdny? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Musím podávat daňové přiznání, nebo to udělá zaměstnavatel?

Dobrý den. Potřebuji radu ohledně danového přiznání. Od května 2018 do května 2019 jsem byl v pracovní neschopnosti. Poté mně byl přiznán ID 3.st. a došlo k ukončení pracovního poměru. V červnu 2019 mě byla proplacena zbývající dovolená za rok 2018. Dotaz zní: mám podávat danové přiznání v roce 2020? Manželka je také invalidní 1.st. Musím doložit nějaké potvrzení ohledně úlev? A ještě jeden dotaz, musím podat přiznání já nebo bývalý zaměstnavatel? Mnohokrát děkuji za Vaší odpověd a přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Účtování splátek z dohody o narovnání v DE

Dobrý den, prosím vás, jedná se o podnikatele, který vede daňovou evidenci a je plátce DPH. Uzavřel Dohodu o narovnání, ve které se zavázal uhradit celkovou částku v 11 splátkách, které hradil v roce 2019 a dále pokračuje v roce 2020. Dohoda nabyla účinnosti v 7/2019. Jsou jednotlivé splátky daňově uznatelné a pokud ano jejich uznatelnost se počítá do období, ve kterém jsou uhrazovány? V dohodě je uvedena celková částka bez DPH (označena jako dluh) - odráží se splátky nějak na DPH. Mockrát děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

odpočet ze zaplacených úroků na hypotéce

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, jak uplatnit odpočet ze zaplacených úroků na hypotéce. Dcera je vdaná a pobírá mateřskou, je majitelka nemovitosti, kde bydlí. Ona a oba rodiče jsou účastníky Smlouvy o úvěru na hypotéku. Rodiče mají odlišné trvalé bydliště. Je možné, aby jeden z rodičů uplatnil slevu na dani z příjmu FO ze zaplacených úroků z hypotéky? Při dotazu na FÚ nám jedna pracovnice řekla ANO a druhá NE, protože rodiče nejsou vlastníky (spoluvlastníky) a nemají trvalé bydliště v dané nemovitosti. Děkuji za radu. 


odpovídal(a): Redakce

Odvod sociálního pojištění při zkráceném úvazku

Dobrý den, chci se zeptat, zda zaměstnavatel, u kterého mám pracovní úvazek 0,2 musí odvádět sociální pojištění, když u jiného zaměstnavatele mám 100% úvazek. Děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.