DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ
Dobrý den, mám rodinný dům, kde bydlím, část jeho přízemí hodlám pronajímat jako nebytový prostor, který bude nějakému (mně dosud neznámému) subjektu sloužit k podnikání. Samozřejmě budu platit daň z příjmu z pronájmu. Zvýší se tím nějak i daň z nemovitosti? Pokud ano, jak? Děkuji moc za jakoukoliv odpověď.
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně bonusů na děti. Jsem dlouhodobě zaměstnaná v sociálních službách (pečování o lidi s Alzheimerem) leden 2019 jsem chodila do zaměstnání, kde jsem vydělala cca 20tis Kč. V únoru 2019 jsem musela nastoupit na pokyn lékaře na nemocenskou, jelikož jsem byla těhotná a moje práci nelze vykonávat v těhotenství. V srpnu 2019 jsem z nemocenské přešla před porodem na mateřskou. V září jsem porodila a nyní čerpám mateřskou. Můj dotaz zní, mám nárok na proplacení bonůsů na děti? Dočetla jsem se, že nárok je pokud můj příjem dělá polovinu minimální mzdy tj. cca 80tis. Započítávají se nemocenská nebo mateřská do příjmu? Mockrát děkuji za každou radu, která by mi pomohla. Nedokáže mi to nikdo řict s jistotou, někdo říká, že jo nekdo že ne.
Dobrý den, od r. 2013 jsem členem stavebního bytového družstva založeného v r. 1960. Z titulu mého členství v tomto družstvu, na základě nájemní smlouvy, užívám od r. 2013 byt, ve kterém skutečně žiji a bydlím (mám zde i trvalé bydliště). Bytový dům byl kolaudován v r. 1992, v r. 2000 byly v katastru nemovitostí vymezeny v budově jednotky vkladem „prohlášení vlastníka“ zpracovaného dle zák. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů. Bytový dům stojí na pozemku jiného vlastníka (město). V roce 2020 nabydu vlastnické právo k jednotce, spoluvlastnický podíl na společných částech bytového domu (obojí na základě smlouvy o bezúplatném převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví) a následně spoluvlastnický podíl k pozemku pod bytovým domem odpovídající mému podílu na společných částech bytového domu (na základě kupní smlouvy s městem, kupní cena stanovena dle ocenění znaleckým posudkem). Vše v předchozí větě uvedené uvažuji prodat současně a společně již v r. 2020 tj. v roce nabytí vlastnického práva k těmto nemovitým věcem. Je příjem ze shora popsaného prodeje jednotky, spoluvlastnického podílu na společných částech bytového domu a spoluvlastnického podílu k pozemku pod bytovým domem osvobozen od daně z příjmu neboť byla splněna podmínka bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem i když prodej bude realizován dříve jak za dva roky od nabytí vlastnického práva k uvedeným nemovitým věcem ? Není osvobození od daně z příjmu z prodeje jednotky a spoluvlastnického podílu na společných částech bytového domu negativně ovlivněno nabytím spoluvlastnického podílu k pozemku pod bytovým domem od města ? Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den, příští rok v únoru ukončím podnikání a půjdu na 11 měsíců na úřad práce. Chci se zeptat zda mám nárok na odčitatelnou roční položku a zda si mohu odečíst tuto položku i za manželku. Příjmy budu mít jen z pronájmu a manželka žádné. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jsem spoluvlastníkem v domě v podílovém spoluvlastnictví, kde vedeme pouze daňovou evidenci. Po vyúčtování na konci roku jsme vždy rozdělili zisk podle výše podílu a výnos si každý sám zdanil. Příští rok nás ale čeká velká rekonstrukce, máme stavební povolení, ale nemáme uzavřenou smlouvu o dílo. Je možné část letošního zisku před rozdělením a zdaněním převést do příštího roku, abychom mohli z účtu domu uhradit stavební práce a tak snížit daňový základ? Je možné zisk převést, když nemáme fond oprav? Pokud ano, potřebujeme předběžný písemný souhlas od FÚ? Děkuji za radu, přeji hezký den.
Dobrý den, v srpnu 2018 mě srazilo auto. V roce 2019 jsem dostal odškodnění z povinného pojištění řidiče - bolestné a náhrada mzdy, dále pak peníze z životního pojištění a finanční odškodnění přímo od řidiče. Co z toho musím podat v daňovém přiznání a co ne? Děkuji
Dobrý den, jako OSVČ platím daň z příjmů FO paušálem 60%. Je možné si dobrovolně tato procenta snížit např. na 50 nebo 40%, a tím samozřejmě zvýšit daň, ale i čistý příjem - např. z důvodu žádosti o hypotéku? Nebo je těch 60% pevně dáno? Děkuji.
Dobrý den, začala jsem koncem tohoto roku podnikat. Poskytuji měsíční pravidelné poradenství a jsem plátce DPH. Chtěla bych, aby si na mě manžel tento rok ještě naposled uplatnil slevu na manželku při příjmu do 68.000,-Kč. Počítá se prosím do toho příjmu pouze to, co mi skutečně na účet v tomto roce přistane, tedy dle data skutečné úhrady faktury, nebo se tam počítá i pouhá faktura vystavená v tomto roce s datem uskutečnění zdanitelného plnění v tomto roce? Musím fakturu za prosinec vystavit s datem uskutečnění zdanitelného plnění k 31.12, když fakturuji poradenství poskytované v celém prosinci, je to tak? Jestli je pro můj rozhodný příjem pro uplatnění slevy na manželku rozhodný datum uskutečnění zdanitelného plnění, ke kterému odvádím i DPH, lze nějak změnit toto datum? Smluvně se zákazníkem například? Tou fakturou za prosinec bychom oněch 68.000,-Kč překročili. Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, jsem OSVČ a zároveň pracuji ješte na DPČ. Chci se zeptat, jestli pro limit obratu plátce DPH 1 mil. kč se počítá jen obrat z OSVC nebo se do toho započítávají i příjmy ze závislé činnosti ? Děkuji za odpověď
Dobrý den, prosím o radu v následujícím případě. Prodávající byl v minulosti déle než 5 let vlastníkem nemovitostí (pozemku s garáží a RD vč. pozemku, na kterém stojí). Poté nechal ½ pozemku a ¼ RD vč. pozemku přepsat na manželku. Po rozvodu odkoupil (Smlouva o převodu spoluvlastnických podílů) od manželky v 02/2018 ½ pozemku a ¼ RD vč. pozemku zpět. Celkem byl tedy vlastníkem déle než 5 let, ale v období vlastnictví byla výluka. Podléhá v tomto případě příjem z prodeje nemovitých věcí zdanění daní z příjmů fyzických osob?