NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Máme zájem o koupi bytu. Majitel v bytě bydlí 4 roky. Potřebovala bych vědet, kolik se platí daň z nemovitosti, v případě, že majitel nebydlí v nemovitosti déle než 5 let. Bylo nám řečeno, že daň činí 15 %. Děkuji za odpověď a radu. Pěkný den.
Dobrý den, zpracovávám do školy práci na téma životní pojištění a ráda bych se zeptala na jeho právní úpravu. Snažila jsem se hledat na nejrůznějších zdrojích, ale všude jsem našla něco jiného, jak se zákony rychle mění. Proto bych se chtěla ujistit, zda životní pojištění opravdu upravuje Zákon č. 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě a o změně souvisejících zákonů a dále Zákon č. 277/2009 Sb., o pojišťovnictví. Poté bych se ráda ještě zeptala, zda je možné někde najít stručné shrnutí, co tyto zákony všechno upravují, aniž by bylo nutné se ,,prokousávat" všemi paragrafy a odbornými výrazy. Předem děkuji
Vedu daňovou evidenci, nejsem plátce DPH. 1. Chtěl bych se zeptat, zda můžu vést takto archovaci /třídění/ dokladů? Je to správně, nebo mám něco pozměnit? Chápu to dobře? Takže když si založím šanony: VYSTAVENÉ FAKTURY – čistě jen jednotlivé faktury na příjmy PŘIJATÉ FAKTURY – čistě jen jednotlivé faktury na výdaje BANKA /VÝPISY/ – (?výpis + faktura) nebo jen výpisy? POKLADNA – (přijaté doklady /výdaje/ a zakládat sem i faktury, které byli vystavené zákazníkovi na hotovost /příjmy/?) a pokud jsou v této složce jsou příjmy a výdaje rozlišuje se nějak číslování? 2. Bližší popis pokladny, moc nerozumím, jaké doklady zde mít (přijmy/výdaje nebo oboje) atd. Moc mi pomůžete, jsem podnikající student, který teprve se vším začíná... Děkuji moc!
Dobrý den. Objednal jsem u dodavatele stavební materiál, který byl dodán a zaplacen v hotovosti. Mám fakturu a pokladní doklad o zaplacení. Moje firma je plátcem DPH, dodavatel je také plátcem jako FO. Dostal jsem od FÚ výzvu, ze které vyplývá, že dodavatel vystavené faktury nezaúčtoval. Prosím o info, čím to hrozí a jak máme postupovat. Děkuji.
Dobrý den, kupuji bytovou jednotku po rekonstrukci, která byla rozšířena o přístavbu v dvorní části uvedenou i v kupní smlouvě. Jedná se o první úplatné nabytí do 5 let ode dne dokončení stavebních úprav. Vztahuje se na tento případ osvobození od daně? Děkuji.
Dobrý den, od zaměstnavatele jsem obdržel oznámení: Dne 28.5.2019 bude od 7:30 do 14:30 přerušena dodávka elektrické energie. Z tohoto důvodu se 28.5.2019 pracovní doba ve firmě přesouvá takto: začátek směny: 11:30 konec 20:00. Můj dotaz zní: Zda má na toto zaměstnavatel právo nebo je nám povinen zaplatit náhrady. (pracuji na PC a bez elektřiny to nejde...)
Dobrý den, již nejsem student, nejsem na úřadě práce a nemám HPP. Přibližně půl roku jsem zaměstnaná pouze na DPP a platím si pouze zdravotní pojištění. Je v pořádku že sociální pojištění neplatím? Kdy mohou vzniknout problémy, případně jsou zde pro takovýto typ výdělku bez placení sociálního pojištění omezení? Děkuji, Kristyna
Dobrý den, jsem studentkou třetího ročníku střední zdravotnické školy a chtěla bych si ten poslední rok dodělat dálkově na jiné škole. Akorát, že v denní formě to trvá 4 roky a v dálkové 5. Do jakého ročníku bych tedy nastoupila? Myslíte si, že je možné i do 5? A další otázka je, jestli bych měla stále nárok na sirotčí důchod? Vydělávala bych si pouze brigádně na dohodu.. Moc děkuju za odpověď
Na Slovensku som študoval jeden semester biológiu. Do druhého semestra som už nešiel kvôli zdravotným problémom. Potom som šiel na inú vysokú školu, kde som ostal 2 semestre a do druhého ročníka som už nešiel, lebo mi štúdium nesadlo. Znamená to te da, že keby som šiel študovať všeobecné lekárstvo na Masarykovu univerzitu v čechách, prekročím štandartnú dĺžku štúdia o jeden a pol roka? Budem teda platiť 30 000 kč? https://student.finance.cz/493112-prodlouzeni-studia-poplatky-2017/
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na mateřskou v případě, že teď dokončuji vysokou školu, ale měla jsem při studiu HPP od 1.12.2017-30.5.2019? Mezi studiem jsem neměla žádnou pauzu. Po střední jem tedy šla rovnou na vysokou. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o vyjádření, pokud zemře jeden z manželů , který je výlučným vlastníkem nemovitosti, a je bezdětný, jak bude probíhat dědické řízení ? Jeho rodiče již také nežijí a ze sourozenců má pouze sestru. Děkuji za informace. S pozdravem
Dobry den. Firma s.r.o. si vzala auto na operativni leasing. Muze si davat celou platbu za pronajem danove, kdyz auto pouziva jednatel i k soukromym ucelum ? A jak je to s PHM ? Muze si dat do dani a odecist dph z celkove castky nebo musi kratit ? A je povinna kniha jizd ? Moc dekuji za odpoved.
Dobrý den, rád bych se dotázal na daňové dopady u následující situace. Společník (fyzická osoba) společnosti s ručením omezeným daruje svůj podíl v tomto s.r.o. jiné společnosti s ručením omezeným. Obě společnosti mají stejné sídlo i jednatele, ale jinak kapitálově propojeny nejsou. Předpokládám, že převodce nebude daňově zatížen. Jak je to ale u nabývající společnosti, která bezúplatně nabude podíl v obchodní korporaci? Bude povinna k dani z příjmů? Popř. za jakých podmínek a jak se takováto daň vyměřuje. Předem velmi děkuji za Vaši ochotu a odpověď, s pozdravem.
Dobrý den, sháním již dlouho informaci ,jak zaúčtovat dovoz automobilu (použité zboží-tedy zvl. režim) z EU, jestliže nakupuji od plátce DPH a jsem plátce DPH a vedu daňovou evidenci. Dodavatel vystavil fa jako zvl. režim pro použité zboží, což je mi jasné, jak zaúčtovat a uvádí na fa u této ceny kód DPH - M. Ale s touto koupí účtuje na samostatné faktuře služby jako poplatky za aukci, za vystavení dokumentů apod. s kódem - I- cenu zvlášť a v překladu je na fa uvedeno: cituji překlad: Podpora v rámci společenství §13, daňová povinnost je převedena na příjemce -intrakomunitární služba-postup přenesení -příjemce /zákazník je odpovědný za tuto intrakomunitu. Mám zaúčtovat ja reverge charge s nárokem na odpočet daně na vstupu , nebo bez nároku na odpočet daně na vstupu? Tyto služby pak ale potřebuji promítnout do prodejní ceny, takže jak postupovat tam? Co fakturovat při prodeji s odvodem 21% DPH, co jen s přirážkou k pořizovací ceně, co mi vstoupí na řádek 26 do Přehledu DPH? Potřebovala bych prostě příklad zaúčtování prodeje i nákupu k takovému případu. Zároveň někdy účtuji do ceny zakoupené náhradní díly a dopravu od tuzemského přepravce s DPH. Vím, že pro koncového zákazníka musím na fa uvádět jen cenu bez DPH, ale pro potřebu Přehledu DPH a peněžní deník musím mít zaúčtováno DPH a základ daně podle zákona. Jelikož mi nikde tento problém nepomohli vyřešit, zkouším i zde, zda byste mi takovýto návod pomohli sestavit-pokud bude potřeba podle složitosti takto podrobného rozpisu v odpovědi uhradit nějakou částku, souhlasila bych i tak. Děkuji předem.
Dobrý den, bydlím v budově, ve které jsem měla z větší části udělanou hospůdku.V prosinci 2016 jsem podnikání ukončila. Daň z nemovitosti mě ale nenapadlo změnit ,stále jsem platila dost vysokou částku. Z prostor hospůdky jsme vytvořili pokoje pro syny, takže k podnikání se již nevrátím. Musím zajít asi osobně na FÚ a domluvit se nebo stačí stáhnout si formulář, vyplnit a poslat? Podle vaší kalkulačky bych měla platit o 3000 Kč méně, což je dost slušná částka. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, prosím o radu. Firma plátce DPH, s.r.o., zabývající se nákupem štěpky a následným prodejem do elektráren, čili jako biomasa. Některá štěpka se ještě musí podrtit. Dle Přílohy č. 3 k zákonu č. 235/2004 Sb. Seznam zboží podléhajícího první snížené sazbě daně: 4401 - Palivové dřevo v polenech, špalcích, větvích, otepích nebo podobných tvarech; dřevěné štěpky nebo třísky, piliny a dřevěný odpad a zbytky, též aglomerované do polen, briket, pelet nebo podobných tvarů, určené jako palivo. Otázka zní prosím, jaká sazba DPH se uplatní u faktur za nákup štěpky, dřevní hmoty, klesť atd., která se ještě musí podrtit a teprve poté se prodá jako palivo do elektrárny. Každá firma nám účtuje jinou DPH. Děkujeme za Vaše vyjádření.
Dobrý deň, po 2 rokoch strávených bakalárskym štúdiom na slovenskej VŠ (VŠMU) prestupujem na českú školu (DAMU), kde budem študovať celý bakalársky študijný program od začiatku. Viem, že v Čechách máte na dokončenie Bc. 4 roky resp. štandardnú sĺžku štúdia +1 rok, tým pádom by som ja za 1 rok platil (keďže mi bakalár bude “trvať” 5 rokov). Počíta sa do toho však aj moje doterajšie štúdium na Slovensku? Vopred ďakujem za odpoveď.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to budu mít s poplatky za delší studium, ať koukám, kam koukám, nejsem si jistá, jestli vše chápu dobře. Maturovala jsem v roce 2015 a rozhodla se jít studovat pedagogickou fakultu magisterský obor (nikoliv bakalářský a navazující magisterský). Po dvou letech mi došlo, že to skutečně dělat nechci, studia jsem tedy zanechala - neúspěšné ukončení. Šla jsem studovat rok bakaláře zdravotní sestru. Ani tam jsem se necítila příliš spokojeně a po roce jsem studium přerušila (přeci jen mě to bavilo více než peďák a kdyby se cokoliv stalo, chtěla jsem mít jistotu, že se můžu vrátit). Teď studuju prvním rokem všeobecné lékařství a ráda bych ho i dostudovala. Moje otázka zní, kdy mi začnou vyměřovat poplatky? Někde jsem našla informaci, že se započítávají veškerá předchozí neúspěšná studia - tudíž i bakalářský obor se započítává do magisterského, nicméně bakalářský budu mít na 2 roky přerušený - bylo mi řečeno, že do dvou let, pokud nenastoupím k dokončení, bude mi studium ukončeno - což bude, protože se k němu vracet nechci. Také mě trápí ty předchozí dva roky na pedagogické fakultě. Někde jsem četla, že se lékařské studium dělí na 3+1 a na 2+1, tudíž by se mi měly poplatky počítat už za tu část 3+1 a pak znovu vyměřovat po 4 letech za 2+1. A ne celkově po 6-7 letech studia všeobecného lékařství. Jsem z toho hodně zmatená a vůbec netuším, kdy budu poplatky platit. Předem děkuji za jakoukoliv radu.
Dobrý den, po smrti otce v r.2014 jsem se zúčastnil společně se svým bratrem dědického řízení. Předem jsme se dohodli, že se vzdáváme dědického podílu ve prospěch matky (RD o dvou byt.jednotkách a nemovitosti kolem), což bylo v zápisu u notáře uvedeno. Od r.2015 bydlí u bratra, který se o ní staral. V současné době je matka hospitalizována pro své zdravotní problémy ve zdrav. zařízení. Pořád prohlašuje, že je jediným vlastníkem rodinného domu, který může kdykoliv prodat. Je obava, že tento svůj záměr uskuteční, nebo, že jí "ukecají" některé spolky nebo organizace k darování. Jak v tomto případě postupovat ? Je možné a za jakých podmínek otevřít toto dědické řízení a uplatnit dodatečně svůj dědický podíl na RD, ve kterém od r.1967 bydlím a od r.1980 společně se svou manželkou, kdy jsme do uvedeného RD investovali nemalé finanční prostředky a po dobu nepřítomnosti matky se starám o celý RD, kdy v srpnu 2018 navíc nechala zrušit přípojku zemního plynu, zajišťující vytápění. Uvědomuji si, byla chyba zříci se dědického podílu, ale v době dědického řízení byla situace jiná. Děkuji
Dobrý den, ráda bych poskytla dar fyzické osobě. Jako OSVČ vykonává poradenskou a konzultační činnost, mimoškolní výchovu a vzdělávání a lektorskou činnost - dle Živnostenského rejstříku. Umožňuje náš právní řád poskytnout dar fyzické osobě OSVČ? Tento člověk vykonává velmi prospěšnou činnost. Jak poskytnout dar, pokud neznám číslo účtu? Existují i jiné přijatelné formy? Jinak mám všechny potřebné údaje.