Může mi zaměstnavatel změnit pracovní dobu?

Sekce: Právní poradna | Téma: Pracovní právo

Otázka: 09.05.2019 09:16


Dobrý den, od zaměstnavatele jsem obdržel oznámení: Dne 28.5.2019 bude od 7:30 do 14:30 přerušena dodávka elektrické energie. Z tohoto důvodu se 28.5.2019 pracovní doba ve firmě přesouvá takto: začátek směny: 11:30 konec 20:00. Můj dotaz zní: Zda má na toto zaměstnavatel právo nebo je nám povinen zaplatit náhrady. (pracuji na PC a bez elektřiny to nejde...)

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 13.05.2019 09:52


Dle ust. § 81 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce, v platném znění (dále jen „zákoník práce“), rozvrhuje pracovní dobu zaměstnavatel, který současně určí začátek a konec směn, přičemž délka jedné směny nesmí přesáhnout 12 hodin. Je tedy na zaměstnavateli, jakou pracovní dobu určí, je však jeho povinností vypracovat rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo jeho změnou zaměstnance nejpozději dva týdny před začátkem období, na nějž je pracovní doba rozvržena. Máme tedy zato, že pokud nemáte pracovní dobu přesně stanovenou v pracovní smlouvě, pak zaměstnavatel může činit změny pracovní doby, resp. rozvrhnout pracovní dobu dle svého uvážení, pouze musí přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdravé práce. Pokud tedy Váš zaměstnavatel učinil změny v pracovní době, byť na jeden den a o této úpravě Vás s nejméně dvoutýdenním předstihem informoval, máte povinnost být v tuto dobu přítomen na pracovišti a vykonávat práci dle pokynů zaměstnavatele. V případě, že byste se na pracoviště nedostavil, mohlo by to být považováno za porušení pracovněprávních povinností.

 

V případě, že máte pracovní dobu sjednanou přímo v pracovní smlouvě, např. od 7:30 do 16:00, pak není možné jednostranně takto sjednanou pracovní dobu měnit; změna by byla možná jen na základě dohody zaměstnavatele a zaměstnance. V takovém případě se domníváme, že za dobu, po kterou nemůžete vykonávat práci z důvodu přerušení dodávky elektrické energie, Vám náleží náhrada mzdy ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku, neboť se jedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele, tzv. prostoj (viz ust. § 207 zákoníku práce) a čas, který strávíte v zaměstnání nad rámec sjednané pracovní doby, bude považován za práci přesčas (viz ust. § 93 zákoníku práce), kterou Vám zaměstnavatel může nařídit z vážných provozních důvodů, za nějž Vám náleží mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku (viz ust. § 114 zákoníku práce).

 


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

prosím o radu

Dobrý den, potřebovala bych poradit s přítelovým dluhem. V předešlém vztahu si půjčil od banky pro rodinu přítelkyně přes 200 tisíc. Dotyčná mu podepsala přebrání peněz, a ústní domluvou bylo řečeno že dluh bude splácet. Jelikož nesplácela nic a přítel se o tom dozvěděl pozdě, rozhodl se pro insolvenci protože nebyl schopný to splácet sám a narůstali mu úroky. Momentálně je v insolvenci a splácet má ještě 2 roky. Můj dotaz se týká toho, jestli jde nějak vymáhat z dotyčné peněžní sumu i při jeho insolvenci, a jak to máme řešit. Děkuji Kůřilová


odpovídal(a): Redakce

Najem bytu soukromou osobou s platbou od jeho zaměstnavatele

Dobrý den, prosim o názor na následující situaci (omlouvam se za nepřesné zařazeni do rubriky tématu-moc neodpovídá): Jednáme o podpisu nájemní smlouvy na byt jako majitelé v režimu vlastnictví SJM. Byt budeme pronajímat soukromé osobě, ktera je německým občanem a je zároveň manažerem české pobočky (s.r.o.) jako dceřinné společnosti z Německa. On bude jako soukromá osoba smluvní stranou, takže bude podepisovat smlouvu “za sebe” jako nájemce. Nájemné ale bude údajně chtit platit ze svého účtu jeho zaměstnavatel přímo nam, tedy české společnost jako právnická osoba - zmíněné s.r.o. Můj první dotaz - nejistota: zda to neni pro nas právní riziko v tom, ze by napr v pripade rozvázání pracovního poměru toho zaměstnance, kdy firma přestane za nej najem platit a on z bytu odejde, přestože mame ujednání o době urcite s garanci doplaceni najmu za sjednané období, nemohla firma po nas požadovat vracení peněz, protože ta platba neni podložena smluvním vztahem mezi námi jako majiteli bytu a firmou ? Druhy dotaz je k tomu, zda muže firma uplatnit náklady na najem pro svého manažera do nákladů z hlediska daní, když nájemní vztah je mezi námi jako majiteli bytu a najemnikem-manažerem firmy jako soukromé osoby ? Neni tato jejich uvažování chybné a tedy pro nas rizikové, ze by mohlo později dojít k nějakým daňovým problémům ? Chápu, ze to neni asi naše starost, ale rad bych věděl, co je správně Dekuji. DK


odpovídal(a): Redakce

výpočet dovolené

pracuji v nepřetržitém režimu.Směna je 11.5hod.Nárok na dovolenou mám 20 dní.Jak se počítá dovolená krát 8hodin nebo 11,5?DěkujiVám za odpoveď


odpovídal(a): Redakce

Darování obecního pozemku

Dobrý den, prosím o radu! Při digitalizaci a novém přeměření staveb a pozemků nám zjistili, že část našeho dvorku stojí na obecním. Je lépe pozemek, na kterém stojí malá stavba (kůlna, garáž), koupit nebo další možnost je darování pozemku od obce. Pár metrů čtverečních pozemku je na břehu říčky v záplavové oblasti, žádné jiné omezení není. Dar nebo koupě? Co je výhodnější nebo bezproblémové (sousedé)... Prosím o radu, spěchá! Děkuji Jana


odpovídal(a): Redakce

podklad pro fakturu

Dobrý den, naše firma uhradila zálohovou fakturu 80.000 Kč na základě předběžné kalkulace , která byla na 84.500 Kč s tím , že vyúčtování bude na základě skutečně spotřebovaného materiálu a odvedené práce. Dodavatel nám vystavil následně vyúčtovací ostrou fakturu + další fakturu. My od něj žádáme přílohu k faktuře, kde bude rozepsaný přesně spotřebovaný materiál + hodiny práce. On nám tuto přílohu odmítá vydat, že tím, že pokud jsme uhradili zálohu tak jsme souhlasili s cenou zakázky. V tuto chvíli víme, že materiál , který byl dodán neodpovídá ceně z kalkulace. Dotaz zní , zda dodavatel má povinnost k faktuře dodat přílohu s vyúčtováním a rozpisem materiálu nebo ne. Případně máme vytvořit reklamaci?


odpovídal(a): Redakce

Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se posuzuje nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud zaměstnanec pracuje u jednoho zaměstnavatele na základě pracovní smlouvy a k tomu má Dohodu o pracovní činnosti. Vzniká nárok z obou nebo pouze z pracovní smlouvy? Děkuji. Jitka Janíková


odpovídal(a): Redakce

souběh DPP a OSVČ u jednoho zaměstnavatele

Dobrý den, je právně možné pro stejného zaměstnavatele pracovat na ŽL a zároveň na DPP? Šlo by o poskytování výuky různých kurzů, přičemž u některých je podmínkou DPP. děkuji a hezký den


odpovídal(a): Redakce

Odkup nemovitosti

Dobrý den, prosím se na vás s prosbou o radu...zamýšlíme s manželem podnikat v pronajaté budově, do které však je třeba investovat. Vlastník investovat nechce, alenám to umožní. Máme smlouvu o nájmu na 20 let. Jak vyřešit případný odkup? Např. po určitém obdobý placení nájmu, aby vlastnictví přešlo na nás nebo právo předkupní s pevně stanovenou cenou a dobou. Děkuji Soňa Pšeničková Soňa Pšeničková sonapsenickova@email.cz 737133926


odpovídal(a): Redakce

leasingová smlouva 051001159

Dobrý den potřebuji plnou moc k převodu vozidla chevrolet viz leasingová smlouva 051001159 z 3.8.2005 Dle registru vozidel jste nástupní organizací ZUQ Czech s.r.o. Provozovatel vozidla Petr Kmoch-Stipo Martiněves 39 Jílové u Děčína Bydliště Petr Kmoch Pod vrchem 20 Děčín 20 tel736222662


odpovídal(a): Redakce

znalecký posudek k dědickému řízení

Dobrý den, v rámci dědického řízení byl přizván znalec, aby ohodnotil majetek - RD o dvou byt. jednotkách zůstavitele. Při tomto hodnocení bylo znalci sděleno, že do RD je zavedena přípojka zemního plynu, ale zůstavitel ji nechal před rokem odpojit. Z tohoto důvodu nelze používat plynový sporák k vaření, k přípravě TUV, k vytápění plynovým kotlem.. Znalec se ohradil tím, že to na věci nic nemění, že zavedení zemního plynu lze kdykoliv obnovit. Snížila by se tím hodnota majetku ? Je tento postup znalce správný ? Děkuji



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.