FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA BRIGÁDY A PRÁCE

odpovídal(a): Redakce

Brigáda pro studenty a student nestudent.

Dobrý den.

Chci se zeptat, jestli by někdo na brigádě, která je pouze pro studenty, poznal to, že už nejsem student? Respektive... jsem student do začátku prázdnin, o prázdninách student nebudu a na začátku září zase studentem budu. Potvrzení o studiu si firma bere dvakrát ročně (na začátku školního roku a na začátku II. pololetí). Tím pádem bych na brigádu teoreticky mohl chodit i když bych 2 měsíce nebyl student, protože by se to nikdo nedozvěděl, ne? Zdravotní pojištění bych si platil sám, takže by to věděla pouze pojišťovna. Děkuji za odpověď

Zkrácený úvazek + dpp/dpč zároveň

Dobrý den, jsem studentka (cca do května 2020), čekají mě již jen státní zk. Byla mi nabídnuta pozice na zkrácený úvazek - výuka ve škole, pouze 6 hod + další hodiny nepřímé výuky/týden. Výdělek za měsíc nepřesáhne 10 000 Kč, je tedy fakt, že finanční ohodnocení dostanu v čistém a nic se z něho strhávat nebude (jednalo by se o hodnotu kolem asi 7 000 Kč, nevím přesně)? Chtěla bych si k tomuto přivýdělku najít ještě nějakou brigádu. Je to možné a jak by to bylo se strháváním peněz u té brigády, kdyby přesahovala výdělek 10 000 Kč a kdyby ho nepřesahovala? Budu muset odvádět daně atd. když budu mít zkrácený úvazek a zároveň dpč/dpp? Děkuji za odpověď. 

Sirotčí důchod a dálkové studium

Dobrý den, jsem studentkou třetího ročníku střední zdravotnické školy a chtěla bych si ten poslední rok dodělat dálkově na jiné škole. Akorát, že v denní formě to trvá 4 roky a v dálkové 5. Do jakého ročníku bych tedy nastoupila? Myslíte si, že je možné i do 5? A další otázka je, jestli bych měla stále nárok na sirotčí důchod? Vydělávala bych si pouze brigádně na dohodu.. Moc děkuju za odpověď

Sirotčí důchod

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli bych měl nárok na sirotčí důchod i v případě že bych si pořídil licenci na smluvní přepravu pro přepravu jídla u Uber Eats. Přitom bych studoval na Jazykové škole Spěváček a poté na VUT Brno. Děkuji za odpověď.

Studium a práce na HPP

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné po řádném ukončení studia Bc. a Ing. (dohromady 5 let) a následně dalším neúspěšném magisterském studiu, znovu nastoupit do magisterského studia i v tom případě, že pracuji na základě pracovní smlouvy na hlavní pracovní poměr? Pro doplnění mi je 25 let, tedy jestli budu mít status student, i když pracuji na HPP? Zároveň, jestli nehrozí nějaké poplatky? A jak by to chodilo se zdravotním a sociálním pojištěním, případně i s daněmi? Děkuji za odpověď.

Brigády bez podespaného prohlášení

Dobrý den, během roku jsem byl na dvou brigádách a ani v jedné jsem nepodepisoval "růžový papír". Nyní bych chtěl podat daňové přiznání a vyžádal jsem si u zaměstnavatelů potvrzení. Bohužel nejsou moc ochotní, tak si musím vše zjišťovat sám. Co přesně za formulář mají vyplnit? Všude jsem se dočetl, že "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti...", ale na internetu jsem pod tím našel dva druhy formulářů. 1. https://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/dt-databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu/5460_26.pdf 2. https://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5460-A_5.pdf?201901190559 Který je ten správný? Nebo je to jedno? Z jednoho zaměstnání mi poslali kopii formuláře č. 1 nicméně vyplnili mi tam příjem jen za některé měsíce, tudíž je musím stejně požádat o opravu. Finanční úřad vyžaduje originál daného dokladu, nebo mu stačí kopie? Obdržel jsem pouze kopii... Děkuji. Tomáš

Evidenční list důchodového pojištění

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s evid. důch. listy u studentů. Letos jsem 2 měsíce chodila na brigádu, výdělek jsem měla vyšší než je 10 000 Kč oba měsíce (červenec, srpen). Měla bych si tedy zažádat o evid. důch. list (popř. jak?) nebo bych měla "čekat" zdali mi ho sami pošlou, či na něj nemám nárok, když se jedná pouze o brigádu? Děkuji.

Přesáhnutí limitu u dohod

Dobrý den, jsem student, několik měsíců pracuju na brigádě na DPČ a až teď jsem zjistila, že je u téhle smlouvy limit 2 500 Kč. Mam podepsané prohlášení k dani a chci si podávat daňové přiznání, ale chci se zeptat jestli můžu zpátky získat i sociální a zdravotní pojištění, které mi bylo strženo. Děkuji

Nárok na sirotčí důchod

Dobrý den, je mi 20 let, vždy jsem pobíral sirotčí důchod po otci. Před rokem jsem ukončil VŠ a tím pádem jsem o důchod přišel. Letos v září jsem znovu nastoupil. S mamkou jsme podali žádost o výplatu důchodu na můj bankovní účet hned 8. září, jakmile jsem měl v ruce potvrzení o studiu. I díky mému chybějícímu podpisu na jednom z potvrzení, se to protáhlo, takže jsem až dnes dostal tzv. doplatek. Podle mých informací jsem měl dostat za měsíce září, říjen, listopad a prosinec, protože prý důchod posílají na následující měsíc (když mi ho po maturitě brali, nepřišel už v měsíc, na který mi stále náležel - srpen). Bohužel částka, která přišla, odpovídá třem důchodům, které jsem dostával dřív a já nevím, jestli mi poslali jen 3, nebo 4 a jenom mi vypočítali nižší, což by znamenalo, že nebudu schopný zaplatit půjčku, kterou jsem si musel vzít na jídlo a celkově bych si, ani s brigádou, nemohl dovolit studium (bydlím 200 km od domova). Chci se teda zeptat, jestli je možné, že mi vypočítali nižší. Četl jsem, že to není možné v případě obnovy, uvědomil jsem si teď ale, že jelikož tuhle žádost jsem napsal sám za sebe a je tedy vedená na mé rodné číslo (místo r.č. mojí mamky), může se z jejich pohledu jednat ne o obnovení, ale o úplně nový důchod a mohli teda vypočítat nižší. Sem z toho dost ve stresu, protože dlužím za ubytování atp. a nadělalo by mi to spoustu problémů, předem dík za odpověď. Víťa.

DPP pri registraci na úřadu práce

Dobrý den, chtěla bych ze zeptat jak vypadá situace z zaměstnáváním na dohodu o provedení práce z nezaměstnanýma, kteří jsou hlášení na ÚP. Jejich odměna z mzdy nesmí překročit částky 4950,-, ale jak je to z hodinovou sazbou? Je nějak omezená horní hranice hodinové mzdy? Předem děkuji Dorota.Z

Náhrada diplomu

Dobrý den. Úspěšně jsem ukončila studium na VŠ a 1. října mě končí status studenta a chystám se jít na úřad práce. Vím, že na ÚP se má přinést i doklad o nejvyšším dosaženém studiu (v mém případě by to měl být diplom), ale promoci jsem ještě neměla. Jediný důkaz, že jsem dokončila VŠ je tak razítko v mém indexu. Chci se tedy zeptat, co mám dělat.

Student na HPP

Dobrý den, mám takový dotaz ohledně práce studenta na hpp, totiž jsem student a 1.6. jsem uzavřel smlouvu na hlavní pracovní poměr, nicméně zaměstnavatel mě jako studenta nikde nenahlásil musel jsem tuto povinnost hlásit já?

Vytýkací dopis

Dobrý den, Mám takový dotaz. Dostala jsem vytýkací dopis. A mám zájem o jinou práci než momentálně mám. Chtěla by jsem se tedy zeptat jak je to tedy s tím vytýkacím dopisem jestli se někam píše a nebo jestli se to nějak maže. Děkuji Vaši odpověď. S pozdravem

Studenti a DPČ

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať pár otázok ohľadom študentskej brigády v ČR, pokiaľ sa jedná o slovenských študentov. Sú tam nejaké obmedzenia, ktoré treba dodržiavať? Napr. nejaký finančný limit? Koľko Dohôd o pracovnej činnosti je možné naraz podpísať, čiže koľko zamestnávateľov je možné mať? V akej miere sa potom tá mzda bude daniť? Vopred ďakujem sa odpoveď.

Cashback portály

Chci se zeptat, jsetli někdo máte zkušenosti s cashback portály ? Našel jsem jeden článek o tom tady http://www.usetrito.cz/jak-usetrit-penize-pri-online-nakupovani/ ale zajímalo by mne jestli s tím máte někdo zkušenost případně jak to funguje ? Oni tvrdí , že vám vrátí peníze z nákupu na internetu a ještě k tomu je to zdarma a dostenete 50kč bonus ? Není to nějaký fejk, moc se mi tomu nechce věřit, co z toho ti lidi mají ? Díky za info..

Refinancování kontokorentu úvěrem

Dobrý den, prosím o radu. Mám na svém osobním bankovním účtu povolené přečerpání - bohužel jsem musela využít, takže mám nyní -68.000 Kč. Měsíčně za to platím cca 900 Kč úrok. Momentálně jsem v situaci, kdy v blízké době větší finanční obnos nezískám, takže to nebudu moci splatit ani částečně "splácet". Byla mi od téže banky, vzhledem k mému mínusu, nabídnuta půjčka na splacení tohoto přečerpání. Ve výši 70.000 Kč, splátka cca 1160 Kč, na 84 měsíců. Prý předčasné splacení a mimořádné splátky možné a zdarma. Přeplatek by tam byl cca 27.000 Kč. Nejsem příznivcem dluh hradit dluhem, ale když se zamyslím, tak v případně půjčky ten dluh aspoň splácím, ale v když to nechám tak, jak to je, tak platím jen úroky. A dluh neubývá. A v obou případech je to v podstatě stejná částka - kolem tisícovky. Prosím o rady :-) Moc děkuji

Sociální pojištění u DPP

Dobrý den, chci poprosit o radu. K 21.11.2015 mi bude ukončeno studium. Momentálně pracuji na DPP a výdělek nepřevyšuje 10 000 měsíčně. Je nutné v tomto případě platit sociální pojištění? O zdravotním sem se již informovala a zatím se nechci registrovat na ÚP. Děkuji za informaci.

Zdanění studenta při podnikání a DPP

Dobrý den. Jsem studentka (je mi 23), mám ŽL, pracuji od září pro jednu agenturu na fakturu. Předtím jsem měla stáž v jiné, kde jsem dělala na dohodu o provedení práce. Potřebuji se vejít do rozhodné částky pro rok 2015, ale nejsem si jistá, co vše se do ní započítává. Počítá se tam i výdělek před založením ŽL na DPP? Také nevím, zda do ní započítávat i výplatu za prosinec, když ji dostanu až koncem ledna. Jak a kde se vůbec ta rozhodná částka vypočítává? Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Kristýna P.

Studentská brigáda a pracovní smlouva

Dobrý den, jsem studentka a mám to podložené individuálním plánem. Beru sirotčí důchod. A chodím na brigádu. Jakou potřebuji pracovní smlouvu, abych si mohla vydělat kolik chci a mít neomezený počet hodin?

Student ze Slovenska a česká DPP

Dobrý deň, som študentka VŠ na Slovensku ale príležitostne pracujem pre firmu v ČR mám tam podpísanú DPP. Môžem podpísať ružový papier aj ked neštudujem českú VŠ? Musím podávať daňové priznanie ak som zarobila viac ako 15 000 CZK? A rátajú sa len príjmy v ČR či aj na Slovensku? Lebo na Slovensku tiež brigádujem a mám príjmy. Tu však nemusím podávať daňové priznanie lebo som nezarobila viac ako 1901,67 €. Ďakujem za odpoveď.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.