FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA POPLATKY ZA STUDIUM

odpovídal(a): Redakce

Souběžné studium dvou magisterských oborů

Dobrý den, mám dotaz ohledně poplatků za studium. V současnosti již studuji jeden inženýrský obor (prezenčně), předpokládané ukončení tohoto studia je 06/2021. Začala jsem přemýšlet, že bych si k tomuto studiu „přibrala“ od září další obor na jiné fakultě (rovněž inženýrské, ale kombinované). Chtěla bych se zeptat, jestli: 1) V případě, že bych se studium na druhé fakultě rozhodla ukončit po 1. semestru, budu muset doplácet poslední semestr na mé stávající fakultě? 2) V případě, že bych na první fakultě obor ve zmíněném termínu 06/2021 úspěšně dokončila a zároveň pokračovala ve studiu na druhé fakultě, mám nárok dostudovat tento kombinovaný obor bezplatně? Případně jak se počítá doba, od kdy se studium musí platit? Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přechod z VOŠ na VŠ

Dobrý den, ve školním roce 2019/20 jsem studoval první ročník VOŠ, ale rozhodl jsem se jít od září na VŠ. Jsem již přijatý, ale nevím zda se musí něco vyřešit ohledně předchozí školy, kde již nebudu studovat. A nebo se nic řešit nemusí?



odpovídal(a): Redakce

Souběžné studium, další studium

Dobrý den, Nastupuji do třetího ročníku bak. studia, ale zároveň jsem se zapsala do prvního ročníku na jiné VŠ v červnu. Jenže toho už lituji a chtěla bych místo toho po dokončení bakaláře na první škole (doufám, že na jaře 2021) nastoupit na jiný obor zase do prváku, přičemž mám v plánu od druhého či třetího roku začít s magisterským studiem na první škole. Takze první školu dostuduji během 3 let a započítá se k tomu 2 měsíce neúspěšného studia (což se vejdu bohatě do 3+1). Budu platit, když poté začnu další bak. studium, který doufám, dostuduji během 3+1? Podle nového zákona a příspěvků níže, bych řekla že ne, že se mi úspěšná studia započítají zvlášť, ale člověk je rád, když si je jistý. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium - kombinace veřejné a soukromé VŠ

Dobrý den, v minulých letech jsem studovala bakalářský stupeň na veřejné VŠ , celkově 4 roky, bez řádného ukončení, takže v případě dalšího studia na veřejné VŠ by mě od začátku čekala povinnost platit poplatky za delší studium. Aktuálně studuji soukromou VŠ. Zajímá mě, zda až úspěšně ukončím bakalářské studium na soukromé škole , budu moci studovat opět bezplatně na veřejné škole znovu bakalářský stupeň(jiný obor)- tzn. za řádné ukončení studia ve stejném programu se považuje i ukončení soukromé VŠ? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky, za souběžné nedokončené studium

Dobrý den, studoval jsem VŠ na Přírodovědecké fakultě, avšak studium se mi zdálo těžké, tak jsem si podal přihlášku na obor na Filozofické fakultě stejné univerzity, kam jsem byl přijat, byl jsem i na zápise. Studium na Přf jsem však nevzdal a pokračoval jsem v něm, zatímco studium na filozofické jsem ignoroval a ani jsem tam neměl zapsané předměty. Téměř celý můj druhý ročník na Přf jsem byl evidován i jako student prvního ročníku na Fif, zde jsem studium ukončil někdy v půli června, měl jsem za to, že jsem tímto ztratil ten 4. rok studia zdarma navíc, avšak ve STAGu se mi u průběhu studia vyznačuje moje aktuální studium na Přf, které stále probíhá a studium, souběžně s ním od druhého ročníku tam je i studium na Fif, avšak u něj je napsáno "neúspěšné nezapočtené" a v legendě je psáno: "Studium S2: Nezapočítává se, protože studium započalo a skončilo v průběhu zkoumaného studia. Toto neúspěšné studium započalo až po datumu zápisu studenta do zkoumaného studia a bylo ukončeno před ukončením zkoumaného studia a tak se jeho doba do celkové doby zkoumaného studia nezapočítává". Dole v legendě mám stále 3 roky a SD+1. Chtěl bych se tedy zeptat, co znamená to "neúspěšné nezapočtené"? Ve mně to evokuje dojem, že jsem o ten rok navíc nepřišel a jsem na tom stejně jako bych ten druhý obor vůbec nestudoval. Omlouvám se za takto složitě podanou otázku a děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky - medicína, Bc a nMgr

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mi v budoucnu na nMgr nevznikne nějaký poplatek za studium a kolik roků mám na dostudování. Studoval jsem jeden rok Bc. obor a poté ukončil a nastoupil na jeden rok na studium medicíny (6ti letý Mgr. obor) po roce jsem studium ukončil a teď za dva roky dostudoval bakaláře v úplně jiného oboru, než byl ten původní. Mám po statnicích a jsem zapsán ke studiu nMgr oboru. Neměl bych mít tedy překročenou standardní dobu studia. Chci se zeptat, kolik roků mi tedy ještě zbývá na dodělání nMgr? Je to pořád 2+1 nebo je to nějak sníženo o neúspěšná studia? Moc děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

2 VŠ a poplatky?

Dobrý den. Ve školním roce 2019/2020 jsem studovala vysokou školu, ale později jsem zjistila, že to není nic pro mne. Nicméně, všechny zkoušky jsem v obou semestrech udělala, abych si nechala nějaká zadní vrátka, a mezitím se připravovala na přijímačky na další VŠ. Stále sice nevím, jak dopadly výsledky, ale kdybych nastoupila na druhou školu, kdy mám ukončit studium na první VŠ? Když ho ukončím teď v červenci, budu muset platit poplatky za sociální a zdravotní než půjdu k zápisu? Řekla bych, že ano. Ale zase když studium ukončím až v září (v den zápisu na druhou školu), neodečte se mi z mých 4 let bezplatného studia další jeden navíc? Školní rok na té dosavadní škole začíná až 23.9., ale nejsem si jistá, jestli se to nepočítá od kalendářního měsíce jako takového. Vím, že kdybych teď přešla na tu druhou školu, jeden rok z mých 4 bezplatných by byl odečten a na studium už bych měla pouze 3 roky. Jen mne zajímá, jestli podám žádost o ukončení studia až v září, zda bezplatné roky už nebudu mít jenom 2. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Bakalářské studium a poplatky při dalším bakalářském studiu

Dobrý den, chci se poradit ohledně poplatků za studium na vysoké škole. Nastupuji do třetího ročníku bakalářského studia. Chtěla bych začít studovat další bakalářský obor. Chtěla jsem se zeptat jestli chápu dobře, že v mém případě bych ještě 2 roky souběžného studia měla zdarma a platila poplatek až třetí rok? Uvedu příklad: V následujícím akademickém roce jdu do 3. ročníku již probíhajícího bakalářského studia a zároveň nastoupím do 1. ročníku dalšího bakalářského studia. Dva roky budu studovat dva bakalářské obory souběžně ( protože bych prodlužovala to studium na které jsem nastoupila dřív o 1 rok, tedy 3+1 ). Třetí rok studia na tom pozdějším oboru bych si už musela platit? V případě, že bych toto druhé studium nedokončila řádně, musela bych pak zpětně platit poplatky? Snad to je srozumitelné. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nedokončení Bc., navázání 5letým Mgr. s budoucím souběžným Bc. studiem

Studoval jsem bakalářský program, který jsem po jednom semestru (v polovině března) ukončil. Následně jsem navázal 5letým magisterským studiem, jehož první ročník jsem letos dokončil. Chtěl bych si k němu ovšem přibrat Bc. kombinovaný program, a to od letošního roku - tedy od 2. ročníku Mgr. studia. Budu muset za studium platit, případně na které ze škol? Změnila by se nějak situace zkrácením studia Mgr. na 4 roky, či Bc. na 2 roky nebo 5 semestrů? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Magisterské a následně bakalářské studium

Dobrý den, v 19 letech jsem započala pětileté magisterské studium, ale po dvou letech jsem jej neúspěšně ukončila. Teď po deseti letech mám zájem studovat jiný obor - bakáláře (3 roky). Kolik let mi prosím zbývá, abych mohla bezplatně studovat? Počítám správně, že 2 roky bych studovala a třetí rok si už musela platit? Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Mám nárok na bezplatné studium ?

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující. Je mi 25let. Mám vystudováno Bc. během 3 let. Následně Ing. během 3 let. Ráda bych se přihlásila na bakalářské studium v jiném oboru. Budu 1. semestr, než dovrším 26let věku, platit studium? Mám nárok mít toto studium hrazené státem či jsem si své již vyčerpala? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

poplatky za prodloužení studia

Děkuji za odpověď a poprosím ještě o další radu. Studovala jsem bakaláře 3 roky, studium jsem však po třech letech neúspěšně ukončila, po dalších dvou letech jsem však začala studovat znovu. Nyní mám za sebou další 4 roky bakalářského studia - za 3 roky (6 semestrů) jsem zaplatila a celý akademický rok 2019/20 (tedy 4. rok studia) mi fakulta žádný poplatek nevymeřila. Dnes mi ale přišlo rozhodnutí, že mám uhradit 20 000,- Kč za započatých 6 měsíců studia od 24.10.2019 a předpokládám, že dalších 20 000,- Kč mi bude vyměřeno za další semestr. Je toto rozhodnutí správné, když jsem v předešlém bak. studiu vyčerpala jen 3 roky studia a může po mě fakulta vyžadovat peníze s takovýmto zpožděním? Nevím, zda je můj dotaz dostatečně srozumitelný...


odpovídal(a): Redakce

bakalářské studium

Dobrý den, nerozumím pojmu standardní doba studia - konkrétně bakalářský studijní program, stand. doba studia 3+1, znamená to tedy, že mohu tento program studovat BEZPLATNĚ 4 roky? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

2 brigády současně

Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám 2 DPP najednou u 2 různých zaměstnavatelů. U obou zaměstnavatelů si vydělám okolo 8000 Kč. Sčítají se mi peníze vydělané pro platbu sociálního a zdravotního pojištění nebo ne? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zápis na 2 VŠ

Dobrý den, aktuálně jsem zapsaný na dvou vysokých školách s tím, že se rozhodnu jaké dám přednost a druhou školu plánuji nejpozději do začátku semestru ukončit. Rád bych se zeptal jak je to v tomto případě s bezplatným studiem bakaláře. Vím, že mám nárok na bezplatné studium 3+1 roku. Započítá se mi do těchto let i ty maximálně 3 měsíce co budu zapsaný na dvou školách souběžně když pak tedy jednu ukončím a začnu první semestr studovat jen tu jednu vybranou školu, takže budu mít vlastně na studium mé vybrané školy jen 3+1 roku mínus ty tři měsíce co jsem byl zapsán i na druhé škole nebo to při souběžném studiu nehraje roli a já po zasláni ukončení studia na jedné škole budu mít stále 4 roky na dostudování mé vybrané školy a 3 měsíce kdy jsem byl zapsán na té škole by se mi odečetli jen tehdy kdy bych například studoval jeden celý rok neúspěšně na mé vybrané VŠ. Tím pádem by se doba neúspěšného studia sečetla a já bych měl na Bakaláře o ten 1,3 roku méně a musel bych si pár měsíců doplácet.Toto je moje první VŠ studium. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přerušení studia souběžně s dalším studiem

Dobrý den. Momentálně jsem studentem prvního ročníku vysoké školy. Podařilo se mi získat dostatek kreditů k ukončení prvního ročníku. Chci však přestoupit na jinou vysokou školu a přijde mi škoda tu první ihned ukončit. Chtěl bych na ní tedy přerušit studium a zároveň začít studovat na té druhé. Chtěl bych se zeptat, zda by v tomto případě hrozilo nějaké riziko (např. že bych po dvou letech měl započítané vlastně tři) z hlediska poplatků. S největší pravděpodobností chci dokončit tu školu, do které se zapíšu až o prázdninách, ale v prvním ročníku bych si chtěl ponechat jistotu toho, že už mám jeden rok někde "odsloužený".


odpovídal(a): Redakce

Studium jiné VŠ

Dobrý den, rád bych položil jeden dotaz. Aktuálně jsem druhým rokem studentem 5-ti letého magisterského programu, avšak rozhodl jsem se požádat o přerušení studia. Rád bych nastoupil buď na jiný 5-ti letý magisterský obor nebo 3 letý bakalářský dvouobor, následně případně na navazující magisterské studium. Platil bych v prvním či v druhém případě poplatky nebo odečtou se mi nějaká léta díky dvěma rokům stráveným na prvním pětiletém oboru? A co v případě, že bych nastoupil jak na nový pětiletý tak na tříletý program? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nastoupení na více Bc. studií najednou

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak to je s tím odčítáním let studia, když někdo studuje více oborů najednou. Letos jsem složil maturitní zkoušku. Hlásím se na nějaký obor (1) ale ten ještě nemá výsledky přijímacího řízení a na další (2) (oba jedna vysoká škola) my byla udělena výjimka a nemusel jsem dělat přijímačky a byl rovnou přijat. Teď se musím zapsat do tohoto oboru (2) aby mi ta možnost nepropadla, protože zápis (2) je ještě před datem zveřejnění výsledků (1). Proto by mě zajímalo: 1. Jestli nebudu nějak znevýhodněn, pokud budu přijat na obor (1) a rozhodnu se odhlásit od studia oboru (2) 2. Mělo by nějaký negativní dopad, rozhodnutí studovat ze začátku oba obory a později podle preferencí se rozhodnu pro jeden a druhý nechat (nepokračovat ve studiu) Předem děkuji za odpověď. KP


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za bakaláršké studium

Dobrý den, mám celkem nesrovnalosti v polatcích za studium a nevím si rady. Nyní chodím na ekonomickou vysokou školu a mám za sebou 1 rok studia. Je to pro mě, ale těžké a ráda bych šla jinam, ale neposlala jsem přihlášku na Karlovu univerzitu, jak jsem chtěla. Tak teď nevím jestli mám ještě studovat na ekonomické a počkat do příštího roku, kdy jsou přijímací zkoušky na Karlovku nebo mám teď ukončit studium na ekonomické a rok čekat bez školy? Co byste mi doporučili, protože když budu čekat s ukončeným studiem, tak budu platit sociální a zdravotní, že ano? Nebo ještě něco + jak mi to stát oznámí, že mám platit ZSP? Plus otázka: když bych chtěla od září nastoupit na soukromou vysokou školu a ještě jsem nedala přihlášku, tak kdy mám ukončit školu, tu kterou teď studuji? Děkuji, snad jsem to napsala srozumitelně.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za souběžné kombinované studium Bc a NaMgr

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz, týkající se poplatku za studium. Po maturitě jsem byla rok v Brně na VŠ a ukončila. Nyní jsem dokončila bakalářské studium na UPOLu, je mi 23 let. Ráda bych šla dále na kombinované navazující magisterské, ale zároveň bych chtěla studovat kombinovanou formu bakalářského oboru. Mám čekat nějaké poplatky? Je možné studovat kombinovanou formou dvě VŠ?