FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SPOLEČNÉ ZDANĚNÍ MANŽELŮ

odpovídal(a): Redakce

spolupracující osoba

Dobrý den, manželka je moje spolupracující osoba. Sociální a zdravotní pojištění za ní odvádím já a je to můj výdaj, nebo si to musí platit sama? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výběr z dispozičního účtu po změně OP

Dobrý den, prosím Vás o odpověď na dotaz, když došlo k úmrtí manžela, který poskytnul dispoziční právo své manželce, která musí nechat přepsat tento údaj v občanském průkazu (manželka - vdova). Je možné, aby po tomto přepsání a s novým OP mohla nadále vybrat určitou částku v hotovosti stejně jako s "starým" OP nebo je nutné podniknout nějaké opatření? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Kdo dědí po bezdětném?

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o vyjádření, pokud zemře jeden z manželů , který je výlučným vlastníkem nemovitosti, a je bezdětný, jak bude probíhat dědické řízení ? Jeho rodiče již také nežijí a ze sourozenců má pouze sestru. Děkuji za informace. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z hypotéky

Dobry den, nasa situacia je nasledovna: od minuleho roka splacame hypoteku kde sme uvedeny ako 2 spoludlznici 1. ja (fyzicka osoba slovenskej narodnosti), 2. partnerka (fyzicka osobna ceskej narodnosti). Moja otazka je, ci mozem zaziadat o vratenie dane zo zaplatenych urokov ja (ako cudzinec) alebo to musi spravit partnerka, ktora je ceskej narodnosti ? Dakujem za odpoved. 


odpovídal(a): Redakce

Zrušení alimentů

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem zrušit bývalému manželovi povinnost platit alimenty na našeho společného syna. Přibližně rok po rozvodu jsme se k sobě vrátili, máme další společné dítě a domácnost. Slyšela jsem, že alimenty netřeba oficiálně rušit, že vlastně touto situací rozhodnutí "padá". Je to pravda? Omlouvám se, nenašla jsem příslušnou kolonku "Téma".


odpovídal(a): Redakce

Jak napsat darovací smlouvu

Prosím o vysvětlení, jaký je rozdíl mezi darovací smlouvou od jedné osoby, kde daruji sám a smlouvou darovací od manželů ze SJM. Obdarovaným bude syn. Slyšel jsem, že se smlouva v něčem liší. Neradi bychom udělali chybu ve smlouvě. Předem děkuji za srozumitelnou odpověď. Zdravím J.Kozák


odpovídal(a): Redakce

Komunikace s finančním úřadem

Mam cestovni agenturu, kde nejsem platcem DPH a manzel ma pension, kde je platvem DPH. od roku 1992 mame notarsky zuzene spolecne jmeni manzelu s tim, ze si muzeme fakturovat.Moje cestovni agentura spolupracuje s cestovnimi kancelaremi a subjekty (u nas i na Slovensku), kterym vystavuje faktury bez DPH a pak ubytovava hosty v pensionu manzela, kteremu plati jen urcitou castku z teto sumy (z teto castky on odvadi DPH) a zbytek si nechava jako svou provizi.Manzelovi tak vznika narok na odpocet. Takto to delame mnoho let, nyni (p zavedeni kontrolniho hlaseni) byl manzel z FÚ upozornen, ze ma vysoky preplatek, aby dolozil faktury. Muj dotaz tedy zni: Nedelame nic nezakoneho, vsechny platby mame priznane, ja danim vsechny prijmy, na platby memu menzelovi vystavuji faktury nebo hotovostni danove doklady, z kterych on odvadi DPH. Je nekde urceno, v jake procentualni vysi muze byt maximalni vyse provize (ponechavam si ji ve vysi 50 - 80%, protoze manzel podnika v mem dome). Mohu tato fakta napsat na FÚ a dolozit fakturami, aniz bych mela nejaky problem? Diky za info.