FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Redakce

Okamžitá výpověď

Dobrý den, jako ředitelka školy se po dlouhodobé nemoci vracím do práce. V průběhu mé neschopnosti jedna z učitelek poslala anonymní stížnost na oblastní inspektorát práce, která stížnost podstoupila ČŠI (netýkala se jejich oblasti). Stížnost na nevhodnou učebnu pro výuku češtiny byla vyhodnocena jako důvodná, ostatní nedůvodné. stížnost byla podepsána jako nespokojení pedagogové. Učitelé se o tomto dověděli a napsali zřizovateli i ČŠI dopis, že jsou ve škole spokojeni a nemají důvod psát stížnosti, že se od toho distancují. Místostarosta navštívil pedag.radu, kde moji osobu veřejně dehonestoval (neschopná, udělám kontrolu a odvoláme ji, máme podporu v ČŠI a operoval touto zprávou a nakonec řekl, že nemám pracovnělékařskou prohlídku a četl z mé emailové komunikace jen části vytržené z kontextu). Vůbec neposlouchal většinu sboru a jejich dopis ignoroval. Ve vypjaté situaci se učitelka, která napsala stížnost na ČŠI, před sborem přiznala, že to byla ona. Snažím se nastínit situaci stručně, ale výstižně. Snad se v ní neztrácíte. Další učitelka, shodou okolností bývalá manželka místostarosty, také napsala podobnou stížnost na inspektorát, ale podepsala se. Obě stěžovatelky chtěly mít jistotu, že se bude řešit a mě se zbaví. Tato kolegyně chodila po škole a poptávala se, od personalistky chtěla zjistit jak je to s mojí pracovnělékařskou prohlídkou, dokonce si došla za mojí lékařkou a zeptala se jí. Nedostala konkrétní odpovědi, ale operovala s informacemi tak, že mě ve škole, ale i v podstatě veřejně u zřizovatele pomluvila (nevím, jak to nazvat, když to není pravda). A třetí kolegyně si rovnou došla za místostarostou a za mými zády a zády statutárního zástupce si šla postěžovat, jak je to ve škole špatné a nic "nefunguje". Všechny tři navíc pouští dezinformace mezi rodiče, ostatní kolegy na jiných školách ve vedlejších městech. Ve škole nastavily režim "my máme pravdu a ředitelku zlikvidujeme", mladší kolegy slovně napadají z neschopnosti, prostě parádní atmosféra. Naštěstí 80% pedagogů je rozumných a pracují, věnují se žákům a škola běží. Ptám se, můžu tyto dámy propustit pro porušení pracovněprávních vztahů, konkrétně loajality k zaměstnavateli? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Práce ve svátek

Dobrý den.Pracuji na třísměný provozu a začínám v neděli 22h a končím v pátek 6h.Jelikož pátek 15.4. je svátek i tak nás nutí zaměstnavatel jít do práce,bez nároku na příplatek za práci o svátku.Prý svátek začíná v 6h ráno a to nám končí 5 směna.Další dvě směny budou doma s proplaceným svátkem.Dělám na tři směny již 30 let,ale stímto jsem se ještě nesetkal. Děkuji za odpověd.



odpovídal(a): Redakce

Dotaz ohledně okamžitého zrušení pracovního poměru

Dobrý den, potřebuji vysvětlit tuto problematiku ohledně zrušení prac. poměru. Jde o to, že jsem se nedostavil do práce a nedal o sobě vědět. Z firmy, pro kterou jsem pracoval mi přišel na poštu dopis s okamžitým zrušením prac. poměru a v něm byly napsány i další věci a to: Že mi srazí za každý den neomluvené absence 2 dny z nároku na dovolenou za rok 2021. A v případě přečerpání dovolené jsem povinen společnosti náhradu za přečerpanou dovolenou uhradit. Dále jsem také povinen uhradit i náklady za odvedené zdravotní pojištění za neomluvenou absenci. Podotýkám, že jsem nebyl ve výpovědní lhůtě. Zkrátka jsem nepřišel do práce a neozval se po dobu 11 dní. Ve firmě jsem byl zaměstnán od 26.4. 2021 a do zaměstnání jsem se nedostavil 3.12. 2021. Zajímá mne tedy, jak může firma postupovat v případě, že už jsem žádnou dovolenou neměl. Již byla vyčerpána. Jak mi mohou krátit dovolenou, když už žádnou nemám? Znamená to pro mne i tak finanční úhradu firmě? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Pokuta-strzeni peněz ze mzdy

Dobrý den. Pracova jsem na dpp necelý rok u úklidové firmy. Poslední měsíc zaměstnavatel zacal tvrdit, ze neni s výkonem spokojený a ze na jeden objekt kde jsem působila musi poslat někoho jiného aby udělal generální úklid. Víc se se mnou o problému odmítal bavit, objekt mi odebral a ja až u výplaty zjistila, ze mi strhnul 9tis korun za již zmíněný GÚ. Nedal mi ale žádný vytykaci dopis ani me na úhradu předem neupozornil. Také jsem nedostala žádnou fakturu nebo podobne, abych věděla že peníze byly opravdu pouzity na to co mely. Je toto jednání v poradku, nebo jak se mohu případně bránit? Dekuji LM


odpovídal(a): Redakce

Státní svátek a práce ve směnném provozu

Pracuji ve třísměnném provozu, kdy pracovní týden začíná v neděli první noční směnou a na ni navazuje první denní směna. Když je v pondělí státní svátek, může zaměstnavatel nařídit na noční směnu z neděle na státní svátek celozávodní dovolenou, když ani jeden den není pracovní? Následující směna je až denní v pracovní den.


odpovídal(a): Redakce

zvyšení nájmu o míru inflace

Dobrý den, níže opsaná doložka: Pronajímatel je oprávněn zvýšit nájemné o míru inflace vyhlašovanou ČSU vždy, když míra inflace přesáhne 5% ode dne posledně dohodnutého či stanoveného nájemného, a to počínaje měsícem následujícím po měsíci, kdy míra inflace přesáhne 5%. poslední domluvené nájemné v r.2017 nevím tedy zda je tedy ten výpočet (viz níže) správný nebo nikoli děkuji moc za vaši předchozí odpověď Dobrý den, omluvám se za pravděpodobně špatně zvolené téma, ale nevím kde bych to zařadila. dotaz je ohledně zvýšení nájmu kvůli inflaci. V nájemní smlouvě je uvedeno, že se nájem může zvýšit když míra inflace přesáhne 5 procent. Majitel bytu poslal svou tabulku s výpočtem. Ale ten výpočet mi nepřijde logicky správný. Ekonomika není úplně má silná stránka. v tabulce míra inflace 2017 ....1,7 míra inflace 2018 ....2,1 míra inflace 2019 ....2,8 míra inflace 2020 ....3,2 míra celkem............9,8 tudíž zvýšení o 9,8% logicky bych čekala že to bude rozdíl mezi 2017 a 2020, nebo průměrná míra inflace od 2017 až 2020. Můžete mi prosím poradit zda je ten výpočet správný nebo se to počítá jinak? moc děkuji Odpověď:odpovídal(a): Redakce , 25.01.2021 10:36 Vážená paní, obvykle se možnost zvýšení nájmu o inflaci (tzv. inflační doložka) váže v nájemní smlouvě na míru inflace za předchozí kalendářní rok. Samozřejmě neznám přesné znění celé nájemní smlouvy, Vámi citované ustanovení je velmi neurčité a nelze z něho jednoznačně dovodit, co smluvní strany tímto ustanovením ve skutečnosti zamýšleli. S ohledem na obvyklou praxi by však, jak jsem již uvedl výše, mělo být možné nájemné zvýšit pouze v případě, kdy by míra inflace vyhlášená Českým statistickým úřadem za předchozí kalendářní rok dosáhla minimálně 5%.


odpovídal(a): Redakce

nárok n odstupné

Dobrý den. Zaměstnavatel mi chce dát výpověď pro nadbytečnost. Tvrdí mi, že v tomto případě nemám nárok na odstupné. Mám smlovu na dobu neurčitou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

změna pracovní doby

Zamšstnavatel mi chce od února změnit pracovní dobu z 8 hodin na 4 hodiny do května. Od červba do října bych měl pracovat zase na 8 hodin. To mi nevyhovuje. Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Prosím o radu, jak mám postupovat. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Překážka na straně zaměstnavatele

Zaměstnavatel vydá rozkaz, že dojde k přerušení práce po dobu 5 dnů z důvodu koronaviry. Všichni zaměstnanci jsou placeni na 60% podle těchto rozkaz . Můj nadřízený mi naradil dovolenou bez vyžádání mého souhlasu. Moje otázka je, když dojde k rozkazu, že překážka je pro všechny , může můj manažer nařídit dovolenou v tento době ?


odpovídal(a): Redakce

Výpověď ve zkušební době

Dobrý den, dnes mi zaměstnavatel připravil překvapenÍ v poslední den zkušební doby mi dal výpověď. Ve výpovědi mám správně rodné číslo a adresu, ale jméno je tam místo Lukáš napsáno Jaroslav. Příjmení je bohužel v pořádku Je tato výpověď prosím platná ? Děkuji vám moc za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Výpověď zaměstnance při překážkách na straně zaměstnavatele

Dobrý den, dostal jsem v práci oznámení o překážkách na straně zaměstnavatele a budu doma na 60 procentech. Chtěl bych se zeptat, pokud si v průběhu doby, kdy budu doma najdu nové zaměstnání - mohu podat okamžitou výpověď bez výpovědní lhůty? Děkuji, Ježík


odpovídal(a): Redakce

změna pracovní doby zaměstnavatelem

Dobrý den, zaměstnavatel upravil pracovní dobu na jeden pracovní den. V pondělí oznámil,že v úterý posouvá pracovní dobu z 5:30 hod -14:00hod na 8:00-16:30hod.Jako důvod uvedl obavu z výpadku elektrické energie na základě nepříznivé meteorologické předpovědi. Je toto v jeho kompetenci?Ve firmě pracují zaměstnanci s pevnou pracovní dobou a pružnou pracovní dobou. Děkuji, Eva Venclová


odpovídal(a): Redakce

Dovolená na den kdy nemám plánovanou směnu

Dobrý den, pracuji jako recepční v sedmidenním (ne nepřetržitém) provozu, tzn máme otevřeno každý den (7-19h). Jediným dnem v roce, kdy máme zavřeno je 1.1. Střídáme se 4 - jedna raní druhá odpolední směnu, další týden další dvě taktéž. Máme pravidelně se opakující plán směn. Na první den v roce neměla žádná z nás naplánovanou směnu, bylo zavřeno. Přesto 3 z nás dostaly na 1.1. nařízenou dovolenou. Všem 4 je nám záhadou, proč paní vedoucí, která se s námi na toto téma odmítá bavit, nenapsala do plánu dovolenou právě mě, která se o takové věci nejvíc starám. Vím, že zaměstnavatel dovolenou nařídit může, ale může to být na den, kdy nemá zaměstnanec naplánovanou směnu? Zaměstnavatel uplatňuje konto pracovní doby. Děkuji za odpověď, Hejduková


odpovídal(a): Redakce

Nerovnoměrné rozvržení pracovní doby, státní sváte

Dobrý den, pracuje jako sálová sestra v krajské nemocnici. Pracuji v nepřetržitém třísměnném provozu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou. Moje týdenní pracovní doba činí 37,5 hodiny. Pokud přpadne státní svátek na pracovní den, počítá se mi to hodin, ktere mám odpracovat. Jak se tyto hodiny vykzují ve výkazu práce? Na personálním oddělení mi řekli, že si tyto hodiny musím odpracovat jiný den. Příklad, v prosinci jsou tři svátky, které případnou na všední den, mám tedy v plánu 142,5 h + 22,5 h svátků ( 165h ). O svátky na mě nevyjde žádná směna, tudíž mi bude chybět 22,5 h, nebo, budu muset ostatní týdny pracovat přesčas, aby jsem normu splnila. Kolegyně, které pracují v jednosměnném ranním provozu, si na tyto dny píšou do výkazu práce 8 neodpracovaných hodin, tudíž normu splní, i když jsou doma. Nemám stejné právo, si do těchto dní psát neodpracované hodiny, pokud tam na mě směna nevyjde, protože je omezený provoz a zaměstnavatel mě v ten den v práci nepotřebuje? Pokud si vezmu dovolenou v týdnu, kde je svátek, tak si svátek do hodin taky nezapočítáváme, nepíšu si ho do neodpracovaných hodin, kdežto kolegyně v ranním provozu si na tyto dny píšou opět 8 neodpracovaných hodin. Otázka teda zní, která norma je pro mě měrodatná, a jak si vykazovat svátky, které jsem v práci nebyla. Norma na prosinec 2019: 142,5+22,5 s placenými svátky= 22 pracovních dnů, tj 165 hodin Nebo 142,5 bez placených svátků, tj 19 pracovních dnů Děkuji za odpověď Rajkovová


odpovídal(a): Redakce

Nerovnoměrně rozložená pracovní doba ve vztahu ke svátkům a lékaři

Dobrý den, obracíme se na Vás s prosbou, potřebujeme poradit v oblasti nerovnoměrně rozvržení pracovní doby, respektive jejího plánování ve vztahu ke svátkům. Na úvod chci uvést, že jsme zaměstnanci městského úřadu v oblasti kultury. V náplni práce máme nejen klasickou administrativu, ale i pořádání víkendových kulturních akcí. U našeho zaměstnavatele jsme nejprve měli pevnou pracovní dobu a tyto akce se řešily formou přesčasů. Bylo to nevyhovující a tak nás zaměstnavatel převedl na pružnou pracovní dobu, kdy část doby (8 -13) jsme měli pevnou, a akce se dělaly v rámci pružení. Takto to fungovalo téměř bez problémů několik let. Letos nám paní tajemnice změnila pracovní řád a převedla nás na volnou pracovní dobu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou. S tím vzešel požadavek, abychom si plánovali lékaře ve svém volném čase, tedy mimo směny. Navíc si nelze lékaře naplánovat uprostřed pracovní doby (i s tím, že by nám nebyl započítán do pracovní doby), protože nesmíme mít dělenou směnu. Pomiňme to, že si u poměrně značné části lékařů nemáte možnost naplánovat, kdy vás vezme a jste vděční, že dostanete termín vyšetření brzy. Akceptovali jsme to. Takže momentálně, když nám vyjde lékař například na 11 hodinu, můžeme si vybrat, jestli půjdeme do práce buď od rána do odchodu k lékaři nebo naopak až po příchodu od lékaře do odpoledne, takže tím zbytečně ztrácíme několik hodin, které si následně musíme napracovat v jiné dny. Nyní však nastal další problém. A to, že nám bylo řečeno, že nemáme ani nárok na svátky, protože si přece směnu můžeme naplánovat jakkoli a naplánovat si ji ve svátek (pokud tam zrovna není akce) by bylo nelogické. Na naši námitku, že si neumíme představit, že bychom si letos měli "nadělávat " v prosinci 3 dny (24.- 26.12.), abychom mohli zůstat doma, když jsou všechny tři svátky ve všední dny, nám bylo řečeno, že si nic nenaděláváme, protože zákon hovoří jasně, máme odpracovat 40 hodin týdně a je jedno kdy. Přijde nám to minimálně diskriminační ve vztahu k ostatním pracovníkům úřadu, kteří pracují v pevném režimu, i když si všichni uvědomujeme, že při naší práci pevnou pracovní dobu mít nelze. V červenci, říjnu a prosinci bychom museli oproti ostatním zaměstnancům odpracovat celkem o pět dnů navíc. Při vhodné konstelaci svátků to může být až o 13 dní za rok... Speciálně v prosinci může být problém stihnout ony tři dny rozvrhnout do zbývajících pracovních dní navíc za situace, když zaměstnavatel ještě každoročně nařizuje mít dovolenou 31.prosince. Opravdu je tento postup správný? V případě, že ano, můžeme si některou ze směn naplánovat i na svátek i přesto, že se v tomto dni žádná kulturní akce nekoná, abychom nemuseli být v ostatních dnech v práci až do večera? A může zaměstnavatel, pokud máme volnou pracovní dobu, naopak omezovat, abychom si vybrali celý den volna? Dřív to fungovalo tak, že když jsme o víkendu byli v jeden den víc než čtyři hodiny v práci, mohli jsme si vybrat "den za den". To teď bylo rovněž odbouráno a musíme do práce minimálně na dvě hodiny a celý den si náhradou vybrat nemůžeme. Děkujeme za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Bude mi krácená renta?

Dobrý den.V roce 2014 mi byla přiznána choroba z povolání na syndrom karpálního tunelu.Zaměstnavatel u kterého nemoc vznikla mi nabídnul lehčí práci kde ruce příliš nenamáhám.Podepsal jsem smlouvu o zařazení na jinou pracovní pozici .V téhle profesi si vydělám cca.18000kč. a renta mi byla přiznána ve výši 31000kč. Chci se zeptat když dám výpověď bude se mi renta vypočítavat od min. mzdy do 31000kč?A je pro mě lepší dát výpověď nebo být propuštěn ze strany zaměstnavatele.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době ze strany zaměstnavatele v době pracovní neschopnosti.

Dobrý den, tímto bych Vás chtěl požádat o radu/y. Věc se má následovně. U zaměstnavatele jsem ve zkušební době 3 měsíců a momentálně jsem byl uznán práce neschopným. Po komunikaci se zaměstnavatelem jsem obdržel informaci, že se mnou bude zrušen pracovní poměr od 15. dne pracovní neschopnosti bez mé součinnosti. Má otázka směřuje k tomu, co bude následovat dále? Ze článků na internetu jsem zjistil, že mohu nadále být v pracovní neschopnosti i při zrušení pracovního poměru, a že budu mít nárok na výplatu nemocenskéko ze strany ČSSZ po dobu nemoci, s tím, že lístek na peníze zasílám nadále bývalému zaměstnavateli? Jak postupovat po uschopnění, kam zaslat příslušný doklad, též bývalému zaměstnavateli, nebo ČSSZ? Jak to bude s registrací na ÚP, když jsem při zrušení pracovního poměru byl v PN a nemohl jsem se řádně registrovat? A kdo hradí po dobu PN do doby uschopnění zdravotní a sociální pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Výpověď pro zdravotní důvody a odstupné

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda mi bude náležet odstupné pokud mi dá zaměstnavatel výpověď. Pracuji jako operátor výroby v nepřetržitém provozu (12-ti hod. směny), náplň práce je obsluha poloautomatických strojů v nucené pracovní poloze. Byla jsem už dvakrát na nemocenské s krční páteří a podstoupila jsem mimořádnou prohlídku. Závěr závodního lékaře je, že jsem způsobilá k práci s omezením: bez zvýšené fyz.zátěže na páteř, bez zvedání a nošení těžkých břemen, ne ve vynucené dlouhodobější prac. poloze, mimo nepříznivé klim. podmínky zejména mimo průvany a chlad v 8-mi hod. prac. době.


odpovídal(a): Redakce

Může mi zaměstnavatel změnit pracovní dobu?

Dobrý den, od zaměstnavatele jsem obdržel oznámení: Dne 28.5.2019 bude od 7:30 do 14:30 přerušena dodávka elektrické energie. Z tohoto důvodu se 28.5.2019 pracovní doba ve firmě přesouvá takto: začátek směny: 11:30 konec 20:00. Můj dotaz zní: Zda má na toto zaměstnavatel právo nebo je nám povinen zaplatit náhrady. (pracuji na PC a bez elektřiny to nejde...)


odpovídal(a): Redakce

Co se stane, když nedoložím neschopenku u DPP?

Dobrý deň! Som slovenskou študentkou v ČR na dennom štúdiu. Mám uzavretú DPP. Nemám však české zdravotné poistenie. Stalo sa, že som ochorela a zamestnávateľ odo mňa požaduje potvrdenie od lekára "neschopenku", že som skutočne chorá a nemôžem nastúpiť do práce v nasledujúcich veľkonočných sviatkoch. Nikdy v minulosti odo mňa zamestnávateľ počas trvania mojej DPP nežiadal neschopenku. Má na to právo? Som povinná mu ju dodať? Čo ak sa rozhodnem napriek tomu, že neschopenku nemám neprísť do práce? Predpokladám, že DPP bude okamžite zrušená zo strany zamestnávateľa. Má možnosť ma nejako pokutovať, ak je v DPP uvedená 15 dňová výpovedná lehota? Za Vaše cenné rady ďakujem! Lenka