FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SLEVY NA DANI

odpovídal(a): Redakce

Sleva na poplatníka - jak ji získat?

Dobrý den. Dne 14.1.2019 Jsem nastoupil do firmy kde jsem až do 6.3.2019 byl zaměstnán. 12.3.2019 Jsem nastoupil v nové firmě, ale jako nezkušený a nový jsem se ocitl ve (pro mě) velkém chaosu a tím jsou daně. Dnes 16.5.2019 jsem zjistil na výplatní pásce, že jsem neuplatnil slevu na poplatníka a je mi blbé to řešit s účetní ve firmě, a proto jsem se obrátil na vás. Co musím udělat pro to, abych mohl v nové firmě uplatnit tuto slevu na dani a zda-li jde zpětně dostat slevu za poslední 2 měsíce. Děkuji za váš čas.


odpovídal(a): Redakce

Daňová vratka za nemocenskou a měsíc na ÚP

Dobrý den mám dotaz n a tzv. Vratku daně. Leden 2018 jsem byl na úřadu práce, od 1 února jsem zaměstnanec se standartní tříměsíční zkušební dobou. Zaměstnán po zbytek roku a až dodnes. Byl jsem 6 týdnů na nemocenské se zápalem plic a pak ještě cca 14 dní. Nevím jestli mi vznikl nějaký nárok na vrácení daně, nejsem zaměstnán celý rok a za období nemocenské? Dítě uplatňuje matka a ostatní úlevy jako ůroky úvěru nebo tak nemám. Pokud za neodpracovaný Leden nebo období nemocenské vzniká nárok na vrácení daně, musím si u naší účetní žádat o spočítání nebo je obvyklé že to spočítá automaticky. Pokud žádat tak podklady od lékaře jsem jí předával a jinak bych jí měl dodat nějaké potvrzení z Úřadu Práce? Což už nestihnu ptám se jen informativně pro příště. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Jak dlouho může student čerpat studentské výhody?

Dobrý den, mám pocit, že jsem přišel na díru v zákonech, ale rád bych slyšel Váš názor. Představme si situaci, že student úspěšně ukončí vysokoškolské studium v např. 24 letech a jde pracovat. Pokud se ovšem zapíše na nějakou další vysokou školu, tak mu z toho plynou benefity v celkové výši přes 20 000 kč/rok, protože za studium neplatí (poplatky za 'další studium' byly zrušeny), má slevu na dani z příjmu (cca 4 000 kč za rok), jeho rodiče si jej můžou zapsat jako vyživované dítě a ponížit si daň z příjmu o min. 15 000 kč, ale třeba taky 24 000 kč(oficiálně je to student a má pod 26 let - to že pracuje na plný úvazek by nemělo vadit) s dále má student např. studentské slevy na MHD (řádově tisíce ročně v městech Praha, Brno,...) a navíc průkaz ISIC (sleva na vlaky autobusy atd.). Celkově je to řekněme 20 000 - 30 000 kč ročně za odeslání přihlášky a zapsání se, aniž by tento člověk musel jedenkrát dojít do školy. Samozřejmě, že takovýto člověk bude vyhozen, ale až o zkouškovém. Potvrzení o studiu mu ale bude vydáno na celý akademický rok. Je tato úvaha správná, nebo je v ní nějaký háček? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku v důchodu

Dobrý den, můžete mi poradit, zda-li mám možnost uplatnit daňovou slevu na manželku? Tato je již 14 let v důchodu a vloni pobírala měsíční důchod ve výši 5.429,-Kč, t.j. za rok 65.148,-Kč. Po celou dobu důchodového věku je nadále společnicí v.o.s., která v loňském roce vykázala zisk ve výši 4.898,-Kč. Manželka má podíl ve společnosti ve výši 50%, tudíž měla roční zisk 2.449,-Kč - přivýdělek k důchodu. Tudíž celkový roční příjem manželky byl v loňském roce 67.597,-Kč a tím dle mého mě vznikl nárok na odpočet daně na manželku??!?? Mohu si ho tedy ve svém daňovém přiznání tuto slevu uplatnit?? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská a daňový bonus za rok 2018

Dobrý den, mám dotaz, jsem na mateřské dovolené, druhé v pořadí. Mám 2 leté a 5 měsíční dítě. Jsem stále zaměstnanec na dobu neurčitou, i druhou mateřskou mi vyplácel zaměstnavatel (denní vyměřovací základ cca 1000 Kč). Mám po dobu mateřské dovolené nárok na daňový bonus na děti, když si podám daňové přiznání za rok 2018 sama. moc díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nárok

Dobrý den, na co vše má nárok budoucí matka která studuje VŠ. Bydlí s přítelem v nájmu a dítě bude otce mít v RL. Přítel je rozvedený a odvádí 6 tis. měsíčně na děti a příjem má v průměru 18 tis. Nájem je 9 000 tis. Bohužel nemohu najít relevantní odpovědi a rád bych kamarádce pomohl s těmato trablema. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku a PPM

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat ohledně uplatnění slevy na manželku, co a jak se započítává do hranice 68000 kč. Konkrétně mi jde o příspěvek v mateřství. Vím, že jako takový se započítává, ale jde mi o prosincovou mateřskou. Podpora v mateřství za 1.12.17-31.12.17 přišla na účet 5.1.2018. Počítá se tedy jako příjem do roku 2017 nebo 2018? Tato částka nám rozhoduje o ne/překročení limitu 68000. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

hypotéka

Dobrý den měla bych dotaz.S přítelem jsme žádali o hypoteční úvěr,ovšem týden před podpisem smlouvy nám bylo sděleno,že nám hypotéku neschválí.Důvody nám byli sděleny.Realitní kanceláři propadla od nás částka 20 000Kč,což bylo napsané i v přiloženém dokumentu,který jsme obdrželi. Tímto se chci zeptat,zda je nějaká šance,že bychom alespoň část peněz dostali zpět. Předem děkuji. Nikol Fischerová


odpovídal(a): Redakce

Jak se uvádí pracovní úraz do daňového přiznání?

Dobrý den, měla jsem vloni pracovní úraz, teď si musím udělat danové přiznání sama, i když jsem zaměstnaná, jak se toto propočítává, pojištovna mi vyplatila přes 9000 Kč za 11 dní.


odpovídal(a): Redakce

Školkovné

Dobrý den, prosím může si otec uplatnit školkovné, pokud s dítětem měl společnou domácnost pouze od ledna do konce srpna? Matka je na RD, ta si ho uplatňovat nebude. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Můžu si uplatit hypotéku v daních?

Dobry den, nasa situacia je nasledovna: od minuleho roka splacame hypoteku kde sme uvedeny ako 2 spoludlznici 1. ja (fyzicka osoba slovenskej narodnosti), 2. partnerka (fyzicka osobna ceskej narodnosti). Moja otazka je, ci mozem zaziadat o vratenie dane zo zaplatenych urokov ja (ako cudzinec) alebo to musi spravit partnerka, ktora je ceskej narodnosti ? Dakujem za odpoved. S pozdravom, Dusan


odpovídal(a): Redakce

Školkovné - rozvod

Dobrý den, prosím Vás, pokud manželé nemají od poloviny roku společnou domácnost, může manžel uplatnit školkovné za půl roku? Mám to vypočítat poměrem z potvrzení nebo po školce chtít potvrzení pouze za půl roku? Dále jiný případ, když je potvrzení napsáno na manželku, může to otec uplatnit, když mají spol.domácnost? Nemusí potvrzení znít na toho, co je uplatňuje? Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Uplatnění daňové slevy na děti zpětně

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat zda je možné, uplatnit slevu na děti i zpětně za rok 2017 a 2016. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jak uplatnit školkovné?

Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné uplatnit odečet z dani za rok 2018 pro dvě děti, které v minulém roce 2018 navštěvovali MŠ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Může daňové zvýhodnění na děti uplatnit partner, který není otcem dítěte a ani manželem?

Dobrý den jsem rozvedená, v prosinci 2017 se mi narodilo 3 dítě, v roce 2018 jsem byla na mateřské, čerpala dovolenou ze zaměstnání ve výši 43077 hrubého, bonus na 2 děti ve výši 4328. Od září 2018 pobírám rodičák. Chtěla bych uplatnit bonus na 3 děti v daňovém přiznání. Současný partner podniká, manželé nejsme. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Školkovné

Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu ohledně školkovného. Zda na něj máme nárok nebo ne. Dcerka v období 9/2017 - 6/2018 chodila do soukromé školky. Jednalo se o druh školky od 8 do 12 hodin, samozřejmě bez rodičů. Kapacita cca 18 dětí, 2 učitelky. Ráda bych vás poprosila o informaci, jestli existuje nějaký registr školek a zařízení pro péči o děti, kde bych mohla zjistit, zda se řadí mezi ně a jestli máme nárok na uplatnění školkovného do daní. Nebo zda není nutné vyžadovat registr, ale zda se prostě i Sovička řadí mezi "školky", které mohou být uplatněny do daní. Cena každý měsíc byla 1700,- , čili 10 x 1700 - 17 tis za školní rok. Děkuji vám moc a přeji pěkný den. 


odpovídal(a): Redakce

Školkovné

Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu ohledně školkovného. Zda na něj máme nárok nebo ne. Dcerka v období 9/2017 - 6/2018 chodila do soukromé školky Sovička se sídlem v Praze Uhříněvsi. Zde posílám odkaz na jejich stránky http://uhrineves.shm.cz/klub-sovicka/ . Jednalo se o druh školky od 8 do 12 hodin, samozřejmě bez rodičů. Kapacita cca 18 dětí, 2 učitelky. Ráda bych vás poprosila o informaci, jestli existuje nějaký registr školek a zařízení pro péči o děti, kde bych mohla zjistit, zda se Sovička řadí mezi ně a jestli máme nárok na uplatnění školkovného do daní. Nebo zda není nutné vyžadovat registr, ale zda se prostě i Sovička řadí mezi "školky", které mohou být uplatněny do daní. Cena každý měsíc byla 1700,- , čili 10 x 1700 - 17 tis za školní rok. Děkuji vám moc a přeji pěkný den. Monika Čermáková


odpovídal(a): Redakce

Vrácení srážkové daně při souběhu brigád a podepsaném růžovém prohlášení

Dobrý den, jsem student SŠ. V průběhu roku 2018 jsem pracoval celkem u 3 zaměstnavatelů (A, B, C), vždy na DPP. Mé souhrnné příjmy v žádném kalendářním měsíci nebyly vyšší než 10 000 Kč. U zaměstnavatele A jsem měl po celý rok podepsané růžové prohlášení a pracoval jsem pro něj většinu měsíců. U zaměstnavatelů B a C jsem již růžové prohlášení nemohl podepsat a mzda se tak danila srážkovou daní. Zároveň jsem měl souběh brigád, kdy jsem pracoval v několika měsících pro zaměstnavatele B i C současně. Lze nyní na konci roku požádat o vrácení srážkové daně u zaměstnavatelů B a C? Pokud ano, jakou formou (daňovým přiznáním)?


odpovídal(a): Redakce

Daňová sleva na manželku

Dobrý den, ráda bych se informovala, jak je to s uplatněním slevy na manželku na rodičovské dovolené, která je zároveň OSVČ na vedlejší podnikatelskou činnost. Ráda bych se zeptala, co všechno se počítá v rámci živnosti do limitu 68 000 Kč/rok, do kterého je možné slevu uplatnit. Pojmově jsem se dozvěděla, že je posuzován příjem, nikoliv hrubý zisk. Můžete mi, prosím polopaticky vysvětlit, co přesně příjem znamená? Výdaje uplatňuji 60%ním paušálem. Jde tedy o finance, které si za rok vyfakturuji minus 60% náklady nebo se do 68 000 Kč počítají všechny peníze, které si vyfakturuji bez odečtu výdajů? Velmi Vám děkuji a omlouvám se za laickost dotazu.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská a odpočet úroků hypotéky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si můžu odečíst z daní úroky z hypotéky, když jsem do 30.6.2018 měla smlouvu na HPP. Smlouvu jsem ukončila z důvodu zaniknutí pobočky a poté jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, kterou budu čerpat do konce ledna. Děkuji za odpověď.