FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ

odpovídal(a): Redakce

Promlčení daňového nedoplatku

Dobrý den, v roce 2007 jsem zakoupila nemovitost (byt), bohužel jsem ji zaplatila před zápisem do katastru, takže se stalo to, že kupní smlouva byla špatně. Katastr mi ji vrátil k opravě, ale mezitím se prodávající dostal do konkurzu. Jednalo se o prvoprodej ze strany developera. Byt jsem naštěstí v roce 2009 zapsala do katastru, ale katastr mi dal na byt zástavní právo, protože developer nezaplatil daň z prodeje nemovitosti. V tuto chvíli si nejsem jistá, zda to lze promlčet, nebo jen odpustit penále. Nicméně bych potřebovala tuto situaci s FÚ dořešit. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nabytí nemovitých věcí při směně bytů

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kolik a kdy budu platit daň z nabytí nemovitosti formou výměny. Můj stávající byt (družstevní byt ve kterém bydlím od roku 1999) v hodnotě 600.00 Kč budu měnit za byt v osobním vlastnícví v hodnotě 1.200.000 Kč. Budu tedy doplácet 600.000 Kč. 1.Kolik a kdy budu platit daň z nabytí nemovitosti? Platí se jen daň z toho doplatku? 2. Platí se potom každý rok daň z nemovitosti a pokud ano, kolik to bude u mě? Děkuji předem moc za Vaši odpověď. S přáním pěkného dne.



odpovídal(a): Redakce

Daň z nabytí nemovité věci při prodeji a koupi bytu

Dobrý den, jsem vlastníkem bytu, který prodávám a zároveň kupuji byt v os.vlastnictví v jiném městě, z něhož podle všeho mám platit daň za nabytí nemovitosti. Přitom se ale fakticky jedná o "směnu" byt za byt... nekupuji nemovitost "z ničeho". Podle mého názoru by v těchto případech měla existovat nějaká výjimka, aby se daň nemusela odvádět. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daně při prodeji zděděného domu

Dobrý den, zdělil jsem dům po otci (který byl majitelem) spolu se sestrou a matkou. Majiteli jsme od dubna a před týdnem jsme dům prodali. Zajímalo by mne, jestli budu platit tuto daň z nemovitosti a jestli jsou i nějaké úlevy, když jsme dům vlastnili takovou chvíli. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vypořádání podílového vlastnictví při rozvodu

Dobrý den, jsem vlastníkem ½ podílu bytu, který jsme pořizovali s bývalým manželem před uzavřením sňatku. Vlastníkem druhé poloviny je bývalý manžel. Nyní jsme se dohodli (dohoda schválená soudem), že bývalý manžel v rámci vyrovnání majetkových záležitostí převede svůj podíl na mě. Ve zmíněném bytě trvale bydlím a nadále budu. Můj dotaz zní, zda budu z takto nabyté nemovitosti platit daň, popř. kolik %. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Parkovací stání - samostatné parcely

Dobrý den, zakoupila jsem byt novostavbu spolu s parkovacím stáním, které je ale na dvoře stavby a developer bohužel jednotlivá parkovací stání rozdělil na jednotlivé parcely, tudíž stání má samostatnou parcelu. V tomto případě se bohužel osvobození na stání nevztahuje, že?


odpovídal(a): Elena

Stanovení směrné hodnoty při koupi domu

Dobrý den, prosím o radu ohledně koupě nemovitosti. S partnerem plánujeme koupi rodinného domku, který není nový. Nevíme, zda bude koupě realizována ještě v době partnerského vztahu či v manželském. V tomto případě, by se daň 4% v manželství platila pouze 1x a v případě partnerského vztahu by to byla daň za každého z nás? Prosím také o informaci, v případě podání daň. přiznání se podává toto spolu s vyplněnou dokumentací ohledně směrné hodnoty, KS a kopie o vkladu do katastru? Pokud ano, prosím o informaci nebo radu, jaké formuláře se podávají. Kupovali bychom rod.dům s pozemkem a na FÚ je jich uvedeno několik typů. Prosím také o infromaci, zda je následně po tomto podání částka vyčíslena FÚ nebo si ji máme sami vypočítat a uhradi? Moc děkuji.


odpovídal(a): Elena

Převod domů financovaných z dotací

Dobrý den, v roce 2003 byla na několik domů využita dotace od MMR: "Program podpory výstavby nájemních bytů a technické infrastruktury pro rok 2003 – dotační titul Podpora výstavby nájemních bytů pro příjmově vymezené osoby (317420)." Podmínka pro čeprání bylo, že po dobu 20 let má být vlastnít 49% družstvo a 51% obec. Má otázka je, budu nyní platit daň za převod, pokud ve smlouvě je napsané, že podíl (100%) bude převeden bezúplatně? Pokud ano, z čeho se daň vypočítá (z jaké hodnoty - jak?). Technicky vzato jsem již dům koupil od realitky a pokud mám platit daň, nedává mi to moc smysl... Jedná se o RD a MMR po změně zákona v roce 2016 umožnilo převod dříve, než-li po 20 letech. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Parkovací místo

Dobrý den, v dubnu tohoto roku, jsem koupila od developera parkovací místo. Budu platit daň z nabytí nemovitých věcí? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Stanovení nabývací hodnoty u koupě domu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na informace ohledně daně z nabytí nemovité věci. S partnerem máme letos svatbu a plánujeme koupi domku. Prosím o informaci, zda je podstatné, zda v kupní smlouvě budeme s partnerem uvedeni rozličně nebo už jako manželé. V případě, že bychom manželé ještě nebyly, tak bychom po koupi nemovitosti museli oba podávat daňové přiznání každý ke svému podílu a z toho bychom následně každý hradili 4% z té kupní ceny? Prosím také o informaci ohledně znaleckého posudku či směrné hodnoty, jak to přesně funguje, co je povinné apod.? Př. když bychom posudek neměli, tak ta směrná hodnota se počítá nebo zjišťuje jak prosím? Moc děkuji.



odpovídal(a): Elena

Daně při prodeji a koupi nemovitosti

Dobrý den, dovoluji si Vás kontaktovat ohledně žádosti o poskytnutí rady a případně informací k daním. Chtěla bych se informovat, jak je to s daněmi při prodeji a koupi nemovitosti. V bytě bydlíme s partnerem přes 3roky, máme zde trvalé bydliště a nyní máme zájem o koupi domečku, tudíž jsme se rozhodli byt prodat. Dočetla jsem se, že při trvalém bydlišti více jak 2-3 roky, popř. v 5letém vlastnictví prodejce daň neplatí, ale nejsem si tím úplně jistá. V případě koupě nemovitosti v dnešní době již platí daň kupující, ale nevím, z jaké částky popř. v jaké výši, popř. zda na to má vliv i vztah mezi kupujícími (partneři, manželé...). Chtěla bych se zeptat, zda byste mi v tomto směru mohli poskytnout nějaké bližší informace? Velice Vám děkuji za ochotu a Váš čas.


odpovídal(a): Elena

Daně z příjmu při prodeji darované nemovitosti

Dobrý den, v létě 2017 jsem dostal darem od matky chalupu. Matka do konce roku zemřela. V chalupě trvale nebydlím, postupně ji vyklízím, ale také bych ji chtěl prodat. Chtěl jsem se zeptat, jaké všechny daně budu muset platit, pokud k prodeji dojde (např. ještě letos). Velice děkuji za pomoc a odpověď.


odpovídal(a): Elena

Platba daně z nabytí spoluvlastnického podílu

Dobrý den, jsem vlastníkem ? podílu bytu, který jsme pořizovali s bývalým manželem před uzavřením sňatku. Vlastníkem druhé poloviny je bývalý manžel. Nyní jsme se dohodli (dohoda schválená soudem), že bývalý manžel v rámci vyrovnání majetkových záležitostí převede svůj podíl na mě. Ve zmíněném bytě trvale bydlím a nadále budu. Můj dotaz zní, zda budu z takto nabyté nemovitosti platit daň, popř. kolik %. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Elena

Daň z nabytí nemovitých věcí a první nabytí novost

Dobrý den, S manželkou jsme minulý měsíc koupili dům, který je cca 10 let rozestavěný a do dnešního dne ještě nebyl zkolaudován. Budeme muset platit daň z nabytí nemovitosti? Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Daň z nabytí nemovitých věcí a koupě v rámci rodin

Dobrý den, přítelkyně kupuje od strýce jejího otce byt. Je levnější než aktuální tržní hodnota. Musíme s přítelkyní platit daň z nabytí nemovitosti, když jde o rodinu? Děkuji.