Výpověď

Sekce: Právní poradna | Téma: Benefity zaměstnancům

Otázka: 19.03.2020 18:41


Dobrý večer, přítel byl 18.3. Do oběda v práci a od odpoledne mu doktorka vystavila neschopenku, kvůli nemoci. 19.3 se přítel od kolegy dozvěděl, že ho zamestnavatel ke dni 18.3 odhlásil z firmy, tudíž má výpověď. Důvod výpovědi uvedl nedostatek práce. Má na to zaměstnavatel právo, když ho ani neinformoval, je na neschopence a výpověď mu poslal emailem 19.3.? Děkuji

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 23.03.2020 12:35


Vážená paní, ze skutečností uvedených ve  Vaší otázce jsem předně toho názoru, že výpověď byla učiněna v ochranně době, u níž zákoník práce v ustanovení v § 53 stanoví zákaz výpovědi zaměstnavatelem zaměstnanci z důvodu, který uvádíte (nadbytečnost). Navíc dle zákoníku práce lze písemnost doručit zaměstnanci elektronicky výlučně tehdy, jestliže zaměstnanec s tímto způsobem doručování vyslovil písemný souhlas a poskytl zaměstnavateli elektronickou adresu pro doručování. Písemnost doručovaná prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací musí být podepsána uznávaným elektronickým podpisem zaměstnavatele.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Výpověď zaměstnance při překážkách na straně zaměstnavatele

Dobrý den, dostal jsem v práci oznámení o překážkách na straně zaměstnavatele a budu doma na 60 procentech. Chtěl bych se zeptat, pokud si v průběhu doby, kdy budu doma najdu nové zaměstnání - mohu podat okamžitou výpověď bez výpovědní lhůty? Děkuji, Ježík


odpovídal(a): Redakce

Vypořádání spoluvlastnictví

Dobrý den, ke kterému dni by se měly vypořádat finance na společném účtu spolumajitelů nemovitosti, ze kterého se hradí např. opravy - v den podpisu kupní smlouvy, kdy prodávám svůj podíl synovi spolumajitele, nebo ke dni vkladu nového spolumajitele do katastru? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek k HPP

Dobrý den, několik let přepronajímám prostory k pořádání večírků stylem: Sepíšu s majitelem smlouvu na pronájem konferenčních prostor od 10:00 do 23:00 za cenu 10 000kč. Organizátorům řeknu cenu 12 000kč a bez smlouvy jim prostory pronajmu. Je možné pronajímat něco, co mám já sám pronajaté, 3. osobě a je potřeba mít živnost na to? Pronájem je vždy 1x ročně. výdělek je menší než 5 000kč. Je možné mít s nimi smlouvu o Tom a je možné Jim dát fakturu za to? rekapitulace: Prostory nejsou mé, pronajmu si je a dále pronajmu jiným lidem za vyšší cenu. Nemám IČO ani nic společné s DPH nebo živností (moc se v tomto neorientuji). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

darovací smlouva a její výklad

dobrý den, chci se zeptat. jsem vlastníkem domu, kde mám věcné břemeno osobu z rodiny.přímé znění smlouvy" obdarovaný (já) současně zřizuje (osobě z rodiny), věcné břemeno - bezplatné doživotní užívání celého převáděného domu." V tomto domě jsem si vystavěl půdní vestavbu má nárok užívat i mou samostatnou bytovou jednotku? A zároveń mi do ted platil spotřebovaný plyn a vodu. nyní my je nechce zaplatit. Bude v občansko právním vztahu bráno slovo bezplatně jen, že neplatí nájem ani domovní dań, nebo se to bude vztahovat i na provozní energii jeho bytové jednotky


odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu který je ve firmě

Dobrý den, nabyl jsem dědictví bytů a čtvrt. Jelikož je to zapsaný jako S.R.O. je to starší barák o 5 majitelích. A mají problém s tím abych svojí část prodal. Neboli dali mi svolení za určitých podmínek že si vyberou kupce oni. Navrhoval jsem rozdělení majetku, prodej celé firmy a aby si teda ten byt odkoupili oni. ničím nesouhlasili. Kdybych odešel tak mi vyplatí vstupní vklad. Jsem tak v pasti. Chci se zeptat jestli je nějaká možnost prodat ten byt a čtvrt aby to mělo nějáký smysl a dostal jsem značnou část cenu z toho bytu. Děkuju moc Hrdina


odpovídal(a): Redakce

jak vymoct platbu za plyn u samostatné bytové jednotky v rodinném domě

Dobrý den, vlastním rodinný dům a ve věcném břemeni mám otce, který bydlí samostné bytové jednotce. Máme tedy jedny hlavní hodiny na plyn plus jedny na druhou bytovou jednotku. Doposud mi byli úhrady za plyn placeny vždy. Nyní otec nechce platit, jakou možnost mám na zaplacení částky. Děkuji Petr


odpovídal(a): Redakce

Delší studium medicíny

Dobrý den, v roce 2018/2019 jsem studovala 1. ročník medicíny, v září jsem však studium ukončila a nastoupila na VOŠ. VOŠ chci však tento rok 2020 v létě ukončit a nastoupit opět na medicínu do 1. ročníku. Platila bych za delší studium v případě, že tentokrát bych studovala klasicky 6 let medicínu? Nebo stát platí 6+1 rok studia na medicíně, tímpádem bych už rok měla vyčerpaný? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Proplacení dovolené

Dobrý den, dotazuji se zda mám nárok na proplacení nečerpané dovolené. Na základě dohody se zaměstnavatelem, kterému předcházela žaloba, jsme se nakonec dohodli, že mi zaměstnavatel doplatí 12 měsíčních průměrných platů a ukončím pracovním poměr ke dni 31. ledna 2020. Musí mi zaměstnavatel ze zákona proplatit i nedočerpanou dovolenou, či vše záleží na textaci dohody o ukončení pracovního poměru?. Děkuji Ivan


odpovídal(a): Redakce

změna pracovní doby zaměstnavatelem

Dobrý den, zaměstnavatel upravil pracovní dobu na jeden pracovní den. V pondělí oznámil,že v úterý posouvá pracovní dobu z 5:30 hod -14:00hod na 8:00-16:30hod.Jako důvod uvedl obavu z výpadku elektrické energie na základě nepříznivé meteorologické předpovědi. Je toto v jeho kompetenci?Ve firmě pracují zaměstnanci s pevnou pracovní dobou a pružnou pracovní dobou. Děkuji, Eva Venclová


odpovídal(a): Redakce

Vypořádání podílu

Dobrý den, prodávám svůj 1/4 podíl na nemovitosti (průmyslový objekt) zájemci, který není v okruhu spolumajitelů. Předkupní právo jsem poslala 3 spolumajitelům, kteří podíl za danou cenu nemají zájem koupit. Problémem je společný účet spolumajitelů, kam chodí pravidelně všechny nájmy a hradí se z něj společně potřebné náklady, pojistky, opravy. Jak mám ošetřit, abych po podpisu kupní smlouvy získala 1/4 částky na společném účtě, protože tam jsou naše zisky. Spolumajitelky tvrdí, že na nic nemám nárok. Je možno např. do kupní smlouvy uvést, že bude provedeno vypořádání ze společného účtu? Mám totiž obavy, že svou částku nedostanu a zůstane k dispozici dál spolumajitelům. Zájemce o koupi podílu je totiž synem jedné ze spolumajitelek. Děkuji za radu.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.