FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Zahájení OSVČ

Dobrý den. Tento měsíc jsme začala podnikat . Mám uklidovou službu. Nejsem plátcem dph. A vůbec si nevím rady. Kolik musím platit zdravotní a socialni a jak často. A kolik musím platit daň. Děkuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Povinné pojistné při práci v zemích EU

Dobrý den, Od října pracuji v Německu.Platím tu z výplaty zdravotní a socialní pojištění.Zaměstnavatel mi tvrdí,že tu daně platit nemusím,jelikož jsem daňový rezident v ČR (V Německu trávím jen několik týdnů ročně)a nemám v Německu ani žádný byt ( adresu).Na finančím úřadě v ČR jsem dostal papír s potvrzením o Daňovém domicilu v ČR.Chci se zeptat,kde a jak budu danit svůj příjem ?Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Mezinárodní příjmy a povinné pojistné

Dobrý den, jsem v invalidnim duchodu2stupně a v prosinci zakladám živnost s a1 působnost zde eu a Švýcarsko. V oblasti socialnich služeb pečovatel. J Když budu v Čr a budu si chtit najít brigádu budu něco zdaňovat a odvadět? Jak je to s daňi když mam větší pole působnosti? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

DPČ a nemocenská

Dobrý den,jsem starobní důchodce a pracuji na dohodu o pracovní činnosti v rozsahu 20hodin týdně(smlouvu mám na celý rok) a můj dotaz zní: v případě nemoci mám nárok na vyplacení nemocenských dávek?Zatím mi nikdo na tuto otázku nedovedl odpovědět, firemní výplatní řekla že nemám.Tak z jakého důvodu je mi pak strháváno za mzdy zdravotní pojištění.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a vedlejší samostatná činnost

Dobrý den, dostala jsem odpověď na svůj dotaz, nicméně bych se ještě ráda ujistila, že jsme se správně pochopili... Původní dotaz zněl: ...jsem do listopadu 2017 na rodičovské dovolené. Od ledna 2017 jsem měla v plánu založení ŽL s tím, že po konci RD do firmy nenastoupím a ŽL změním na hlavní činnost. Nyní jsem se od zaměstnavatele dozvěděla, že k 28. 2. 2017 zanikne oddělení, v němž jsem pracovala a dostanu výpověď pro nadbytečnost. Můj dotaz zní, zda jsem díky této situaci znevýhodněna např. jestli již od března musím mít zmiňovaný ŽL jako hlavní činnost a jestli mi tímto začne povinnost platit zálohy, od kterých, jak jsem se dočetla, jsem mohla být v prvním roce, jsem-li na RD, osvobozena a případně co dalšího to pro mě obnáší... Vaše odpověď: "Protože jste nyní na rodičovské dovolené, tak dle § 53 zákoníku práce nemůžete od zaměstnavatele obdržet výpověď pro nadbytečnost, neboť jste v ochranné lhůtě. V případě zahájení samostatné výdělečné činnosti od ledna 2017 by se tedy jednalo pro účely sociálního pojištění a zdravotního pojištění o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost". Dočetla jsem se, že "§ 53 neplatí, v případě organizačních změn, konkrétně pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) – ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část...", z toho usuzuji, že já v této situaci dostat výpověď mohu, protože jak jsem v dotazu uvedla, část firmy, tedy oddělení, v němž jsem byla zaměstnána, se ruší. Děkuji za další odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená a vedlejší činnost

Dobrý den, jsem do listopadu 2017 na rodičovské dovolené. Od ledna 2017 jsem měla v plánu založení ŽL s tím, že po konci RD do firmy nenastoupím a ŽL změním na hlavní činnost. Nyní jsem se od zaměstnavatele dozvěděla, že k 28. 2. 2017 zanikne oddělení, v němž jsem pracovala a dostanu výpověď pro nadbytečnost. Můj dotaz zní, zda jsem díky této situaci znevýhodněna např. jestli již od března musím mít zmiňovaný ŽL jako hlavní činnost a jestli mi tímto začne povinnost platit zálohy, od kterých, jak jsem se dočetla, jsem mohla být v prvním roce, jsem-li na RD, osvobozena a případně co dalšího to pro mě obnáší. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPP a sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den, od září pracuji brigádně na DPP, podepsala jsem Prohlášení a dodala potvrzení o studiu. Mzda v září přesáhla 10000 Kč, takže mi bylo odvedeno i pojištění. Chci se zeptat, zda jako student mám nárok na vrácení této částky a jakým způsobem případně postupovat. Děkuji, hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Povinné pojistné a nástup do zaměstnání

Dobrý den, Mám možnost změnit pracovní poměr k 1.1., ale v návrhu pracovní smlouvy stojí od 2.1., protože 1.1. je státní svátek a zároveň neděle. Jaký mám nárok, aby potencionální zaměstnavatel upravil datum ve smlouvě na 1.1.? Jedná se mi právě kontinuální zaplacení zdravotního a sociálního pojištění. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, O.


odpovídal(a): Redakce

Společnost s ručením omezením a pojistné

Dobrý den, jsem student a zakládám si firmu s.r.o. a chci se zeptat jak je to s odváděním sociálního a zdravotního. A jak bych se mohla stát NEplátcem DPH. Někde jsem se dočetla, že když se zaměstnám sama na sebe na DPP a podepíšu nějaký formulář (nevím jaký) nemusím platit DPH...


odpovídal(a): Redakce

OSVČ zaměstnavatel

Dobrý den, prosím o radu. Jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr a jsem i OSVČ a poslední dva roky jsem nevykazovala žádné příjmy ani výdaje za OSVČ. Teď bych chtěla živnost znovu trochu rozjet a potřebovala bych k tomu zaměstnat člověka, který by mě s tím začal pomáhat. Mohu zaměstnat někoho a platit mu mzdu z peněz ze zaměstnání, než se firma rozjede? Budu velice ráda, když mi odpovíte, co nejdříve. Velice děkuji. Hezký den D. D.



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění invalidního důchodce

Dotaz: Dobrý den.Jsem ročník 1963, dvě děti.Ukončila jsem PP před 5 lety,4 roky jsem v ID 1.stupně,v evidenci ÚP, bez dalších příjmů.Řádný důchodový věk nastane za 10let, odpracováno mám cca 30,5 roku.Vzhledem ke svému zdravotnímu omezení mi byla ÚP nabídnuta možnost práce v chráněné dílně mimo svůj obor a vzdělání (ÚSO) na zkrác. úvazek, jako dělník,za min. mzdu. Od 1.1. bude tato zvýšena, což pro mne, jako OZP je hrubá mzda 5300 Kč. Chtěla bych se zeptat, zda do kalkulačky výpočtu čisté mzdy mohu zadat, že jsem důchodce a dále pak směřuje můj dotaz, s ohledem na odchod do starobního důchodu cca za 12 let, pokud nesplním povin.odpracovat 35 let, zda je pro mne vhodné a výhodné přijmout práci mimo své vzdělání, nebo raději trvat na rekvalifikaci odpovídající mému vzdělání. Mám velkou obavu, že v případě přijetí této znevýhodněné nabídky se mi do budoucna sníží procentní výměra pro výpočet starobního důchodu, neboť v posledním zaměstnání jsem dosáhla ohodnocení dle vzdělání, průměrná čistá mzda byla 5 x vyšší, než bych dosáhla v nabídce. S přáním pěkných dnů a s poděkováním za odpověď, Airina.


odpovídal(a): Redakce

Oznamovací povinnost u povinného pojistného

Dobrý den. 1.9.2016 jsem přes agenturu nastoupila jako skladový operátor do firmy DHL. Smlouva je vedena jako dohoda o pracovní činnosti na 20 hodin týdně,ale ve skutečnosti se tam pracuje na směny ranní,odpolední,noční. Agentura je jen zprostředkovatelem práce pro firmy. Pracovala jsem do 16 září a od 19.9. mám pracovní neschopnost.Vím že do 14 dní bude výplata za nemocenskou pojmuta jako náhrada mzdy a to končilo do 3.10.Od 4.10 jsem dále v pracovní neschopnosti,na kontrolu mám přijít až 31.10,bohužel jsem si zjistila že vůbec agentura nás nepřihlásila na zdravotní a sociální pojišťovně,takže nemám hrazeno ani jedno. Volala jsem na úřad práce a tam mě bylo řečeno,abych ukončila pracovní neschopnost a zaplatila si pojištění sama a agentuře dala výpověď a poté se přihlásila na úřadě práce. Mám zdravotní problémy a nevím co tedy teď udělat,můžete mě prosím poradit co udělat . Děkuji


odpovídal(a): Redakce

OSVČ na vedlejší činnost

Dobrý den, chci začít podnikat jako vedlejší činnost při zaměstnání ve službách, chci být neplatce DPH. Mám jedno dítě na které pobírám slevu na dani, manželka pracuje. Na co si dát pozor? Musím zisk danit paušálem? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Práce na dohodu nebo podnikání

Dobrý den, mám pracovní poměr na smlouvu na dobu neurčitou a v současné době zvažuji vedlejší přivýdělek. Chtěl bych se zeptat, zda pro mě bude výhodnější práce na živnostenský list, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce. Jedná se mi o to, abych zbytečně neplatil vysoké daně, sociální a zdravotní pojištění. Přivýdělek by činil cca 10 000 měsíčně. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Oznamovací povinnosti OSVČ

Dobrý den, prosím o radu. Jsem zaměstnanec státní instituce, úvazek 0,5. Zajímám se o fotografování,ráda bych si příležitostně přivydělala zakázkovým focením, nejspíše pro fyzické osoby. Nevím, jestli se mi podaří rozjet podnikání v pravé slova smyslu, zatím tedy nechci zřizovat ŽL. Nejjednodušší mi připadá sepsat s každým zákazníkem smlouvu o dílo a výdělek uvést v daňovém prohlášení. Netuším ale, jestli mám nějakou ohlašovací povinnost vůči fin. úřadu, OSSZ nebo zdrav. pojišťovně. Nerada bych něco zanedbala. Moc děkuji za radu. Radka


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPČ

Dobrý den, jsem student, mám 2 brigády na DPČ. U jedné mám podepsané "Růžové prohlášení" tudíž budu platit jen zdrav. a soc. a u druhé brigády navíc zálohovou nebo srážkovou daň? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek na dohodu

Dobrý den, jsem SD a naskytla se mi práce po Internetu na Dohodu(smlouva) s výdělkem 4. 320,- Kč za rok. Mám platit nějaké zdanění? V daních se moc nevyznám. Děkuji za radu. Jana


odpovídal(a): Redakce

Zdanění odměny

Dobrý den, dnes jsem podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru s odměnou ve výši 153780,- hrubého. Teď mě to mrzí, protože jsem zjistila, ze z odměny se musí odvádět sociální a zdravotní, kdybych to věděla trvala bych na výpovědi z organizačních důvodu s odstupným. Můžete mi prosím napsat kolik cca bude sociální a zdravotní z teto částky a kolik mi tedy zbyde? Ještě jsem se chtěla zeptat jestli se z odměny odvadi 15% daň jako z odstupneho? Především vám moc děkuji za odpověď S pozdravem Iveta


odpovídal(a): Redakce

Nárok na sociální dávky

Dobry den,vim,ze se muj dotaz netyka dani apod.,ale nevedela jsem kam mam tento dotaz vlozit?Prosim o zodpovezeni nasledujiciho dotazu..Po 9 letech jsem se vratila ze zahranici,na urade prace jsem se zaregistrovala zatim pouze kvuli zdravot.pojisteni.Protoze jsem nucena si poresit nejake zdravotni problemy,ruzna vysetreni apod.tak nejsem na urade prace jeste registrovana jako uchazec o praci? Shrnuto nedostavam tedy nic,nemam v CR zadny prijem momentalne?Chtela bych se proto zeptat zda mi nalezi nejaky narok na zivot.minimum ci neco podobneho kdyz ziju s matkou v rodinnem domku,ktery je jeji ,matka ma prijem pouze v podobe duchodu 9800 Kc ...ja prijem nemam zadny,nejsem vlastnikem domku?Dekuji Vam za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Pojištění při práci v Rakousku

Dobrý den, Odpověděla jsem na inzerát nabízející práci jako pomocnice v domácnosti v Rakousku a pokud vše dopadne, budu asi 14 dní v měsíci v Rakousku pracovat a zbytek budu v ČR. Práci budu mít pouze v Rakousku. bylo by to cca za 55,- EUR za den, tedy okolo 770,- EUR za měsíc. Podle toho, co jsem našla, zdravotní pojištění budu muset platit v Rakousku. Zaměstnavatel nebude firma, ale soukromá osoba. Nejsem si tedy jista, jak to bude se sociálním pojištěním a daní ze mzdy, jestli tyto platby zůstanou v ČR, nebo sociální poj. také v Rakousku a daně budu platit zde. Nejedná se tedy o klasického zaměstnavatele (firmu), která všechny poplatky platí za zaměstnance. Děkuji za případnou odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.