FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Smouva na DPP v důchodu

Dobrý den od letošního května jsem v řádném důchodu. Od 3.6. jsem nastoupila na výpomoc do zaměstnání se smlouvou DPP ,mám ji do 30.11.2019 na 300h ročně. Jenomže už jenom za červen mám skoro 100 h, jelikož jsem tam denně na 4h dopoledne./někdy podle potřeby i více/ Vyhovuje mi to, ale nevím co mám dělat , když to mám na 300h za rok,ráda bych v tomto pokračovala dál.Jaká smlouva by pro mne byla výhodnější ?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, nenašla jsem kategorii, pod kterou dotaz spadá. Potřebovala bych poradit na který úřad OSSZ zajít. Já jsem pobírala mateřskou, ale rodičovský příspěvek chceme pobírat dle výše příjmů manžela. Každý máme jiné bydliště. Já spadám pod jinou správu OSSZ než manžel. Máme jiný okres. Zaměstnavatel manžela má stejnou OSSZ. Kam máme jít pro potvrzení o příjmech? Na manžela do jeho spádové oblasti a pro mé potvrzení mateřské, zda je potřeba na druhou OSSZ? A následuje pracovní úřad. Ten máme navštívit dle bydliště manžela? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

OSVČ - Záloha na sociální a zdravotní pojištění (započatý měsíc)

Dobrý den, prosím o radu týkající se povinnosti zaplatit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V roce 2017, v září, jsem se stala OSVČ a celé září i říjen jsem podnikala a platila min. zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V listopadu jsem nastoupila i do zaměstnání (podnikání se stalo vedlejší činností a pojištění hradil zaměstnavatel). V prosinci jsem měla úraz a až do 15.12.2018 jsem byla v pracovní neschopnosti, od 16.12.2018 jsem ukončila zaměstnanecký poměr a přerušila provozování živnosti, současně jsem se ten den přihlásila na Úřadu práce. Měla jsem v prosinci 2018 povinnost uhradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Práce na DPČ v důchodu

Jsem starobní důchodkyně a zároveň pracuji na DPČ. Dohoda je sjednána písemně na 66 hod v měsíci. Hodinová mzda činí 100 Kč. Odměna tedy činní měsíčně 6500 Kč. Z odměny je mi srážena zálohová daň a zdravotní a sociální pojištění. Je to v pořádku, vzhledem k tomu, že za mně hradí zdravotní pojištění stát a sociální pojištění není povinné ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Budu mít nárok na PPM?

Dobrý den, měla bych otázku... jelikož na sociální správě mne včera odmítli, že mi poradit v tomhle nemohou. Jde o to, že od 18ti let pracuji (nyní mi je 24), ikdyž jsem byla chvíli jako OSVČ, hlídala jsem si abych měla placené sociální pojištění i zdravotní. Tudíž mám vše pokryto. V lednu k 31.1. 2019 jsem se přestěhovala z Olomouce do Prahy a do 14.2. 2019 jsem byla vedena na úřadu práce, a od 15.2. jsem nastoupila znovu na HPP, nic méně jsem zjistila že jsem těhotná a bohužel jsem to neskryla před zaměstnavatelem. Jelikož mi běžela zkušební doba, 7 dní před koncem zkušební doby mi poslal výpověď, bez udání důvodu. Ke dni 7.5. 2019 ..Což samozřejmě může, protože neuvedl důvod. Bohužel já jsem tedy znovu na úřadu práce a s malou šancí, že mne teď někdo znovu jako kadeřnici zaměstná. Byla jsem v domnění, že i já spadám do ochranné lhůty 180 dní před nástupem na PPM, ale bylo mi řečeno že podle zákona se počítá doba posledního zaměstnání... to u mě trvalo 2 měsíce a tři týdny. Termín porodu je stanovený na 20.10. čiže, kdybych měla nastoupit nejbližší možný termín na mateřskou (8mý týden před porodem) i tak mi to nevychází o jeden měsíc... A tak se tedy ptám, jelikož je to nespravedlivé ale zákon to nezajímá... Je tady možnost, ze by mne zaměstnala rodinná firma otce dítěte od srpna 2019 na dobu neurčitou, čiže měsíc před nástupem na PPM. V posledních dvou letech jsem více jak 270 dní pojistníkem nemocenského pojištění. Bylo by to takto pro úřad přijatelné, abych tedy dostala i PPM, kterou si rozhodně podle mě zasloužím. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Schneiderová


odpovídal(a): Redakce

Žena v domácnosti a mateřská dovolená

Dobrý den,

momentálně jsem vedená na ÚP, po skončení prvního rodičovského příspěvku, ale jsem doma po druhém porodu. Druhý rodičovský příspěvek začnu pobírat až od října, po skončení přítelovo mateřské. Je možné abych byla vedena jako matka v domácnosti pečující o dítě (tříletá dcera) i když už jsem byla prihlášena na ÚP (samozřejmě bych se odhlásila)? A abych následně z té "domácnosti" přešla na ten rodičovský příspěvek? A jak je to v tom případě se školkou? Může na několik hodin dcera do školky? Děti mám 2. Starší dcera bude mít 3 roky a mladší syn má 2 měsíce. Po šestinedělí pobírá přítel mateřskou, tudíž má syna v péči po dobu mateřské on (do konce září), ale chodí občas na druhou smlouvu. Můžu se nahlásit jako žena v domácnosti pečující o dítě (o tu starší dceru) abych nemusela být vedena na ÚP a po skončení přítelovo mateřské nastoupit na rodičovsky příspěvek? Snad jsem to napsala srozumitelně a děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Právní úprava životního pojištění

Dobrý den, zpracovávám do školy práci na téma životní pojištění a ráda bych se zeptala na jeho právní úpravu. Snažila jsem se hledat na nejrůznějších zdrojích, ale všude jsem našla něco jiného, jak se zákony rychle mění. Proto bych se chtěla ujistit, zda životní pojištění opravdu upravuje Zákon č. 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě a o změně souvisejících zákonů a dále Zákon č. 277/2009 Sb., o pojišťovnictví. Poté bych se ráda ještě zeptala, zda je možné někde najít stručné shrnutí, co tyto zákony všechno upravují, aniž by bylo nutné se ,,prokousávat" všemi paragrafy a odbornými výrazy. Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Doktorské studium - nárok na mateřskou

Dobrý den, jsem v situaci, ke které nemohu nalézt jasné vyjádření. V minulém roce jsem od 1.9.2017 do 31.7. 2018 pracovala na HPP. V srpnu jsem si zdravotní pojištění platila sama jako samoplátce, od 3.9.2018 jsem nastoupila na univerzitu do doktorského studia, zdravotní pojištění za mne tedy (nově) platí "zaměstnavatel", tedy univerzita. Navíc jsem až do 19. 2. 2019 (mimo srpen 2018) byla OSVČ (vedlejší činnost), nyní mám činnost přerušenou, nicméně zálohy na zdravotní pojištění jsem platila a stále platím. Mám v tomto případě nárok na mateřskou či nikoliv? Nemohu nikde najít vyjádření, které by zahrnovalo mou situaci, vzhledem k navýšení doktorského stipendia na úroveň minimální mzdy a rozhodnutí, že za doktoranda platí zdravotní pojištění univerzita tak, jako by ho platil zaměstnavatel (v rámci úprav chápání doktorského studia nikoliv jako jen studia, ale výzkumu a vzdělávání na úrovni zaměstnání), nicméně zaměstnancem univerzity nejsem, jsem jejím studentem. Na OSSZ mi bylo řečeno, že takovou situaci nikdy neřešili a ať si prostuduju zákony, že tam vše je, ale ani z toho nejsem moudrá. Děkuji za vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPP zdravotní a sociální pojištění, daňové přiznání

Zdravím, měl bych dotaz. Na konci dubna mi končí smlouva na HPP a od května chci na pár měsíců nastoupit jenom na DPP k jinému zaměstnavateli. Co jsem se dočetl tak se zdravotní a sociální pojištění platí, když mzda bude vyšší než 10000 Kč, chtěl bych se ale zeptat, kdyby se stalo, že nějaký měsíc neodpracuji celý, tedy nebudu mít více než 10000 ale budu chtít/potřebovat zaplatit zdravotní a sociální, jak to mám udělat? U HPP jsem podepisoval takový papír, že pokud vydělám méně než 10000 tak mi zdravotní a sociální strhnou i tak, je u DPP možnost něčeho takového? Nebo se budu muset přihlásit jako OBZP a zaplatit si zdravotní sám? Rovnou bych se i zeptal na další otázku ohledně daňového přiznání. Dočetl jsem se, že daňově přiznání mají povinnost podávat osoby, které pracují pro více než jednoho zaměstnavatele. Je tím myšleno pokud pracuji pro oba současně (například jdu na ranní do 1.zaměstnání a na odpolední do 2.) nebo pokud budu třeba do půlky měsíce pracovat v jednom zaměstnání, tam skončím třeba 15. a od 16. nastoupím do 2., tedy budu v 1 měsíci ve 2 zaměstnaních a nebo i pokud k poslednímu dni v měsíci ukončím pracovní poměr a od 1. dne dalšího měsíce nastupuji do nového?


odpovídal(a): Redakce

Jaké je zákonné pojištění zaměstnanců pracujících na DPP do 10 000 Kč?

Dobrý den, jsme spolek s jedním zaměstnancem a 6 pracovníky na DPP do 10 000,-Kč. Odvádíme čtvrtletně zákonné pojištění za stálého zaměstnance ve výši kolem 190 Kč. Výši odvodu nám vypočte účetní program . Při kontrole nám řekli, že musíme odvádět ještě 100 Kč za DPP. Je tomu tak, protože mzdový účetní program to nestanovuje ? Děkujeme za odpověď. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Zvýšení příspěvku na péči v roce 2019 u ZTP/P

Dobrý den, dcera dochází do celoročního stacionáře, ale zároveň je téměř půl roku doma s rodinou včetně nemocí. Mám nárok na zvýšení příspěvku? Pečují oni i já. děkuji. Dcera je těžce postižená a potřebujeme ulehčit to znamená, kdybychom onemocneli, můžeme jí tam nechat déle, ale zatím zvládáme a chceme jí mít i doma . Denní, ani týdenní zařízení pro ní není. Těžko zvládá odjezdy.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce

Dobrý den, prosím o radu. V současném zaměstnání mi končí pracovní smlouva, pokud bych si našla zaměstnání na DPP - výše hrubého výdělku 9 000 Kč za měsíc. Zaměstnavatel by tedy za mě zdravotní poj. neplatil a musela bych si ho platit sama? Jak je to v tomto případě se soc. pojištěním - je nutné ho platit, případně pokud bych se rozhodla ho nehradit, je nutné to někde hlásit? Jedná se o přechodnou dobu 2 měsíců, chci se ujistit v informacích, které mám k dispozici. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Oznamovací povinnost u ZP a platby (OBZP)

Koncem března přestávám být studentem a v polovině června (pokud budu přijata) nastupuji na jiný obor VŠ. Zdravotní pojištění tedy musím platit za duben a květen (jestli správně chápu?). Mám brigádu na DPP s výdělkem pod 10 000 Kč za měsíc, takže jsem OBZP a můžu si pojištění platit sama. (!?) Hlavní otázkou teď pro mě je, (do) kdy musím ZP oznámit tuto skutečnost. Dočetla jsem se toto: 'Povinností pojištěnce je oznámit ZP trvání skutečnosti, kdy po celý kalendářní měsíc není sám plátcem pojistného jako OSVČ a není za něj plátcem pojistného ani zaměstnavatel ani stát.' Všechny věci se na ZP hlásí do 8 dnů. Na základě citované věty nechápu, jestli tuto skutečnost musím nahlásit do 8. dubna nebo až 8. května. Jasné mi je, že platbu za duben musím uhradit do 8. května a za květen 8. června. Jak to je ale s nahlášením si nejsem jistá. Děkuju předem za ujasnění.


odpovídal(a): Redakce

Hlídání dětí bez živnostenského listu

Dobrý den, před pár dny jsem dostala nabídku na práci, hlídání dětí na plný úvazek. Jde o to, že mám před státnicemi a nemám živnostenský list. Jsou nějaké možnosti, že bych mohla takovou práci dělat i bez živnosťáku? Obě děti jsou mladší tři let, tedy bych si musela dělat vázanou živnost, ale nemám na to kvalifikaci... A na rekvalifikační kurz teď nemám ani čas ani peníze. Vím, že některé kursy platí úřad práce, ale to pro mě jako pro studenta také není možnost... Děkuji moc za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Platba pojištění po ukončení VŠ

Dobrý den, ukončil jsem studium na VŠ a chtěl bych se zeptat, jestli je nutné se zaregistrovat na úřadu práce kvůli platbě zdravotního pojištění nebo stačí odvody z 2 smluv DPČ, které mám podepsané a každý měsíc z nich odvádím na zdravotní pojištění. Na HPP nyní nehodlám nastupovat, protože se budu hlásit na jinou VŠ.


odpovídal(a): Redakce

Jak se určuje nárok na otcovskou, když otec není zatím zapsán v rodném listě?

Dobrý den, obracím se na Vás se specifickým dotazem, a sice jak postupovat v případě, že se narodí dítě do třístého dne po rozvodu, přičemž na otce dítěte je automaticky považován bývalý manžel, neb existuje tzv. právní domněnka, ale otcovskou dovolenou si chce čerpat skutečný otec dítěte. Chápu následující postup - příslušný matriční úřad vydá rodný list dítěte s uvedením bývalého manžela. Následně je možné zajít na soud a určit trojstrannou dohodou otcovství k narozenému dítěti, kdy bývalý manžel se otcovství před soudem zřekne, naopak skutečný otec dítěte se k němu přihlásí a já s oběma výroky budu souhlasit. Problém vidím s čerpáním tzv. otcovské dovolené pro skutečného otce. Aby bylo možné o ni požádat, je nutné, aby byl otec zapsaný v rodném listu dítěte. Matrika na vystavení rodného listu má 30 dní. Následuje podání žádosti na soud, který ale samozřejmě rovněž má zákonnou lhůtu na předvolání a vydání rozhodnutí. Upřímně pochybuji, že se vše stihne vyřídit do konce šestinedělí. Obracím se na Vás tedy s dotazem, jak v takovém případě postupovat? Bude například k čerpání otcovské stačit, když doložíme zaevidované podání na soudu s ověřenými podpisy všech tří účastníků společně s průvodním dopisem, kde bychom situaci vysvětlili? Pamatuje vůbec zákon na obdobnou situaci? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

ukončení rodičovské dovolené a pojistné na zdravotní pojištění

Dobrý den, prosím o radu. Byla jsem na rodičovské dovolené a současně jsem podnikala. Dcera 3. června 2018 dovršila věku 4 let a úřad práce ve svém rozhodnutí uvedl datum odejmutí dávky od 1.7.2018. Byla jsem tedy až do 1.7.2018 osobou za kterou platí pojistné stát a minimální vyměřovací základ pro mne platí až od 1.7.2018? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Může mě zaměstnavatel poslat na preventivní prohlídku?

Dobrý den, byla jsem půl roku na nemocenské, nyní zaměstnavatel vyžaduje, než nastoupím do práce udělat preventivku. Na prev. kontrolu se musím objednat, tak vybírám dovolenou. Určil mi jiného lékaře než ostatním zaměstnancům, proto mám obavy, že nepočítá s mým návratem. Pokud by mi tato prev. kontrola dopadla neúspěšně, mám možnost se proti rozhodnutí lékaře odvolat? Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Navýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den, v článku jsem četla, že nárok na navýšení rodičovského příspěvku by zanikl s narozením dalšího sourozence.... Můj případ: syn bude mít 3 roky v únoru 2020, do té doby bych měla teoreticky pobírat RP. Plánujeme ale mladšího sourozence :-) Dokážete poradit, kdy je ideální (aspoň teoreticky) mladšího sourozence porodit, abych nepřišla o toto navýšení u 1. dítěte? (Předpokládám, že o doplatek budu muset žádat, asi mi nepřistane na účtě hned v lednu 2020, takže než se žádost vyřídí.... A pobírání "mateřského příspěvku" cca 1,5 měsíce před narozením 2.dítěte, po dobu 6 měsíců, by mělo nějaký vliv na nárok?) Děkuji za radu Julie Šimková PS. Když už "plánovat" tak důsledně :-)


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, od 1.1.2020 dojde k navýšení rodičovského příspěvku o 80 000Kč. Když bych si tento rok 2019 měsíčně rozpočítala dávku tak, že bych v prosinci 2019 dostala celkově již 220 000Kč, tak můžu už v lednu (kdy se vyplácí dávka za prosinec) využít peníze z těch navýšených 80 000Kč, nebo se tyhle "přidané" peníze začnou vyplácet až v únoru? A druhý dotaz: je nejvyšší možný rod. přípěvek skutečně kolem 32 000 Kč, nebo jak někde píší až 36 500Kč? Děkuji za odpovědi. Novotná