Doktorské studium - nárok na mateřskou

Sekce: Studentská poradna | Téma: Sociální a zdravotní pojištění

Otázka: 30.04.2019 08:31


Dobrý den, jsem v situaci, ke které nemohu nalézt jasné vyjádření. V minulém roce jsem od 1.9.2017 do 31.7. 2018 pracovala na HPP. V srpnu jsem si zdravotní pojištění platila sama jako samoplátce, od 3.9.2018 jsem nastoupila na univerzitu do doktorského studia, zdravotní pojištění za mne tedy (nově) platí "zaměstnavatel", tedy univerzita. Navíc jsem až do 19. 2. 2019 (mimo srpen 2018) byla OSVČ (vedlejší činnost), nyní mám činnost přerušenou, nicméně zálohy na zdravotní pojištění jsem platila a stále platím. Mám v tomto případě nárok na mateřskou či nikoliv? Nemohu nikde najít vyjádření, které by zahrnovalo mou situaci, vzhledem k navýšení doktorského stipendia na úroveň minimální mzdy a rozhodnutí, že za doktoranda platí zdravotní pojištění univerzita tak, jako by ho platil zaměstnavatel (v rámci úprav chápání doktorského studia nikoliv jako jen studia, ale výzkumu a vzdělávání na úrovni zaměstnání), nicméně zaměstnancem univerzity nejsem, jsem jejím studentem. Na OSSZ mi bylo řečeno, že takovou situaci nikdy neřešili a ať si prostuduju zákony, že tam vše je, ale ani z toho nejsem moudrá. Děkuji za vaši odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 02.05.2019 14:21


Dobrý den,

nárok na mateřskou máte v případě, že jste za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou odváděla nemocenské pojištění alespoň 270 dní, což dle zadaných informací splňujete. Problém nejspíše nastává u druhé podmínky a to odvádění nemocenského pojištění alespoň 180 dní 1 rok před nástupem na mateřskou dovolenou. Nevím, kdy hodláte nastoupitna PPM (matřeskou), ani zdali jste si odváděla nemocenské pojištění jako OSVČ (uvádíte všude jen zdravotní pojištění, ale to na mateřskou nemá vliv). Univerzita za vás nemocenské pojištění nehradí, pouze zdravotní. Jestliže jste ovšem byla třeba zaměstnaná na nějakém grantu či zrkáceném úvazku, tak je možné, že za vás nemocenské pojištění bylo hrazeno. Děkujeme za dotaz a přejeme hezký den.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.



Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: STUDENTSKÁ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Status studenta

Zdravím, mám otázku. Chci si podat přihlášku na VOŠ ale termín podání je až 14. září. Mám se zapsat na ÚP nebo kontaktovat zdravotní pojišťovnu, že podávám přihlášku až v září?


odpovídal(a): Redakce

uznání předmětů na nové vš?

Dobrý den, měním VŠ a chtěl bych si nechat uznat nějaké předměty. Nechci ještě studium ukončovat, ale pozastavím si ho. Myslím že jsem úspěšně ukončil 1. ročník (chybí mi udělat 1 předmět, ale mám dostatek kreditů na pokračování.) Minulá vysoká škola pro pozastavení studia vyžaduje úspěšné ukončení 1. ročníku. Nová škola pro uznání předmětů také. Pokud mám dosatek kreditů pro postup do dalšího ročníku, považuje se ročník za úspěšně ukončený, nebo musím dodělat i ten poslední předmět? Pokud si pozastavím studium (je zde jedna soutěž které se chci zúčastnit, protože jsem ji již několikrát vyhrál, jinak tam už studovat nechci) jak je to s poplatky za prodloužení studia? První škola byl Bc. 4+1, nová škola je 3+1. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Maximální doba studia a druhý pokus státnic

Dobrý den , ráda bych se zeptala na jednu věc. Studuji bakalářské studium a mám za sebou první pokus státní závěrečné zkoušky ze sedmi předmětů, ze které jsem neudělala tři. Druhý pokus by vycházel na cca druhý tyden v únoru r.21 . Maximální doba studia (5 let) mi vyprší první týden v lednu r.21. Je nějaká šance aktuální situaci zachránit a podstoupit druhý pokus a úspěšně studium dokončit nebo je vše již nenávratně ztraceno? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mám úspěšně dostudované bakalářské studium po 3 letech. Bude mi další 1 rok platit další bakalářské studium stát?

Dobrý den, právě jsem úspěšně zakončila bakalářské studium, které jsem ukončila v řádném časovém období tří let. Vím, že stát platí 3+1 rok na bakalářské studium. Nevím, jak je to v případě, kdybych opět chtěla nastoupit na bakalářské studium. Zaplatí mi stát alespoň jeden rok nebo budu povinna platit školné/poplatky za studium? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Souběžné studium dvou magisterských oborů

Dobrý den, mám dotaz ohledně poplatků za studium. V současnosti již studuji jeden inženýrský obor (prezenčně), předpokládané ukončení tohoto studia je 06/2021. Začala jsem přemýšlet, že bych si k tomuto studiu „přibrala“ od září další obor na jiné fakultě (rovněž inženýrské, ale kombinované). Chtěla bych se zeptat, jestli: 1) V případě, že bych se studium na druhé fakultě rozhodla ukončit po 1. semestru, budu muset doplácet poslední semestr na mé stávající fakultě? 2) V případě, že bych na první fakultě obor ve zmíněném termínu 06/2021 úspěšně dokončila a zároveň pokračovala ve studiu na druhé fakultě, mám nárok dostudovat tento kombinovaný obor bezplatně? Případně jak se počítá doba, od kdy se studium musí platit? Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přerušení studia

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Studuji na ČZU, obor Veřejná správa a regionální rozvoj. Jsem nyní ve druhém ročníku. V prvním ročníku mám splněné všechny předměty, kromě jednoho, který jsem si přesunula do druhého ročníku, ve kterém jsem předmět znovu nedokončila. Ve druhém ročníku mi chybí méně než polovina předmětů. Chtěla jsem zažádat o opakování ročníku, v čemž by mi prý na základně žádosti vyhověli. V červnu jsem nastoupila do práce na Hpp a měla jsem v plánu požádat zároveň o kombinované studium. Nyní jsou to necelé dva měsíce, co pracuji, ale zjistila jsem, že jsem těhotná, nyní 10tt. Tudíž bych chtěla studium přerušit na dva až tři roky. Nevím ale, zda mi přerušení z tohoto důvodu (jelikož jsem v raném stadiu těhotenství), vyhoví. Můj dotaz zní, zda mohu studium z tohoto důvodu přerušit již nyní a pracovat dokud nenastoupím na mateřskou dovolenou? Za normálních okolností bych chodila do práce, i studovala dálkově, ale nyní v těhotenství toho tolik nezvládnu. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Minijob v Německu pro Ukrajince s trvalým pobytem v Čr

Dobrý den, může šestnáctiletá dívka s trvalým pobytem v Čr (ukrajinské občanství) vykonávat Minijob v Německu? Co je k tomu potřeba? Jsem studentkou gymnázia.


odpovídal(a): Redakce

Přechod z VOŠ na VŠ

Dobrý den, ve školním roce 2019/20 jsem studoval první ročník VOŠ, ale rozhodl jsem se jít od září na VŠ. Jsem již přijatý, ale nevím zda se musí něco vyřešit ohledně předchozí školy, kde již nebudu studovat. A nebo se nic řešit nemusí?


odpovídal(a): Redakce

Souběžné studium, další studium

Dobrý den, Nastupuji do třetího ročníku bak. studia, ale zároveň jsem se zapsala do prvního ročníku na jiné VŠ v červnu. Jenže toho už lituji a chtěla bych místo toho po dokončení bakaláře na první škole (doufám, že na jaře 2021) nastoupit na jiný obor zase do prváku, přičemž mám v plánu od druhého či třetího roku začít s magisterským studiem na první škole. Takze první školu dostuduji během 3 let a započítá se k tomu 2 měsíce neúspěšného studia (což se vejdu bohatě do 3+1). Budu platit, když poté začnu další bak. studium, který doufám, dostuduji během 3+1? Podle nového zákona a příspěvků níže, bych řekla že ne, že se mi úspěšná studia započítají zvlášť, ale člověk je rád, když si je jistý. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za další studium

Dobrý den, studovala jsem 3 roky bez úspěšného ukončení státní VŠ a následně získala bakalářský titul na soukromé VŠ. Nyní uvažuji nad studiem dalšího kombinovaného bakalářského oboru na Karlově univerzitě. Chtěla bych se prosím zeptat, jak by to bylo s poplatky za studium. Jsem starší 26 let a pracuji. Děkuji