Odpočet DPH zpětně - živnostník paušální výdaje

Sekce: Daně | Téma: DPH

Otázka: 31.01.2019 00:01


Dobrý den, zajímalo by mě, jestli si jako živnostník uplatňující paušální výdaje mohu odečíst DPH zpětně za posledních 12 měsíců ode dne, kdy se povinně stanu plátcem DPH. Příklad: Nejsem plátce DPH, koupím si teď pc (cena 100k vč DPH). Za 3 měsíce se povinně stanu plátcem DPH. Mohu si u prvního přiznání k DPH odečíst 20k s dokladem k tomuto PC, který sem zakoupil předtím?

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 05.02.2019 10:16


Dobrý den, zákon o DPH  řeší tuto situaci v § 79: "Osoba povinná k dani má nárok na odpočet daně u přijatého zdanitelného plnění pořízeného v období 12 po sobě jdoucích měsíců přede dnem, kdy se stala plátcem, pokud toto plnění je k tomuto dni součástí jejího obchodního majetku." Dle citace výše, můžete tedy provést odpočet za splnění podmínek uvedených v zákoně o DPH. 


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Daňové priznani

Dobrý den, minulý rok jsme založili spolek neboli šipkařský klub, který je financován ze sponzorských daru na transparentní účet a z příspěvků členů klubu, které ale neprevyšuji ani 40000 Kč v loňském roce. Musíme podávat daňové priznani, dělat účetní závěrku a vubec je nutné vezt podvojné učetnictví nebo stačí jednoduché? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dar

Mám darovací smlouvu dle § 2055 an. zákona č. 89/2012. Předmětem darovací smlouvy je darování obci určitá částka peněz cca 30.000 Kč na pořízení vjezdu - komunikace k rodinnému domu. Můžu si dar odečíst v daňovém přiznání za rok 2018? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu - osvobození od daně z příjmů, časový test

Dobrý den, Prosím o radu, zda se na mě vztahuje osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti: 1. Nabytí členských práv k družstevnímu bytu - více než před deseti lety 2. v roce 2018 převod tohoto družstevního bytu do osobního vlastnictví (SVJ) 3. v roce 2019 prodej tohoto bytu 4. po celou dobu jsem v tomto bytě měl jak reálné, tak i oficiální trvalé bydliště Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vyplacení spoluvlastníka a daň z nabytí

Dobrý den, s přítelem vlastníme napůl malý rodinný domek. Já bych mu svou polovinu chtěla přenechat, aby vlastnil celou nemovitost. Dočetla jsem se, že bychom měli sepsat Dohodu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, kde by se určila cena, za kterou mu svou polovinu přenechám - dohoda v tomto případě supluje kupní smlouvu a přikládá se i na katastrálním úřadě k žádosti o změnu? A můj hlavní dotaz se váže k dani z nabytí nemovitých věcí. Přítel zaplatí 4% zálohovou daň z nabývací hodnoty, která bude uvedena v dohodě. A vyplní formuláře pro určení směrné hodnoty. A pak má finanční úřad čas na to, aby vypočítal směrnou hodnotu a případně chtěl po příteli doplatek, je to tak? Kolik času finanční úřad má? A pokud bych příteli chtěla svůj podíl darovat darovací smlouvou, neplatil by žádnou daň z nabytí? Formulář by ale i tak musel podat? Předpokladem pro neplacení darovací daně je soužití ve společné domácnosti alespoň jeden rok. Může to finanční úřad nějak prověřovat? Ve společné domácnosti žijeme (jinde než v tom rodinném domku), mám přítele i napsaného jako spolubydlícího v dokumentech SJM. Máme ale oddělené účty s tím, že z mého odchází poplatky, hypotéka apod., on většinou nakupuje jídlo. Uznal by to FÚ? A co když se krátce po převedení (darování) podílu například rozejdeme? Nebude po mně FÚ chtít darovací daň dodatečně, když předtím jsme měli splněnou podmínku roku ve společné domácnosti? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti rozdělené mezi poplatníky

Dobrý den za loňský rok si dělám sám daňové přiznání a řeším zde jeden problém.Jsme vícečlenná domácnost já se ženou a 5 dětí z toho 2 jsem vyženil.Žena je od loňského roku na rodičovské dovolené ale v průběhu roku nastoupila na částečný úvazek do zaměstnání dohodli jsme se,že na 2 nejstarší děti bude uplatňovat slevu na dani a na 3 zbývající já s tím,že ji nebudu uplatňovat každý měsíc,ale najednou v daňovém přiznání.Uvádím do daňového přiznání všechny děti,ale uplatňovat budu jen na 3.4 a 5 dítě.Pochopil jsem,že musím asi vyplnit 2 formuláře,protože počet kolonek nepočítá s větším počtem dětí jak 4 ,ale nevím jak vypočítat že se jedná o 3 a další dítě.Když zkouším na internetu různé programy na výpočet daně všude po mě chtějí uvést,že uplatňuji slevu na první dítě takhle,ale přijdu o část peněz protože sleva na první dítě je nižší než na 3 a další navíc ji uplatňovala žena. Poradíte mi jak tento výpočet provést. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jakému finančnímu úřadu podat daňové přiznání?

Dobrý den, v roce 2018 leden - červenec jsem byla zaměstnána (Kraj Vysočina - trvalé bydliště). Srpen- prosinec jsem byla vedena na Úřadu práce a pobírala podporu v nezaměstnanosti (Olomoucký kraj - trvalé bydliště). Můžu si uplatnit odčitatelnou položku (2070,- Kč/měsíc ) za celý rok 2018? A ke kterému finančnímu úřadu mám podat daňové přiznání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu z tlumočení

Dobrý den, v loňském roce byly mé příjmy z překladatelské činnosti 75000. Na každou knihu jsem uzavřela smlouvu o díle a živnostenský list nevlastním. Kvůli dokončovaní studia toto byly mé jediné příjmy, ale do kategorie student již nespadám. Prosím o informaci, zda je nutné tuto častku danit, a pokud ano, tak jak výši daně vypočítat. Daňové kalkulačky, které jsem zatím viděla, byly vytvořené pro OSVČ s vlastním IČ, která já ale nemám. Děkuji za odpoveď, hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Školkovné

Dobrý den, prosím může si otec uplatnit školkovné, pokud s dítětem měl společnou domácnost pouze od ledna do konce srpna? Matka je na RD, ta si ho uplatňovat nebude. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání x roční zúčtování - odpočet úroků z úvěru

Dobrý den, na vašich stránkách uvádíte, že v případě, kdy požaduji v daňovém přiznání FO uznání odpočtu zaplacených úroků z hypotečního úvěru, dokládá se výpis z katastru nemovitostí jen při prvním uplatňování odpočtu. Můj zaměstnavatel ale požaduje tento výpis z katastru přiložit k daň. přiznání každý rok. Zdůvodňuje to tím, že jim to tak bylo řečeno na nějakém školení. Jak to teda, prosím, ve skutečnosti je? Vaše informace vychází z nějakého právního předpisu, vyhlášky, doporučení? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prodej darované nemovitosti před uplynutím 2 let a koupě nové

Dobrý den, dostala jsem darem nemovitost, kterou teď prodávám. Pokud byt prodám před uplynutím 2 let od nabytí, mám povinnost platit daň z příjmů. Pokud se nepletu, jedná se o 15 procent z rozdílu mezi odhadní cenou v době nabytí a prodejní cenou (tj. cenou za kterou byt prodám já). Rozumněla jsem tomu tak správně? A v případě, že si do 1 roku koupím jinou nemovitost pro vlastní bytovou potřebu, pak se daná daň podle všeho sníží, ale o kolik? Anebo ji nebudu muset platit vůbec, když částka nové koupené nemovitosti převýší ten rozdíl mezi odhadní cenou a prodejní? Abych to zjednodušila: dejme tomu, že odhadní cena mého bytu v době nabytí byla 5 mil. Já byt prodám za 6.5 mil. Rozdíl činí 1.5 mil. 15 procent z toho je 225. 000 Kč. Pokud byt který koupím do 1. rok mě bude stát 4 mil, budu muset platit nějakou daň anebo od ní budu zcela osvobozena? Předem vám děkuji za objasnění. S pozdravem.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.