FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
Témata v sekci: DANĚ
DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, v roce 2017 jsem prodala nemovitost a z nabyté částky jsem do roka koupila nemovitost jinou, avšak za nižší částku. Od daně z prodeje nemovitosti jsem tedy osvobozena, musím zaplatit daň pouze z rozdílu mezi těmito částkami, která činí 580 000 Kč. Už během loňska jsem zaplatila daň z koupě nového bytu v rámci Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí, která činila 4% z kupní ceny nemovitosti, tj. 100 000 Kč. Pokud tomu správně rozumím, měla bych doplatit daň ještě ve výši 15% z částky 480 000 Kč. Prodej dodaňuji v DP z příjmu FO. Můj dotaz zní, jak to do DP zahrnout. Přílohu 2 jsem vyplnila, ale nevím, na jaký řádek DP uvést zaplacení oněch 100 000 Kč, abych nemusela platit 15% z celých 580 000. Případně zda mám těch 100 000 Kč zahrnout do výdajů v příloze 2. Děkuji předem za odpověď!
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, pobírám starobní důchod (celý rok 2018) a současně jsem v roce 2018 pracoval jako zaměstnanec po dobu 10 měsíců (měsíce 1-6, 9-12) a celý rok platil penzijní připojištění 3000,- měsíčně. Při podání přiznání k dani se započítají odečitatelné položky na poplatníka a penzijní připojištění pouze za 10 měsíců? Stejně tak zálohová daň je zaplacena za 10 měsíců, ale v přiznání se uvádějí údaje za celý rok. Rozpočítá se to tedy do 12 měsíců?
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně daňového přiznání za rok 2018. V zaměstnání mi bylo řečeno, že budu muset přiznání podat sám, jelikož jsem pracoval loni i v zahraničí. Pracoval jsem v UK od roku 2016, kdy jsem platil daně a odváděl pojištění. V srpnu 2018 jsem se vrátil a od 1.9 jsem nastoupil do zaměstnání v ČR. Do daňového přiznání budu uvádět součet měsíčních příjmů a odvodů daní Brutto v Librách? Popřípadě na co si dát pozor. Za každou radu budu rád. Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den, v roce 2015 jsem zakoupil dum, ktery jsem v teze roce rekonstruoval. Delka vlastnictvi domu byla 3 roky a trvaly pobyt zde nebyl. Nyni byl dum v roce 2018 prodan za vyssi cenu nez byla jeho porizovaci v roce 2015. Je mozne do nakladu tyto rekonstrukce zapocitat? Dekuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, manželka dlouhodobě pronajímá byt v jejím výlučném vlastnictví jednomu nájemníkovi a podává daňové přiznání a daní dle §9. Výdaje v DP uvádí skutečně vynaložené. Zjistil jsem, že do těchto výdajů by bylo možno uvést i paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem. Manželka má ve svém výlučném vlastnictví osobní auto, které využíváme pro kontakt s nájemníkem. Jak bychom toto měli uvést do DP a je třeba doložit třeba technický průkaz k vozidlu, jako že je vlastní? Druhá otázka - když dáme "krácený paušální výdaj na dopravu" - tedy 4000 Kč měsíčně, vznikne náklad 48 000 Kč ročně, ale potom již nězaplatíme nic na dani z příjmu. Nebude to Finančnímu úřadu podezdřelé, nebo mám zbytečné obavy?? Děkuji předem za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den, v roku 2018 som az do 31.oktobra bol zamestnancom firmy na Slovensku. Po odchode, som sa prestahoval do CR a od 6.12.2018 som OSVC. Prijem som uz ale v roku 2018 zo zivnosti ziaden nemal, prvy prijem zo zivnosti mam az v januari 2019. O rocne zuctovanie som teda poziadal svojeho byvaleho zamestnavatela na Slovensku, z coho mi teda vyplyva ze za mna budu podavat danove priznanie, a tiez ze som danovym rezidentom v SK? Na Slovensku mam aj trvaly pobyt. Taktiez by som sa chcel spytat co to znamena vzhladom na financny urad, kde som tiez registrovany. Je potrebne doniest nejake prehlasenie o tom, ze podavam danove priznanie na SVK, alebo ze som v roku 2018 nemal v CR ziadne prijmy zo zivnosti a tym padom mi nevznika danova povinnost? Dakujem.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, do předminulého roku jsem byla vždy zaměstnaná a daně za mě odváděl zaměstnavatel. V roce 2018 jsem kvůli zdravotním problémům práci zcela opustila a trávila hodně času v zahraničí u přítele. Svůj byt jsem kvůli pokrytí mých vlastních výdajů nabídla jako ubytovací zařízení přes Airbnb. Hostů bylo velice málo, ale přeci jen jich několik bylo. Jelikož jsem nikdy neodváděla daně jako samostatně výdělečná osoba, nevím jak na to. Otázka č.1 Existuje nějaká minimální částka příjmu, při které není nutné daňové přiznání podávat? Otázka č.2 Pokud můj příjem z pronájmu je vyšší než ten minimální, musím se nahlásit na finančním ůřadu jako osoba samostatně výdělečná jen kvůli tomuto pronájmu? Otázka č.3 Pokud ano, co mohu odečíst jako moje výdaje? Popravdě, poplatky které platím za byt - za fond oprav, elektřinu, plyn, odpad, internet, atd - byli větší než "příjem" který jsem z pronájmu měla. Byt jsem také kvůli hostům zařídila a zvelebila a i to mě stálo peníze. Pronájem pokryl jen část z těchto výdajů. Otázka č. 4 Někde jsem četla, že si jako samostatně výdělečná osoba mohu odečíst paušálně 60 procent ve výdajích .. je to tak? Otázka č. 5 Existuje nějaká pomoc zadarmo s vyplněním daňového přiznání? Ptám se nejen kvůli tomu, abych se vyhnula placení daňového poradce, ale i protože bych se to ráda sama naučila. Zvažuji samostatně výdělečnou činost do budoucnosti. Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
OSVČ vede daňovou evidenci, není plátcem DPH. V roce 2016 koupila osobní automobil v pořizovací ceně 259 000,00 Kč a zařadila ho do obchodního majetku, v tomto roce byly uplatněny odpisy (zrychlené: 51 800,00 krácené na 41 440,00 Kč auto bylo používáno i pro soukromé účely). V roce 2017 odpisy uplatněny nebyly pro nízké příjmy. V lednu 2018 OSVČ automobil prodala autobazaru za 131 000,00 Kč (velká poruchovost vozidla). Prosím, jak postupovat dále v daňové evidenci? Auto před prodejem vyřadit z obchodního majetku a částku 131 000,00 Kč v daňovém přiznání zapsat do přílohy č. 2 §10? Zapisuje se prodejní cena (131 000 Kč) jako příjem do pokladny? Jak postupovat se zůstatkovou cenou, která je vyšší než cena prodejní? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, jsem OSVČ a manžel je zaměstnán. Od zaměstnavatele využívá zvýhodněný tarif na telefon, kdy v rámci zvýhodnění má pod smlouvou i ostatní členy rodiny, včetně mě a mé číslo, které použivám pro podnikání. Na výpisu za služby jsou jasně vedeny náklady na jednotlivá telefonní čísla včetně toho mého. Platby za služby jsou však hrazeny z účtu manžela. Jakým způsobem si mohu náklady za svůj telefon dát do učetnictví? A mohu platbu manželovi provést jednorázově za celý rok? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, letos chci prodat pozemek, jehož jsem majitelem pouze rok. Chtěla bych využít zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje a použit tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb. Chci zrekonstruovat dům, který jsem dostal darem od rodičů. Mohu dostat radu jak v této záležitosti postupovat. Také bych se chtěla zeptat, jestli do tohoto mohu zahrnout i částku, kterou musím vyplatit své sourozence. Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den, v roce 2018 jsem mela zaplatit zalohy na dan z prijmu ve vysi 53.600Kc, avsak platbu jsem provedla az opozdene, a to 14.1.2019. Ted jsem odeslala priznani k dani z prijmu za rok 2018 a vychazi mi zaplaceni dane 22.425Kc. Pokud ale odectu zalohy (zaplacenych 53.600), mel by mi FU vratit 31.175Kc. Jak mam pozadat FU o vraceni? A tech 22.425Kc platit nemusim? Nerada bych, aby mi zacali bezet nejake penale...Dekuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, četla jsem smlouvu o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Řeckem. Pochopila jsem tedy, že nemusím uvádět údaje z Řecka do daňového přiznání tady v ČR. Je tak? V Řecku jsem pracovala 3 měsíce.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu týkající se zdanění příjmu ze zahraničí z Irska. Dcera pracovala část roku 2018 v ČR a od srpna 2018 do března 2019 v Irsku. Tudíž si podá daňové přiznání v ČR. Dle formuláře z Irska P60 jsem vyčetla, že v Irsku neplatila žádné daně, pouze měla daňový kredit a platila sociální pojištění. Musí tedy všechny příjmy dosažené v Irsku zdanit v ČR? A vyplňuje se pouze příloha č.3 daňového přiznání? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den.Chci se zeptat jestli mame narok na danovy bonus na dite kdyz pracujeme s manzelem v Nemecku kde sme zamestnany avsak trvaly pobyt mam v Cechach. Muj mesicny prijem je kolem 2000 eur.Dekuji za brzkou odpoved.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, prosím o upřesnění, když budu za rok 2018 uplatňovat paušální výdaje 60%, a přesáhl jsem výdělkem 600000kč, zbytek nad onu částku budu muset celý přičíst k základu daně který mi vyjde z paušálu? Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den, minuly rok - 2018, som bol zamestnany na Slovensku az do konca oktobra, potom som si v decembri zalozil zivnost v CR, ale prvy prijem zo zivnosti som mal az v januari 2019. Na slovensku za mna podava danove priznanie moj byvaly zamestnavatel, a na CR, pokial tomu spravne rozumiem, mi teda vyplyva ze nemam povinnost podavat danove priznanie, kvoli nulovym prijmom, ale som povinny zdelit tuto skutocnost spravci dane? Tak sa chcem teda spytat ci je dostacujuce podat cestne prohlaseni o nulovem prijmu za rok 2018, alebo sa tato skutocnost zdeluje inym sposobom? Dakujem
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, v roce 2012 jsem zdědil 3 pozemky (zahradu, cestu a pole). Na zahradě se nacházela černá stavba, částečně zasahující na sousední pozemek lesa. V roce 2017 se mi podařilo část sousedního lesního pozemku odkoupit a provést změnu pozemku na zahradu. V roce 2018 se mi podařilo legalizovat stavbu. Také došlo k přečíslování pozemků, kdy se sloučila zděděná zahrada a odkoupená část lesa. V roce 2018 jsem všechny 3 pozemky i s chatou prodal jako celek. Jak se dopočítám k částce k dani z příjmu, když část nemovitostí byla v mém vlastnictví více jak 5 let (tudíž by měla být osvobozena od daně) a část ne? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, ráda bych se informovala jaké daně souvisí s mimořádným výběrem z invest. životního pojištění. Ke konci roku 2018 jsem si u pojišťovny zažádala o výběr z pojištění. V lednu 2019 mi pojišťovna zaslala na účet částku mimořádného výběru (cca 120tis.). U této pojistné smlouvy byl v platnosti dodatek, který neumožňoval výplatu mimořádného výběru. A od počátku platnosti této smlouvy jsem si v daňovém přiznání FO uplatňovala platbu živ. pojištění. Od roku 2014 nejsem zaměstnaná, pouze pobírám rodičovský příspěvek. Je tedy správně, že nyní musím u příslušného FÜ podat daňové přiznání za rok 2018 a tím dodanit za posledních 10 let uplatněné částky na poj. (tj.10letx6tis.)? Jde o příjem dle §10? Musím v daňovém přiznání jako příjem uvést i částku 120tis.? A dále - zahrnuje se tento mimořádný výběr do vlastního příjmu manželky? Můj muž si mě uplatňuje v daních (dokládám mu čestné prohlášení, že můj příjem v daném roce nepřesahuje 68 tis.). Moc děkuji za Vaši odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den. Mám tento problém. Vlastním polovinu činžovního domu, který jsem nabyla dědictvím v roce 2013. Druhou polovinu vlastní moje teta, na níž byl dům přepsán v roce 1982; druhá polovina patřila mé matce, po níž jsem ji právě zdědila. O účetnictví se vždy starala maminka, která neuplatňovala odpisy, ale náklady na opravy a rekonstrukce účtovala jako ztrátu. Teď mám novou účetní, která začíná se zrychleným odpisem domu. Pán, který dělá účetnictví mé tetičce (není účetní), tvrdí, že teta nemůže odpisů využívat a jako argument říká, že je to proto, že to vlastní tak dlouho a odpisy nikdy nepoužívala. Jaký je Váš názor? Může moje teta, stejně jako já, začít používat odpis domu? Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, nevím, zda bude prodej mého pozemku osvobozen od daně z příjmu či nikoliv. V době manželství v roce 2013 manžel koupil pozemek, který se do Katastru zapsal pouze na své jméno. V r. 2014 jsme přikoupili sousední parcelu, která byla do Katastru nemovitostí zapsána na nás oba. V roce 2015 jsme se rozveli, obě parcely byly přeparcelovány (nové rozdělení na čtyři parcely s novými čísly) - dvě parcely připadly mě a dvě parcely manželovi jako vyrovnání majetku manželů po rozvodu. Od nového přeparcelování jsou to tedy teprve jen 4 roky. Chci se zeptat, jestli prodej mých parcel spadá do osvobození od daně z příjmů (půdu jsem vlastnila i před rozvodem) a jestli se i tato doba spoluvlastnictví počítá do testu 5 let pro osvobození? Pokud příjmy z prodeje osvobozeny nebudou, z čeho se počítá daň? Pozemek chci prodat za 300tis.Kč, z doby vyrovnání manželů nemám žádný posudek ani odhad ceny nemovitosti. Budu platit daň z celé prodejní ceny nemovitosti? Děkuji za odpověď