Mimořádný výběr z invest. životního pojištění

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 11.03.2019 16:39


Dobrý den, ráda bych se informovala jaké daně souvisí s mimořádným výběrem z invest. životního pojištění. Ke konci roku 2018 jsem si u pojišťovny zažádala o výběr z pojištění. V lednu 2019 mi pojišťovna zaslala na účet částku mimořádného výběru (cca 120tis.). U této pojistné smlouvy byl v platnosti dodatek, který neumožňoval výplatu mimořádného výběru. A od počátku platnosti této smlouvy jsem si v daňovém přiznání FO uplatňovala platbu živ. pojištění. Od roku 2014 nejsem zaměstnaná, pouze pobírám rodičovský příspěvek. Je tedy správně, že nyní musím u příslušného FÜ podat daňové přiznání za rok 2018 a tím dodanit za posledních 10 let uplatněné částky na poj. (tj.10letx6tis.)? Jde o příjem dle §10? Musím v daňovém přiznání jako příjem uvést i částku 120tis.? A dále - zahrnuje se tento mimořádný výběr do vlastního příjmu manželky? Můj muž si mě uplatňuje v daních (dokládám mu čestné prohlášení, že můj příjem v daném roce nepřesahuje 68 tis.). Moc děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 13.03.2019 10:43


Dobrý den, pokud si odečítáte životní pojištění od základu daně, potom není možné činit mimořádné výběry, proto onen dodatek. V případě, že jste toto porušila, je třeba dodanit částky, které jste si za posledních deset let uplatnila a to jak píšete podle § 10 zákona o daních z příjmů, a to ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo. Dle mého názoru výše mimořádného výběru pojistného do daňového přiznání nevstupuje (jsou to vaše naspořené peníze). Přesto doporučuji váš dotaz konzultovat přímo na FÚ, jak na tuto problematiku nahlíží.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Daň z pronájmu - auto do nákladů

Dobrý den, manželka dlouhodobě pronajímá byt v jejím výlučném vlastnictví jednomu nájemníkovi a podává daňové přiznání a daní dle §9. Výdaje v DP uvádí skutečně vynaložené. Zjistil jsem, že do těchto výdajů by bylo možno uvést i paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem. Manželka má ve svém výlučném vlastnictví osobní auto, které využíváme pro kontakt s nájemníkem. Jak bychom toto měli uvést do DP a je třeba doložit třeba technický průkaz k vozidlu, jako že je vlastní? Druhá otázka - když dáme "krácený paušální výdaj na dopravu" - tedy 4000 Kč měsíčně, vznikne náklad 48 000 Kč ročně, ale potom již nězaplatíme nic na dani z příjmu. Nebude to Finančnímu úřadu podezdřelé, nebo mám zbytečné obavy?? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Je třeba při 2x uplatněné DPH u faktury podat dodatečné přiznání?

Dobrý den, prosím o radu. Při rekapitulaci r.2018 jsem zjistila, že jsem si u jedné dodavatelské faktury uplatnila ve svůj prospěch DPH 2x. Jednou v 2Q 2018 (mám nárok) a podruhé ve 3Q 2018 (chybně uplatněno). Myslíte že můžu vrátit v přiznání za 1Q 2019? Nebo musím podat dodatečné přiznání k DPH? A pokud musím dát dodatečné, tak to podám úplně stejné cifry, ponížené o to zjištění? Jsem FO, vedu daňovou evidenci. Faktura je základ Kč 6.525 + DPH Kč 1.370,-. Moc Vám děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání po založení živnosti

Dobry den, v roku 2018 som az do 31.oktobra bol zamestnancom firmy na Slovensku. Po odchode, som sa prestahoval do CR a od 6.12.2018 som OSVC. Prijem som uz ale v roku 2018 zo zivnosti ziaden nemal, prvy prijem zo zivnosti mam az v januari 2019. O rocne zuctovanie som teda poziadal svojeho byvaleho zamestnavatela na Slovensku, z coho mi teda vyplyva ze za mna budu podavat danove priznanie, a tiez ze som danovym rezidentom v SK? Na Slovensku mam aj trvaly pobyt. Taktiez by som sa chcel spytat co to znamena vzhladom na financny urad, kde som tiez registrovany. Je potrebne doniest nejake prehlasenie o tom, ze podavam danove priznanie na SVK, alebo ze som v roku 2018 nemal v CR ziadne prijmy zo zivnosti a tym padom mi nevznika danova povinnost? Dakujem.


odpovídal(a): Redakce

Jak se daní příjem z pronájmu přes Airbnb?

Dobrý den, do předminulého roku jsem byla vždy zaměstnaná a daně za mě odváděl zaměstnavatel. V roce 2018 jsem kvůli zdravotním problémům práci zcela opustila a trávila hodně času v zahraničí u přítele. Svůj byt jsem kvůli pokrytí mých vlastních výdajů nabídla jako ubytovací zařízení přes Airbnb. Hostů bylo velice málo, ale přeci jen jich několik bylo. Jelikož jsem nikdy neodváděla daně jako samostatně výdělečná osoba, nevím jak na to. Otázka č.1 Existuje nějaká minimální částka příjmu, při které není nutné daňové přiznání podávat? Otázka č.2 Pokud můj příjem z pronájmu je vyšší než ten minimální, musím se nahlásit na finančním ůřadu jako osoba samostatně výdělečná jen kvůli tomuto pronájmu? Otázka č.3 Pokud ano, co mohu odečíst jako moje výdaje? Popravdě, poplatky které platím za byt - za fond oprav, elektřinu, plyn, odpad, internet, atd - byli větší než "příjem" který jsem z pronájmu měla. Byt jsem také kvůli hostům zařídila a zvelebila a i to mě stálo peníze. Pronájem pokryl jen část z těchto výdajů. Otázka č. 4 Někde jsem četla, že si jako samostatně výdělečná osoba mohu odečíst paušálně 60 procent ve výdajích .. je to tak? Otázka č. 5 Existuje nějaká pomoc zadarmo s vyplněním daňového přiznání? Ptám se nejen kvůli tomu, abych se vyhnula placení daňového poradce, ale i protože bych se to ráda sama naučila. Zvažuji samostatně výdělečnou činost do budoucnosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prodej neodepsaného vozidla

OSVČ vede daňovou evidenci, není plátcem DPH. V roce 2016 koupila osobní automobil v pořizovací ceně 259 000,00 Kč a zařadila ho do obchodního majetku, v tomto roce byly uplatněny odpisy (zrychlené: 51 800,00 krácené na 41 440,00 Kč auto bylo používáno i pro soukromé účely). V roce 2017 odpisy uplatněny nebyly pro nízké příjmy. V lednu 2018 OSVČ automobil prodala autobazaru za 131 000,00 Kč (velká poruchovost vozidla). Prosím, jak postupovat dále v daňové evidenci? Auto před prodejem vyřadit z obchodního majetku a částku 131 000,00 Kč v daňovém přiznání zapsat do přílohy č. 2 §10? Zapisuje se prodejní cena (131 000 Kč) jako příjem do pokladny? Jak postupovat se zůstatkovou cenou, která je vyšší než cena prodejní? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Účet za telekn

Dobrý den, jsem OSVČ a manžel je zaměstnán. Od zaměstnavatele využívá zvýhodněný tarif na telefon, kdy v rámci zvýhodnění má pod smlouvou i ostatní členy rodiny, včetně mě a mé číslo, které použivám pro podnikání. Na výpisu za služby jsou jasně vedeny náklady na jednotlivá telefonní čísla včetně toho mého. Platby za služby jsou však hrazeny z účtu manžela. Jakým způsobem si mohu náklady za svůj telefon dát do učetnictví? A mohu platbu manželovi provést jednorázově za celý rok? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prodej pozemku a osvobození od daně

Dobrý den, letos chci prodat pozemek, jehož jsem majitelem pouze rok. Chtěla bych využít zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje a použit tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb. Chci zrekonstruovat dům, který jsem dostal darem od rodičů. Mohu dostat radu jak v této záležitosti postupovat. Také bych se chtěla zeptat, jestli do tohoto mohu zahrnout i částku, kterou musím vyplatit své sourozence. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku na dani po odečtení záloh

Dobry den, v roce 2018 jsem mela zaplatit zalohy na dan z prijmu ve vysi 53.600Kc, avsak platbu jsem provedla az opozdene, a to 14.1.2019. Ted jsem odeslala priznani k dani z prijmu za rok 2018 a vychazi mi zaplaceni dane 22.425Kc. Pokud ale odectu zalohy (zaplacenych 53.600), mel by mi FU vratit 31.175Kc. Jak mam pozadat FU o vraceni? A tech 22.425Kc platit nemusim? Nerada bych, aby mi zacali bezet nejake penale...Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Musím uvádět příjmy z Řecka?

Dobrý den, četla jsem smlouvu o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Řeckem. Pochopila jsem tedy, že nemusím uvádět údaje z Řecka do daňového přiznání tady v ČR. Je tak? V Řecku jsem pracovala 3 měsíce. 


odpovídal(a): Redakce

Příjem ze zahraničí

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu týkající se zdanění příjmu ze zahraničí z Irska. Dcera pracovala část roku 2018 v ČR a od srpna 2018 do března 2019 v Irsku. Tudíž si podá daňové přiznání v ČR. Dle formuláře z Irska P60 jsem vyčetla, že v Irsku neplatila žádné daně, pouze měla daňový kredit a platila sociální pojištění. Musí tedy všechny příjmy dosažené v Irsku zdanit v ČR? A vyplňuje se pouze příloha č.3 daňového přiznání? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.