Daňové přiznání a příjem ze zahraničí

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 14.03.2019 07:31


Dobry den, minuly rok - 2018, som bol zamestnany na Slovensku az do konca oktobra, potom som si v decembri zalozil zivnost v CR, ale prvy prijem zo zivnosti som mal az v januari 2019. Na slovensku za mna podava danove priznanie moj byvaly zamestnavatel, a na CR, pokial tomu spravne rozumiem, mi teda vyplyva ze nemam povinnost podavat danove priznanie, kvoli nulovym prijmom, ale som povinny zdelit tuto skutocnost spravci dane? Tak sa chcem teda spytat ci je dostacujuce podat cestne prohlaseni o nulovem prijmu za rok 2018, alebo sa tato skutocnost zdeluje inym sposobom? Dakujem

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 14.03.2019 08:58


Dobrý den, podle zákona o  daních z příjmů § 39 jste povinen se registorvat k dani z příjmů fyzických osob do 15 dnů ode dne, ve kterém jste na území ČR započal vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů ze samostatné činnosti, nebo příjem ze samostané činnosti přijal. Pro vás je ale důležité určit, zda jste daňovým rezidentem či nerezidentem, podle čehož se bude určovat, které příjmy budete v ČR zdaňovat. Obecně platí, že v zemi daňové rezidence (SR případně ČR?) máte tzv. neomezenou daňovou povinnost a uvádíte do přiznání všechny celosvětové příjmy, přičemž využíváte metodu vyloučení dvojího zdanění dle příslušné smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Více informací naleznete na stránkách např. MFČR.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Rozdělená rezidentura - jak vyplnit DAP?

Dobrý den, vloni v polovině září jsem se přestěhoval do Nizozemska. V ČR jsem byl OSVČ, v Nizozemsku také pokračuji jako freelancer (nevykonávám závislou činnost). Podle mého nizozemského daňového poradce se mě týká tzv. rozdělená rezidentura - příjmy do poloviny září budu danit v ČR, od poloviny září v NL. Jak to funguje prakticky v českém DAP? (a) Musím vyplit kromě oddílů 1-7 a Přílohy 1 ještě něco? (kde např. indikuji příjmy z NL, ale uvedu, že je zdaňuji v NL? Nebo mám příjmy po přestěhování v českém DAP zcela ignorovat?) (b) Mám zaslat své DAP na obvyklou pobočku FÚ (dle místa registrace mé OSVČ), nebo na Prahu 1? (c) Mám vyplnit na první stránce "za zdaňovací období 2018", nebo mám vyplnit "... nebo jeho část od 1.1.2018 do 18.9.2018"? Moc děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Zahrnutí prodeje nemovitosti do DP z příjmu FO

Dobrý den, v roce 2017 jsem prodala nemovitost a z nabyté částky jsem do roka koupila nemovitost jinou, avšak za nižší částku. Od daně z prodeje nemovitosti jsem tedy osvobozena, musím zaplatit daň pouze z rozdílu mezi těmito částkami, která činí 580 000 Kč. Už během loňska jsem zaplatila daň z koupě nového bytu v rámci Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí, která činila 4% z kupní ceny nemovitosti, tj. 100 000 Kč. Pokud tomu správně rozumím, měla bych doplatit daň ještě ve výši 15% z částky 480 000 Kč. Prodej dodaňuji v DP z příjmu FO. Můj dotaz zní, jak to do DP zahrnout. Přílohu 2 jsem vyplnila, ale nevím, na jaký řádek DP uvést zaplacení oněch 100 000 Kč, abych nemusela platit 15% z celých 580 000. Případně zda mám těch 100 000 Kč zahrnout do výdajů v příloze 2. Děkuji předem za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání 10 měsíců a důchod celý rok

Dobrý den, pobírám starobní důchod (celý rok 2018) a současně jsem v roce 2018 pracoval jako zaměstnanec po dobu 10 měsíců (měsíce 1-6, 9-12) a celý rok platil penzijní připojištění 3000,- měsíčně. Při podání přiznání k dani se započítají odečitatelné položky na poplatníka a penzijní připojištění pouze za 10 měsíců? Stejně tak zálohová daň je zaplacena za 10 měsíců, ale v přiznání se uvádějí údaje za celý rok. Rozpočítá se to tedy do 12 měsíců?


odpovídal(a): Redakce

Přeplatky na daních při nepodepsání prohlášení - jak získat zaplacenou daň zpět?

Dobrý den, potřebovala bych od Vás radu v trochu zamotané situaci: Jsem studentka a přivydělávám si v rámci DPP – příjmy z této DPP mám od března 2018. Ve stejném měsíci jsem rozmýšlela ještě nad jednou nabídkou práce na DPČ. Myslela jsem si tehdy, že práci na DPČ vezmu, a tudíž jsem u zaměstnavatele, kde doteď pracuji na DPP, nepodepsala růžové prohlášení, protože jsem jej chtěla podepsat až u toho, kde bych dělala na DPČ. Práci na DPČ jsem však nakonec nevzala, v roce 2018 jsem tedy pracovala jen na DPP (od onoho března). Bohužel se však stalo, že jsem i přesto růžové prohlášení nepodepsala vůbec. Je mi jasné, že mám nyní zcela zbytečné přeplatky na daních. Chtěla bych se Vás tedy zeptat, jestli bych si měla v nadcházejícím týdnu ještě rychle podat daňové přiznání a zažádat si o vrácení přeplatků, nebo jestli můžu (příp. měla bych) situaci řešit se zaměstnavatelem, nebo zvolit nějaké jiné řešení. V případě, že bych měla sama podat daňové přiznání, co všechno bych si měla od zaměstnavatele vyžádat? Předem Vám moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové příznání - práce v zahraničí a ČR

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně daňového přiznání za rok 2018. V zaměstnání mi bylo řečeno, že budu muset přiznání podat sám, jelikož jsem pracoval loni i v zahraničí. Pracoval jsem v UK od roku 2016, kdy jsem platil daně a odváděl pojištění. V srpnu 2018 jsem se vrátil a od 1.9 jsem nastoupil do zaměstnání v ČR. Do daňového přiznání budu uvádět součet měsíčních příjmů a odvodů daní Brutto v Librách? Popřípadě na co si dát pozor. Za každou radu budu rád. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prodej domu a výdaje na rekonstrukci

Dobry den, v roce 2015 jsem zakoupil dum, ktery jsem v teze roce rekonstruoval. Delka vlastnictvi domu byla 3 roky a trvaly pobyt zde nebyl. Nyni byl dum v roce 2018 prodan za vyssi cenu nez byla jeho porizovaci v roce 2015. Je mozne do nakladu tyto rekonstrukce zapocitat? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Daň z pronájmu - auto do nákladů

Dobrý den, manželka dlouhodobě pronajímá byt v jejím výlučném vlastnictví jednomu nájemníkovi a podává daňové přiznání a daní dle §9. Výdaje v DP uvádí skutečně vynaložené. Zjistil jsem, že do těchto výdajů by bylo možno uvést i paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem. Manželka má ve svém výlučném vlastnictví osobní auto, které využíváme pro kontakt s nájemníkem. Jak bychom toto měli uvést do DP a je třeba doložit třeba technický průkaz k vozidlu, jako že je vlastní? Druhá otázka - když dáme "krácený paušální výdaj na dopravu" - tedy 4000 Kč měsíčně, vznikne náklad 48 000 Kč ročně, ale potom již nězaplatíme nic na dani z příjmu. Nebude to Finančnímu úřadu podezdřelé, nebo mám zbytečné obavy?? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Je třeba při 2x uplatněné DPH u faktury podat dodatečné přiznání?

Dobrý den, prosím o radu. Při rekapitulaci r.2018 jsem zjistila, že jsem si u jedné dodavatelské faktury uplatnila ve svůj prospěch DPH 2x. Jednou v 2Q 2018 (mám nárok) a podruhé ve 3Q 2018 (chybně uplatněno). Myslíte že můžu vrátit v přiznání za 1Q 2019? Nebo musím podat dodatečné přiznání k DPH? A pokud musím dát dodatečné, tak to podám úplně stejné cifry, ponížené o to zjištění? Jsem FO, vedu daňovou evidenci. Faktura je základ Kč 6.525 + DPH Kč 1.370,-. Moc Vám děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání po založení živnosti

Dobry den, v roku 2018 som az do 31.oktobra bol zamestnancom firmy na Slovensku. Po odchode, som sa prestahoval do CR a od 6.12.2018 som OSVC. Prijem som uz ale v roku 2018 zo zivnosti ziaden nemal, prvy prijem zo zivnosti mam az v januari 2019. O rocne zuctovanie som teda poziadal svojeho byvaleho zamestnavatela na Slovensku, z coho mi teda vyplyva ze za mna budu podavat danove priznanie, a tiez ze som danovym rezidentom v SK? Na Slovensku mam aj trvaly pobyt. Taktiez by som sa chcel spytat co to znamena vzhladom na financny urad, kde som tiez registrovany. Je potrebne doniest nejake prehlasenie o tom, ze podavam danove priznanie na SVK, alebo ze som v roku 2018 nemal v CR ziadne prijmy zo zivnosti a tym padom mi nevznika danova povinnost? Dakujem.


odpovídal(a): Redakce

Jak se daní příjem z pronájmu přes Airbnb?

Dobrý den, do předminulého roku jsem byla vždy zaměstnaná a daně za mě odváděl zaměstnavatel. V roce 2018 jsem kvůli zdravotním problémům práci zcela opustila a trávila hodně času v zahraničí u přítele. Svůj byt jsem kvůli pokrytí mých vlastních výdajů nabídla jako ubytovací zařízení přes Airbnb. Hostů bylo velice málo, ale přeci jen jich několik bylo. Jelikož jsem nikdy neodváděla daně jako samostatně výdělečná osoba, nevím jak na to. Otázka č.1 Existuje nějaká minimální částka příjmu, při které není nutné daňové přiznání podávat? Otázka č.2 Pokud můj příjem z pronájmu je vyšší než ten minimální, musím se nahlásit na finančním ůřadu jako osoba samostatně výdělečná jen kvůli tomuto pronájmu? Otázka č.3 Pokud ano, co mohu odečíst jako moje výdaje? Popravdě, poplatky které platím za byt - za fond oprav, elektřinu, plyn, odpad, internet, atd - byli větší než "příjem" který jsem z pronájmu měla. Byt jsem také kvůli hostům zařídila a zvelebila a i to mě stálo peníze. Pronájem pokryl jen část z těchto výdajů. Otázka č. 4 Někde jsem četla, že si jako samostatně výdělečná osoba mohu odečíst paušálně 60 procent ve výdajích .. je to tak? Otázka č. 5 Existuje nějaká pomoc zadarmo s vyplněním daňového přiznání? Ptám se nejen kvůli tomu, abych se vyhnula placení daňového poradce, ale i protože bych se to ráda sama naučila. Zvažuji samostatně výdělečnou činost do budoucnosti. Děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.