FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU PO

odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti a daně

Dobrý den, kdysi mi v paměti uvízlo, že pokud prodávám stávající nemovitost ve které žiji a za utržené peníze koupím své nové bydlení, neplatím plnou daň z prodeje nemovitosti. Změnilo se něco v tomto směru? V dědickém řízení mi před třemi lety připadl byt, ve kterém jsem měl trvalý pobyt mnoho let předtím. Nyní jsem se rozhodl byt prodat a koupit menší domek. Zaplatím celou daň 4% z prodeje bytu?. Děkuji M. H.

Příjmy ze dvou zemí a daně

Dobrý den Jsem český občan a mám za manželku Peruánku, která má trvalý pobyt v ČR, má rodné číslo ČR a máme spolu dvě děti které mají české občanství. Žili jsme tady 7 roků a teď odjíždíme na neurčitou dobu asi několik let žít do Peru. Máme v ČR dvoupatrový dům který chceme pronajímat když budeme pryč. Co všechno musím udělat , abych mohl legálně dům pronajímat? Musím si vyřídit živnost na pronajímání nebo stačí registrace na F.Ú.? Musím platit sociální a zdravotní pojištění kvůli pronájmu domu i když budeme v Peru? Do jaké částky příjmů bych nemusel vyřizovat živnost nebo registraci na F.Ú. případně platit sociální a zdravotní pojištění? Budu považován za daňového nerezidenta i když je můj trvalý pobyt i všech členů rodiny hlášen k mému domu tady? V přiznání k dani z přijmu můžu si uplatnit paušální výdaje 30 % i když je evidentně mít nebudu a uplatnit slevu na dani 24840,-kč na sebe i 24840,-kč na manželku i když nebudeme žít v ČR? Můžu požádat o daňový bonus 26808,-kč na naše dvě děti s českým občanstvím i když budeme žít mimo Evropskou unii? Mnohokrát děkuji za velmi důležité informace.

Dodanění životního pojištění

Dobrý den, chystám se ukončit jedno ze dvou životních pojištění. Bylo na 8000 Kč/rok. Druhé ve výší 12000 Kč/rok si chci ponechat. Obě mám po stejnou dobu (od roku 2007) a ročně jsem si uplatňoval odpočet 12 000 Kč. Nemusím či musím tedy dodanit ? Rozliší finanční úřad, že jsem uplatňoval odpočet na to pojištění v částce 12000 Kč a na druhé v částce 8000 Kč jsem už samozřejmě s ohledem na celkovou část uplatňovat nemohl ? Stačí pokud bych tedy logicky nedodanil uplatněné odpočty a FÚ měl pochybnosti, doložit, že jsem měl po uvedenou dobu a nadále mám životní pojištění na 12 000 Kč/rok ? Doklad k daňovému přiznání byl na jmenované poj. v částce 12000 Kč, jen 2x jsem přiložil obě (na 8000 Kč i 12 000 Kč - omylem a zbytečně) Děkuji za odpověď a přeji příjemný den Štrych Jiří

odpovídal(a): Elena Ondrová

Procento ze stravenek do nákladů

Dobrý den, má zaměstnavatel možnost rozhodnout jaké procento ze stravenek použije do nákladů. Může použít variantu 50% zaměstnavatel a 50% zaměstnanec? Ještě jsem se s tím nesetkala. Děkuji