FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU PO

odpovídal(a): Redakce

Odpočet úroků při pořízení nemovitosti

Daň z příjmů: Co vše mi sníží daň příjmu? Koupil jsem starší byt a kompletně vyklidil a renovoval ve smyslu vymalování, diverzních nátěrů, pořízení rolet, kosmetické úpravy a drobných oprav. Mohu barvy, sádru, štětce, ředidla, čistící prostředky, nové zámky a klíče, vsazení šoupacích skleněných dveří, návrh KS advokátem, ale i např. elektriku na svícení v zimních měsících, odběr vody, jízdy se starým nábytkem a harampádím do sběrného dvora - snížit základ daně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Rozdílné zdanění u mzdy

Dobrý den, mám dotaz k hrubé a čisté mzdy spočítal jsem si totiž, že některý měsíc tvoří čistá mzda 79% a jiný například 74% z hrubé mzdy. Zda to je díky přesčasum či prémii. Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Použití vlastního nářadí zaměstnance

Dobrý den, jsem student a pracuji na brigádě (mám pracovní smlouvu na dobu určitou). K výkonu práce používám svou vlastní motorovou pilu za kterou mě zaměstnavatel platí náhrady. Zajímalo by mě jestli se na tyto náhrady vztahují nějaké daně. Při poslední výplatě jsem náhrady dostal formou odměny, která se přičetla k základní mzdě. Následná hrubá mzda byla tedy i s náhradami. Z této hrubé mzdy mi bylo následně vypočítáno SOC a ZDR. Zajímalo by mě jestli se náhrady výdajů nemají účtovat "úplně" zvlášť a bez daní. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti a daně

Dobrý den, kdysi mi v paměti uvízlo, že pokud prodávám stávající nemovitost ve které žiji a za utržené peníze koupím své nové bydlení, neplatím plnou daň z prodeje nemovitosti. Změnilo se něco v tomto směru? V dědickém řízení mi před třemi lety připadl byt, ve kterém jsem měl trvalý pobyt mnoho let předtím. Nyní jsem se rozhodl byt prodat a koupit menší domek. Zaplatím celou daň 4% z prodeje bytu?. Děkuji M. H.


odpovídal(a): Redakce

Příjmy ze dvou zemí a daně

Dobrý den Jsem český občan a mám za manželku Peruánku, která má trvalý pobyt v ČR, má rodné číslo ČR a máme spolu dvě děti které mají české občanství. Žili jsme tady 7 roků a teď odjíždíme na neurčitou dobu asi několik let žít do Peru. Máme v ČR dvoupatrový dům který chceme pronajímat když budeme pryč. Co všechno musím udělat , abych mohl legálně dům pronajímat? Musím si vyřídit živnost na pronajímání nebo stačí registrace na F.Ú.? Musím platit sociální a zdravotní pojištění kvůli pronájmu domu i když budeme v Peru? Do jaké částky příjmů bych nemusel vyřizovat živnost nebo registraci na F.Ú. případně platit sociální a zdravotní pojištění? Budu považován za daňového nerezidenta i když je můj trvalý pobyt i všech členů rodiny hlášen k mému domu tady? V přiznání k dani z přijmu můžu si uplatnit paušální výdaje 30 % i když je evidentně mít nebudu a uplatnit slevu na dani 24840,-kč na sebe i 24840,-kč na manželku i když nebudeme žít v ČR? Můžu požádat o daňový bonus 26808,-kč na naše dvě děti s českým občanstvím i když budeme žít mimo Evropskou unii? Mnohokrát děkuji za velmi důležité informace.


odpovídal(a): Redakce

Dodanění životního pojištění

Dobrý den, chystám se ukončit jedno ze dvou životních pojištění. Bylo na 8000 Kč/rok. Druhé ve výší 12000 Kč/rok si chci ponechat. Obě mám po stejnou dobu (od roku 2007) a ročně jsem si uplatňoval odpočet 12 000 Kč. Nemusím či musím tedy dodanit ? Rozliší finanční úřad, že jsem uplatňoval odpočet na to pojištění v částce 12000 Kč a na druhé v částce 8000 Kč jsem už samozřejmě s ohledem na celkovou část uplatňovat nemohl ? Stačí pokud bych tedy logicky nedodanil uplatněné odpočty a FÚ měl pochybnosti, doložit, že jsem měl po uvedenou dobu a nadále mám životní pojištění na 12 000 Kč/rok ? Doklad k daňovému přiznání byl na jmenované poj. v částce 12000 Kč, jen 2x jsem přiložil obě (na 8000 Kč i 12 000 Kč - omylem a zbytečně) Děkuji za odpověď a přeji příjemný den Štrych Jiří


odpovídal(a): Elena

Procento ze stravenek do nákladů

Dobrý den, má zaměstnavatel možnost rozhodnout jaké procento ze stravenek použije do nákladů. Může použít variantu 50% zaměstnavatel a 50% zaměstnanec? Ještě jsem se s tím nesetkala. Děkuji