Příjmy ze dvou zemí a daně

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu PO

Otázka: 06.07.2015 03:03


Dobrý den Jsem český občan a mám za manželku Peruánku, která má trvalý pobyt v ČR, má rodné číslo ČR a máme spolu dvě děti které mají české občanství. Žili jsme tady 7 roků a teď odjíždíme na neurčitou dobu asi několik let žít do Peru. Máme v ČR dvoupatrový dům který chceme pronajímat když budeme pryč. Co všechno musím udělat , abych mohl legálně dům pronajímat? Musím si vyřídit živnost na pronajímání nebo stačí registrace na F.Ú.? Musím platit sociální a zdravotní pojištění kvůli pronájmu domu i když budeme v Peru? Do jaké částky příjmů bych nemusel vyřizovat živnost nebo registraci na F.Ú. případně platit sociální a zdravotní pojištění? Budu považován za daňového nerezidenta i když je můj trvalý pobyt i všech členů rodiny hlášen k mému domu tady? V přiznání k dani z přijmu můžu si uplatnit paušální výdaje 30 % i když je evidentně mít nebudu a uplatnit slevu na dani 24840,-kč na sebe i 24840,-kč na manželku i když nebudeme žít v ČR? Můžu požádat o daňový bonus 26808,-kč na naše dvě děti s českým občanstvím i když budeme žít mimo Evropskou unii? Mnohokrát děkuji za velmi důležité informace.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 06.07.2015 07:49


Dobrý den, pro daňové účely je rozhodující nejdříve zjistit, ve které zemi budete daňovým rezidentem. Protože Peru nemá s Českou republikou podepsánu smlouvu o zamezení dvojího zdanění, tak můžete být daňovým rezidentem v Peru i v České republice. Záleží na konkrétní situaci. Dle § 2 zákona o dani z příjmu platí, že poplatníci jsou daňovými rezidenty České republiky, pokud mají na území České republiky bydliště nebo se zde obvykle zdržují. Daňoví rezidenti České republiky mají daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí. Posouzení daňové rezidence se posuzuje s ohledem na celý rok. Český daňový rezident zdaňuje v České republice příjmy z Česka i ze zahraničí. Když není s druhou zemí podepsána smlouva o zamezení dvojího zdanění, tak je daň zaplacená v zahraničí výdajem snižujícím základ daně. Jestliže budete pronajímat nemovitost dle § 9 zákona o dani z příjmu, tak se z pronájmu neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Lze uplatnit 30% výdajový paušál. Současně je nutno říci, že pronájmem není v tomto případě vyřešen pojistný vztah u zdravotní pojišťovny a OSSZ. Jestliže budete pronajímat nemovitost dle § 7 zákona o dani z příjmu, potom je nutné platit sociální i zdravotní pojištění a splnit oznamovací povinnost u příslušné zdravotní pojišťovny, OSSZ a finančního úřadu. Základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč je možné případně uplatnit. Daňoví poplatníci uplatňující výdaje, když základ daně, na který se uplatňuje paušál tvoří více než 50 % základu daně, nemohou v daňovém přiznání uplatnit slevu na manželku s vlastními příjmy do 68 tisíc Kč za rok a daňové zvýhodnění na děti. Dále dle § 35c, odstavec 5) zákona o dani z příjmu platí, že poplatník může daňové zvýhodnění uplatnit, pouze pokud je daňovým rezidentem členského státu EU nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor a jestliže úhrn všech jeho příjmů ze zdrojů na území České republiky činí nejméně 90 % všech jeho příjmů. Při vyšších příjmech ze dvou zemí během roku, zvláště v případě, že tyto země nemají spolu sepsánu smlouvu o zamezení dvojího zdanění, je vhodné spolupracovat s daňovým poradcem (a předat mu veškerou daňovou agendu), aby se na daních neplatilo zbytečně více a přitom byly splněny všechny daňové povinnosti. S pozdravem


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Osvc

Dobrý den, jak postupovat když jsem jako OSVC cinnost pozastavila s narizenim vlády.tykaji se me úlevy na socialni a zdravotni pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Nájem nemovitosti

Dobrý, děkuji za odpověď. Mě ale hlavně zajímalo, jestli já když nejsem majitelem domu, a jen si ho pronajímám, mohu platit daň podle paragrafu 9. Nemám už ani živnostenský list. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Příjmy OSVČ ze zahraničí

Dobrý den, OSVČ není plátce DPH a uplatňuje 80% výdajový paušál. V roce 2019 měl příjmy z ČR ale i ze Slovenska. Je nějaký rozdíl v danění, nebo se jen spočítají všechny příjmy a uplatní se paušál? A ještě jeden dotaz: pokud posílal nějaké platby subdodavatelům na Slovensko. Je potřeba to pro daňové přiznání nějak zvlášť počítat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dvě DPP

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat na následující situaci. V lednu až červnu roku 2019 jsem pracovala na DPP u firmy A, jsem studentka a podepsala jsem růžové prohlášení. V červenci až prosinci jsem pracovala u firmy B, kde jsem rovněž podepsala růžové prohlášení a stále jsem byla student. Mám povinnost podat daňové přiznání či žádat o vratku daně? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na podporu v nezaměstnanosti 2020

Dobrý den, předem se omlouvám za nesprávné zařazení dotazu do kolonky (bohužel mi nabízené neodpovídalo dotazu, na co se chci zeptat). Možná vlivem současné situace přijdu o práci a žádala bych na Úřadu práce o podporu v nezaměstnanosti. Mám dotaz, zda na ni mám nárok. V současném zaměstnání pracuji od června 2019, zaměstnavatel za mne odvádí sociální a zdravotní pojištění. Předtím jsem také měla hrazené zaměstnavatelem sociální, zdravotní, jde jen o to, že v květnu 2019 jsem si hradila sama zdravotní pojištění a sociální pojištění jsem si nehradila ten jeden měsíc. Mám i přesto na podporu nárok, nebo vlivem toho, že ten jeden měsíc nemám hrazený by mi to zamísli? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu z Mintosu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je nutné podávat daňové přiznání skrz investice na Mintosu, pokud můj příjem z nich nepřesáhl za kalendářní rok ani 5 euro. Jinak jsem byla během celého roku studentem a pracovala na DPP. Děkuji za odpoveď


odpovídal(a): Redakce

Zdanění smlouvy o dílo

Dobrý den, jsem zaměstanenec (ne OSVČ) a u jiného zaměstnavatele jsem měl smlouvu o dílo na 20 100 Kć. Na internetu jsem se dočetl, že příjem ze smlouvy o dílo do 30 000 za rok se nemusí danit. Smlovu jsem doložil k daňovému přiznání ale ve formuláři ji neuváděl. Volali mi z finančního úřadu, že to tam chybí a že se to daní (ma tam být odpočítatelný paušál 40%). Je to pravda? Kam v daňovém přiznání se to vyplňuje? Používám online formuláře a nikde mi to tam tuhle možnost přímo nenabízí a nevím, pod čím jiným se to skrývá. Jak mám postupovat prosím? Děkuji a zdravím


odpovídal(a): Redakce

Zdanění při souběhu zaměstnaneckého poměru a živnosti

Dobrý den, jsem zaměstnanec s hrubým příjmem cca 40 tis. Kč, ze které odvádím veškeré daně, sociální a zdravotní pojištění. Vše za mě dělá řádně zaměstnavatel. Nyní jsem dostal příležitost vydělat si další cca 20 tis. Kč měsíčně. Rád bych si nechal poradit, zda je v tomto případě lepší domluvit si na tuto částku s jiným zaměstnavatelem DPP nebo zda je pro mě výhodnější fakturovat tuto částku jako živnostník. /mám živnostenské oprávnění/. Jde mi nejen o daně ale i o sociální a zdravotní pojištění. Která forma je pro mě výhodnější? Kde zaplatím méně. Další příjmy již nemám. A také co je výhodnější pro zaměstnavatele - u něho předpokládám, že bude s ohledem na firemní odvody výhodnější měsíční faktura na 20 tis. Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP v důchodu po ukončení HPP

Dobrý den,v roce2019 jsem byl invalidni duchodce 1stupně a zaměstnan na plný uvazek.V červenci jsem šel do starobního duchodu a ukončil pracovní poměr se zaměstnavatelem.U stejného zaměCstnavatele nastoupil na DPP.Současně pobíram pěstounský příspěvek po celý rok.Chci se zeptat jestli mam podavat ročni vyučtovaní daní i s DPP nebo nemusim vůbec.Děkuji s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Daňová vratka

Dobrý den, pracovala jsem u zaměstnavatele od ledna do května 2019 a po zbytek roku(6-12) jsem měla nemocenskou. Mám nárok na daňovou vratku u zaměstnavatele?



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.