FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU PO

odpovídal(a): Redakce

Student, zaměstnanec, podnikání a vedlejší činnost

Dobrý den, v roce 2017 jsem úspěšně ukončila studium a zároveň přerušila živnost. V září jsem nakonec nastoupila do zaměstnání a šla živnost znovu obnovit, při té příležitosti jsem uváděla zaměstnavatele. V červenci jsem však v ze zaměstnání odešla a na měsíc srpen opět přerušila živnost. Tentokrát jsem však živnost přerušila jen na měsíc, jelikož jsem v září znovu nastoudila jako student. Živnost mi tedy stále zůstává jako vedlejší činnost, je však třeba hlásit změnu zaměstnavatele? Nikde jsem tuto informaci nenašla. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Prodej s.r.o., odstěpená společnost

Dobrý den, dostala jsem nabídku ma odkoupení nemovitostí, které vlastní má společnost TYNA s.r.o. Kupující společnost by ráda provedla odkup prostřednictvím odstěpené společnosti (TYNA2 s.r.o.), do které by se vložil veškerý movitý a nemovitý majetek společnosti TYNA s.r.o. Ve společnosti TYNA s.r.o. by zůstaly pouze peněžní prostředky a závazek vůči společníkovi (mně) ve výši několika milionů Kč. Společnost TYNA s.r.o působí na trhu nepřetržitě více než 10 let. Můj první dotaz zní, zda je vůbec možné toto odštěpeni provést a zda se musí nějak řešit závazek (dluh) vůči společníkovi? Druhý dotaz se váže k osvobození daně z příjmu.Bude se v případě prodeje odštěpené společnosti TYNA 2 s.r.o. kupující stranou platit daň z příjmu ? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Osvobození od daně z příjmu při nákupu nového domu.

Dobrý den, v roce 2017 jsme se rozhodli prodat rekreační stavbu a nyní hodláme prodat i malý nově vystavěný byt na Praze východ, abychom si zaplatili výstavbu rodinného domu - t.č. probíhá řízení zápisu do KN . Máme malý byt, a financování nového bydlení je doložitelné právě z těchto zdrojů a úspor. Byli jsme informováni, že pokud tyto prostředky použijeme na úhradu vlastního bydlení (po zápisu do KN bude provedena i změna trvalého bydliště), a tyto převody jsou dokazatelné, neměli bychom platit daň z příjmu. Je tato informace relevantní? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Spoluvlastnictví nemovitosti

Dobrý den, jako 1/4 spoluvlastník nemovitosti jsem nebyla pozvána na schůzku 3 dalších spolumajitelů, kde rozhodovali o hospodaření v nemovitosti, tudíž jsem se jí nemohla zúčastnit. Nyní jsem pouze obdržela závěr většinové dohody. Je povinností spolumajitelů mne na schůzku pozvat, když se jedná i o můj majetek? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Nezaúčtovaná faktura roku 2017

Dobrý den zpracovávám účetnictví jednou malému s.r.o. Nyní jsem zjistil, že byla uhrazena faktura , která byla vydaná 30.12.2017. Bohužel na základě této úhrady jsem zjistil, že mě nebyla dodána. Tedy nebyla zaúčtována do roku 2017. Rok 2017 je již uzavřený a daňové přiznání včetně výkazů odevzdané. Jaký je správný postup ("oprava") a co vše je nutné provést. Mohu fakturu zařadit do účetnictví v roce 2018 tedy započítat do výnosů v roce 2018 nebo musím podat dodatečné daňové přiznání. Jen doplňuji vytavená faktura je v přenesené daňové povinnosti. Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Převod bytů družsta a města

Dobrý den, jsme bytove družstvo, které má ve spoluvlastnictví s městem bytové domy. Vzhledem k podmínkám dotace na výstavbu domů má město 51% a BD 49%. Po 20ti letech od kolaudace může město převést svůj podíl na BD (v současné době ošetřeno smlouvou budoucí darovací). Námi oslovený daňový poradce nám sdělil, že z převodu bychom měli platit daň z příjmů 19%. Můj dotaz tedy je zda je to pravda a zda neexistuje řešení jak platit daň menší, např. že by se s městem dohodlo, že nám podíl prodá za symbolickou cenu např. 1Kč?


odpovídal(a): Elena

DPPO

Dobrý den. Ve vaší nabídce píšete, že zde máte formulář " Přiznání k dani z příjmu právnických osob" v Excelu,ale takový form. tam není( jen v PDA). Jsme malý spolek,ale přiznání musíme podávat. Na nějaký účetní program peníze nemáme, a tak bych rád tento formulář získal,ať přiznání nemusím vypisovat rukou. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti a daň z příjmu

Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu ohledně daně z příjmu FO za prodej bytové jednotky. Dostal jsem do vlastnictví v loňském roce byt od svého otce, resp. odkoupil přes kupní smlouvu. Celý život jsem v tomto bytu měl i trvalé bydliště. Před cca rokem jsem se odstěhoval do jiného města i s trvalým pobytem a byt pronajímal. Nyní ovšem chceme byt prodat a získané finance vložit do koupě rodinného domu. Otázka tedy je, jak se vyhnout dani z příjmu. Na internetu jsem vyčetl že bezprostředně před prodejem musím v bytě bydlet (není ovšem uvedeno jestli trvalým pobytem). V případě, že to bude méně jak 2 roky a peníze vložíme do dalších potřeb bydlení, pak bychom daň platit nemuseli, ale zase není uvedeno jak dlouho bezprostředně před prodejem tam musím být. Předpokládáme že FU je jedno, že jsem v bytě bydlel celý život a pouze poslední rok ne. Mám tedy provést změnu bydliště? Stačilo by eventuelně čestné prohlášení nebo svědectví souseda? A poslední dotaz..v jakém horizontu musím finance vložit do nového bydlení? Mockrát děkuji za odpovědi


odpovídal(a): Redakce

Sleva na invaliditu

Dobrý den, pracuju stále bez přerušení. Je mi 66 let. Do konce listopadu 2015 jsem pobíral invalidní důchod 3.stupně, od 1.12.2015 jsem jej musel změnit /po dovršení 65 let/ na starobní důchod. Prosím o informaci, zda mám nárok, kromě slevy na poplatníka 2070 Kč, ještě na slevu z titulu invalidního důchodu 3.stupně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dodanění životního pojištění

Dobrý den, zaměstnavatel přispívá zaměstnancům na soukromé životní pojištění z fondu kulturních a sociálních potřeb. Pokud zaměstnanec podmínky smlouvy nedodrží a po roce 2015 smlouvu o ŽP poruší, musí příspěvky zaměstnavatele dodanit ? Není např. FKSP ,,balíkem jiných peněz,, kterých by se tato podmínka dodańování netýkala ? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu při prodeji pozemku

Dobrý den, vlastním 3 roky pozemek vedený jako orná půda a teď bych ho chtěl prodat. Jak vysokou daň budu platit, kdybych ho chtěl prodat za vyšší cenu než jsem koupil? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Provedení ročního zúčtování daně

Dobrý den, v roce 2015 jsem byla jako pedagogický dozor na školním výletě a měli jsme autonehodu, při které jsem utrpěla PRACOVNÍ úraz a poškození oblečení. Škola byla pro tyto účely pojištěna – úraz (bolestné) u ČP (4.690,- Kč) a poškozené oblečení bylo uhrazeno z povinného ručení viníka nehody u ČPP (2.522,- Kč). Žádné jiné plnění jsem neměla. NEBYLA jsem v pracovní neschopnosti a řádně jsem vykonávala svůj zaměstnanecký poměr i po úrazu. Ekonomka školy mi odmítla zpracovat daňové přiznání daně z příjmu pro rok 2015 (tak, jak to dělá každoročně), kvůli výše uvedenému odškodnění pojišťoven, proto si prý musím podat daňové přiznání sama. Domnívám se, že plnění ze strany pojišťoven (bolestné a náhrada za poškozené věci) NENÍ SOUBĚHEM PŘÍJMŮ od zaměstnavatele i pojišťoven a že nemá nic společného s daní z příjmu a nevidím důvod, proč by se mělo v daňovém přiznání uvádět! 1) Je postup ekonomky školy správný, zvláště když šlo o pracovní úraz z akce, na kterou mě vyslala škola a kterou jsem nemohla svým rozhodnutím nijak ovlivnit? 2) Pokud ano, co tedy uvedu do daňového přiznání? 3/ lze uplatnit v daňovém přiznání, kde uplatňuji výdaje procentem z příjmů snížit základ daně o částku 11.160,- Kč = soukromé životní pojištění vymezeném zákonem č.586/1992 Sb.?


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání při příjmech z pronájmu

Dobrý den, děkuji za odpověď, ale je pro mne trochu moc komplikovaná... Otázka byla ... Dobrý den, Po mamince jsem zdědila byt, který bych chtěla pronajímat. Celková cena by byla 7000.-Kč /měs. Přeplatky nebo nedoplatky budou podnájemníka . A otázka zní jestli se platí daň z příjmu a z čeho se vypočítá. Kdyby bylo možno, tak příklad jak pokračovat. Děkuji Jita Možná bych měla dodat, že jsem ve starobním důchodu, tudíž mi tam nesedí ten zaměstnavatel. A těch 7 tis. Kč se skládá z fondu oprav 3.500 Kč a 3.500Kč jsou zálohy na plyn, elektr., vodu, atd.... Daň z nemovitosti samozřejmě platím jedenkrát ročně. Proto bych Vás chtěla ještě jednou požádat, kdy, jak a z jaké částky se platí daň z příjmu. Děkuji Jita


odpovídal(a): Redakce

Vyšší daň z příjmu

Dobrý den, za rok 2014 mi provedl zaměstnavatel vyúčtování a vrátil daň ze záv.činnosti . Poté jsem zjistil, že mám nárok na uplatnění "školkovného" . Můžu podat dodatečné přiznání a nárokovat vrácení školkovného? A do kdy toto musím provést? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Svěření dítěte otci a daňové zvýhodnění

Dobrý den, zaměstnankyně je rozvedená a má v péči 4 děti. Od 1. 8. 2015 bylo jedno z dětí soudem svěřeno do péče otci. Toto dítě měla zaměstnankyně označeno jako dítě "2". Zajímá nás jestli pořadí dětí bude zachováno s tím, že "č.2" u ní jednoduše nebude uplatněno? Otec je veden na úřadu práce, máme mu přesto vydat potvrzení o uplatnění - neuplatnění slev na jednotlivé děti manželkou? Velmi děkuji za brzkou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Inkaso peněz od realitní společnosti

Dobrý den, domluvila jsem se s realitní společností s.r.o., která není plátcem DPH, že když přivedu klienta tak dostanu provizi přesně polovinu. Realitní společnost klientovi našla prostor k pronájmu a inkasovala od něj převodem 50.000,-kč. Já bych měla nyní dostat od něj tedy přesně 25.000,-kč. Já nejsem plátce DPH. Jsem fyzická osoba. Vyplatí mi celou částku 25tis a nebo mi z toho odečtě ještě nějakou daň, když není plátcem?


odpovídal(a): Redakce

Nemovitost a daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, už několik let vlastníme starou kotelnu, kterou jsme se před 3 lety rozhodli přestavět na bytový dům o 4 bytových jednotkách, se sklepením a garáží. Můj dotaz zní jaké poplatky se na nás vztahují? Jestli se tohle zahrnuje do novostavby ,když předtím to nebyl objekt obydlený ,či jestli se na nás vztahuje alespoň snížené DPH? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání zaměstnance

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je to podle NOZ se zdaňováním úroků ze zápůjček u zaměstnanců, pokud tento poplatník má pouze příjmy ze závislé činnosti a podepsal prohlášení k dani v případě: 1. přímé zápůjčky mezi známými 2. zápůjčky přes investorské servery, které zprostředkovávají půjčky ostatním lidem jako např. Zonky a jakým způsobem se případně v daňovém přiznáním vykazují a daní. Jelikož v minulosti platilo, že u zaměstnanců pokud tento poplatník má pouze příjmy ze závislé činnosti a podepsal prohlášení k dani, pak jsou všechny ostatní příjmy poplatníka osvobozeny od daňových povinnosti v případě, že nepřekročí hodnotu šesti tisíc korun. Zajímá mne hlavně tedy, jestli v případě, že úroky přijaté ze zápůjček nepřekročí ročně hodnotu 6 tisíc, není nutné podávat daňové přiznání. Předem velice děkuji za informace S přátelským pozdravem Štěpán J.


odpovídal(a): Redakce

Půjčka a daně

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, je-li z daňového hlediska problematická bezúročná půjčka ze zahraničí, čili: - jsem fyzická osoba (student), dlužník - věřitel je fyzická osoba (ze zahraničí) - nejsme nijak příbuzensky propojeni


odpovídal(a): Redakce

Práce v cizině a důchodové pojištění

Dobry den, rad bych poprosil o radu ohledne zdaneni a socialniho pojisteni. Za nejaky cas pojedu dlouhodobe(vice nez 2 roky) za praci do Ciny. Cina bohuzel ale nema s Ceskou republikou sjednanou smlouvu o sociálním zabezpečení. Nabizi se proto varianty prispivat si do ceskeho socialniho systemu pomoci dobrovolnych plateb. Lze ale mit soucasne se zamestnanim v Cine, v Cesku pracovni smlouvu DPC, pomoci ktere bych platil do Ceskeho socialni systemu? Jak by to pak vypadalo s danovym priznanim. Dekuji za pripadne informace