FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU PO

odpovídal(a): Redakce

Dodanění životního pojištění

Dobrý den, zaměstnavatel přispívá zaměstnancům na soukromé životní pojištění z fondu kulturních a sociálních potřeb. Pokud zaměstnanec podmínky smlouvy nedodrží a po roce 2015 smlouvu o ŽP poruší, musí příspěvky zaměstnavatele dodanit ? Není např. FKSP ,,balíkem jiných peněz,, kterých by se tato podmínka dodańování netýkala ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu při prodeji pozemku

Dobrý den, vlastním 3 roky pozemek vedený jako orná půda a teď bych ho chtěl prodat. Jak vysokou daň budu platit, kdybych ho chtěl prodat za vyšší cenu než jsem koupil? Děkujiodpovídal(a): Redakce

Provedení ročního zúčtování daně

Dobrý den, v roce 2015 jsem byla jako pedagogický dozor na školním výletě a měli jsme autonehodu, při které jsem utrpěla PRACOVNÍ úraz a poškození oblečení. Škola byla pro tyto účely pojištěna – úraz (bolestné) u ČP (4.690,- Kč) a poškozené oblečení bylo uhrazeno z povinného ručení viníka nehody u ČPP (2.522,- Kč). Žádné jiné plnění jsem neměla. NEBYLA jsem v pracovní neschopnosti a řádně jsem vykonávala svůj zaměstnanecký poměr i po úrazu. Ekonomka školy mi odmítla zpracovat daňové přiznání daně z příjmu pro rok 2015 (tak, jak to dělá každoročně), kvůli výše uvedenému odškodnění pojišťoven, proto si prý musím podat daňové přiznání sama. Domnívám se, že plnění ze strany pojišťoven (bolestné a náhrada za poškozené věci) NENÍ SOUBĚHEM PŘÍJMŮ od zaměstnavatele i pojišťoven a že nemá nic společného s daní z příjmu a nevidím důvod, proč by se mělo v daňovém přiznání uvádět! 1) Je postup ekonomky školy správný, zvláště když šlo o pracovní úraz z akce, na kterou mě vyslala škola a kterou jsem nemohla svým rozhodnutím nijak ovlivnit? 2) Pokud ano, co tedy uvedu do daňového přiznání? 3/ lze uplatnit v daňovém přiznání, kde uplatňuji výdaje procentem z příjmů snížit základ daně o částku 11.160,- Kč = soukromé životní pojištění vymezeném zákonem č.586/1992 Sb.?


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání při příjmech z pronájmu

Dobrý den, děkuji za odpověď, ale je pro mne trochu moc komplikovaná... Otázka byla ... Dobrý den, Po mamince jsem zdědila byt, který bych chtěla pronajímat. Celková cena by byla 7000.-Kč /měs. Přeplatky nebo nedoplatky budou podnájemníka . A otázka zní jestli se platí daň z příjmu a z čeho se vypočítá. Kdyby bylo možno, tak příklad jak pokračovat. Děkuji Jita Možná bych měla dodat, že jsem ve starobním důchodu, tudíž mi tam nesedí ten zaměstnavatel. A těch 7 tis. Kč se skládá z fondu oprav 3.500 Kč a 3.500Kč jsou zálohy na plyn, elektr., vodu, atd.... Daň z nemovitosti samozřejmě platím jedenkrát ročně. Proto bych Vás chtěla ještě jednou požádat, kdy, jak a z jaké částky se platí daň z příjmu. Děkuji Jita


odpovídal(a): Redakce

Vyšší daň z příjmu

Dobrý den, za rok 2014 mi provedl zaměstnavatel vyúčtování a vrátil daň ze záv.činnosti . Poté jsem zjistil, že mám nárok na uplatnění "školkovného" . Můžu podat dodatečné přiznání a nárokovat vrácení školkovného? A do kdy toto musím provést? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Svěření dítěte otci a daňové zvýhodnění

Dobrý den, zaměstnankyně je rozvedená a má v péči 4 děti. Od 1. 8. 2015 bylo jedno z dětí soudem svěřeno do péče otci. Toto dítě měla zaměstnankyně označeno jako dítě "2". Zajímá nás jestli pořadí dětí bude zachováno s tím, že "č.2" u ní jednoduše nebude uplatněno? Otec je veden na úřadu práce, máme mu přesto vydat potvrzení o uplatnění - neuplatnění slev na jednotlivé děti manželkou? Velmi děkuji za brzkou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Inkaso peněz od realitní společnosti

Dobrý den, domluvila jsem se s realitní společností s.r.o., která není plátcem DPH, že když přivedu klienta tak dostanu provizi přesně polovinu. Realitní společnost klientovi našla prostor k pronájmu a inkasovala od něj převodem 50.000,-kč. Já bych měla nyní dostat od něj tedy přesně 25.000,-kč. Já nejsem plátce DPH. Jsem fyzická osoba. Vyplatí mi celou částku 25tis a nebo mi z toho odečtě ještě nějakou daň, když není plátcem?


odpovídal(a): Redakce

Nemovitost a daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, už několik let vlastníme starou kotelnu, kterou jsme se před 3 lety rozhodli přestavět na bytový dům o 4 bytových jednotkách, se sklepením a garáží. Můj dotaz zní jaké poplatky se na nás vztahují? Jestli se tohle zahrnuje do novostavby ,když předtím to nebyl objekt obydlený ,či jestli se na nás vztahuje alespoň snížené DPH? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání zaměstnance

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je to podle NOZ se zdaňováním úroků ze zápůjček u zaměstnanců, pokud tento poplatník má pouze příjmy ze závislé činnosti a podepsal prohlášení k dani v případě: 1. přímé zápůjčky mezi známými 2. zápůjčky přes investorské servery, které zprostředkovávají půjčky ostatním lidem jako např. Zonky a jakým způsobem se případně v daňovém přiznáním vykazují a daní. Jelikož v minulosti platilo, že u zaměstnanců pokud tento poplatník má pouze příjmy ze závislé činnosti a podepsal prohlášení k dani, pak jsou všechny ostatní příjmy poplatníka osvobozeny od daňových povinnosti v případě, že nepřekročí hodnotu šesti tisíc korun. Zajímá mne hlavně tedy, jestli v případě, že úroky přijaté ze zápůjček nepřekročí ročně hodnotu 6 tisíc, není nutné podávat daňové přiznání. Předem velice děkuji za informace S přátelským pozdravem Štěpán J.


odpovídal(a): Redakce

Půjčka a daně

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, je-li z daňového hlediska problematická bezúročná půjčka ze zahraničí, čili: - jsem fyzická osoba (student), dlužník - věřitel je fyzická osoba (ze zahraničí) - nejsme nijak příbuzensky propojeniodpovídal(a): Redakce

Práce v cizině a důchodové pojištění

Dobry den, rad bych poprosil o radu ohledne zdaneni a socialniho pojisteni. Za nejaky cas pojedu dlouhodobe(vice nez 2 roky) za praci do Ciny. Cina bohuzel ale nema s Ceskou republikou sjednanou smlouvu o sociálním zabezpečení. Nabizi se proto varianty prispivat si do ceskeho socialniho systemu pomoci dobrovolnych plateb. Lze ale mit soucasne se zamestnanim v Cine, v Cesku pracovni smlouvu DPC, pomoci ktere bych platil do Ceskeho socialni systemu? Jak by to pak vypadalo s danovym priznanim. Dekuji za pripadne informace


odpovídal(a): Redakce

Odpočet úroků při pořízení nemovitosti

Daň z příjmů: Co vše mi sníží daň příjmu? Koupil jsem starší byt a kompletně vyklidil a renovoval ve smyslu vymalování, diverzních nátěrů, pořízení rolet, kosmetické úpravy a drobných oprav. Mohu barvy, sádru, štětce, ředidla, čistící prostředky, nové zámky a klíče, vsazení šoupacích skleněných dveří, návrh KS advokátem, ale i např. elektriku na svícení v zimních měsících, odběr vody, jízdy se starým nábytkem a harampádím do sběrného dvora - snížit základ daně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Rozdílné zdanění u mzdy

Dobrý den, mám dotaz k hrubé a čisté mzdy spočítal jsem si totiž, že některý měsíc tvoří čistá mzda 79% a jiný například 74% z hrubé mzdy. Zda to je díky přesčasum či prémii. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Použití vlastního nářadí zaměstnance

Dobrý den, jsem student a pracuji na brigádě (mám pracovní smlouvu na dobu určitou). K výkonu práce používám svou vlastní motorovou pilu za kterou mě zaměstnavatel platí náhrady. Zajímalo by mě jestli se na tyto náhrady vztahují nějaké daně. Při poslední výplatě jsem náhrady dostal formou odměny, která se přičetla k základní mzdě. Následná hrubá mzda byla tedy i s náhradami. Z této hrubé mzdy mi bylo následně vypočítáno SOC a ZDR. Zajímalo by mě jestli se náhrady výdajů nemají účtovat "úplně" zvlášť a bez daní. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti a daně

Dobrý den, kdysi mi v paměti uvízlo, že pokud prodávám stávající nemovitost ve které žiji a za utržené peníze koupím své nové bydlení, neplatím plnou daň z prodeje nemovitosti. Změnilo se něco v tomto směru? V dědickém řízení mi před třemi lety připadl byt, ve kterém jsem měl trvalý pobyt mnoho let předtím. Nyní jsem se rozhodl byt prodat a koupit menší domek. Zaplatím celou daň 4% z prodeje bytu?. Děkuji M. H.


odpovídal(a): Redakce

Příjmy ze dvou zemí a daně

Dobrý den Jsem český občan a mám za manželku Peruánku, která má trvalý pobyt v ČR, má rodné číslo ČR a máme spolu dvě děti které mají české občanství. Žili jsme tady 7 roků a teď odjíždíme na neurčitou dobu asi několik let žít do Peru. Máme v ČR dvoupatrový dům který chceme pronajímat když budeme pryč. Co všechno musím udělat , abych mohl legálně dům pronajímat? Musím si vyřídit živnost na pronajímání nebo stačí registrace na F.Ú.? Musím platit sociální a zdravotní pojištění kvůli pronájmu domu i když budeme v Peru? Do jaké částky příjmů bych nemusel vyřizovat živnost nebo registraci na F.Ú. případně platit sociální a zdravotní pojištění? Budu považován za daňového nerezidenta i když je můj trvalý pobyt i všech členů rodiny hlášen k mému domu tady? V přiznání k dani z přijmu můžu si uplatnit paušální výdaje 30 % i když je evidentně mít nebudu a uplatnit slevu na dani 24840,-kč na sebe i 24840,-kč na manželku i když nebudeme žít v ČR? Můžu požádat o daňový bonus 26808,-kč na naše dvě děti s českým občanstvím i když budeme žít mimo Evropskou unii? Mnohokrát děkuji za velmi důležité informace.


odpovídal(a): Redakce

Dodanění životního pojištění

Dobrý den, chystám se ukončit jedno ze dvou životních pojištění. Bylo na 8000 Kč/rok. Druhé ve výší 12000 Kč/rok si chci ponechat. Obě mám po stejnou dobu (od roku 2007) a ročně jsem si uplatňoval odpočet 12 000 Kč. Nemusím či musím tedy dodanit ? Rozliší finanční úřad, že jsem uplatňoval odpočet na to pojištění v částce 12000 Kč a na druhé v částce 8000 Kč jsem už samozřejmě s ohledem na celkovou část uplatňovat nemohl ? Stačí pokud bych tedy logicky nedodanil uplatněné odpočty a FÚ měl pochybnosti, doložit, že jsem měl po uvedenou dobu a nadále mám životní pojištění na 12 000 Kč/rok ? Doklad k daňovému přiznání byl na jmenované poj. v částce 12000 Kč, jen 2x jsem přiložil obě (na 8000 Kč i 12 000 Kč - omylem a zbytečně) Děkuji za odpověď a přeji příjemný den Štrych Jiří


odpovídal(a): Elena Ondrová

Procento ze stravenek do nákladů

Dobrý den, má zaměstnavatel možnost rozhodnout jaké procento ze stravenek použije do nákladů. Může použít variantu 50% zaměstnavatel a 50% zaměstnanec? Ještě jsem se s tím nesetkala. DěkujiPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.