Spoluvlastnictví nemovitosti

Sekce: Právní poradna | Téma: Daň z příjmu PO

Otázka: 21.06.2018 10:25


Dobrý den, jako 1/4 spoluvlastník nemovitosti jsem nebyla pozvána na schůzku 3 dalších spolumajitelů, kde rozhodovali o hospodaření v nemovitosti, tudíž jsem se jí nemohla zúčastnit. Nyní jsem pouze obdržela závěr většinové dohody. Je povinností spolumajitelů mne na schůzku pozvat, když se jedná i o můj majetek? Děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 21.06.2018 11:26


Samozřejmě máte právo se jako podílový spoluvlastník podílet na rozhodování o správě se společnou věcí.

Dle § 1128 OZ (1) O běžné správě společné věci rozhodují spoluvlastníci většinou hlasů. (2) Rozhodnutí má právní účinky pro všechny spoluvlastníky pouze v případě, že všichni byli vyrozuměni o potřebě rozhodnout, ledaže se jednalo o záležitost, která vyžadovala jednat okamžitě. Spoluvlastník opominutý při rozhodování o neodkladné záležitosti může navrhnout soudu, aby určil, že rozhodnutí o neodkladné záležitosti nemá vůči němu právní účinky, nelze-li po něm spravedlivě požadovat, aby je snášel. (3) Není-li návrh podle odstavce 2 podán do třiceti dnů od přijetí rozhodnutí, právo podat jej zaniká; nebyl-li spoluvlastník o nakládání uvědoměn, běží lhůta ode dne, kdy se o rozhodnutí dozvěděl nebo dozvědět mohl.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

sdružení vlastníků bytových jednotek

Dobrý den. Mám byt v osobním vlastnictví v domě, kde je dalších 5 bytů v OV. V bytě mám dva komíny. Před časem jsme si objednali společně s ostatními vlastníky revizi komínů, která byla hrazena z fondu oprav. Nyní si chci objednat čištění svých komínů, a kominík po mně žádá k nahlédnutí již zmíněnou revizní zprávu, a náš předseda sdružení vlastníků bytových jednotek mi ji odmítá vydat. Můj dotaz zní, zda má povinnost mi ji vydat či nikoliv? Dále se chci zeptat, zda má předseda povinnost vydat mi k nahlédnutí Stanovy sdružení vlastníků bytových jednotek, kde předpokládám bych měl také nalézt odpovědi na své dotazy. Děkuji, s pozdravem Jan Hauer, Žatec…


odpovídal(a): Redakce

výživné ze starobního důchodu

Prosím o informaci, jaká je zhruba výše výživného ze starobního důchodu 11000,- Kč na dvě děti. Jedno ZTP/P a druhé studující. Děkuji Anna


odpovídal(a): Redakce

Růst rodičovského příspěvku

Dobrý den, prosím o radu. V dubnu 2019 vyčerpám rodičovský příspěvek (220.000 Kč). Dcerka bude mít začátkem července 2019 dva roky. Mohu tedy zažádat na ÚP o navýšení RP (80.000 Kč) a příp. kdy? Zda mohu již nyní nebo vyčkat na duben 2019? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Růst rodičovského příspěvku v 2019: je možný doplatek?

Dobry den, Vim, ze je to jeste v jednani, ale pokud by byl rodicovsky prispevek navysen od ledna 2019, tak bych se chtela zeptat: Mam dite, ktere bude mit v srpnu 2019 4 roky, takze by se me navyseni tykalo? Jenze rodicovska mi bude koncit po 3 letech v srpnu 2018. Mam si rodicovskou prodlužovat na 4 roky, abych na prispevek dosahla nebo i kdyz mi rodicovska skonci, tak si pak muzu o ten prispevek zazadat, i kdyz uz na rodicovske nebudu? Muzu byt i zamestnana a dite mi chodit do skolky a stejne na prispevek 80 tisic budu mit narok? A jak se pak prispevek bude vyplacet. Jednorazove? Moc dekuji za odpovedi.


odpovídal(a): Redakce

Termín odchodu do důchodu

Dobrý den, manžel je v nepřetržitém zaměstnaneckém poměru. V roce 2018 v červnu mu vznikl nárok na odchod do důchodu. V únoru téhož roku podstoupil operaci a neschopnost trvala do konce září t.r. Když žádal v září o vyměření důchodu, bylo mu na správě důchodového zabezpečení řečeno, že mu nemůže být důchod vyměřen zpětně od června, jinak by musel vrátit nemocenskou. Proto požádal o výměru důchodu od října. Je to tak správně, v případě že není, je možné ještě požádat o dodatečnou úpravu ? Děkuji za odpověď Petráková


odpovídal(a): Redakce

Výše invalidního důchodu při přechodu ze 2.stupně na 3.st.

Dobrý den, prosím o informaci, zda je možné při přechodu ID ze 2.st. na 3.st. použít koeficient 1,3333 místo 2 Připadá mi nespravedlivé takto uměle snižovat výši výplaty jenom proto, že se člověku zhoršil zdravotní stav v prosinci 2010, kdy došlo ke změně 1.st. na 2.st. a aplikovat tzv. "Přechodné ustanovení" zákona. Cituji: "Koeficient stanovený podle ustanovení § 41 odst. 3 zdp při změně inv. důchodu pro invaliditu třetího stupně činí 2, podle čl. II bodu 3 zákona č. 220/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění, se však použije koeficient 1,3333." Má smysl podávat námitku? Nenastala od r. 2011, kdy toto Přechodné ustanovení vešlo v platnost, nějaká změna zákona? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prodej movité věci

Dobrý den, chtěl bych se zeptat když prodám např. měřící přístroje za více jak 30 000 Kč do zahraničí, jestli se jedná o podnikání nebo mimořádný příjem a musí se danit? Jsem student a nejsem OSVČ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

čerpání dovolené místo neschopenky

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně využití dovolené místo neschopenky. 04.02.2019 půjdu na lékařský zákrok po kterém bych měla být zhruba 14 dní v pracovní neschopnosti. Mám právo říci v nemocnici, že neschopenku nechci a vyberu si dovolenou, pokud mi to v práci umožní? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Pronájem nemovitosti

Dobrý den, může mě syn přenechat do pronájmu bytový dům za symbolickou cenu, když ho dostane od nás ( rodičů) darem? Děkuji za odpověď Jaroslav Kozák


odpovídal(a): Redakce

náhrada mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat při výběrovém řízení. Ucházím se v rámci podniku o jinou pracovní pozici, nicméně výběrové řízení se koná na centrální pobočce v Praze. Mé pracovní místo je v Ostravě. Musím si brát dovolenou nebo jak se v takovém případě postupuje? Jak je to s cestovními náhradami? Děkuji za odpověď. Hrouzová



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.