FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU PO

odpovídal(a): Redakce

Mateřská

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu mateřské. Od 3.listopadu jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Jsem zaměstnaná na HPP u svého zaměstnavatele od 1. června 2019. Do ledna 2019 jsem byla zaměstnaná v jiné firmě,poté jsem byla vedena na ÚP. Bylo mi řečeno, že se mi výše mateřské bude počítat z průměrné hrubé mzdy výdělku za poslední rok. Tam by tedy měla spadat i ta firma, ve které jsem byla do toho ledna 2019. Teď mi ale bylo řečeno, že se mi bude počítat pouze výdělek z posledního zaměstnání a to je od toho června 2019. Chci se jen zeptat, jak to tedy doopravdy je. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prodloužení rodičovského příspěvku a práce

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu. Jsem na RD se 3. dítětem, kterému právě byly 3 roky a nastoupilo do školky. Vzhledem k možnosti navýšení rodičovského příspěvku o 80.000 Kč jsem si protáhla RD do září 2020, kdy bude mít dítě 4 roky. Nyní ale pobírám pouze 630 Kč/měsíc. Do své práce se zatím vrátit nemohu, kvůli vzdálenosti dojíždění, i tak mi dali vědět, že se mnou moc nepočítají, ale výpověď jsem zatím nepodala. Pokud pošlu výpověď již nyní, budu si moci následně v lednu zdvihnout výši mateřské na max. částku (ne jen na minimum, jako když jste na ÚP), abych vyčerpala celý příspěvek? Mohu nastoupit někde na částečný úvazek nebo na brigádu? Jak je to s odvodem sociálního a zdravotního pojištění? Je zde nějaké omezení, kolik si mohu vydělat? Mám nárok na paragraf nebo neschopenku v případě onemocnění, když pobírám byť jen nepatrný rodičovský příspěvek? Děkuji moc za váš čas 



odpovídal(a): Redakce

Náklady na reprezentaci

Účetní firma nám účtuje na účet 513 nákup bombiček plynu CO2 pro výrobu perlivého nápoje z vody - sodastream. Jsme toho názoru,že jde o daňový náklad s nárokem na odpočet DPH patřící na účet 501.Kdo má pravdu ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení životního pojištění

Dobrý den. Prosím, je správná formulace: mám zájem o ukončení smlouvy k nejbližšímu možnému datu bez penalizace. Je takto výpověď platná? a lze ji přijmout? není napadnutelná? Jedná se o životní pojištění. Děkuji Vám za Vaši reakci. S pozdravem 


odpovídal(a): Redakce

znalecký posudek k dědickému řízení

Dobrý den, v rámci dědického řízení byl přizván znalec, aby ohodnotil majetek - RD o dvou byt. jednotkách zůstavitele. Při tomto hodnocení bylo znalci sděleno, že do RD je zavedena přípojka zemního plynu, ale zůstavitel ji nechal před rokem odpojit. Z tohoto důvodu nelze používat plynový sporák k vaření, k přípravě TUV, k vytápění plynovým kotlem.. Znalec se ohradil tím, že to na věci nic nemění, že zavedení zemního plynu lze kdykoliv obnovit. Snížila by se tím hodnota majetku ? Je tento postup znalce správný ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Placení daně z nemovitosti

Dobrý den, předali jsme darem dceři nemovitost. Co je třeba dále udělat. Převod je již zaregistrován na katastru. Jaké další kroky je třeba udělat směrem k finančnímu úřadu, jak pro nás, tak i pro dceru?


odpovídal(a): Redakce

Příležitostná práce

Dobrý den, výbor tenisového klubu rozhodl vyplatit hráčům jednorázovou odměnu za za reprezentaci klubu v divizní soutěži. Žádné jiné odměny hráči nedostali. Mohu jim tuto jednorázovou odměnu vyplatit jako příležitostnou činnost? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Jak se bránit proti opominutí jako spoluvlastník nemovitosti?

Jsem 1/4 spolumajitelkou průmyslového objektu, který slouží k pronájmům. 3 spolumajitelky se mezi sebou písemně domluví, společně se sejdou a rozhodnou o všem - o plánovaných opravách, rozdělení zisku. Mne však opomíjí, na společnou schůzku mne nepozvou, byť jsem předem sdělila, že mám zájem účastnit se jich. Následně mi již pouze pošlou zápis z této schůzky. Nejedná se o šikanózní postup vůči spolumajiteli se stejným podílem? Jak docílit, aby mne pozvali taky?


odpovídal(a): Redakce

vstupenky

Dobrý den, nechtíc jsem si zakoupila přes portál Viagogo 6 předražených lístků na koncert,když jsem chtěla transakci stornovat,bylo mi řečeno,že lístky se zrušit nedají,musí se dát opět do prodeje.Dá se s tím něco dělat.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Náhradní plnění - přefakturace zboží

Dobrý den, firma odebírá produkty (ochranné pracovní pomůcky) od dodavatele, která zaměstnává osoby se zdravotním pojištěním. Máme sepsánu smlouvu, jejíž součástí je i povinnost odebrat v rámci tzv. náhradního plnění ve myslu zákona č. 435/2004 o zaměstnanosti zboží v určité výši. Můj dotaz zní - pokud si objednám na práci ve své firmě dodavatele a její pracovníci (pracovníci na DPP a DPČ) budou nosit naše firemní ochranné pracovní pomůcky s logem, mohu tyto ochranné pracovní pomůcky naúčtovat dodavateli? Pokud ano, za jakých podmínek je to možné? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Darování obchodního podílu společnosti

Dobrý den, rád bych se dotázal na daňové dopady u následující situace. Společník (fyzická osoba) společnosti s ručením omezeným daruje svůj podíl v tomto s.r.o. jiné společnosti s ručením omezeným. Obě společnosti mají stejné sídlo i jednatele, ale jinak kapitálově propojeny nejsou. Předpokládám, že převodce nebude daňově zatížen. Jak je to ale u nabývající společnosti, která bezúplatně nabude podíl v obchodní korporaci? Bude povinna k dani z příjmů? Popř. za jakých podmínek a jak se takováto daň vyměřuje. Předem velmi děkuji za Vaši ochotu a odpověď, s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zřekl jsem se dědictví. Můžu si to ještě rozmyslet?

Dobrý den, po smrti otce v r.2014 jsem se zúčastnil společně se svým bratrem dědického řízení. Předem jsme se dohodli, že se vzdáváme dědického podílu ve prospěch matky (RD o dvou byt.jednotkách a nemovitosti kolem), což bylo v zápisu u notáře uvedeno. Od r.2015 bydlí u bratra, který se o ní staral. V současné době je matka hospitalizována pro své zdravotní problémy ve zdrav. zařízení. Pořád prohlašuje, že je jediným vlastníkem rodinného domu, který může kdykoliv prodat. Je obava, že tento svůj záměr uskuteční, nebo, že jí "ukecají" některé spolky nebo organizace k darování. Jak v tomto případě postupovat ? Je možné a za jakých podmínek otevřít toto dědické řízení a uplatnit dodatečně svůj dědický podíl na RD, ve kterém od r.1967 bydlím a od r.1980 společně se svou manželkou, kdy jsme do uvedeného RD investovali nemalé finanční prostředky a po dobu nepřítomnosti matky se starám o celý RD, kdy v srpnu 2018 navíc nechala zrušit přípojku zemního plynu, zajišťující vytápění. Uvědomuji si, byla chyba zříci se dědického podílu, ale v době dědického řízení byla situace jiná. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Půjčka mezi právnickými osobami

Dobrý den prosím o radu ohledně půjčky, kde společnost s.r.o. půjčí druhé společnosti s.r.o. peníze na nákup zboží, v obou společnostech je jednatel a společník stejná osoba. Je třeba účtovat i úroky z půjčky ? Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Jak se daní obchod s akciemi?

Dobry den, obchoduji s (americkymi - napr. Tesla) akciemi a zajima me, jakym zpusobem se plati dane a kolik. Plati se z kazde transakce ci z celkoveho prirustku na uctu ci jakym zpusobem? Kam se ev. obratit pro poradenstvi v tomto smeru? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Mobilní dům

Dobrý den, do jaké odpisové skupiny zařadím mobilní dům. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Na co mám nárok při prodeji spoluvlastněné nemovitosti?

Dobrý den, jsem 1/4 spolumajitelkou průmyslového areálu. Máme zřízen společný účet, na který přichází peníze za nájemné od firem, které zde podnikají a ze kterého se následně financují opravy, platí daň apod. Po dohodě budu svůj podíl prodávat jednomu ze spolumajitelů, který zde podniká. Mám dotaz ohledně účtu, kde jsou naše společné peníze. Po prodeji podílu mám nárok na vyplacení 1/4 částky ze společného účtu, která tam bude ke dni podpisu kupní smlouvy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Má česká firma fakturovat DPH slovenské firmě parkovné v Čechách s DPH?

Dobry den moja, firma je platcom DPH na Slovensku a chcem si prenajat od firmy, ktora je platcom DPH v CZ , v Cechach miesto na parkovanie mojich, vozidiel c Cechach. Chcem sa spytat, kedze som platca DPH na Slovensku, ma mi ceska firma fakturovat parkovne + DPH, alebo bez DPH podla paragrafu 102, odstavec 1, pismeno d? Dakujem S.


odpovídal(a): Redakce

Daňová vratka

Dobrý den, jsem zaměstnanec, standardně čerpám slevu na poplatníka, neuplatňuji/nemám žádné jiné věci, jako životní pojištění, slevu na děti, hypotéku atd. Dostanu něco zpět na daních? Jaká je logika vypočítání daňové vratky? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daně u spolku

Dobrý den, založili jsme neziskový spolek a začínáme fungovat. Měl bych na začátek tři začátečnické dotazy. Jak se účtuje / daní přijatý věcný dar? Jak se účtuje / daní přijatý finanční dar? Jak se účtuje přijaté poskytnutí online software nebo aplikace např. program Google Grants, software od TechSoup, poskytnutí online e-shopu apod.? S těmito aktivami se budeme určitě v blízké době setkávat, tak bych chtěl předejít situaci, že něco přijmeme a pak zjistíme, že bychom to měli danit. Případně abychom na to byli připraveni. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Benefit

Dobrý den, v roce 2018 dostala dcera od zaměstnavatele akcie společnosti s tím, že se jedná o benefit a každý pracovník si musí tento příjem sám zdanit. Je možné tento příjem zahrnout do § 10 odst.1 písm. b) a uvést v příloze č. 2 daňového přiznání? Děkuji