FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z NEMOVITÝCH VĚCÍ

odpovídal(a): Redakce

Spoluvlastnictví nemovité věci

Dobrý den, v rámci dědického řízení jsem společně s dalším příbuzným zdědil RD o dvou byt. jednotkách. V jednom od r.1980 bydlím já, druhý si po zůstavitelce ponechal příbuzný. Tento byt není od poloviny r. 2015 obýván, v současné době se zde nikdo nezdržuje,není udržován a není zde nikdo trvale hlášen. Za své finance zajišťuji topení pro celý dům, spoluvlastník se odmítá podílet na těchto nákladech, i když jsou mu doporučeně zasílány vyúčtování za topení a za další údržbu nemovitosti. Uvažuji o výměně vstupních vchodových dveří do RD, výměny okna ve společné síni u vstupních dveří, opravy septiku, výměny pojistek za jističe v elektrorozváděči. Je v těchto případech nutný souhlas spoluvlastníka ? Jak jej donutit k uhrazení dlužné částky, která se stále zvyšuje ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dluh na nájemném kvůli pandemii neprodloužení smlouvy ani po zaplacení dluhu

Dobrý den mám dluh cena nájemném 25000kc který mi vznikl v době pandemie .přišla jsem o příspěvky a můj příjem zůstal se třemi dětmi 12000kc plus mi přišel nedoplatek za energie30000kc.a bylo obtížné si vyřídit dávky a potřebné doklady k pobirani dávek v tomto krizovém stavu.najemne jsem chtěla uhradit celý dluh do konce tohoto měsíce .měla jsem dluh zaplatit do 30.9.2020 ale bohužel dluh mohu uhradit tento měsíc.presto mi z obecního úřadu napsali emailem že se musím vystěhovat do konce roku jak mi končí smlouva že už mi smlouvu neprodlouží .i preszaplaceni dluhu.v teto krizi nemám s dětmi kam se odstěhovat a ani prostředky na to .mám nějaký nárok nebo právo se bránit a odporovat proti neprodloužení smlouvy?děkuji předem za odpověď Daniela Dvorakova



odpovídal(a): Redakce

Prodej odvolaného daru pro nevděk

Dobrý den, mněl bych dotaz. Při vrácení nemovitého daru pro nevděk při následném prodeji musí být splněna lhůta 5let vlastnictví nebo 2 roky trvalé bydliště aby byl prodej osvobozen od daně z prodeje nemovitosti nebo lze dar prodat hned například jinému členu rodiny. Děkuji za odpověď Michal


odpovídal(a): Redakce

Daň z nemovitých věcí - dědictví

Dobrý den, zdědila jsem společně se sestrou po mamince nemovitost. Maminka zemřela v březnu 2019, daň za rok 2019 byla zaplacena na základě složenky. Dědické řízení bylo ukončeno v měsíci říjnu 2019. Je to tak, že musím do konce měsíce ledna 2020 podat nové daňové přiznání? A pokud nemovitost vlastní více vlastníků, podává se daňové přiznání pouze jednou? Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Placení daně po koupi nemovitosti

Dobrý den, mám dotaz ohledně placení daně z nemovitosti? Na konci roku jsme koupili RD a podepsali kupní smlouvu, návrh na vklad vlastictví na katastr nemovitostí bude podán pravděpodobně až v příštím týdnu, tudíž poběží ještě 20-denní ochranná lhůta. Oficiálními vlastníky v katastru nemovitosti tudíž ještě nejsme. Budeme platit daň z nemovitosti již tento rok a nebo až další? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně z nemovitosti po změně zdroje vytápění RD

Dobrý den,v roce 2017 jsem vyměnil kotel na pevná paliva za tepelné čerpadlo vzduch-voda. FÚ sdělil,že uplatnění nároku na osvobození od daně z nemovitosti se mě netýká ,neboť zákon platí pouze pro nemovitosti využívající geotermální energii.(některé FÚ zákon uznávají). Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

daň z nemovitosti

Dobrý den, mám rodinný dům, kde bydlím, část jeho přízemí hodlám pronajímat jako nebytový prostor, který bude nějakému (mně dosud neznámému) subjektu sloužit k podnikání. Samozřejmě budu platit daň z příjmu z pronájmu. Zvýší se tím nějak i daň z nemovitosti? Pokud ano, jak? Děkuji moc za jakoukoliv odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti na Slovensku

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o dani z predaja nehnuteľnosti, odvádza sa v štáte, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza? Náš prípad je, že predávajúci trvale bytom ČR, zdedil nehnuteľnosť v SR, ktorú poručiteľ - zustavitel vlastnil viac ako 5 rokov, a chce ju predať nám občanom SR, platí sa daň z predaja nehnuteľnosti u Vás v ČR v tomto prípade? U nás v SR nemusí tento pán podávať daňové priznanie,lebo v tomto prípade je to oslobodené od dane z predaja chcela som sa teda spýtať,či má nejaké daňové povinnosti u Vás v ČR. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. S pozdravom.


odpovídal(a): Redakce

Jak řešit odepření přístupu do zděděné nemovitosti?

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat v případě, kdy mi je odepřen přístup do zděděné nemovitosti? Jsme čtyři vlastníci, každý má 1/4. Jde o garáž. Zbývající tři si ji přivlastnili i s mým podílem a odmítají mi vydat klíč od nemovitosti. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Daň při prodeji podílu

Dobrý den. 30 let jsem byla majitelkou podílu 1/3 domu a pozemků. Nyní se po dohodě a rozdělení na základě darovací smlouvy - bezplatně změní poměr podílu části stejných pozemků a domu na 2 osoby ( tzn. podíly 50% ). Oba majitelé jsme se dohodli na prodeji. Můžeme tyto pozemky a dům prodat? Z darovacího bezplatného převodu se daň neplatí. Jak je to ale se změnou poměru podílu z 1/3 na 1/2 ? děkuji



odpovídal(a): Redakce

Daň z nemovitých věcí - dodatečné přiznání

Dobrý den, bydlím v budově, ve které jsem měla z větší části udělanou hospůdku.V prosinci 2016 jsem podnikání ukončila. Daň z nemovitosti mě ale nenapadlo změnit ,stále jsem platila dost vysokou částku. Z prostor hospůdky jsme vytvořili pokoje pro syny, takže k podnikání se již nevrátím. Musím zajít asi osobně na FÚ a domluvit se nebo stačí stáhnout si formulář, vyplnit a poslat? Podle vaší kalkulačky bych měla platit o 3000 Kč méně, což je dost slušná částka. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Financování hypotéky spotřebitelským úvěrem

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem uvažujeme o koupi bytu. Oba jsme došli k závěru, že to vyjde levnějí než současný i jiný nájem. Problém je v tom, že nemáme naspořené peníze. Dohromady máme čistý příjem 35 000 Kč. Uvažovali jsme , že by si jeden z nás vzal ůvěr potřebný k částce hypotéky a ten druhy by si zažádal potom o hypotéku. Myslíte, že to takhle banka povolí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Koupě Fotovoltaické elektrárny s pozemkem

Dobrý den Chtěl bych se zeptat, řešíme odkoupení FVE včetně pozemku a chtěl bych se zeptat jak je to s daní za pozemek, který je veden v Katastru jako orná půda. Někdo nám tvrdil, že pokud je na pozemku FVE, pak má pozemek úplně jinou hodnotu a nenahlíží se na něj jako na ornou půdu, i když není problém pak po ukončení činnosti demontovat konstrukce a vrátit vše do původního stavu.. Na pozemku se nachází "budova" - Trafo stanice. + Ještě bych se rovnou chtěl zeptal, jak je to s daní, když kupujeme FVE - pozemek a technologie od Německého firmy? Musíme platit DPH ? Mockrát děkuji


odpovídal(a): Redakce

Finanční vyrovnání

Dobrý den, nejdříve se omlouvám, neboť tento dotaz nepatří do žádné z nabízených kategorií. Jedná se o "finanční vyrovnání"... V srpnu 2015 jsem podepsala kupní smlouvu, kterou jsem koupila od svého ještě manžela. Zaplatila jsem 65% ceny, doplatek do 4 let. Toto bylo učiněno pro to, že chatu, kterou měl bývalý manžel ve svém vlastnictví, chtěl prodat. V prosinci 2015 došlo k rozvodu. V dokumentaci o vyrovnání majetku stojí, že mi manžel daruje chatu.... Nebylo jiné možnosti, nebylo co jiného nabídnout. Jaké mám nyní právo? Musím doplatit zbytek ceny z kupní smlouvy za chatu anebo mi byla ta necelá polovina tedy soudně v rámci rozvodu přenechána? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Musím podávat přiznání daně z nemovitých věcí při dědění?

Dobrý den, zdědili jsme s bratrem dům po mámě ,kde jsme již předtím byli po otci vlastníky každý 1/3 z 1/2 domu.Musíme nyní podávat přiznání, nebo to máme řešit jinak (pouze zaplatit)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ďan zo zisku predaja Nehnutelnosti - Dum

Dobrý den chcel bych se zepat. Prodávam dum a nevlastním ho víc nez 5 let co znamená že budu muset zaplatit dan ze zisku. Ale je tady víjimka abych nemusel platit dan ze zisku a to kdyz bydlím v tom samém domne více nez 2 roky - je to mé bydlište. Jak úradu zdokumentuji že tam bydlím ? Mám v dané nehnutelnosti prechodný pobyt a bydlím tam ale nevím zda mám nárok neplatit tuhle dan. Ďekuju za potvrzení a nebo vyvráteni.


odpovídal(a): Redakce

Prodej chaty a daň z nemovitosti

31.8.2018 jsem prodala chatu. Mám nárok na vrácení alikvotní části daně z nemovitosti ke dni 31,12,2018?


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka s potvrzením o prodloužení pracovního poměru

Dobrý den, v bance jsem si začala vyřizovat hypotéku na dům. Mám smlouvu na dobu určitou do února a v bance po mě chtějí potvrzení o prodloužení pracovního poměru. Bohužel v práci mi ho nechtějí vystavit, ale bez něj nedostanu hypotéku. Co mám dělat?


odpovídal(a): Redakce

Byt s garáží, poloviční vlastník.

Letos mi byla matkou darována její polovina bytu s garáží, kterou vlastnila napůl se svou sestrou. Nyní je byt tedy můj a tety. Jak mám vyplnit přiznání k polovině bytu a garáži? Musím tam zmiňovat tetu a je nutné aby ona nějak podávala přiznání znova? Daň za celý byt vždy platila moje matka. Mohu třeba podat přiznání za celý byt, s tím, že bych daň teď platila já i za tetu? Je nutné přikládat k přiznání nějaké listiny-darovací smlouvu, výpisy z katastru apod.?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet daně z nemovitosti pro RD

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda při výpočtu daně z nemovitosti (rodinný dům) se částka snižuje, pokud jsou podkrovní místnosti v patře nebo dokonce i v přízemí - střecha na zem. Děkuji