FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA BENEFITY ZAMĚSTNANCŮM

odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době pracovní neschopnosti zaměstnance

Dobrý den mám takový dotaz.Dne 13.6.2022 jsem nastoupil na neschopenku a dne 14.6.2022 byla do firmy doručena doporučeně poštou má výpověď mnou sepsaná. Podal jsem jí formou dvouměsíční výpovědní lhůtou. Dnes se mi ozval pan majitel firmy a napsal mi že takto výpověď podat nemůžu že nesmím být na neschopence.Můžete mi prosím poradit jestli jsem to udělal správně či ne?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Rozdílná délka dovolené

Manželka pracuje v soukromé firmě a je jí poskytována dovolená v délce 20 dní.( vím, že dnes už je to na hodiny) To samé mají i její dvě kolegyně. Před půl rokem majitel přibral postupně další dvě zaměstnankyně, ale jim již do smlouvy dal délku dovolené 25 dní. Je možné, aby v jedné firmě za stejný druh práce byla rozdílná délka dovolené ?



odpovídal(a): Redakce

Úhrada omylem vyplacených stravenek

Dobrý den, můj dotaz není nijak důležitý a je spíše ze zvědavosti, tak se omlouvám, pokud s ním obtěžuji. Kamarád skončil ve firmě a následující měsíc, kdy už nebyl zaměstnancem dané firmy, mu účetní omylem zaslala 1500,- na stravenkovou kartu. Následně mu hned napsala email, kde po něm žádala zaslat 1500,- na účet firmy. Ale mně přijde naprosto hloupé, aby musel plnohodnotnými penězi hradit, když to tak řeknu, poukázky na jídlo, které ani nechtěl. Není jiný způsob, jak by to mohl vyřešit?


odpovídal(a): Redakce

Využití benefitu jen pro majitele chytrých telefonů

Dobrý den, jsem zaměstnanec supermarketu, který doposud všem zaměstnancům poskytoval 4x ročně jako benefit poukázku na nákup se slevou 15% ve svých provozovnách. Nyní nově zavedl aplikaci pro chytré telefony jednak pro zákazníky a jednak pro zaměstnance, kteří tak mohou přes aplikaci sbírat dvojnásobné "kredity" oproti zákazníkům a navíc je jim do mobilu nahrán kód k uplatnění slevy 15% na nákup, k čemuž dříve sloužily papírové poukázky. Já a několik dalších zaměstnanců nemáme "chytrý mobil" a neměla jsem v úmyslu si ho pořizovat. Chtěla bych vědět, jestli tato podmínka k využití benefitu není diskriminační, nebo kvůli tomu že nemám chytrý telefon opravdu musím tento benefit oželet. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus a doložení příjmu

Dobrý den chtěl jsem se zeptat pracuju teprve od června a ještě k tomu jako OSVČ tak bych se chtěl zeptat zda mám nárok na tu kompenzaci protože chtějí doložit příjmy za období 2018-2019 nebo do 2019 - leden 2020. Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příplatky ke mzdě a zátěž

Dobrý den,pracují jako ostraha objektu u Security ve 12ti hodinových směnách v nepřetržitém provozu.Práce dle zaměstnavatele je zařazená do 1 skupiny zátěže s tím že do 2 skupiny je zařazená psychická zátěž.Jde o to že za tuto zátěž zaměstnavatel nevyplácí příspěvek s odůvodněním že mi nenaleží.Jsem invalidní důchodce,zaměstnavatel na mě pobírá štědré dotace od státu a určitě i EU.Přesto není ochoten tuto práci náležitě finančně ocenit.Děkují


odpovídal(a): Redakce

odmítnutí testování na COVID V ZAMĚSTNÁNÍ

PROSÍM, MOHU JAKO ZAMĚSTNANEC DOMOVA PRO SENIORY ODMÍTNOUT TESTOVÁNÍ VÝTĚRU Z NOSU, TEDY TOUTO METODOU? JAKÝ JE POSTUP? MŮŽE MNE ZAMĚSTNAVATEL PROPUSTIT?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, Mám dotaz k nároku na dovolenou. Jsem ve firmě zaměstnaný od 1.1.2020. Zkušební doba byla stanovena na 3 měsíce. V únoru jsem byl 14 v pracovní neschopnosti. Od 1.4. jsem po domluvě s ředitelem na OČR. Jaký bych měl mít nárok na dovolenou, pokud bych se rozhodl k 30.6.2020 ukončit pracovní poměr? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Povinnosti a práva zaměstnance při práci na DPP - pracovní oděv, další náklady, ukončení DPP

Dobrý den, ke své stálé práci na HPP jsem si pro volné dny našel "brigádu" na dohodu o provedení práce, se kterou chci poradit. Jedná se o kurýrské služby a můj zaměstnavatel vyžaduje, abych měl při práci tričko nebo mikinu s firemním logem, které mi však neposkytne zdarma, ale vyžaduje po mně za ně zaplatit 1000Kč. Má na to právo? Druhý dotaz - při této brigádě je třeba často telefonovat se zákazníkem a oznámit mu, že přivážím zásilku. Volání na české číslo "vem čert", ale zhruba desetina zákazníků má zahraniční číslo, na které je telefonování drahé. Jsem placen za doručenou zásilku, přičemž pokud musím volat na zahraniční číslo, tak defakto za zásilku dostanu pouze asi 75% slíbené odměny. Mám jako zaměstatnec nárok požadovat po zaměstnavateli proplacení těchto hovorů? Třetí dotaz - V podepsané dohodě ani jedna z výše zmíněných věcí uvedená není. Pokud se v těchto věcech se zaměstnavatelem nedohodneme na řešení, tak plánuju DPP ukončit (peníze tak moc nepotřebuji, ale jde mi o princip). Výpovědní lhůta DPP je však 15 dní. Co když mi tento zaměstnavatel z pomsty na těchto naplánuje pracovní směny a tím by mi znemožnil chodit do mého stálého zaměstání, které je samozřejmě prioritou? Tento zaměstnavatel, se kterým mám DPP požaduje za nenastoupení na směnu pokutu 2000Kč. Mám se obávat naúčtování 15x2000Kč? Děkuji za jasné odpovědi :)


odpovídal(a): Redakce

Služby na následující měsíc

Dobrý den, pravidelně dostáváme od vedoucího služby na poslední chvíli, vím že musí být hotovy 14 dní předen. Dnes v 8:30 mi do společného chatu co máme v aplikaci whatsupp vedoucí poslal služby tzn. méně než 24hod dopředu... jak reagovat? Když mu napíšu že to není normální, tak ani nezareaguje. Moc díky za odpověď. Krupa



odpovídal(a): Redakce

Podpora nezaměstnaného

Dobrý den, nejspíše jsem zadal špatné téma, nicméně to mé jsem nenašel. Tak tedy k věci. Již od prosince (předčasně jsem ukončil VŠ) jsem veden na Úřadě práce jako nezaměstnaný. Kvůli nynější situaci je dost obtížné si najít práci a tudíž mě zajímá, mám nárok na jakýkoli příspěvek, když jsem nebyl v práci po dobu 12 měsíců? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

náhrada mzdy v souvislosti s Covid...

Dobrý den, k náhradě mzdy: od 12.3 do 2.4. (od vyhlášení opatření) byla restaurace zavřená...nechodili jsme do práce a je v této době nahrada mzdy 100%. - na dotaz zaměstnavatele telefonicky, pouze ústně hned první den po zavření, zda chceme raději dovolenou nebo 60%náhradu většina zaměstnanců odpověděla , že raději dovolenou, jenže teď bylo vyhlášeno 100% takže s dovolenou samozřejmě nesouhlasíme, může zaměstnavatel přesto vymáhat takto odsouhlasenou dovolenou /výběrem mezi dovolenou raději než 60% náhradu ? Otázka další : v období od 3.4.zahájil zaměstnavatel opět práci v omezeném režimu, přestože je stále z důvodu nařízení platné uzavření restaurací. První den uklid... a od 6.4.otevřený výdej okénkem - jídlo, pití sebou, jídlo pro hosty hotelu ve stejné budově mimo restauraci do hotelovych pokojů apod.(restaurace a hotel =různí majitele) Někteří pracovnici jsou plně vytížení (kuchaři) , ale zrovna já mám cca náplň na cca 1/4 pracovní doby. Může zaměstnavatel vymáhat nahrazení techto chybějících hodin v období až se nařízení zruší a provoz obnoví? Pokud neodpracuju plný počet pracovní doby, jaký budu mít plat? 100% nahradu bez ohledu na počet odpracovaných hodin= mzda za opracované +nahrada mzdy 100%za neodpracované? Nebo pokud odmítnu si další následující po ukončení nařízení 3 měsíce dopracovat chybějící hodiny zpětně budu mít plat pouze podle počtu skutečně odpracovaných hodin? Pokud bych měla i já nárok na 100%jak k tomu prijdou ty kolegyně, které na jiné práci náplň mají 2/3 nebo i odpracují celé? = Může pak zaměstnavatel žádat o náhradu mzdy za celý měsíc nebo jen za neodpracovane hodiny v měsíci - v režimu okénko je omezený odbyt, zaměstnavatel vydělá citelně méně než kdyby byla otevřená restaurace. Odpovědi na tyto otázky nikde nejsou a jistě se to týká i jiných lidí... Jistě je dobré pomoct zaměstnavateli udržet podnik, ale mělo by to být lépe vysvětleno zda je to povinné odpracovat jakkoliv hodiny, i kdyby tam člověk měl sedět a koukat, než 3 měsíce potom nemít volno vůbec žádné-nahrazování m hodin. Je tedy výhodné takto to komplikovat otevřením okénka pro minimální odbyt když do konce nařízení uzavření restaurací je narok na 100%nahrady mzdy pro zaměstnance? . Děkuji za pomoc v pochopení tohoto celého...


odpovídal(a): Redakce

Výpověď

Dobrý večer, přítel byl 18.3. Do oběda v práci a od odpoledne mu doktorka vystavila neschopenku, kvůli nemoci. 19.3 se přítel od kolegy dozvěděl, že ho zamestnavatel ke dni 18.3 odhlásil z firmy, tudíž má výpověď. Důvod výpovědi uvedl nedostatek práce. Má na to zaměstnavatel právo, když ho ani neinformoval, je na neschopence a výpověď mu poslal emailem 19.3.? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek zaměstnavatele na DPS nebo IŽP

Dobrý den Rád bych se zeptal zda je někde stanoveno, že zaměstnanec má právo si vybrat do jakého finančního produktu mu bude zaměstnavatel přispívat, nebo je to plně na zaměstnavateli rozhodnout kam příspěvek půjde. (DPS nebo IŽP) . Popřípadě prosím o odkaz na zákon,nebo platná nařízení. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Konkrétní podmínky pro získání benefitu na přechodné ubytování

Dobrý den, rád bych vás požádal o bližší informace ohledně příspěvku (benefitu) na přechodné ubytování od zaměstnavatele.(Základní informace jsem si dohledal, ale nikde není popsáno to, co potřebuji). Aktuální situace: trvalé bydliště mám cca 30km od Prahy, ale nyní bydlím v Praze s řádně uzavřenou smlouvu o pronájmu ubytování (pokoje) mezi mou osobou a majitelem bytu. Pracuji v Praze již pár let, ale bydlím zde pár měsíců. Jsem řádný zaměstnanec s pracovním smlouvou na HPP a občan ČR. Nicméně dostal jsem nabídku od zaměstnavatele, jestli bych měl zájem o tento benefit (výhodné pro mě i pro zaměstnavatele). Vím, že zaměstnavatel si může dát do nákladů celou částku za nájem, a u mne bude osvobozena od daně pouze do hodnoty 3500 Kč. Musí jít o nepeněžní plnění a přechodné ubytování musí být jinde než trvalé bydliště. Otázka: Nikde jsem nenašel, jestli musí být smlouva o pronájmu uzavřena mezi mnou a majitelem bytu, nebo mezi firmou a majitelem bytu, aby bylo možné benefit poskytnout. Prosím o informaci, jestli je tato informace někde dostupná, nebo zda ji nevíte (nedokázal mi poradit ani google). Případně pokud jsou k tomu ještě nějaké speciální podmínky. P.S: Abych benefit mohl získat, tak si k němu musím zjistit, co vše je potřeba a jestli to splňuji (majitel nezná podmínky tohoto benefitu). Proto se snažím zjistit vše nejasné. Děkuji, Kalivoda


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den. Nastoupila jsem od září 2019 do nové práce, kde pracuji ve 12h směnném provozu. Dle zákoníku práce má nárok na dovolenou zaměstnanec, který vykonával práci nepřetržitě v pracovním poměru u téhož zaměstnavatele alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Pokud neodpracuje 60 dnů v kalendářním roce, tak má nárok na poměrnou část. Já jsem měla na konci prosince odpracovaných 58 dnů, a proto mi zaměstnavatel poskytl pouze poměrnou část dovolené. Chtěla bych se zeptat jestli se 60 kalendářních dnů nerozlišuje u pracujících na 12h směny a pracujících 8h směny? Přijde mi nelogické abych jako pracující na 12h směny měla nárok na dovolenou až po odpracování 60 dní, když pracující na 8h směny bude mít 60 dní odpracovaných daleko rychleji. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o ukončení pracovního poměru

Dobrý den, potřeboval bych od Vás poradit. Pracuji v jedné firmě 2 roky a 11 měsíců, kde jsem byl postupně povýšen až na pozici, kde nyní dělám několik měsíců. Během tohoto působení se mi však změnila kolegyně-nadřízená, která se mnou není spokojena - a jak to v životě chodí - chce mě nahradit. Tudíž jsem ještě neoficiálně byl propuštěn. Mám prosím v případě, pokud jsem nebyl nijak písemně upozorněn na pracovní nedostatky a vyzván k jejich odstranění, nárok na odstupné i v případě, že zřejmě za mě budou hledat náhradu a tudíž neuvádět důvod propuštění nadbytečnost? (například dohodou a místo slova odstupné uvést odměna). A mohou si vůbec dovolit posléze činit nějaké nekalé kroky k tomu, aby mohli uvést pracovní nedostatky jako důvod? V tuto chvíli ani nemám nastavena žádná tzv "KPI," která mám plnit a přijde mi hodně nefér je najednou utvořit jen z důvodu, abych byl odejit. Poradili byste mi prosím adekvátní řešení v takové situaci? Mám se snažit vše směřovat k dohode, kde budu mít uvedeny 3 měsíční odměny? (v případě tedy, že by mi nedali výpověd klasickou, kde mě ale nenapadá, co by uvedli jako důvod). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jak je to s bydlením od zaměstnavatele?

V případě, že by zaměstnavatel poskytoval zaměstnanci (nebo členu statutárního orgánu) jako benefit bydlení (byt zaměstnavatel nevlastní - ale za tímto účelem by ho pronajal, jak se to potom z daňového hlediska (je to uznatelný náklad pro zaměstnavatele?) a co u zaměstnance, bude to nějak danit? A změní se to nějak v případě, že je zaměstnanec v insolvenci? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění zaměstnaným starobním důchodcům, kteří pobírají současně starobní důchod

Dobrý den, dotazuji se, zda je možno považovat za diskriminaci z hlediska věku, když zaměstnavatel neplatil měsíční příspěvky pracujícím důchodcům, na penzijní připojištění, tak jako ostatním zaměstnancům. Jednalo se o pracující důchodce, kteří již požádali o starobní důchod a důchod jim byl již vyplácen současně s pobíráním platu. Lze ještě podat žalobu, za toto diskriminační jednání zaměstnavatele u soudu a požadovat zpětně doplatek příspěvku na penzijní připojištění? Bohužel hovořím o situaci která byla v období let 1.1.2011 až 31.12.2014 a to v době mého zaměstnání, kdy případné vyžadování nápravy by se jednalo o okamžité ukončení pracovního poměru. Děkuji. Ivan.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Dobrý den, Pracuji jako servírka, tzn. Krátký /dlouhý týden, tj. 14-15dni v měsíci... Mám dotaz, na kolik dní dovolené mám nárok? Děkuji Válková