FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Nárok na rodičovský příspěvek

Dobrý den, Pracuji v Rakousku na smlouvu 9h týdně za 483€ měsíčně. Zdravotní a sociální si platím v Česku. Sociální jsem začala platit později od Ledna 2022. Chtěla jsem se zeptat jestli budu mít nárok aspoň na rodičovský příspěvek? A pokud Ano bude potom zdravotní a sociální za mě odvádět stát? Nebo jak to funguje. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenskou po návratu z rodičovské dovolene

Dobrý den, pokud mi v září 2022 konci po 3 letech rodičovská dovolená a vrátím se zpět do své práce (ke stalemu zaměstnavateli a kterého jsem již 6 let), po jak dlouhé době v práci mám nárok na nemocenskou? Jde mi o to,pokud bych se vrátila např. již těhotná a třeba po měsíci si vzala rizikové těhotenství,zda mám nárok na nemocenskou nebo musím mít odpracovanou nějakou delší dobu. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Odškodnění úrazu při práci bez pracovní smlouvy

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na situaci, týkající se odškodnění úrazu při práci bez pracovní smlouvy a zda zde vznikl tzv. faktický pracovním poměr? Pokusím se popsat situaci. 17 ti letý chlapec pracoval několikrát na brigádě bez pracovní smlouvy, zaměstnavatel mu na účet zasílal peníze za odvedenou práci, lze doložit. Při výkonu práce, kterou mu zaměstnavatel zadal, práce ve výšce na žebříku s benzínovým plotostřihem, stříhal habry, se mu stal vážný pracovní úraz - amputoval si ukazováček a vážně poranil další dva prsty (prostředníček a prsteníček), po náročné léčbě, kdy mu byla na plastické chirurgii provedena replantace ukazováčku a ošetřena závažná tržná zranění na ostatních prstech, je téměř jisté , že plná hybnost a citlivost ukazováčku již nebude obnovena, trvalé poškození citlivossti je predikováno i na ostatních prstech. Léčení zatím stále trvá. Při práci nebyla dodržena žádná bezpečnostní pravidla - chlapec-neplnoletý pracoval ve výšce s motorovým plotostřihem a na místě výkonu práce ho zaměstnavatel nechal zcela samotného.(Byl velký problém dovolat se pomoci, která zajistila odvoz RZS). Vznikne zde nárok na nějaké finanční odškodnění, když neexistuje pracovní smlouva, ale je jasné, že chlapci byla práce zadána- zaměstnavatel mu dal nářadí k výkonu práce atd. Vznikl faktický pracovní poměr? Jak by se mělo postupovat dál? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na kompenzační bonus

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o pomoc, protože se v těchto věcech vůbec neorientuji. Jsem student vysoké školy, který pracuje na dohody v kině. Kvůli koronaviru se ale kina musely zavřít a od října se stále neotevřelo. V kině pracujeme střídavě na DPP a DPČ a já poslední měsíce před nucením zavřením měla bohužel DPP a kvůli opatřením, jsem nedosáhla na částku 10 000 Kč a tím. Znamená to tím pádem, že nemám nárok na vůbec žádný kompenzační bonus, když nesplňuji tu jejich podmínku? (minimálně 3 ze 4 měsíců odvádět nemocenské pojištění, tj. DPČ nad 3000 Kč a DPP nad 10 000 Kč). Jsem od listopadu tím pádem úplně bez příjmu, kvůli vládě a ani nedostanu žádný kompenzační bonus, kvůli téhle podmínce. Je prosím nějaká jiná možnost, jak bych mohla od státu něco dostat? Žiju v nájmu s přítelem, nájem mi dá za měsíc 5 500 Kč, a příjmy mám kvůli koronavirové situaci 0 Kč. Moc Vám děkuji a mějte se hezky.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Děkuji za zodpovězení dotazu. (Jsem zaměstnaná u TS, které spadají pod město .Mám nárok na 22 dní dovolené a při první vlně covidu nám zaměstnavatel sebral dovolenou a nechal nám všem 13dní.(Byl vyhlášený nouzový stav)Po otevření jsme si nějakou dovolenou vybraly a ta co nám zůstala , tak nám opět sebral zaměstnavatel, když se v prosinci opět všechno zavřelo. Ještě dodám, že nás nepropustili a že pobíráme 100% platu. Chci se zeptat, jestli nám takhle zaměstnavatel může manipulovat s dovolenou??Určitě je v nějakém covidovém programu od státu. Taky už zaznělo, že pokud budeme nadále zavřeni, tak nám opět každý měsíc vezme nějakou dovolenou. Děkuji Strnadová) odp. Vážená paní, z Vašeho dotazu úplně jasně nevyplývá, na základě jaké konkrétní skutečnosti Vás zaměstnavatel přistoupil ke krácení dovolené. Zákoník práce totiž v ustanovení § 223 odst. 1 stanoví, že: "Zaměstnavatel může dovolenou krátit jen za neomluveně zameškanou směnu, a to o počet neomluveně zameškaných hodin; neomluvená zameškání kratších částí jednotlivých směn lze sčítat." Nedomnívám se však, že toto by byl Vámi popsaný případ. Zaměstnavatel nám to ani nijak nezdůvodnil ,jen že je coronavirus, těžká doba i pro firmu, že nás chápe a mi máme pochopit jeho. Propouštět nás prý nechce ,ale dovolenou nám nějakou vezme. Asi jsme to měli brát tak, že když si necháme vzít nějakou dovolenou ,tak nás za to nepropustí. Děkuji Strnadová


odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Jsem zaměstnaná u TS, které spadají pod město .Mám nárok na 22 dní dovolené a při první vlně covidu nám zaměstnavatel sebral dovolenou a nechal nám všem 13dní.(Byl vyhlášený nouzový stav)Po otevření jsme si nějakou dovolenou vybraly a ta co nám zůstala , tak nám opět sebral zaměstnavatel, když se v prosinci opět všechno zavřelo. Ještě dodám, že nás nepropustili a že pobíráme 100% platu. Chci se zeptat, jestli nám takhle zaměstnavatel může manipulovat s dovolenou??Určitě je v nějakém covidovém programu od státu. Taky už zaznělo, že pokud budeme nadále zavřeni, tak nám opět každý měsíc vezme nějakou dovolenou. Děkuji Strnadová


odpovídal(a): Redakce

Zpětné zrušení živnosti

Dobrý den, prosím Vás o radu. Mám živnost v oblasti cestovního ruchu, kdy sezóně pracuji jako delegát/průvodce v zahraničí. Na jaře jsem tak jako sezónní OSVČ dosáhl na kompenzační bonus 500kč/den. Jelikož se moje činnost odehrává v zemi, která byla na našem semaforu zemí jako červená, reálně se mi sezóna vůbec nerozjela, žádní turisté z čech nebyli a já neměl žádný příjem. Díky odpuštění zdravotního a soc. pojištění do konce srpna jsem tedy nechal živnost běžet. Nicméně čas plynul a já začal nyní na podzim pracovat na dohodu, abych se uživil ( zároveň od září mám status studenta ), avšak živnost jsem stále běžela. Nyní mi přišel dopis že nemám uhrazené zdravotní a soc. pojištění za září a říjen. Myslel jsem, že na finančním úřadu budu moci živnost vzhledem k situaci v mém oboru podnikání přerušit zpětně, nicméně paní mi po telefonu řekla, že toto možné není a musím uhradit minimální zálohy jako OSVČ hlavní za tyto měsíce. Chci se zeptat, zda je to opravdu tak, vzhledem k tomu, že ze živnosti nemám ani korunu příjmu ? Nejde toto ještě nějak zvrátit přímo na pojišťovně a OSSZ ? Potenciálně alespoň zaplatit zálohy jako OSVČ vedlejší, když už jsem byl od září student ? Z okolí vím o situaci, kdy stačilo na OSSZ podepsat čestné prohlášení, že v daném měsíci člověk neměl z živnosti příjem a pojištění bylo prominuto - zda třeba toto by nebylo možné. Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Promlčecí lhůta - Přehled pro zdravotní pojišťovnu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Před pár dny mě kontaktovala zdravotní pojišťovna a údajně jsem neodevzdal přehled za rok 2011. Přijde mi to dost dlouhá doba na to, abych někde dohledával papíry z roku 2011. V jiné diskuzi jsem našel, že neodevzdání přehledu je přestupek a je tam v tomto případě promlčecí lhůta 1 rok. Je to opravdu takhle (o jaký zákon se přesně jedná?) nebo je jednání pojišťovny v pořádku a je nutno přehled doložit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod pro bývalé vojáky z povolání

Dobrý den, není tady kolonka na podobné dotazy, proto jsem označil tuto. Prosím vás, v armádě jsem sloužil v letech 1976 - 1993 včetně studia. Chci se zeptat na odchod do důchodu, jestli mohu i dříve a za jakých podmínek. Jsem ročník narození 1961, duben. Děkuji Pavel Plch


odpovídal(a): Redakce

Pojištěná dohoda

Dobrý den, chci se zeptat, jak poznám, že moje DPP v rámci které mám smluven pracovní poměr je tzv. pojištěná dohoda nebo ne? Jediné info, které v rámci této věci mám je, že to, co si vydělám na víc mi zaměstnavatel účtuje jako autorské dílo a zdravotní pojištění si platím sama.. Děkuji za informace. S pozdravem Anna Kadeřábková P.S. Nezlote se, že téma neodpovídá dotazu, ale nic bližšího jsem v možnostech nenašla.



odpovídal(a): Redakce

Práce v jiném státě - ohlášení záměru ZP

Dobrý den, v tomto článku (https://www.finance.cz/499213-prace-zahranici/) píšete, že záměr pracovat v jiném členském státě EU/EHP mám povinnost oznámit klientskému pracovišti své zdravotní pojišťovny. Poradíte mi prosím, jak se to přesně dělá? Zkoušel jsem to najít na Google a nikam jsem nedospěl. Co by se stalo, kdybych záměr předem nenahlásil a až po získání zaměstnání v zahraničí bych zrušil zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zapomenutá živnost

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat na radu, jak vyřešit můj problém. V listopadu 2018, jsem si založil živnost a podnikal jsem do Srpna, takže přibližně půl roku, za rok 2018, jsem odevzdal daňové přiznání i přehled výdělku , ale pak přišel zvrat, nastali rodinné potíže a já se dostal do psychicky obtížné situace, nebyl jsem schopen nic zajistit, ani nikam dojít. Zapomněl jsem živnost zrušit a nic jsem neohlásil, nyní v období pandemie, kdy se na internetu začali šířit zprávy o odevzdání daňových přiznání za rok 2019, jsem se zhrozil a vzpomněl si, že mám vlastně otevřenou živnost. Momentálně zpracovávám daňové přiznání za 5 měsíců roku 2019, od červa jsem zaměstnaný na HPP. Vůbec netuším, jak se z této situace dostat a opět díky tomuto problému, který jsem si způsobil trpím psychickými problémy. Dokážete mi prosím poradit, jak se z této nelehké situace dostat. Strach mi nechce dovolit zajít na Soc. I Zdrav. Pojišťovnu z obavy, že budu mít velké dluhy. Mnohokrát děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne, Štengl František


odpovídal(a): Redakce

Stěhování do jiného státu a práce v něm po ukončení studia

Dobrý den, v září budu obhajovat závěrečnou práci. Dnem, kdy ji obhájím, ztratím status studenta. Zároveň budu od září nebo možná už od konce srpna pracovat v jiném státě, konkrétně v Polsku. Co všechno je potřeba zařídit? Je potřeba oznámit tuto skutečnost FÚ/OSSZ/zdravotní pojišťovně, příp. do kdy? Jak mám postupovat při změně trvalého bydliště? Kdy se mám odhlásit např. z poplatků za svoz odpadu? Nevadí, že se bude několik dní či týdnů překrývat můj status studenta v Česku s prací v Polsku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Status studenta

Dobry den, mam dotaz na status studenta. Dne 23.6.2020 jsem uspesne absolvovala magisterske statnice a nasledne jsem se prihlasila na dalsi VŠ do bakalarskeho studia. Chtela jsem se zeptat,jak to je se statusem studenta v mesici srpen,kdyz zapis do 1.rocniku bakalarskeho studia je az v zari. Normalne bych měla status do 23.7.2020. Jedna se mi o to,zda musim ten mesic byt registrovana na uradu prace.


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší činnost a DPČ

Dobrý den, děkuji za super články a poradnu. Ráda bych se u Vás také optala na možnosti podnikání a DPČ. Chtěla bych začít podnikat (pouze několik hodin týdně) na tzv. vedlejší činnost a nyní mám v práci DPČ, ze které se platí zdravotní i sociální pojištění. Nevíte, zda, pokud začnu podnikat budu muset také doplácet zdravotní či sociální a v jaké výši-děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Kombinovaná forma studiua - poplatky soc. a zdrav.pojištění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: jsem studentkou kombinované formy studia a ráda bych věděla, zda za mě bude stát odvádět sociální a zdravotní pojištění, či nikoliv? Mám již bakalářské studium (úspěšně dokončené), které trvalo 3+1 let, pak 1 rok neúspěšně magisterské, a nyní další magisterské studium, ale již kombinovaná forma. Předtím bylo vše prezenčně. Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u ID.Ist a VPP

Dobrý den, pobírám ID I.st a zároveň jsem OSVČ, do teď jsem pracovala na HPP ale firma skončila, OSVČ jsem pozastavila, abych měla nárok pobírat podporu. Mám nyní možnost nastoupit na VPP/vedlejší pracovní poměr/, tím pádem bych si zároveň obnovila živnost a na ÚP bych se odhlásila. Zajímá mě jestli se potom ID.Ist počítá jako "hlavní pracovní poměr" a OSVČ s VPP zůstává vedlejší. Jde mi konkrétně o to, abych v plné částce neodváděla sociální a zdravotní sama. Na VPP jsem nikdy nepracovala, tak prosím o pochopení.


odpovídal(a): Redakce

Kdy začít platit daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění?

Dobrý den, studovala jsem na VŠ a pracovala na DPP. Z důvodu nesplnění podmínek mi VŠ ukončila studium v dubnu 2020, ale papír o potvrzení o studiu mám do září 2020. Stále pracuji na dohodu o provedení práce, mám podepsané růžové daňové prohlášení a nevydělávám více než 10000 měsíčně. Mohu do září stále používat statut studenta, když na to mám potvrzení nebo již musím odvádět daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Kdy za mě platí pojisteni stát?

Dobrý den, před 3 týdny jsem se vrátila se zahraničí a jsem evidovaná na ÚP. Vzhledem k aktuální situaci je těžké najít práci na HPP, a tak bych si alespoň krátkodobě chtěla vydelavat na DPP/DPC. Bohužel moc nerozumím tomu, kdy by za me pojištění platil stát a kdy bych ho musela platit sama. Bylo by možné poradit, co by pro me bylo aktuálně nejvýhodnější? Děkuji a přeji hezký zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Doplatek do min. vyměřovacího základu - ZP

Dobrý den, mám dotaz: budu pracovat na DPČ v částce cca 3200 Kč, takže je za mě odváděno ZP a SP a zároveň jsem OSVČ na vedlejší činnost, kde ZP platím cca 300 Kč - vypočítané zálohy dle loňského zisku, SP neplatím vůbec. Zajímalo by mě, jak je to s doplatkem na ZP. O jakou částku konkrétně půjde, jaké odvody za mě zaplatí zaměstnavatel a kolik zaplatím já? Prosím o odpovědi, kde nebudete brát na zřetel různé změny v souvislosti s koronavirem. Děkuji.