FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ÚČETNICTVÍ

odpovídal(a): Redakce

Přihlášení pohledávky do insolvenčního řízení

Dobrý den, investoval jsem část kapitálu do dluhopisů menších firem, kvůli diversifikaci jsem investici rozdělil mezi dost firem a do každé jen malou částku. Jedna z firem se stala problematickou, majitel výrobu převedl do jiné firmy a původní předluženou firmu bez majetku poslal do likvidace. Likvidádor musel kvůli předluženosti podat insolvenční návrh, kde uvedl do seznamu závazků i držitele dluhopisů (vč. mne) s jejich pohledávkami. Majitel podepsal k emisi dluhopisů ručitelské prohlášení, že ručí svým osobním majetkem. Splatnost dluhopisů je ale až příští rok, takže po splatnosti jsou zatím jen úroky, kvůli kterým nemá smysl ručitele žalovat. Vzhledem k předluženosti z insolvence jistě žádné peníze nedostanu, leda že by se případnému insolvenčnímu správci povedlo úspěšně zpochybnit převod výroby na novou firmu, což vidím spíš jen jako teoretickou možnost. Mám k tomu 2 dotazy: 1) Jestli pro uznání mé pohledávky v insolvenčním řízení ji musím do něj extra přihlásit i přes to, že je uvedena v seznamu závazků, který je přílohou insolvenčního návrhu. 2) Pokud pohledávku do insolvenčního řízení nyní nepřihlásím, jestli si tím neuzavřu či neztížím možnost žaloby na ručitele až budou dluhopisy splatné. Vzhledem k malé výši mé investice by se mi nevyplatilo podávat žalobu samostatně, ale uvažuji o připojení k žalobě ostatních držitelů dluhopisů, pokud by se tato možnost naskytla. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Valná hromada s.r.o. s jediným společníkem

Dobrý den, měla bych dotaz. Jsme společnost s r.o. s jedním společníkem – majitelem. Máme ve firmě 2 jednatele, kteří nejsou tím majitelem (majitelem je a.s.). Je v tomto případě nutné svolávat valnou hromadu k účetní závěrce? Předem mockrát děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Doložení dosavadní praxe u nového zaměstnavatele

Dobrý den, pro můj dotaz jsem nenašla příslušnou rubriku, do účetnictví zřejmě nepatří, spíše bych jej pasovala do personalistiky. Ráda bych zjistila, zda jde dosavadní získanou praxi doložit pouze na základě čestného prohlášení, pokud nemám uložené doklady více než 30 let zpátky. Personalista požaduje v osobním dotazníku doložit vše pracovní smlouvou nebo zápočtovým listem. Což samozřejmě již nemám, neboť jsem začala pracovat v roce 1981. Po "revoluci" byl jeden z mých zaměstnavatelů dokonce zlikvidován. Budu vděčná za jakoukoli nápovědu nebo přímo zodpovězení mého dotazu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Podpora v nezaměstnanosti a výhra v loterii/kurzové sázení

Dobrý den, pokusím se co nejstručněji 3 rychlodotazy. :-) 1) Mohu hypoteticky při pobírání podpory v nezaměstnanosti sázet kurzové sázky a vyhrávat libovolnou částku, aniž bych tím nějakým způsobem porušoval podmínky pro pobírání podpory, ba dokonce zákon? 2) Musím případné výhry někomu hlásit? Je tam případně nějaký limit? 3) Mohou být výhry překážkou pro odebrání podpory a případně podnětem pro zahájení nějakého trestního řízení? Neberu v potaz daňové záležitosti, s nimi jsem obeznámen. Moc díky za odpovědi. :)


odpovídal(a): Redakce

Vytýkací dopis - kam se obrátit?

Dobrý den, můžete mi poradit ohledně vytýkacího dopisu. Nevím na koho se mám obrátit. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dpp na dobu neurčitou?

Dobrý den, jsem SD a pracuji na DPP již 3 roky. V lednu 2021 mně zaměstnavatel smlouvu prodloužil na dobu neurčitou!?? Bylo mi to divné. Nyní chci dát výpověď. Budu mít nějaké problémy s ukončením pracovní smlouvy? Děkuji moc za odpověď. Jana


odpovídal(a): Redakce

převod eshopu na manželku

Dobrý den, manžel je OSVČ a provozuje dva eshopy s oblečením, které objednává ze zahraničí. Já byla na rodičovské a nyní jsem nezaměstnaná. Vzhledem k tomu, že vzrůstá počet objednávek a manžel nestíhá oba eshopy obstarávat, rád by na mě jeden převedl, se vším všudy i se skladovými zásobami. Tak abychom každý měli své samostatné podnikání. Počítám s tím, že se také stanu OSVČ, ale jakým způsobem mi má manžel přenechat/darovat eshop se zbožím nám není jasné. Děkuji, H.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus a ubytovací služby mimo sezonu

Dobrý den, vlastním malý penzion a provozuji ubytovací služby. Bohužel je v lokalitě, kde v období listopad-březen, je téměř nevyužitý. Ráda bych se tedy zeptala, jestli místo srovnávacího období listopad, prosinec 2019 a leden 2020, mohu použít rozhodné období 1.6.-30.9.2020. Děkuji za odpověď. Lucie


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus a nulový příjem

Dobrý den přeji, v žádosti o KB je položka "Uveďte významně dotčené činnosti / dotčenou činnost". Nejsem si úplně jistý, co do tohoto pole mám uvést. Jsem OSVČ s více reg. činnostmi, ale tou hlavní, kterou se živím a daním je Zámečnictví, nástrojářství ...Kvůli Covidu-19 jsem nemohl vycestovat do zahraničí kvůli uzavřeným hranicím a můj příjem v Únoru 2021 byl nulový. Mám do tohoto pole uvést "Zámečnictví, nástrojářství ....." jak mám uvedeno v živnostenském rejstříku, nebo nějaký přesný popis toho jaké služby mi byly omezeny/dotčeny? Mnohokrát děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus pro OSVČ

Dobrý den, od roku 2011 z malou pauzou do 31.8. 2020 jsem byl OSVČ, Poté jsem měl OSVČ pozastavenou do 31.1.2021. Byl jsem v to období na pracovním úřadě. Od 1.2.2021 jsem zase OSVČ. Kdybych teď požádal o kompenzační bonus 1000kč od 1.2.2021, jak by se mi prokazoval 50% snížení tržby, když předešlý měsíc jsem neměl žádnou a znovu jsem na OSVČ od toho 1.2.2021. Děkuji ha odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Nárok na kompenzační bonus

Dobrý den, vlastním malý penzion a provozuji ubytovací služby. V únoru 2021jsem vystavila zálohové faktury na letní sezónu a tyto faktury mi byly přes bankovní účet v únoru uhrazeny. Tím pádem nesplňuji 50% pokles příjmů a nemohu žádat o bonus. I když třeba budu muset v případě nemoci nebo zrušení pobytu zálohy vrátit. Je to tak? Předem děkuji za odpověď. Lucie


odpovídal(a): Redakce

zvyšení nájmu o míru inflace

Dobrý den, omluvám se za pravděpodobně špatně zvolené téma, ale nevím kde bych to zařadila. dotaz je ohledně zvýšení nájmu kvůli inflaci. V nájemní smlouvě je uvedeno, že se nájem může zvýšit když míra inflace přesáhne 5 procent. Majitel bytu poslal svou tabulku s výpočtem. Ale ten výpočet mi nepřijde logicky správný. Ekonomika není úplně má silná stránka. v tabulce míra inflace 2017 ....1,7 míra inflace 2018 ....2,1 míra inflace 2019 ....2,8 míra inflace 2020 ....3,2 míra celkem............9,8 tudíž zvýšení o 9,8% logicky bych čekala že to bude rozdíl mezi 2017 a 2020, nebo průměrná míra inflace od 2017 až 2020. Můžete mi prosím poradit zda je ten výpočet správný nebo se to počítá jinak? moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

kompenzační bonus OSVČ

Dobrý den chtěl jsem se zeptat zda mám nárok na kompenzační bonus když pracuji jako číšník na živnostenský list ale nemám svoji provozovnu dále mě byl omezen stánkový prodej a pořádání kultůrních akcí


odpovídal(a): Redakce

Pohledávka od zaměstnavatele

Dobrý den, předem se omlouvám, jestli to píši do špatné sekce. Zaměstnavatel trvá na ukončení pracovního poměru dohodou, jelikož při pokladní uzávěrce zjistil, že z firemní pokladny chybí celkem 44 000KČ,- Na pokladně je zejména jedna kolegyně a potom já. Střídám ji občas během směn, dovolených apod. Kasa se kontroluje přes systém, kdy vždy aktuální den systém vygeneruje číslo na základě denního přírůstku/úbytku a to se poté zapisuje do společné Google tabulky. Dle záznamů z Google tabulek mě firma neprávem obvinila, že na začátku roku jsem odcizil uvedenou částku. "Důkaz" měli takový, že údajně viděli manipulaci pod mým účtem, jak v tabulkách se upravují čísla, aby kasa seděla. Původní stav seděl, ale ihned poté se změnil a ručně přepsal na jiný. Vše je provedeno pod mým účtem, tudíž to vypadá, že jsem to udělal já. Na počítači se střídám s kolegyní, občas se zapomene odhlásit ona, občas já. Je možné, že heslo na účet bylo uložené a kolegyně či jiný kolega si ho zjistil a ve stejnou chvíli částku po mém vložení správného stavu upravil a poté (ráno nejpravděpodobněji) částku odcizil. Má na základě těchto informací firma právo takto postupovat? Jedinou informaci mají z těch tabulek. Kamerové záznamy nejsou (možná jsou, ale nic tam není vidět, že bych něco odcizil). Firmě jsem ve stresu podepsal dohodu o rozvázání pracovního poměru a uhradil dlužnou částku, nicméně se nespokojím s tímto postupem. Je vhodné nyní podat trestné oznámení a vymáhat částku zpět? Jelikož důkaz, že někdo manipuloval s mým profilem a vkládal čísla za mě neberu za adekvátní a přímý důkaz. Ano, je i má chyba, že jsem si na společném PC nedal pozor a případně se někdy neodhlásil nebo nechal uložené heslo v PC, ale takový postup od zaměstnavatele mi přijde nefér. Děkuji a hezký den.


odpovídal(a): Redakce

cestovní příkaz

Dobrý den, jsme malá stavební firma a řeším cestovní příkazy zaměstnanců. V pracovní smlouvě mají zaměstnanci místo výkonu práce ČR a místo pravidelného pracoviště (pro cestovní náhrady) provozovnu firmy. Zaměstnanci jezdí každý den na stavby jinam, než je provozovna firmy. Je nutné s nimi sepisovat na každý den cestovní příkaz nebo to jde vyřešit nějakým sepsáním dohody, kde budou mít napsané, kam budou jezdit a nároku na stravné, případně jízdné? Dosud jsem vystavila pro každého zaměstnance cestovní příkaz, kde na jednom cesťáku bylo např. 10 dnů zvlášť vypsané na každém řádku. Je to hodně papírování + ještě když jim vypisuji vyúčtování pracovních cest za každý měsíc. Je možné tohle nějak ošetřit nějakou dohodou nebo ve směrnici? Nebo jen tím, že si to napíšou do docházky? Další dotaz se týká zaměstnance, který není občanem ČR, ale je občanem EU – je nutné, aby měl cestovní příkaz u sebe na stavbě? – stejné jako ostatní zaměstnanci viz výše. Cizincům ze třetích zemí se vypisovat cestovní příkazy musí, protože je musí mít u sebe, kdyby přišla kontrola z cizinecké policie. Jim to ale pouze naskenuji s podpisem do mailu, nemají je papírově, ale pouze v mailu, je to také v pořádku? Děkuji Vám moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Čerpání přestávky na oběd

Dobrý den, pracuji od 8:00 - 17:00. Ve 12:00 - 14:00 jsem přerušila pracovní dobu návštěvou lékaře a vrátila se zpět do zaměstnání. Byla mi automaticky načteno 30 min. na oběd na kterém jsem nebyla. Musím čerpat tuto přestávku na oběd?


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Čerpání řádné dovolené po MD

Dobrý den, ráda bych se zeptala na kolik dní dovolené mám podle zákona nárok v případě, že jsem přecházela z rodičovského příspěvku na mateřskou dovolenou. Dne 6.10.2019 mi skončil rodičovský příspěvek na první dceru a 7.10.2019 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která mi skončila 19. 4.2020. Bohužel se s firemní účetní nemohu domluvit na počtu dní dovolené, které mám právo nyní čerpat. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nevyplacená mzda

Dobrý den, mám na Vás dotaz - zaměstnavatel zaměstnancům nevyplatil mzdy za období 02/2020 a 03/2020. Výplatní termín je vždy 15. dne následujícího měsíce. Podle zákona tedy okamžité zrušení kvůli nevyplacené mzdě je možno podat 16.4 a můj dotaz zní - jak je to poté s nevyplacenou mzdou, když podám okamžité zrušení prac. poměru na základě nevyplácení? Mám nárok pouze na odstupné ve výši výpovědní doby (tj. 2 měsíce)? Nebo odstupné + náhradu mzdy za tyto nevyplacené měsíce? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Faktura

Dobrý den, v minulém roce nebyla jedna faktura zavedena do účetnictví (rok 2018), ale v roce 2018 byla správně uhrazena. Co prosím udělat s touto situací v roce 2019? Děkuji za odpověď.