DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA
Dobrý den, chci se zeptat jestli mám nárok na kompenzační bonus za duben jsem delší dobu OSVČ a od 1.4. Jsem nastoupil do fabriky na HPP. Nyní tedy jsem zaměstnanec a živnost mám stále otevřenou
Dobrý den, jdu si k Vám pro radu. Jako OSVČ v insolvenci jsem si nemohl žádat od října o kompenzační bonus, až teď v únoru za všechna období. Funguji jako obchodní zástupce na smlouvu o obchodním zastoupení na živnost zprostředkování obchodu a služeb. Zajišťuji objednávky, servis, reklamace v kadeřnických salónech. Ty jsou ze 100% zavřená a moje činnost se omezila na max telefon, domnívám se tedy, že má činnost splňuje podmínku omezení činnosti v důsledku vládních opatření z 80%. Zároveň nemám jinou činnost a smlouva mi neumožňuje vykonávat činnost velkoobchodní ve smyslu, nakoupím za 100 prodám za 150 Kč. Přesto Finanční úřad požaduje doložení dokladů, že napřímo prodávám do těchto salónů a doložení poklesu obratu o 80%. Můj dotaz zní, jak se tomuto mám bránit, protože se domnívám, že zákon nestanovuje, jestli jsem OSVČ dodávací na přímo, říká pouze, že pokud jsem schopný prodávat stejné zboží nemám na KB nárok, ale sotva prodáte melír do elektra nebo potravin. Dále chce úřednice prokázat propad tržeb o 80%, zákon, který platit v tomto období však o % propadu tržeb nic neříká, je založen na omezení činnosti. Co by jste poradili? Děkuji. Martin Slaninka 734106538
Dobrý den, jsem OSVČ , který ruší živnost k 1.4.2021 a nastupuji do zaměstnání. Mám ještě nárok na kompenzační bonus na duben 2021 , když příjem se udává z faktur vystavených v březnu 2021. Děkuji za odpověď Tomáš Cabák
Dobrý den, vlastním malý penzion a provozuji ubytovací služby. Bohužel je v lokalitě, kde v období listopad-březen, je téměř nevyužitý. Ráda bych se tedy zeptala, jestli místo srovnávacího období listopad, prosinec 2019 a leden 2020, mohu použít rozhodné období 1.6.-30.9.2020. Děkuji za odpověď. Lucie
Pracuji ve třísměnném provozu, kdy pracovní týden začíná v neděli první noční směnou a na ni navazuje první denní směna. Když je v pondělí státní svátek, může zaměstnavatel nařídit na noční směnu z neděle na státní svátek celozávodní dovolenou, když ani jeden den není pracovní? Následující směna je až denní v pracovní den.
Dobrý den, jsem zaměstnaný na HPP. V září roku 2020 jsem si jako vedlejší činnost zřídil hostinskou činnost a otevřel hospodu. Celé září bylo OK, tržby krásné, ale pak jsem musel zavřít. Mám jako zaměstnanec nárok na kompenzační bonus pro OSVČ v roce 2021? Děkuji
Dobrý den chtěl jsem se zeptat pracuju teprve od června a ještě k tomu jako OSVČ tak bych se chtěl zeptat zda mám nárok na tu kompenzaci protože chtějí doložit příjmy za období 2018-2019 nebo do 2019- leden 2020. Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den přeji, v žádosti o KB je položka "Uveďte významně dotčené činnosti / dotčenou činnost". Nejsem si úplně jistý, co do tohoto pole mám uvést. Jsem OSVČ s více reg. činnostmi, ale tou hlavní, kterou se živím a daním je Zámečnictví, nástrojářství ...Kvůli Covidu-19 jsem nemohl vycestovat do zahraničí kvůli uzavřeným hranicím a můj příjem v Únoru 2021 byl nulový. Mám do tohoto pole uvést "Zámečnictví, nástrojářství ....." jak mám uvedeno v živnostenském rejstříku, nebo nějaký přesný popis toho jaké služby mi byly omezeny/dotčeny? Mnohokrát děkuji za odpověd. S pozdravem Černý M.
Dobrý den, rád bych se zeptal, na jakou výši kompenzačního bonusu má nárok osoba OSVČ podnikající v kadeřnictví. Jedná se o to, že ve srovnávacím období 2018 nebo 2019 byla osoba OSVČ na mateřské a je tedy logické, že příjmy o které aktuálně OSVČ přichází jsou podstatně vyšší než dotace 500/Kč za den. Vzniká tu situace, kdy má OSVČ zakázáno podnikat, ale zároveň nemá nárok na vyšší bonus protože nesplňuje podmínku poklesu příjmů o 50%, protože ve srovnávacím období byla na mateřské a tím pádem počty nevycházejí. Chci se zeptat, jestli existuje v tomto případě nějaká vyjimka nebo se počítá dle jiného období ? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ráda bych se zeptala na řešení mé situace. Studuji prezenčně VŠ a také jsem OSVČ od listopadu 2017. Nové podmínky pro komepnzační bonus za únor 2021 jsem se tedy dozvěděla, že jsou takové: průměrná částka ze srovnávacího období za listopad, prosinec 2018 a leden 2019 se srovnává s částkou za leden 2021 a pokud je pokles příjmů o 50% a výše, tak je nárok na kompenzaci. Dozvěděla jsem se také fakt, že výše kompenzačního bonusu nesmí být větší jak průměr ze tří měsíců. Takže ikdyž jsem za rok 2018 a 2018 (za ty tři měsíce) vydělala 2.000 Kč, protože jsem začínala a teď jsem vydělávala za minulý rok více peněz, tak i tak na tuto kompenzaci nárok nemám? :) Děkuji a těším se na Vaši odpověď.