FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek jako doučující k práci na HPP

Dobrý den, zajímalo by mě jaké podmínky musím splnit a jaké jsou finanční limity úřadů pro doučování a pravidelné doučování v České Republice? Pracuji jako umělec a k tomu ve volnu doučuji. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prodej družstevního bytu

Dobrý den, mohu koupit a převést na sebe družstevní byt, i když bydlím v jiném bytě ? A po jaké době mohu byt "prodat", je nějaká lhůta, že nelze hned koupit a např. do měsíce prodat ? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, pracuji na DPP a chtěla bych pracovat více kde by roční úhrn hodin byl vyšší než 300. Existují nějaké možnosti jak zůstat na DPP a vydělat si více (u jednoho zaměstnavatele)? Mockrát děkuji za odpověď. Hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus za duben 2021

Hezký den, mám tento dotaz , pracuji na DPČ a je to můj jediný příjem. V dubnu 2020 jsem se nakazil covid a moje pracovní neschopnost trvala až do 31.3.2021, byl jsem tedy v rozhodná období 1.6. - 30.9.2020 a 12/2020 do 3/2021 v pracovní neschopnosti. Mohu a nevím ale jak požádat za duben 2021, či jak je pamatováno na osoby, které v tyto rozhodná období byli na nemocenské ohledně nakažení covid. Firma pro kterou pracuji byla a je stále uzavřena z důvodu vládního nařízení. Děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus a příjmy

Dobrý den, prosím o radu ohledně kompenzačního bonusu za období podzim 2020. Vyrábím a prodávám šperky a doplňky. Prodávám online a také formou komisního prodeje v kamenných obchodech. Těm fakturuji podle výpisu prodejů za předchozí měsíc, mám to i ve smlouvách. Můj dotaz je, jak se mají posuzovat příjmy v bonusovém období. Jako dodavatel mám mít pokles o 80pct. Mají se mi do příjmů v lednu počítat proplacené faktury za prosincové prodeje? Když má jít o příjmy za činnost omezenou v daných dnech bonusového období? Přijde mi, že každý úředník to posuzuje jinak. Část bonusu (za říjen, listopad) jsem dostala a část mi zamítli, že má být použit hotovostní princip a mají se mi počítat příjmy podle toho, kdy přijdou na účet, ne podle toho, za které období jsou. Přitom za jiné období jiný úředník to posuzoval jinak. Teď nevím, jestli se ještě odvolávat a co prosím tedy platí? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzacni bonus rijen 2020

Dobry den, mam zivnost -maserske a relaxacni sluzby a prijmy z nich mi tvori vic nez 80% celkovych prijmu. Pozadala jsem v dubnu o Kompenzacni bonusy tak jak to bylo mozne a bonusy mi byly vyplaceny. Kdyz jsem o bonus pozadala v listopaddu za obd. od 22.10. do 21.11. tak mi fin. urad nejdrive poslal 15 tis. Kc na ucet. vzapeti druhy den mi sdelil , ze mi bonus nenalezi, protoze nemam pro svoji cinnost registrovanou provozovnu. Coz je pravda, masaze provadim doma u klientu ...ovsem ted od 22.10. jsem narizeni vlady pochopila opet jako omezeni ve stavu nouze tak, ze nemohu vykonavat cinnost. Ale bylo mi fin.uradem sdeleno, ze cinnost nejspis mohu vykonavat jen nesmim mit otevrenou provozovnu. A protoze ji nemam, tak mi nenalezi kompenzacni bonus. Mohu tedy jezdit po klientech a masirovat jak za normalnich okolnosti ? Nalezi mi kompenzacni bonus? Prosim tedy o radu, co s tim? Protoze soc. a zdrav. pojisteni radne odvadim...a popravde jsem se zacala obavat, jestli po mne stat nebude -na zaklade stejneho faktu o provozovne- vymahat i komp.bonus z jara 2020. Dekuji za radu a pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační příspěvek podzim 2020

Dobrý večer, měl bych dotaz na kompenzační příspěvek podzim 2020. Jsem OSVČ (čistím auta, koberce, sedačky atd.), nemám provozovnu. Platím sociáln,í zdravotní a chtěl bych vědět, zda mám nárok alespoň na kompenzační příspěvek. Od 5. října (začátek nouzového stavu) neprovádím žádnou činnost. Bohužel to není možné, protože se k zákazníkům nemohu přiblížit dle nařízení vlády. Myslím si, že mám na kompenzaci nárok, i když nemám provozovnu a jedná se o službu. Můžete mi prosím poradit a napsat, jak se mám zachovat? Říjen, Listopad, Prosinec jsou nejsilnější měsíce a bohužel zatím stále nemohu vydělávat a jen platím. Mám zrušit živnost a jít na pracovní úřad nebo jak se mám zachovat. Děkuji za radu Pavel Záhrubský


odpovídal(a): Redakce

Daně

Zdravím. Mám dotaz. Mám životní pojištění, platím si sám 800 Kč měsíčně od konce roku 2011. Nicméně bych si ho chtěl dát zrušit. Potřebuji si mimořádně vybrat to, co jsem tam dal (nevím, kolik dostanu zpátky, snad aspoň polovinu), neboť si potřebuji zaplatit lékařský zákrok, který není hrazen pojišťovnami. Jak milé. Ale vůbec nevím, jak postupovat dále, co se týče daňového přiznání. Mezi lety 2012 až do teď jsem si u zaměstnavatele nechal možná 5x odečíst tu roční částku z daní. Tak nevím, co musím po zrušení dát zdanit, dodanit nebo jak se tomu přesně říká. Kde co vyplnit atp. Vůbec se v tom neorientuji. Děkuji moc za Vaši případnou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mám něco jako student platit?

Dobrý den, potřebuji se zeptat (a ani pořádně nevím kam se obrátit), zda a jaké povinnosti mi vznikají v následující situaci. Jsem student (23 let), nemám OSVČ. Překladem jsem si na smlouvu o dílo (ve které stojí "zhotovitel není plátcem DPH", jestli to něčemu pomůže) vydělal jednorázově 78 tisíc. Co komu kam musím poslat, ať se jedná o formuláře či peníze? Dočetl jsem se věci jako že od 30 000 musím i jako student z příjmu platit daň, zdravotní i sociální pojištění. Podle jiných je to nesmysl. Někdo mi tvrdí, že budu muset podávat daňové přiznání (které jsem v životě neviděl), jiní zase tvrdí, že ne. Prosím o radu, děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sídlo firmy na Slovensku.

Dobrý den, jsem občan ČR, kde nevlastním žádnou nemovitost s č.p. . Chtěl bych začít podnikat a s virtuální kanceláří nemám příjemné zkušenosti. Trvalé bydliště mám na OÚ. Na Slovensku ale vlastním nemovitost s č.p. mohl bych si nahlásit sídlo společnosti tam? A za jakých podmínek, tak abych mohl podnikat tady v ČR



odpovídal(a): Redakce

úroky v daňovém přiznání

Dobrý den, rád bych se informoval zda po zrušení daně z nabytí nemovitosti, při koupi nemovitosti (např.v 7/2020) a financováním hypotečním úvěrem si mohu nadále uplatňovat odečet úroků při podání daňového přiznání FO déle než do konce roku 2021? Původně jsem to tak pochopil, ale v médiích proběhla informace, kde zpráva byla podána tak, že úvěry poskytnuté do konce roku 2021 by mohly být i nadále uplatňovány v každoročním daň.přiznání daně z příjmu FO. Jak si to tedy mám vysvětlit, eventuálně na jakém příslušném úřadě budou skutečně znát patřičné informace? Děkuji. Hezký den, J. Kavalír


odpovídal(a): Redakce

Vratka srážkové daně ze závislé činnosti (zastupitel)

Dobrý den, jsem studentem na VŠ a zároveň zastupitelem v malé obci. Jako zastupitel pobírám od obce roční příjem ze závislé činnosti 27 555 Kč, ten se mi daní srážkovou daní 4 125 Kč, kterou za mě obec odvádí. Zapomněl jsem v roce 2019 podepsat Prohlášení poplatníka daně z příjmů FO ze závislé činnosti (tzv. růžový papír). Nyní si podávám daňové přiznání za rok 2019 a nevím, jestli mohu žádat o vrácení sražené daně 4 125 Kč z pozice studenta, který ale nepodepsal růžový papír (u obce, ani nikde jinde). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Měsíční daňový bonus

Dobrý den, zaměstnankyně má min. mzdu a uplatňuje měsíční DB na 1 dítě. V březnu má OČR a vyměř. základ 7964. Mně vychází DB 1732 Kč, ale na Vaší kalkulačce jen 1267. Je tam limit? Na FÚ mně řekla, že ne. Prosím o vysvětlení, co je spávně. 


odpovídal(a): Redakce

Pořádání plesu

Dobrý den, rád bych se zeptal na povinnosti s daněmi při pořádání plesu, který budeme organizovat pouze jednou ročně. Ples bude organizován přímo zaměstnanci, tedy pořadatelem bude fyzická osoba. Náš zaměstnavatel nám však udělil záštitu. Společně s tím by nás finančně podpořil, stejně tak hledáme pár dalších firem, které by poskytly výměnou za zveřejnění svého loga jako sponzora finanční prostředky na realizaci. Zajímá mě, jak je to poté se zdaněním těchto darů a zda je nutné zdanit i ten od zaměstnavatele, ač fungujeme de facto jako 'firemní plesový výbor' zastoupený jedním zaměstnanec firmy jako fyzickou osobou. A kdo musí veškeré záležitosti vyřídit? Předem děkuji za odp.


odpovídal(a): Redakce

Danění dotace

Dobrý den,jsem st.důchodkyně,pobírám od SZIF dotaci podle titulu1 1.3.3.--předání podniku na nastupitele.,k tomu starobní,vdovský a základní důchod,které činí 11 289.-Kč.Dále pracuji jako zastupitel za 3 500.- měs,ale tato částka se mi zdaňuje a je z ní odváděno soc.a zdr. poj.Nikdo mi nedovede říct zda se uvedená dotace daní,či nikoli.Dotace sestává z pevné částky 216 000.-,od které se odečte částka za st.důchod t.j.2 402 krát 12.To se liší každý rok,podle jeho výše.Zbytek tedy zdaňuji.Zdanění mi nevadí,ale proč danit,když to třeba není potřeba.Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Používání služebního vozu pro soukromé účely

Dobrý den, mám se zaměstnavatelem smlouvu na používání služebního vozu pro soukromé účely. K hrubé mzdě se mi dle zákona připočítává 1% z pořizovací ceny vozu a hradím palivo za soukromé cesty. Jaký je správný postup, když jsem v kalendářním měsíci nepoužil vůz k soukromým účelům? Připočítává se i tak 1% z pořizovací ceny vozu k hrubé mzdě? Děkuji.