FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DŮCHODOVÉ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Předdůchod, důchodové a zdravotní pojištění

Manželka /roč. 1957/ v současnosti pracuje. Věkově již má nárok na důchod/ 3 děti/. Jelikož se celou dobu starala o děti dnes ji chybí potřebný počet roků tzv. na důchod. Konkrétně se jedná o 2,5 roků/do poloviny příštího roku bude ještě pracovat/. Víme, že je možné si po tuto nezbytnou dobu/tzn.do dovršení 65 let /platit dobrovolně důchodové pojištění,tak aby naplnila potřebný počet roků. Dotaz zní, jak je to se zdravotním pojištěním po tu dobu 2,5 roků do těch 65 let, a zda není možné po tu dobu být v tzv. předdůchodu/kde se zdravotní pojištění neplatí/, ale platilo by se jen důchodové pojištění. Potřebnou výši prostředkú na penzijním připojištění má.


odpovídal(a): Redakce

Vyplácení vdovského důchodu, trvalý či dočasný?

Dobrý den. Ovdověla jsem vloni ve svých 50 letech a rok pobírala po manželovi vdovský důchod. Protože jsem nesplňovala žádnou podmínku pro jeho další vyplácení, vdovský důchod již nepobírám. Chtěla bych se zeptat, zda v budoucnu, až dosáhnu svého důchodového věku a budu mít nárok na starobní důchod, mohu požádat o obnovu vdovského ? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Změna výše invalidního důchodu

Dobrý den, v roce 2012 mi byl přiznán invalidní důchod I.stupně, jeho výše byla vypočítána mj. z do té doby mého jediného výdělku, kdy si firma se "sladkými" řečmi nabrala zaměstnance, ukázalo se však, že jen potřebovala stihnout zakázku. Tudíž jsem tam byla asi osm dní a výdělek byl asi 4,5 tisíce. K výpočtu výše důchodu by se mi v našem státě asi vyplatilo nepracovat, to by se pak počítala z celostátního průměru? V srpnu 2016 mi byl přiznán invalidní důchod II.stupně. Můj dotaz spočívá v tom, zda výpočet stále vychází z toho prvního výdělku nebo se nově vypočítává i z mezd, které jsem měla v letech mezi změnou stupně invalidity? Snad je můj dotaz srozumitelný. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Termín odchodu do důchodu

Dobrý den, manžel je v nepřetržitém zaměstnaneckém poměru. V roce 2018 v červnu mu vznikl nárok na odchod do důchodu. V únoru téhož roku podstoupil operaci a neschopnost trvala do konce září t.r. Když žádal v září o vyměření důchodu, bylo mu na správě důchodového zabezpečení řečeno, že mu nemůže být důchod vyměřen zpětně od června, jinak by musel vrátit nemocenskou. Proto požádal o výměru důchodu od října. Je to tak správně, v případě že není, je možné ještě požádat o dodatečnou úpravu ? Děkuji za odpověď Petráková


odpovídal(a): Redakce

rodičovský příspěvek

Dobrý den, předem se omlouvám,že jsem ve formuláři jako téma uvedla důchodové a zdravotní pojištění,ale nenašla jsem ve výběru témat vhodnou možnost....Můj dotaz se týká rodičovského příspěvku, pokud by vláda přijala jeho navýšení,chtěla bych se zeptat,zda by se týkalo i nás v případě,že dcera má 4 roky 4.července 2019.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění - promlčecí doba

Dobrý den, zajímalo by mne v případě životního (důchodového) pojištění, jaká je promlčecí doba pro nahlášení pojistné události - plná invalidita v důsledku onemocnění. V roce 2013 mi byla přiznána plná invalidita. V pojišťovně na pobočce mi bylo sděleno, že v případě mé pojistné smlouvy se to netýká. Dnes (o 5 let později) jsem se dozvěděla, že tomu tak není a měla jsem nárok na pojistné plnění. Je můj nárok promlčen nebo ne? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a dobrovolné pojistné

Dobrý den, celý rok 2017 jsem byl OSVČ a odváděl minimální zálohu pojistného 2061. Chtěl bych mít zaplacené vyšší pojistné odpovídající redukční hranici v roce 2017 ve výši 12423 tj 3628 měsíčně. Dobrovolné pojistné jde doplatit rok zpětně je možné doplatit na dobrovolném pojištění za rok 2017 kde bude souběh s OSVČ? V případě, že lze, mohu za říjen listopad a prosinec doplatit 3628-2061=1567x12/3= 6268 za měsíc? Předpokládám, že zaplacená částka se rozpočítá do 12 měsíců za rok 2017 zvedne tedy průměr celého roku a ne jenom do třech posledních měsíců. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Žena v domácnosti

Dobrý den, mám 3 děti od 8-12 let a zvažuji zůstat doma jako žena v domácnosti. Kolik si mohu měsíčně přivydělat? Kolik by mě stálo zdravotní a sociální pojištění. A jak je tomu v případě, že již nebudu mít 2 děti do 15 let? Děkuji


odpovídal(a): Elena

Invalidní důchod a úřad práce

Dobrý den, pobírám invalidní důchod prvního stupně a na pracovním úřadě jsem vedená od dubna roku 2013. Je nutné abych byla vedena na pracovním úřadě?Mám kromě chronických problémů i psichycké a docházení na úřad je pro mne velmi zatěžující. Musela bych si doplácet nějaké pojištění? Děkuji za odpověd.