FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, zaměstnankyni končí pracovní smlouva na dobu určitou dne 31.7.2017. Od 23.5. je na neschopence, protože je těhotná. Smlouva s ní nebude prodloužena. Můžeme s ní k 31.7. ukončit pracovní poměr a jakým způsobem? Jak naložit s neschopenkou, která jí určitě ukončena nebude? Má ještě zbylých 11 dnů nevyčerpané dovolené, můžeme ji proplatit a kdy? Děkuji Marta J.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění v zahraničí - Dobrý den, měl bych dotaz ohledně zdravotního pojištění. Momentálně jsem zaměstnán a k poslednímu srpnu mi končí smlouva. Po dobu jednoho měsíce budu nezaměstnán a prvního října odlétám pracovat do španělska. A mé dotazy zní: Lze si po dobu pobytu (od října cca do konce února)platit zdravotní pojištění v ČR nebo ho musím platit ve Španělsku? Popřípadě jakým způsobem se platí? Podotýkám, že nemám ve Španělsku práci (budu ji hledat po příletu, takže nejspíše budu chvíli bez pojištění). Dále pak mám dotaz, co by se stalo kdybych zdravotní pojištění neplatil nějaký čas? Hrozili by mně nějaké pokuty? A kdybych pojištění nějaký čas neplatil, lze ho nějakým způsoben doplatit později až bych se vrátil? Děkuji za odpovědi.



odpovídal(a): Redakce

Oznamovací povinnost u zdravotní pojišťovny

Dobrý den, byl mi ukončen pracovní poměr pro nadbytečnost. Následný den jsem v ochranné lhůtě nastoupil na nemocenskou.Na zdravotní pojišťovnu jsem tuto skutečnost nahlásil.Musím zdravotní pojišťovně platit nějaké pojištění? (např. na dobu prvních 14 dní nemocenské?) Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, byl mi ukončen pracovní poměr pro nadbytečnost. Následný den jsem v ochranné lhůtě nastoupil na nemocenskou.Na zdravotní pojišťovnu jsem tuto skutečnost nahlásil.Musím zdravotní pojišťovně platit nějaké pojištění? (např. na dobu prvních 14 dní nemocenské?) Děkuji za odpověď VH


odpovídal(a): Redakce

Platba zdravotního pojištění

Dobrý den, jsem OSVČ. Během července-srpna budu na zahraniční neplacené stáži. Tudíž nebudu mít v té době žádné příjmy, naopak náklady. Chci si přerušit živnost na tuto dobu. Ale jak je to s placením pojistného? Musím se přihlásit na úřad práce. Mám nárok, aby v té době za mě platil odvody zdravotního a sociálního pojištění? Děkuji mnohokrát.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet zdravotního pojištění

Dobrý den Narodil jsem se 15.11.1953 a šel jsem do předčasného důchodu 24.2.2015. Jsem OSVČ a pokračoval jsem ve výdělečné činnosti. Za rok 2016 jsem měl čistý příjem cca 40.000,-Kč a zdravotní pojišťovna mně poslala, že mám zaplatit 2.700,-Kč zdravotní pojištění za rok 2016. Je to správné? Dále bych chtěl vědět , když celý rok (podávám daňové přiznání) pracuji mám nárok na zvýšení důchodu, platí to i v předčasném důchodu. Děkuji předem S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Příjmy OSVČ

Dobrý den, jsem zaměstnaný ve státní sféře a příležitostně si přivydělávám tvorbou počítačové grafiky (2d/3d) do pc her. Jedná se o smlouvu o dílo s určenými termíny vyhotovení a odpracovanými hodinami, nejde však o pravidelnou práci každý měsíc. Může se jednat třeba o dvě až tři zakázky za rok, ale taky o žádnou nebo o více (prostě podle potřeb zadavatele a mého volného času). Rád bych se zeptal jestli a případně od jaké výše je nutno tento příjem danit, případně jestli je potřeba živnostenský list? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPČ a povinné pojistné

Dobrý den, jsem zaměstnaná na DPČ ale zároveň ještě stále pobírám rodičovský příspěvek. Bude se mi ze mzdy kromě daní strhávat i zdravotní a sociální pojištění? Nebo ho za mě dokud pobírám rodič. příspěvek stále hradí stát? A já odvádím pouze daně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Povinné pojistné

Dobry den, prosim o radu, za jakých podminek je mozne uzavřít hlavni pracovni pomer v ČR (česka firma) s mistem vykonu práce v zahranici se zamestnancem, který dlouhodobe pobyva v zahranici – vice nez 183 dni (obcan ČR nebo i cizinec). Tento zamestnanec nevykonava v zahranici zadnou jinou pracovni cinnost a v ČR neplati socialni ani zdravotni pojisteni. Jak by se platili odvody na socialni a zdravotni a zdaneni? Dekuji s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Mateřská na druhé dítě

Dobrý den, jsem momentálně na mateřské dovolené s prvním dítětem, spolu s nástupem na rodičovskou dovolenou bych si chtěla u svého zaměstnavatele začít přivydělávat. Pravděpodobně formou DPP. Měsíčně by se můj hrubý výdělek měl vejít do 5000 a určitě bych nepřekročila hranici 300 hodin ročně. Během HPP byl můj výdělek 29000HM. Uvažujeme o druhem dítěti aniž bych se znovu na HPP mezitím vracela a tak se chci zeptat, z čeho by se mi u druhého dítěte vypočítávala mateřská jestli z původního výdělku, který jsem měla před nástupem na mateřskou a nebo z přivýdělku 5000 na DPP, kterým bych během rodičovské dovolené chtěla vylepšit rodinný rozpočet. Předem děkuji za odpověď. Nevím zda to muže hrát roli, ale dálkově studuji na vysoké škole.



odpovídal(a): Redakce

Přerušení živnosti

Dobrý den, prosím o informaci. Jsem zaměstnaná na HPP, toho času na rodičovském příspěvku. V polovině dubna končí rodičovský příspěvek a já nastupuji na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství. Chtěla jsem se zeptat, zda musím po dobu nemocenské ( to je do začátku září ) pozastavit živnostenský list. Jedná se o ruční práce háčkování, pletení atd, z čehož je příjem do 5000Kč za celý kalendářní rok. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Internetové příjmy

Dobrý den, Vydělávám si peníze přes YouTube (Google Adsense), bohužel jsem nevěděla, že se mají platit daně. Mám se jít registrovat jako identifikovaná osoba? A co mám poté dělat? A kolik budu platit z vydělaných peněz pro představu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Platba zdravotního pojištění

Dobrý den, pokud je placeno dobrovolné důchodové pojištění, lze toto uplatnit jako daňově uznatelnou položku, pokud příjmy má poplatník pouze z pronájmu dle § 9 ZDP a nijak dále nepodniká. Dále pokud si platí zdravotní pojištění v základní povinné výši a nemá žádné příjmy ze závislé činnosti je toto daňově uznatelné. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Platba sociálního a zdravotního pojištění

Dobrý den, v červnu ukončím magisterské studium státní závěrečnou zkouškou a zvažuji možnost postgraduálního studia. V případě, že bych byla přijata, ale nakonec v září nenastoupila, musela bych doplácet zpětně spociální a zdravotní pojištění a daň u DPP za období červen-září? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Povinné pojistné z DPČ

Dobrý den, již od ledna nejsem student, a nyní mám brigádu na DPČ. Chtěla bych se zeptat, zda se z DPČ strhává automaticky zdravotní i sociální pojištění? Nebo se musí podepsat nějaký formulář. Za leden mi totiž strhli pouze 917,- Kč z hrubé mzdy 8329,- Kč. Zajímá mě tedy, co konkrétně mi strhli a zda musím zvlášť požádat, aby mi zdravotní strhávali automaticky? Děkuji za odpověď. Hezký den


odpovídal(a): Redakce

Nulové příjmy a přehledy

Dobrý den , mám dotaz ohledně dańového přiznání. Jsem zaměstnanec firmy , kde stále pracuji . V polovině lońského roku jsem měl nabídku na přivýdělek k zaměstnání kde potřebovali abych si vyřídil živnostenský list k mému oboru záměčnictví. Vyřídil jsem si tento ŽL , ale nezačal jsem vůbec pracovat na ŽL , protože firma pak chtěla abych opustil své zaměstnání a pracoval pouze na ŽL. Tím že jsem nezačal podnikat podal jsem pouze danové přiznání pouze ve firmě kde jsem zaměstnán. CHci se zeptat , jestli musím jít a vyplnit dańové přiznání i na FÚ ? Děkuji Čirž


odpovídal(a): Redakce

Přehled pro zdravotní pojišťovnu

Dobrý den, přítel je veden jako OBZP. Po narození syna nám bylo doporučeno, aby pozastavil živnostenské oprávnění. Není veden na ÚP, má příležitostné příjmy ve výši cca 120000,- / rok 2016. Některé se účtovaly do 10000,- jednorázově, některé nad 10000,-. Předběžně jsem vyplňovala DP, ale netuším, kde ho zařadit. Když do sekce OSVČ jakože není, tak doplácí na ZP i SP. Když do kolonky jako ostatní příjmy, tak nedoplácí nic. Musí podávat roční přehled na pojišťovně a OSSZ když je OBZP? Děkuji za odpověď. RH


odpovídal(a): Redakce

Povinné pojistné a daňový základ

Dobrý den, chci se zeptat zda přeplatek ze zdravotního a sociálního pojištění(rok.2016)je zdanitelný příjem.Vedu daňovou evidenci. Děkuji AS


odpovídal(a): Redakce

Odstupné a povinné pojistné

Dobry den, Zamestnavatel prave se mnou rozvazuje pracovani pomer z duvodu nadbytecnosti, kde mi nalezi dle zakona pravo na odstupne. Jak je to prosim s danenim teto polozky v pripade, ze bude tento duvod uveden v dohode o ukonceni pracovniho pomeru? Bude odstupne odprostene od odvodu pojistneho na socialni zabezpeceni a zdravotni pojisteni, stejne jako v pripade jednostranne vypovedi od zamestnavatele? Predem moc dekuji za odpoved Pavel


odpovídal(a): Redakce

Samoplátce zdravotního pojištění

Dobrý den, již půl roku jsem bez práce, nejsem vedená na ÚP a sama si platím zdravotní pojištění. Chtěla bych se zeptat zda si zaplacenou částku za zdravotní pojištění mohu odvést z daní až budu podávat daňové přiznání a pokud ano, tak jakým způsobem? Moc děkuji za odpověď Denisa