FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Kombinované studium

Dobrý den, rok jsem studentem kombinovaného studia a současně pracuji na zkrácený úvazek. Již mi vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti. V současné chvíli jsem ze zaměstnání dala výpověď. Chtěla bych se zeptat, zda mi po ukončení pracovního poměru bude pojištění platit po zbývající dobu studia stát nebo zda už z důvodu nároku na podporu v nezaměstnanosti tuto možnost nemám? Mám příležitost nastoupit na brigádu a pokud bych se registrovala na ÚP, měla bych omezenou možnost měsíčního výdělku. Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem G.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ při HPP

Dobrý den, když mám HPP, kde mi zaměstnavatel platí obě pojištění, musím jako OSVČ při výdělku cca 60000 Kč ročně platit také pojištění? A nevíte jak je to s daněmi u tohoto bočního ročního přijmu?



odpovídal(a): Redakce

DPČ a HPP - pojištění

Dobrý den, když mám HPP, kde se mi odvádí zdravotní a sociální pojištění, je potřeba odvádět z DPČ také nějaké pojištění? Pokud ano, proč když už to odvádím u HPP?


odpovídal(a): Redakce

Nezaplacený měsíc zdravotního pojištění za září 2007

Dobrý den, odcestovala jsem v roce 2007 do Anglie a nezaplatila jsem si jeden měsíc v tomto roce zdravotní pojištění. Byla jsem v tý době pojištěna u vojenské zdravotní pojišťovně. Přišel mi dopis v dubnu 2018, že tento měsíc mám zaplatit. Když jsem volala, že bych to ráda zaplatila, bylo mi řečeno, že je to promlčená doba, tudíž to platit nemusím. Je to vůbec možné, aby byla promlčená doba u pojištění? Bojím se, že mi jednou pošlou dopis, abych částku zaplatila i s vysokým penále. Děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

náhrada za pracovní neschopnost - prvních 14 dní

Dobrý den, máme zaměstnankyni, které končila 3-letá rodičovská dovolená. Podepsala dohodu s termínem návratu do zaměstnání, ale nenastoupila, přinesla rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti. Naposledy pracovala v roce 2014 , kdy měla neschopenku a pak nastoupila na PPM a další rodičovskou dovolenou. V období roku 2015-2018 neměla žádné příjmy. Má nárok na proplacení pracovní neschopnosti (prvních 14 dnů)? Zaměstnankyně má i nadále neschopenku, která bude pravděpodobně ukončena peněžitou pomocí v mateřství. Děkuji předem za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zanechání studia ještě o prázdninách

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když jsem letos maturovala a měla bych tak mít status studenta do 31.8.2018, ale zapsala jsem se na vysokou školu, přesněji zápis proběhl 28.6.2018. Avšak chtěla bych nyní ze soukromých důvodů studium na té vysoké škole ukončit, řekněme tak do konce července. Tak bude za mě pojištění platit stát nebo se mám poté registrovat na Úřad práce? Přece jen bych měla mít ten status studenta do 31.8.2018 díky ukončené SŠ nebo se mýlím? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění při podnikání na vedlejší činnosti

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to se soc. + zdrav. pojištěním v tomto případě. Pracuji na hlavní pracovní poměr, kde za mě zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální v plné výši. V měsíce srpnu si budu ještě k tomu zakládat živnostenské oprávnění na vedlejší činnost. Doposud jsem tuto činnost měl pouze na dohodu o provedení práce. Musím pojištění platit dvakrát nebo se zde dá uplatnit nějaká úleva? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

PN v důsledku pracovního úrazu

Dobrý den, od 13.4. do 25.4. 2018 jsem byla v PN v důsledku PÚ. Diagnóza zněla pohmoždění pravé paže. Nebyla jsem tehdy odeslána na žádné další vyšetření a tak jsem měla za to, že to není nic vážného a vzhledem k pohmoždění to ještě nějakou dobu bude bolet ( ale nebude to výrazně překážet v práci ). Proto se 25.4. ukončila PN a šla jsem do práce. Měla jsem střídavě několik dní pracovních, několik volna a pak týden dopředu nahlášené dovolené. Myslela jsem, že to na doléčení stačí. Realita byla jiná. Zatížení v práci bolest zvyšovalo a se sebezapřením jsem se těšila na dovolenou. Ani klid o dovolené nepomohl .Proto jsem 10.5.2018 došla k lékaři a uvedla jsem přetrvávající obtíže ( při skončení PN na formulář pro pojišťovnu zaměstnavatele lékař uvedl, že léčba není ukončena ). Lékař mi vypsal od 11.5.2018 novou PN a doporučení k ortopedovi. Začala jsem pak docházet na RHB , později jsem byla odeslána na rentgen atd.. Pracovní neschopnost stále trvá a protáhne se zřejmě min. do července. Na Rozhodnutí o pracovní neschopnosti od obvodního lékaře tato PN už není zaškrtnuta jako pracovní úraz, ale na dokladu od lékaře z ortopedie je zmíněn stav po pracovním úraze. Prý už to tak na rozhodnutí zapsat nejde, když se neobnoví během několika málo hodin ta původní PN. Nyní záleží prý na tom, co bude uvedeno na dokladech pro pojišťovnu zaměstnavatele a na postoji, který k hlášení zaujme zaměstnavatel. Je nějaká naděje, že mohu dostat náhradu za ztrátu výdělku v PN i za období od 10.5.2018 ( období v dubnu pojišťovna již vyplatila )? Jak správně postupovat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění kdy a kolik

Dobrý den, minulý týden jsem složila státní závěrečnou zkoušku a ve středu jsem ukončila studium. Již mi bylo 26 let a nevím kdy a kolik mám platit sociální pojištění. Zdravotní si platím již od 26. let. Pracuji jako brigádník na DPP a můj výdělek nepřevyšuje 10 tis. měsíčně. Sháním práci na HPP, ale zatím ji nemám, mám se hlásit na úřad práce? Do jaké kategorie patřím a kolik a kde mám platit.


odpovídal(a): Redakce

Do kdy stát platí za studenta sociální a zdravotní pojištění?

Dobrý den, chci se zeptat do kdy stát platí za mě sociální a zdravotní pojištění, když jsem měl na konci 4 maturitního ročníku na vysvědčení z jednoho předmětu za 5. A na opravném termínu jsem dostal taky za 5. Takže jsem se vlastně k maturitě nedostal a na internetu jsem se téhle informace nikde nemohl dočíst ani mi nikdo nedokázal odpovědět. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Zkrácený úvazek + DPP nebo DPČ?

Dobrý den, pracují pro jednu firmu na zkrácený úvazek už poměrně dlouho, našla jsem si práci, kde mi ale nabízí nástup pouze na DPP anebo DPČ. Osobně netuším, která z těchto dvou variant je pro mě výhodnější, jelikož na každé se dá něco najít. Můj výdělek u nového zaměstnance (DPP/DPČ) by byl vyšší než 10.000Kč. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? To za mě logicky odvádí první zaměstnavatel, bude je muset odvádět i druhý zaměstnavatel a co z toho plyne pro mě? Zajímalo by mě co VŠECHNO konkrétně já budu muset vyplňovat v případě, že k druhém zaměstnavateli nastoupím? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Co když skončí výplata nemocenské?

Dobrý den, nevím jestli mně odpovíte na můj dotaz, ale už nevím kam se obrátit. Syn po úraze je v PN od června 2016 a ta stále trvá. V červnu 2018 to budou dva roky co pobírá dávky. Bylo mu sděleno že po těch dvou letech již nemá nárok na dávky v PN i když jeho zdravotní stav mu nedovoluje nástup do zaměstnání (čekají ho ještě dvě operace). Jaké jsou tedy možnosti, co v této situaci dělat, má 35 let, družku a 2 děti - 3 roky a 8 měsíců. To zůstane zcela bez příjmů, nebo co v takové situaci dělat. Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Neplacené volno či zkrácené úvazek

Dobrý den, prosím o radu, pracuji na částečný úvazek na HPP 6 hodin denně. Naskytla se mi možnost práce na 1 den v týdnu na DPP (do 300 hodin ročně). Chci se zeptat, jestli řešit druhou prac. nabídku tak, že si vezmu každý týden jeden den neplaceného volna v hlavním prac. poměru, anebo jestli je lepší snížit prac. úvazek opět na 6-ti hodinový, ale pouze na 4 dny v týdnu a tím pádem 1 den docházet do druhé práce. V tomto případě zase přijdu o poměrnou část dovolené...? Prosím o radu, jak toto řešit, co je pro mě, nebo i zaměstnavatele výhodnější. Podotýkám, že zaměstnavatel se vším souhlasí po společné domluvě. Moc děkuji za případnou radu. Hezký den.


odpovídal(a): Elena

Podnikání a pojištění

Dobrý den, manžel v říjnu 2017 obnovil podnikání jako vedlejší pracovní činnost,ale zatím je pojekt jen v projednávání tak nevydělal ani korunu.Musí podávat daňové přiznání a přiznání na pojištovnu? A je potřeba platit nějaké pojištění?zdravotní nebo sociální? Děkuji


odpovídal(a): Elena

Podnikání a rodičovká dovolená

Dobrý den, v současné době jsem na RD a ráda bych si založila živnost. Měsíční příjem by byl cca.4000,-. Musela bych pro první rok platit zálohy sociálního a zdravotního pojištění nebo jiné zálohy? Moc Vám děkuji za radu. S pozdravem.


odpovídal(a): Elena

Neplacené volno a pojištění

Dobrý den, můj syn si bere u svého zaměstnavatele 2 měsíce neplaceného volna. V té době si bude sjednávat brigády buď na celou dobu 2 měsíců nebo jen na část měsíce. Můj dotaz zní - kdo a v jaké výši musí za dobu neplaceného volna platit sociální a zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší činnost a SP a ZP

Dobrý den, prosím potřebovala bych poradit - pracuji na plný úvazek ale k tomu bych chtěla začít provozovat živnost. Jak je to s odvody u živnosti když za mě zaměstnavatel řádně vše platí a živnost mám jen jako přivýdělek? Také bych se ráda zeptala pracuji krátce na dlouhý a krátký týden po 11 hodinách od 9-20hod. mám 20dní dovolené ale nyní jsem se dozvěděla že pokud si budu chtít vzít den dovolené strhne se mi 1,5dne na pásce protože se dovolená klasicky počítá na 8hod...pracujeme so, ne i svátky a tohle jsem vůbec netušila.. Moc děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Práce pouze na DPP

Dobrý den, momentálně jsem na úřadu práce. Od 1.9. mám možnost nastoupit na DPP s výdělkem do 10000Kč kdo bude za mne platit zdravotní poj.? Když bych chtěla sociální budu si muset platit sama? Děkuji za odpověď.Lucie


odpovídal(a): Redakce

Ukončení pracovního poměru a zdravotní pojištění

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyni skončila pracovní smlouva k 31.7.2017. Už od ledna je na neschopence. Smlouva s ní prodloužená nebyla a nebude. Zaměstnankyně pokračuje v neschopence i po 31.7. Máme ji odhlásit na zdravotním a sociálním? A jak? Na zdravotním kódem O a sociálním ukončení pracovního poměru kód 2? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění

dobrý den nikde se nemůžu dopracovat k informaci kolik zaplatím na sociálním a zdravotním pojištění při vedlejší činnosti za následujících podmínek. potřeboval bych to vědět předem, ne až po daňovém přiznání. jsem zaměstnanec, což je hlavní činnost. roční příjem cca 1,2mil. Kč vlastním živnost na zemědělskou činnost. uplatňuji paušál 80%. nejsem plátce DPH při fakturaci 990 000 Kč ročně. kolik bude činit zdravotní a sociální pojištění? děkuji