FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

OSVČ a povinné pojistné

Dobrý den, pracuji jako korektor, ale ve smlouvě, kterou jsem dostal až po 14 dnech práce, jsem veden jako autor a vnímán jako OSVČ. Dostávám tzv. paušální odměnu a musím si sám platit zálohy na zdravotní i sociální pojištění, jde tedy v podstatě o švarcsystém. Mám podávat daňové přiznání s paušálem 40 % a za závislou činnost? Jak mám vypočítat výši daně? Pokud jsem si nedávno založil kvůli přivýdělku volnou živnost (abych mohl práci vyfakturovat) s předpokládaným jednorázovým výdělkem do 20 tisíc Kč, mění se nějak moje povinnost a způsob přiznání daně z příjmů? Předem děkuji za odpověď a radu.


odpovídal(a): Redakce

Práce v zahraničí a daně

Dobrý den Na základě smlouvy o výkonu činnosti experta (uzavřena v souladu s ustanovením § 1746 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku), budu vyslán na vykonání práce mimo ČR. Organizace v ČR bude hradit odměnu za vykonanou činnost, ale dle smlouvy, já odpovídám za uhrazení daně z příjmů a pojistného dle platných předpisů České republiky. Můžete mi prosím vás napsat, co budu platit, jak často, jakým způsobem (fyzicky na pobočce banky, nebo přes internet bankovnictví), jaký formulář je potřeba vyplnit, musím povinně platit sociální pojištění a zdravotní (U VZP mam dočasně zamrznutý účet protože už delší dobu bydlím v zahraničí, kde si platím místní pojistku, a nový zaměstnavatel mi bude platit mezinárodně uznávané zdravotní pojištění zahrnující také ČR). Můžete mi prosím vás napsat, jaký bude čistý příjem v případě, že hrubý příjem bude na příklad 50.000,-kc/měsíc? Děkují vám S pozdravem



odpovídal(a): Redakce

Vyplnění přehledu o příjmech a výdajích

Dobrý den ,K příjmům z podnikání mám ještě příjem z nájmu bytu.V daňovém přiznání jsem to uvedl ,ale zajímá mne zda musím přičíst příjem a výdej z nájmu do přehledu OSSZ a zvýšit o to základ daně pro VZP. Používám interaktivní formulář k dani a tam se mi přehledech OSSZ a VZP příjem z nájmu v automatickém výpočtu neobjevil. Jsem OSVČ /daň z příjmů FO/


odpovídal(a): Redakce

Důchodce a daně

Bude platit daň ze mzdy starobní důchodce, jestliže si během roku vydělal částku 20000Kč? Bude platit sociální a zdravotní pojištění? (Loni žádné neplatil, protože nevyplňoval Přiznání. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění zaměstnance

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené a v roce 2016 jsem pracovala brigádně tak 4 až 5 dní v měsíci. Pokud chápu dobře tak se za mě odvádělo dvakrát sociální a zdravotní pojištění, že ? Mám nárok na nějaké vrácení daní ? Jak mám postupovat ? Děkuji za rady.


odpovídal(a): Redakce

Kapitálové příjmy

dobrý den, chci se zeptat, jak je to s daněním v případě, že jsem OBZP a obchoduji na burze. Zajímá mě, kolik procent mám danit a také jestli musím čtvrtletně nebo stačí vždy na začátku roku, když se podává daňové přiznání. Poslední dotaz se týká toho, co mám vlastně danit - zisk z každého obchodu nebo jen z toho co si pošlu z obchodního účtu na bankovní? Protože logicky to, co sice bude jako zisk, ale stále na obch. účtu je stále investice o kterou mohu přijít. Předem děkuji za odpověď,


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek a pojistné

Dobrý den, chtela bych se zeptat zda musim odvádět daňe v moment kdy chodim do druhe prace kde mam DPČ 300h/rok a měsíčně si zde vydělám cca max 3000. S tím, že na mem hlavním pracovním poměru normalne odvadim sociální a zdravotní. Dále bych se rada zeptala zda druhou práci musím nějak uvádět do růžového prohlášení, ktere výplňuji v mem hlavním pracovním poměru. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Neplacení pojistného u dohod

Dobry den, ktery zakon a presne ktery paragraf rika ze u dohod o pracovni cinnosti ae nemusi do 2500 platit socialni a zdravotni? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění u OSVČ za rok 2016

Dobrý den, to znamená že když jsem během půl roku dodržel minimální vyměřovací základ pro placení pojistného tak nebudu nic doplácet? A pojištovna mi tedy nic vracet nebude. Chápu to dobře? Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Povinné pojistné studenta

Dobrý den, jsem studentka vysoké školy a pracuji na DPČ, jelikož jsem již vyčerpala možný počet hodin pro DPP. Každý měsíc mi z výplaty strhávají peníze (zdravotní a sociální pojištění předpokládám). Chci se zeptat, jestli mám nárok na jejich vrácení. Když mám statut studenta, platí přece za mě tyto poplatky stát, nebo jak to funguje? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

OSVČ a zdravotní pojištění

Zdravím, chci se zeptat. Dělám pul roku na živnosťák a zkoušel jsem tady na stránkách spočítat kolik budu doplácet na zdravotním a sociálním pojištění. Zkoušel jsem to spočítat několikrát a vychází mi to třeba -6000. To znamená že mi budou neco vracet nebo jak? Vychází mi to takhle: Zdravotní pojištění 13,5% z 24000 je 3240 Zaplacené zálohy 6 x 1823 = 10 938 3240-10938= -7698 A to co mi vyšlo znamená co? Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Povinné pojistné při zahájení živnosti

Dobrý den, měl bych dotaz týkající se daní u OSVČ. V průběhu prosince tohoto roku mám v plánu zažádat o vydání ŽL na volnou živnost s uplatněním výdajového paušálu, přičemž ale první příjmy předpokládám až v roce následujícím, tj. 2017. Do té doby, tj. ještě v tomto roce bych si rád nakoupil potřebné vybavení (notebook apod.) Jelikož momentálně jsem ještě v zaměstnaneckém poměru, tak předpokládám, že platba ZP a SP jako OSVČ se mě netýká, ale pokud bych předpokládal, že se rovnou přihlásím k platbě DPH, mohu si nárokovat vratku DPH za tyto nákupy? Musím ještě v roce 2016 podat kontrolní hlášení k DPH? Postačí u daňového přiznání čestné prohlášení o nulových příjmech za rok 2016? Na závěr otázka, zda se mi vůbec vyplatí zahajovat živnost na konci tohoto roku. Děkuji, LJ


odpovídal(a): Redakce

Dvě DPČ a daně

Dobrý den, mám souběžně dvě zaměstnání, obojí na DPČ. Je mi 26 let. V prvním si vydělám méně jak 2500Kč za měsíc + mám podepsanou slevu na dani, zdravotní za mě neodvádí. Ve druhém si vydělám kolem 6000Kč za měsíc, nemám podepsanou slevu na dani a zdravotní pojištění za mě odvádí. Chci se zeptat, kolik je odváděno zdravotní pojištění u mého druhého zaměstnavatele, jak se mi daní mzdy v obou zaměstnáních, kolika procenty? A čeho dosáhnu až si sestavím daňové přiznání? Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek zaměstnance na dohodu

Dobrý den, pracuji jako zaměstnanec - lékař. Mimo výkon práce lékaře se navíc starám svému zaměstnavateli o údržbu výpočetní techniky: správa hardwaru, softwaru, tiskárny, skeneru a místní sítě. Této údržbě se věnuji po pracovní době a zatím není nijak placena. Chtěl bych proto požádat svého zaměstnavatele, abychom se domluvili, že mi bude za takovouto servisní činnost platit. Zamlouvá se mi za tímto účelem dohoda o provedení práce (DPP), na základě které by mi zaměstnavatel vyplácel měsíčně nějakou částku, např. 9500 Kč. Výhoda tohoto řešení spočívá v tom, že nebudu muset z oněch 9500 Kč platit já ani zaměstnavatel žádné odvody (pokud nepřesáhne 10 000 Kč). Chtěl bych Vás poprosit o posouzení, zda je takto navržené řešení účetně a právně možné a vhodné. Nerad bych svému zaměstnavateli navrhl něco, co by nám následně vytkla případná kontrola z FÚ. Děkuji Vám za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zahájení OSVČ

Dobrý den. Tento měsíc jsme začala podnikat . Mám uklidovou službu. Nejsem plátcem dph. A vůbec si nevím rady. Kolik musím platit zdravotní a socialni a jak často. A kolik musím platit daň. Děkuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Povinné pojistné při práci v zemích EU

Dobrý den, Od října pracuji v Německu.Platím tu z výplaty zdravotní a socialní pojištění.Zaměstnavatel mi tvrdí,že tu daně platit nemusím,jelikož jsem daňový rezident v ČR (V Německu trávím jen několik týdnů ročně)a nemám v Německu ani žádný byt ( adresu).Na finančím úřadě v ČR jsem dostal papír s potvrzením o Daňovém domicilu v ČR.Chci se zeptat,kde a jak budu danit svůj příjem ?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mezinárodní příjmy a povinné pojistné

Dobrý den, jsem v invalidnim duchodu2stupně a v prosinci zakladám živnost s a1 působnost zde eu a Švýcarsko. V oblasti socialnich služeb pečovatel. J Když budu v Čr a budu si chtit najít brigádu budu něco zdaňovat a odvadět? Jak je to s daňi když mam větší pole působnosti? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

DPČ a nemocenská

Dobrý den,jsem starobní důchodce a pracuji na dohodu o pracovní činnosti v rozsahu 20hodin týdně(smlouvu mám na celý rok) a můj dotaz zní: v případě nemoci mám nárok na vyplacení nemocenských dávek?Zatím mi nikdo na tuto otázku nedovedl odpovědět, firemní výplatní řekla že nemám.Tak z jakého důvodu je mi pak strháváno za mzdy zdravotní pojištění.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a vedlejší samostatná činnost

Dobrý den, dostala jsem odpověď na svůj dotaz, nicméně bych se ještě ráda ujistila, že jsme se správně pochopili... Původní dotaz zněl: ...jsem do listopadu 2017 na rodičovské dovolené. Od ledna 2017 jsem měla v plánu založení ŽL s tím, že po konci RD do firmy nenastoupím a ŽL změním na hlavní činnost. Nyní jsem se od zaměstnavatele dozvěděla, že k 28. 2. 2017 zanikne oddělení, v němž jsem pracovala a dostanu výpověď pro nadbytečnost. Můj dotaz zní, zda jsem díky této situaci znevýhodněna např. jestli již od března musím mít zmiňovaný ŽL jako hlavní činnost a jestli mi tímto začne povinnost platit zálohy, od kterých, jak jsem se dočetla, jsem mohla být v prvním roce, jsem-li na RD, osvobozena a případně co dalšího to pro mě obnáší... Vaše odpověď: "Protože jste nyní na rodičovské dovolené, tak dle § 53 zákoníku práce nemůžete od zaměstnavatele obdržet výpověď pro nadbytečnost, neboť jste v ochranné lhůtě. V případě zahájení samostatné výdělečné činnosti od ledna 2017 by se tedy jednalo pro účely sociálního pojištění a zdravotního pojištění o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost". Dočetla jsem se, že "§ 53 neplatí, v případě organizačních změn, konkrétně pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) – ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část...", z toho usuzuji, že já v této situaci dostat výpověď mohu, protože jak jsem v dotazu uvedla, část firmy, tedy oddělení, v němž jsem byla zaměstnána, se ruší. Děkuji za další odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená a vedlejší činnost

Dobrý den, jsem do listopadu 2017 na rodičovské dovolené. Od ledna 2017 jsem měla v plánu založení ŽL s tím, že po konci RD do firmy nenastoupím a ŽL změním na hlavní činnost. Nyní jsem se od zaměstnavatele dozvěděla, že k 28. 2. 2017 zanikne oddělení, v němž jsem pracovala a dostanu výpověď pro nadbytečnost. Můj dotaz zní, zda jsem díky této situaci znevýhodněna např. jestli již od března musím mít zmiňovaný ŽL jako hlavní činnost a jestli mi tímto začne povinnost platit zálohy, od kterých, jak jsem se dočetla, jsem mohla být v prvním roce, jsem-li na RD, osvobozena a případně co dalšího to pro mě obnáší. Předem děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.