FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Výše mateřské při HPP a DPČ, nebo při dvou DPČ

Dobrý den, zatím se mi nikde nepodařilo najít odpověď na mé dvě otázky, které zní: Když pracuji na HPP a zároveň na DPČ (u jiného zaměstnavatele) určuje se výše mateřské pouze z HPP, nebo se k tomu přičítá i něco z DPČ? Když budu mít dvě DPČ (každá u jiného zaměstnavatele), výše mateřské se počítá z obou? Podrobnosti mé situace: Přes dva roky pracuji u společnosti A, kde mám HPP, 40 hodin týdně. Nyní jsem dostala nabídku od firmy B na DPČ. Pokud bych ji přijala, zkrátila bych si ve firmě A úvazek na 20 hodin týdně (a zde jsou ty dvě varianty, buď zůstame HPP, nebo se změní na DPČ). Výdělek ve firmě A by byl cca 20tis/měs, u firmy B cca 16tis/měs. V takovém případě, pokud se nepletu, odvádím daně, soc. i zdr. jak z HPP, tak z DPČ, jelikož výdělek je přes 3000 měsíčně. Když tedy odvádím sociální poj. z obou pracovních poměrů, jak je to s čerpáním mateřské u těchto dvou variant? Předem děkuji za odpovědi. Přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Po ukončení studia - práce, nástup znovu do školy

Dobrý den, kamarád končil na svou žádost odborné učiliště. Nastoupil do práce a po měsíci dal výpověď. Nastoupil znovu na tu samou školu. Chtěla bych se zeptat, jak je to v tomto případě se sociálním a zdravotním pojištěním? Jestli si to musí hradit sám, protože už přerušil studium, nebo jestli to za něj bude opět platit škola? Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Přihlášení na úřad práce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, je to už delší doba takže některé věci nebudu vědět přesně ale nedávno jsme s přáteli řešily jednoho našeho kamaráda který když ukončoval školu tak se nešel nahlásit na úřad práce. Nejsem si jist jak ukončil školní rok, jestli úspěšně a neudělal jen závěrečnou zkoušku ke které, nechápu proč, šel až v listopadu a nebo jestli dělal opravné zkoušky v září a až v listopadu dělal závěrečné zkoušky. (Myslím si že byl ten první případ kdy školu udělal ale neudělal závěrečné zkoušky). V listopadu tedy udělal závěrečné zkoušky ale na úřad práce se nikdy nedostavil a po novém roce začal pracovat. Když mu přišel dopis ze zdravotní pojišťovny ve kterém se ho ptaly na to kdo za něj platil zdravotní pojištění ( nevím v jakém období) tak odpověděl že škola a tím celá věc uhasla. A mě zajímá jestli náhodou nebude mít nějaký dluh protože já když jsme šel na úřad práce první den v září a řekl jsem že školní rok mam uzavřený ale neudělal jsme jen maturitní zkoušku ke které jdu v září, tak mi bylo řečeno že pokud bych jí neudělal musel bych doplatit i ty dva měsíce co jsem měl prázdniny a že jsem udělal dobře že jsem se šel přihlásit hned v září protože pak už bych začal dlužit jak na sociálním tak zdravotním pojištění. Dodnes nechápu že kamarádovi nepřišla žádná jiná upomínka nebo tak něco.


odpovídal(a): Redakce

osvč/zaměstnavatel

Dobrý den, v červnu 2018 jsem byl zaměstnán na hlavní PP, u práce jsem však měl i otevřený živnostenský list. Zaměstnání jsem ukončil k 27.6., podnikat jsem však opravdu začal až od července-do té doby jsem neměl žádné vedlejší příjmy. Zaměstnavatel za mě platil zdravotní pojištění, nyní mi však přišel z pojišťovny doplatek z důvodu otevřeného ŽL právě za tyto 3 dni. Musím platit zdravotní pojištění 2x?(zaměstnavatel i já?-ačkoliv jsem neměl výdělky? Daně jsem odváděl a neřekli si o doplatek.


odpovídal(a): Redakce

Je potřeba živnostenský list pro poskytování slušeb?

Dobrý den. Dcera ukončila střední školu a podepsala smlouvu o poskytování služeb za cca 12000 Kč/měsíc. Je potřeba živnostenský list? Pokud ho bude mít, bude jako OSVČ platit zdravotní pojištění 2208 Kč, jako samoplátce bez živn.listu by platila 1800 Kč a to je při tomto příjmu dost velký rozdíl. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Placení pojištění

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je potřeba odevzdat potvzení o ukončení studia na OSSZ, když jsem ukončila studium a jsem zaevidovaná na ÚP. Ve zdravotní pojišťovně jsem už byla a nic doplácet nemusím, ale nevím, jak je to se sociálním pojištěním. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a DPP

Dobrý den, trochu se v této problematice ztrácím, a proto prosím o radu. Jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Nemám zaměstnanecký poměr, jsem OSVČ, během rodičovské nemám živnost pozastavenou (na živnostenském úřadě mi bylo řečeno, že kvůli rodičovské pauze pozastavovat nemusím), ale živnosti se po dobu rodičovské nevěnuji (přehled OSVČ podávám). Přivydělávám si na DPP (s podepsaným prohlášením) do 10 000 Kč. Pokud by se mi odměna na DPP zvýšila nad hranici 10 000 Kč, jak je to se zálohami na zdravotní a sociální pojištění? Čeká mě jejich placení, i když stále pobírám rodičovský příspěvek? Nebo se mě v tomto případě týká srážková daň 15 %? O kolik se reálně sníží čistý příjem? Děkuji za radu, hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Placení pojištění po předčasném ukončení studia

Dobrý den, do 12.9. jsem byla vedena jako student na univerzitě, ale musela jsem skončit, jelikož jsem nemohla nastoupit do druhého ročníku z důvodu nedostatku kreditů. Nejdřiv jsem čekala asi 2 týdny než mi přišly všechny papíry z univerzity, pak jsem šla na ÚP, ale odešla jsem z něj, jelikož jsem nevěděla, že je potřeba mít papíry ohledně ukončení brigády. Teď jsi půjdu vyzvednout papíry a chci se jít zaevidovat na ÚP. Zajímalo by mě, jak to je s placenïm pojištění za září. Zajímalo by mě, zda je potřeba poslat pojišťovně potvrzení, že jsem ukončila studium a kdy, a kolik musím platit pojištění, jestli za těch pár dní, co jsem ještě byla student musím platit nebo ne. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Neplacení sociálního pojištění a mateřská

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně placení sociálního pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů. Jsem nezaměstnaná, zatím na ÚP, zajímalo by mě, kdybych byla vyřazena z registru ÚP a platila si sama jen zdravotní pojištění, ale sociální ne (platba je dobrovolná) po dobu co nebudu mít práci (řekněme třeba 3 měsíce), a pak bych si našla zaměstnání na HPP, (takže bych neplatila 3 měsíce sociální poj.) a pak by je začal platil zaměstnavatel, znamenalo by to, že nebudu mít pak nárok na mateřskou dovolenou nebo důchod?


odpovídal(a): Redakce

Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se posuzuje nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud zaměstnanec pracuje u jednoho zaměstnavatele na základě pracovní smlouvy a k tomu má Dohodu o pracovní činnosti. Vzniká nárok z obou nebo pouze z pracovní smlouvy? Děkuji. Jitka Janíková



odpovídal(a): Redakce

Peněžitý příspěvek v mateřství

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu peněžitého příspěvku v mateřství. Jsem momentálně na RD a ráda bych nastoupila na částečný úvazek ke svému zaměstnavateli na původní smlouvu. CCa na rok, něž otěhotním podruhé. Předpokládám, že z rodičovské dovolené bych plynule přešla na druhou mateřskou dovolenou. Z jakého základu by se mi případný druhý peněžitý příspěvek v mateřství vypočítával? Z původního úvazku před prvním těhotenstvím, nebo ze zkráceného, na který bych pracovala během rodičovské dovolené? Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Status studenta

Krásný večer, prosím o radu... Dne 24. 8. mi skončila standardní doba bakalářského studia (3 roky plus 1 rok) a od této doby mi škola vyměřuje poplatky. Chci se ale zeptat, do kdy za mě ještě odvádí stát sociální a zdravotní pojištění? Studium ještě nemám oficiálně ukončené, ani škola ho se mnou ještě neukončila. Mám se i přesto neprodleně hlásit na Úřad práce? Odpověď:odpovídal(a): Redakce , 01.09.2019 21:40 Dobrý den, sociální pojištění za vás stát neodvádí. Zdravotní pojištění za vás stát odvádí, jestliže jste mladší 26 let a máte status studenta. Otázku Úřadu práce příliš nechápu. Student nemůže být veden na Úřadu práce. Děkujeme za dotaz a přejeme hezký den. ... Otázka by tedy spíše směřovala, do kdy mi platí oficiálně "status studenta", když mi běží nadstandardní doba studia (3 plus 1 roky) a studium "řádné" mi končilo onoho 24. 8. 2019, ale 26 let ještě nemám. Jestli tomu rozumím správně, studium by mi mělo zaniknout až vyrozhodnutím škole o ukončení (pro nesplnění podmínek), nebo mým samotným podáním Zanechání studia... ? S případným dík


odpovídal(a): Redakce

Platba záloh

Dobrý den, momentálně jsem bez výdělku, sociální i zdravotní mám bohatě předplacené na zálohách za uplynulé období. Je nutné platit stále zálohy (není výdělek, není z čeho)?


odpovídal(a): Redakce

Status studenta a zdravotní a socialni

Dobrý den, Z důvodu nedostatku kreditu mě vyhodí z vš. Vím že na to mám a příští rok si chci podat přihlášku a zkusit to znovu. Chtěla bych se zeptat, pokud teď na rok půjdu pracovat, jestli poté opět získám status studenta nebo uz si zdravotní a sociální budu muset platit sama? Ještě teda mám možnost nastoupit na vyssi odbornou skolu, ale zatím nevím co si vybrat. A ještě by mě zajímalo, jak fungují poplatky za studium. Studovala jsem 6 lety obor.


odpovídal(a): Redakce

Jak neplatit socialni pojisteni u DPC

Dobry den, mam DPC jako vedlejsi cinnost. Nasel jsem u Vas clanek https://www.finance.cz/495701-neplatci-soc-pojisteni/. Zajima me, zda se socialni pojisteni vraci po danovem priznani, pokud prijem byl mensi nez 78 476 Kč. A nebo zda musim zazadat o neplaceni soc.pojisteni jeste pred zacatkem DPC ?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské dávky - OSVČ, zaměstnanec

Dobrý den, měla bych dotaz k vyplácení nemocenských dávek - zda mám nárok na nějaké vůbec. Jsem poslední 1,5 měsíce v zaměstnaneckém poměru - HPP, ale předtím jsem 1 rok pracovala jako OSVČ a platila jsem si 287,- kč nad rámec povinného pojištění. Nyní se mi stal úraz a budu zřejmě na neschopence 6-8 týdnů. Dostanu vůbec vyplacenu nějakou nemocenskou po dobu nemoci? Děkuji předem za laskavou odpověď. Olga


odpovídal(a): Redakce

Úrazové pojištění a brigáda

Dobrý den, mohu jako student stále dostat peníze z úrazového pojištění, pokud bych v době léčení chodil na brigádu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Občan ZŤP - nárok na parkovacie miesto

Som občan s ZŤP a požiadala som Miestny úrad o parkovacie miesto. Všetky potrebné doklady som doložila. Miestny úrad mi odpovedal listom, kde mi oznámil, že uskutočňuje reorganizáciu a parkovacie miesta budú prideľované len na zreorganizovaných parkoviskách, podľa kapacitných možností. Žiaden ani len približný termín. Nie je niaky časový termín do kedy má byť občanovi s ZŤP pridelené parkovacie miesto? To musím zaparkovať aj tri ulice od bydliska, proste - kde nájdem voľné miesto na zaparkovanie. Zaradili ma medzi všetkých ostatných žiadateľov o pakrovacie miesta aj bez ZŤP, čo považujem za arogantnosť. Ako si mám pomôcť?


odpovídal(a): Redakce

Smouva na DPČ v důchodu

Dobrý den, stále hledám možnost jak pokračovat dále v důchodu. Když budu mít smouvu na DPČ a překročím 3000,- výdělku,tak se mi bude strhávat SSP a ZP + daň? a mohu si příští rok podat daňové přiznání ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Cizinec a nárok na podporu v nezaměstnanosti

Dobrý den, Můj přítel je Francouz, žijeme a pracujeme v ČR. Přítel také studuje dálkově univerzitu ve FR. Budeme se stěhovat z Prahy na moravu a tak musíme dát výpověď v práci. Bude stát hradit zdravotní pojištění za přítele pokud studuje v zahraničí ale žije v ČR ? A má nárok na podporu v nezaměstnanosti než si najde novou práci když studuje dálkově? Předem děkuji za odpověď V. D.