FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Vliv prominutí záloh na daňové přiznání 2021

Dobrý den, měl bych dotaz na jednu nejasnou oblast v kontextu daňového přiznání za rok 2021 a prominutím záloh na sociálním a zdravotním pojištění. Na základě příjmu a zaplacených záloh z roku 2019 mám stanovené zálohy na zdravotní a sociální pojištění v minimální výši. Aktuálně byly prominuty zálohy za měsíce březen až srpen. Tyto zálohy tedy nebudu platit, ale můj příjem se v roce 2020 pravděpodobně nezmění a bude podobný jako 2019. Zajímalo by mne, zda prominutí záloh na 6 měsíců může ovlivnit daňové přiznání v roce 2021 a mohou se mi tak výrazně zvednout zálohy na zdravotní a sociální pojištění, i když nebude potřeba žádného doplatku za 2020. Předem děkuji za objasnění.


odpovídal(a): Redakce

Osvc

Dobrý den, jak postupovat když jsem jako OSVC cinnost pozastavila s narizenim vlády.tykaji se me úlevy na socialni a zdravotni pojištění?



odpovídal(a): Redakce

Odpuštění záloh OSVČ

Dobrý den. Platí prominutí záloh i u starobnich duchodců pracujícich jako OSVČ Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zahrnutí zisku z DOPP do výpočtu základu daně v přehledu o příjmech a výdajích OSVČ

Dobrý den, od 1. 4. 2019 jsem začal při studiu na vysoké školy podnikat jako OSVČ (vedlejší činnost). K tomu jsem 3 měsíce pracoval na dohodo o provední práce z výdělkem s měsíčním výdělkem 10 000,-. Z této částky mi bylo vždy strženo 1500,- a proto jsem i tento výdělek uvedl do daňového přiznání, aby mi byla částka vrácena. Chtěl bych se zeptat zda musím výdělek z DOPP ( celkově tedy 30 000,-) zahrnout do daňového základu v přehledu o příjmech a výdajích OSVČ pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ nebo mohu do těchto přehledů uvést pouze dílčí základ daně pouze ze samostatné činnosti? Jedná se mi hlavně o to, že pokud uvedenu základ daně ze samostatné činnosti ( okolo 45 000 ) + výdělek z DOPP (30 000,- ) tedy celkový základ daně 75 000 ,- musím doplatit ČSSZ okolo 11 000 ,- i když jsem byl student. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vyplývá pro podnikatele, který podniká už min. 20 let a není přihlášen k platbě sociálního pojištění? Platí zálohy na zdravotním pojištění, řádně podává daňové přiznání, ale sociální pojištění nehradí a není k němu ani přihlášen.... obchází tím zákon, a co mu za to hrozí, jak to někdo zjistí? Ví, že nemá šanci na důchod a v případě nemoci nemá ani nárok na nemocenskou, ale jaký postih můlže nastat dále....?Je možné nějak to "obejít" a přihlásit se teď, s tím že třeba pracoval v zahraničí? Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

ukončení studia

Dobrý den, je mi 19 a předčasně ukončuji studium na SŠ z osobních důvodů s tím, že od září chci nastoupit do jiné školy. Do té doby si chci přividělat, nejlépe bigádou. Jak je to v tomto případě se sociálním a zdravotním pojištěním do té doby než začnu zase studovat? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vyhození ze školy a sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den, Před par dny mi přišlo oznámení o vyloučeni z VŠ. To znamená, že můj status studenta zaniká do září kdy se chci hlásit na novou školu. Ale nevím co mám dělat. Nepracuji a nikdy jsem nepracovala na HPP. Pracuji na dohodu o pracovní činnosti nebo na dohody o umělecké činnosti. Mám radši jít na pojišťovnu a platit si tedka půl roku zdravotní sama nebo je lepší jít na pracak a zkusit tam chvíli vydržet aby mi pracak platil? Pro mě by byla lepší varianta platit zdravotní sama, protože mi dost času zabírají moje umělecké projekty? To stačí pouze oznámit pojišťovně, ze? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

OBZP a DPP nad 10.000Kč a zdravotní pojištění

Dobrý den, V současné době si dávám pauzu od studia a jsem tedy dočasně OBZP, tudíž si platím zdravotní pojištění sám. Teď jsem si ale našel brigádu na DPP a potřebuji se ujistit, jak to je s výdělkem za měsíc nad 10.000Kč. Řekněme, že nemám podepsané prohlášení k dani a teď za březen si vydělám 10.001Kč a do 8.4. mám poslat peníze zdravotní pojišťovně, v tomto případě se pojištění automaticky strhává z celkového výdělku a já už to nemusím dále řešit, správně? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nulové podání a vrácení sociálního pojištění

Dobrý den, pracuji na HPP a mám aktivní živnostenské oprávnění. Letos jsem si ho založil, nicméně jsem nevykazoval žádnou činnost a mám nulové příjmy i výdaje. Pravidelně jsem platil sociální pojištění 2388Kč. Zajímá mně zda-li mohu nechat udělat daňové přiznání zaměstnavatele a vyplnit přehled o příjmech a výdajích OSVČ tak, aby mi vrátili sociální pojištění? A jak ho mám v takovém případě vyplnit?


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění při rodičovské

Dobrý den. Nastoupila jsem do práce a stále pobírám rodičovský příspěvek tudíž nemohu doložit ukončení rodičovské dovolené. Můj zaměstnavatel má problém s mou původní pracovní smlouvou. Prý za mě nemůže z této původní pracovní smlouvy odvádět sociální pojištění, protože na ní nemám ukončenou rodičovskou dovolenou. Je to tak? Na základě tohoto problému, chce abych uzavřela dohodu o provedení práce, která je pro mě nevýhodná. Už nevím na koho se obrátit. Je opravdu takový problém nastoupit na původní místo ještě před vyčerpáním rodičovského příspěvku? Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

OSVČ na 1 den a zdravotní pojištění

Dobrý den, jsem osvč, ale v posledních letech jsem zároveň byla i zaměstnaná a osvč jsem vykonávala pouze jako vedlejší činnost. Za roky 2018 a 2019 jsem neměla ze živnosti žádné příjmy a u zdravotní i sociální pojišťovny jsem podávala "nulové" přehledy (prozatím tedy za rok 2018). U původního zaměstnavatele jsem podala výpověď a výpovědní lhůta mi skončila 31.12.2019. Hned 2.1.2020 jsem podepsala pracovní smlouvu na HPP u nového zaměstnavatele. Když jsem chtěla změnu zaměstnavatele nahlásit u zdravotní pojišťovny, bylo mi sděleno, že jelikož je smlouva platná až od 2.1.2020, pro den 1.1. 2020 mám osvč jako hlavní činnost a proto bych za tento měsíc měla zaplatit zálohy za zdravotní pojištění. Skutečně bych měla platit plnou měsíční zálohu, když šlo pouze o jediný den, navíc o státní svátek? A týká se to i sociálního pojištění? V novém zaměstnání samozřejmě odpracuji plný měsíční fond hodin a zaměstnavatel za mne pojištění zaplatí. Z osvč žádné příjmy neočekávám, uvažuji o pozastavení živnosti. Předem děkuji za vaši odpověď,


odpovídal(a): Redakce

Výpočet podpory v nezaměstnanosti u OSVČ

Dobrý den, chci se zeptat jak se vypočítává podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ. Ve vaší kalkulačce máte kolonku pracovní poměr ukončený výpovědí zaměstnavatele ANO nebo NE a tak nevím si jí mám vypočítat jako OSVČ, který ukončil podnikání. Při průměrném měsíčním příjmu který mám za loňský rok 20000,- je rozdíl mezi ano a ne 10000,-Kč. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v období pracovní neschopnosti

Dobrý den, náš zaměstnanec je v pracovní neschopnosti od března 2019. K datu 31.12.2019 bylo zrušeno jeho pracovní místo a zaměstnanec požádal o starobní důchod k 26.02.2020.Jakým způsobem a v jakém termínu bude možné dát výpověď z pracovního poměru? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Odvod sociálního pojištění při zkráceném úvazku

Dobrý den, chci se zeptat, zda zaměstnavatel, u kterého mám pracovní úvazek 0,2 musí odvádět sociální pojištění, když u jiného zaměstnavatele mám 100% úvazek. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PPM - likvidace firmy

Dobrý den, moc bych Vás chtěla poprosit o radu. S manželem plánujeme založit rodinu (pomocí reprodukční kliniky). Pracuji ve firmě, která má problémy a je možné, že zkrachuje (proběhne likvidace). Prosím, jak je to s mateřskou, pokud budu těhotná a firma půjde do likvidace a skončí? Mám nárok na mateřskou? Děkuji moc za informace. Přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Zálohy při vedlejší podnikatelské činnosti

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a zároveň mám vedlejší podnikatelskou činnost. Díky mírnému překročení limitu pro neplacení záloh na důchod.pojištění v roce 2018, jsem musela v roce 2019 platit minimální zálohu ve výši 955 Kč/měsíčně. Letos mám však příjmy podstatně nižší, v roce 2020 se již do limitu bez problémů vejdu a platit zálohy nebudu. Nyní se snažím vyplnit přehled o příjmech a výdajích 2019 pro ČSSZ a trochu si nevím rady s těmi zaplacenými zálohami. Jakmile je vyplním do formuláře, hlásí mi to přeplatek 11460Kč (12*955kč). Do teď jsem žila v domění, že mnou placené zálohy mi nikdo vracet nebude, přestože jsem měla letos nakonec velmi nízké příjmy. Můžete mi, prosím, tedy osvětlit, zda mám počítat s nějakým přeplatkem či nikoliv? Vrací se při vedlejší činnosti zálohy (byť byly na hranici minimálních záloh)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojistění po ukončení studia

Dobrý den, jelikož jsem zjistila, že obor, který nyní studuji nebyl šťastnou volbou, tak bych se chtěla hlásit na jinou VŠ a připravovat se na příjmačky. Rozhodla jsem se tak během zkouškového období (zimní semestr) a nyní chci studium ukončit a zdravotní pojištění si hradit sama. Když studium ukončím v lednu budu platit zdravotní pojištění i za leden a nebo až od února ? Zdravotní pojištění za mě bude znovu hradit stát po zapsání do dalšího studia, tj. většina VŠ v červenu?


odpovídal(a): Redakce

Zjištění stavu sociálního pojištění

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kde mohu zjistit stav svého sociálního pojištění, popř. informace k němu se vztahující. Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Platba zaloh socialniho pojištěni

Dobry den. Pobiram invalidni důchod 1.stupně a podnikani mam jako vedlejši činnost. Zahajeni činnosti mam od 1.4.2019 to je 9.kalendařnich měsicu a dosahl jsem v teto době hrubeho přijmu 81 630.-kč. Budu muset v roce 2020 platit zalohy socialniho pojištěni. Děkuji za odpověd. s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz na minimální mzdu na rok 2020

Dobrý den, chci se zeptat od kdy přesně se minimální mzda zvýší? Od února, tedy za leden, nebo už od ledna, tedy za prosinec? Děkuji za odpověď.