FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Elena

Neschopenka u DPP

Dobrý den,chci zeptat jsem v částečným důchodu a musí si přilepšovat prací o dohodě o provedení práce 10 tis.Každý měsíc jí podepisuji.Někdy to vyjde tak, že mám méně hodin a tak 6-8 tisic, a jindy více hodin a je to těch 10tisíc co mám na smlouvě pak. Pojedu teď do lázní a zajímá mne, zda můžu si nechat vypsat neschopenku na zaměstnavatele.Chci to kvůli pojištění kde po 2týdnech se mi něco vyplácí. Ještě mne zajímá,zda mám nějaký slevy na dani,výhody atd..


odpovídal(a): Elena

SVČ vedlejší

Dobrý den, podle článku, viz. níže, o sociálním pojištění u vedlejší činnosti OSVČ o rozhodné částce, jsem měl za to že při nepřekročení mi nebude vypočteno ani minimální soc.poj.(1021,41kč/měs.), které mi předepsáno bylo i s penále. --- Charakter činnosti ovlivňuje platbu pojistného. OSVČ, pro kterou je SVČ hlavní činnost, musí odvádět pojistné na důchodové pojištění vždy. Pokud vykonává vedlejší činnost pak pouze v případě, že se k účasti sama přihlásí nebo že příjmy po odečtení výdajů dosáhly v předchozím roce rozhodné částky. Pro rok 2014 se jedná o částku 62 261 Kč, (pro rok 2013 o 62 121 Kč a pro 2012 o částku 60 329 Kč). --- Jde o můj omyl, nebo OSSZ. Děkuji Kunz



odpovídal(a): Elena

Dobrý den, od 1. září ztrácím status studenta a…

Dobrý den, od 1. září ztrácím status studenta a budu pracovat na DPP (výdělek do 10tisíc za měsíc, tudíž nebudu odvádět ZP a SP). Mohu se přihlášit na úřad práce aby za mě platil ZP nebo musím ZP nějak dodatečně odvádět sám? Ještě mě zajímá, jestli mám nárok na nějaké příspěvky, například v nezaměstnanosti (do teď jsem studoval a při studiu pracoval necelý rok na DPČ, kde jsem odváděl SP.) Předem děkuji a přeji pěkný den.