FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Povinné pojistné z dohody o provedení práce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na otázku ohledně sociálního a zdravotního pojistné u DPP. Jsem studentka a v současné době budu mít podepsané dvě DPP u dvou zaměstnavatelů u jednoho si vydělám cca 6000 a u druhého také cca 6000 za měsíc. U jednoho z nich mám podepsané prohlášení. Chtěla jsem se zeptat zda v tomto případě se bude platit pojistné nebo se každá DPP posuzuje zvlášť. Případně když se bude muset odvádět, platí ho za mě zaměstnavatel u kterého mám podepsané prohlášení? A musím mu doložit výši příjmů od druhého zaměstnavatele, u kterého mám podepsanou pouze DPP (ne prohlášení)?


odpovídal(a): Redakce

Souběžná práce na dohody

Dobrý den Zajímalo by mě, zda je možné pracovat u jednoho zaměstnavatele na DPP i DPČ současně? Pracuji na DPP, nicméně rozsah 300 hodin/smlouva naplním za 3-4 měsíce v roce. Následuje tedy podepsání smlouvy DPČ, kde je limit 80 hodin/měsíc. Hodinový rozsah práce je ale okolo 100 hodin za měsíc. Jelikož je na DPČ limit brán průměrně, pomohlo by mi tedy pokud by DPČ bylo podepsáno ihned a první 3 měsíce jsem neměl žádný výdělěk a odpracované hodiny. Je tedy možné mít u jednoho zaměstnavatele podepsané souběžne tyto dva typy smluv? Případně za jakých podmínek to je či není možné? (Různé činnosti apod.) Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Daňové povinnosti při vedlejší samostatné výdělečn

Dobrý den, jsem zaměstnán na hlavní prac. poměr a přitom jako OSVČ pracuji pro realitní kancelář. Zaměstnavatel z hl. prac. poměru za mě odvádí daň a odvody na zdravotní a sociální pojištění. Jaká je výše daně a zdrav. a sociál. pojištění, které bych měl odvádět z titulu OSVČ. Je nějaká hranice, do které se zdravotní a sociální pojištění neplatí?


odpovídal(a): Redakce

Daňové povinnosti při vedlejší OSVČ

Dobrý den, jsem zaměstnán na hlavní prac. poměr a přitom jako OSVČ pracuji pro realitní kancelář. Zaměstnavatel z hl. prac. poměru za mě odvádí daň a odvody na zdravotní a sociální pojištění. Jaká je výše daně a zdrav. a sociál. pojištění, které bych měl odvádět z titulu OSVČ. Je nějaká hranice, do které se zdravotní a sociální pojištění neplatí?


odpovídal(a): Redakce

Povinné pojistné z dohody o pracovní činnosti

Dobrý den, momentálně jsem v evidenci úřadu práce a mám brigádu na DPČ. Mám dotaz kolik budu brát čistého při hrubém měsíčním výdělku 3089,-? Odvádí za mě zaměstnavatel i zdravotní pojištění, když vlastně při evidenci na ÚP za mě hradí zdravotní pojištění stát? Doposud jsem měla hrubou měsíční mzdu do 2499,-a ta byla bez zdanění. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Zdanění dohody o provedení práce

Dobrý den mám dotaz ohledně dpp a platby pojištění. Pokud je mzda do 10 000 kč kdo platí sociální zdravotní pojištění když ne já ? Pokud mzda 1001 kč a vyšší kolik stojí sociální a zdravotně pojištěný ? kdy a kde se musí platit a jak ? Musí se odevzdávat danové přiznaní ? platí tam nějaký časový hodinový nebo jiný omezení ? Děkuji za odpvoědi a omlouvá mse za chyby přiapdný Dan


odpovídal(a): Redakce

Student OSVČ

Přeji hezký den, jsem student a zároveň OSVČ, kde roční příjem nepřesahuje 50 000Kč. Dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr od listopadu 2015, kde by hrubá měsíční mzda byla asi 30 000Kč. Předpokládám, že studium budu muset přerušit od ledna. Bude pro mě pak výhodnější být zaměstnanec nebo přijímat mzdu na OSVČ co se týče soc. a zdravotní? Jaký by byl rozdíl, kdybych byla stále student? Předem děkuji za Váš čas a odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Povinné sociální pojištění OSVČ

Dobrý den, děkuji za vaši odpověď ohledně srovnání výše starobního důchodu zaměstnance a OSVČ při stejných nákladech zaměstnavatele. Odpověď že zaměstnanec bude mít citelně vyšší státní důchod než OSVČ je přeci jen dost vágní. Nemohl by jste to prosím upřesnit? Dokázal by jste říct nějaké rozmezí procentního rozdílu? Například že při daných parametrech (zaměstnanec hrubá mzda 70 000Kč, OSVČ fakturace 93 800Kč, nástup do důchodu 2048) a za hypotetického předpokladu, že se nezmění parametry výpočtu, lze očekávat, že OSVČ bude pobírat důchod v rozmezí zhruba N% až M% z výše důchodu, který by pobíral zaměstnance? Nejde mi o přesná čísla, ale o předpokládaný hrubý procentní rozdíl. Jestli to budou jednotky procent, nebo do deseti procent, nebo třeba víc jak dvacet procent, nebo víc jak třicet procent? Je jasné že v čase se budou proměnné vstupující do výpočtu měnit. Na druhou stranu budou se pravděpodobně měnit stejně jak pro zaměstnance, tak pro OSVČ a tudíž lze předpokládat, že absolutní hodnoty se změní, ale vzájemný poměr by mohl zůstat zachován. Předem vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ během rodičovské dovolené

Dobrý den, obracím se na Vás s několika dotazy a prosím o odpovědi. Jsem do dubna 2016 na rodičovské dovolené a chtěla bych si přivydělat jako živnostník v oblasti sestavování videí/videoklipů, které nejsou určeny k veřejné produkci z materiálu, který by mi zasílali zájemci o vytvoření takovéhoto videa. V souvislosti s tímto bych na Vás měla tyto dotazy: 1) Do jaké kategorie živnosti se svým záměrem spadám? (řemeslné, vázané, volné, koncesované?) 2) můžete mi prosím poradit jaký předmět podnikání (řádek 05) mám uvést v Jednotném registračním formuláři podle "Seznamu oborů činností"? 3) co musím podniknout pro to, abych se stala živnostníkem při rodičovské dovolené? - odevzdat JRF na Živnostenském úřadu, jaký formulář musím vyplnit na Finančním úřadu? musím své podnikání nahlásit na úřadu práce, kde jsem evidovaná jako na rodičovské dovolené (RD)? 4)Bude za mne (když budu podnikat při RD) platit stát sociální a zdravotní pojištění? 5) vyplněný JRF se odevzdává na živnostenském úřadě, který je Centrální registračním místem - odevzdávají se zde i formuláře pro FU nebo se na FU musí zajet extra? 6) co se stane, až mi rodičovská skončí - jaké povinnosti pro vůči státu mě plynou? - co a kde musím nahlásit? 7) bude při výše uvedeném záměru podnnikání dostačující vedení účetnictví jako paušální výdaje? - mými výdaji budou: výroba rekl. letáků, platba za: internet, webové rozhraní, telefon, účetní firmu, hardware, software, daně, soc. a zdrav. poj. 8) od kterého data je možné započítat výdaje do účetnictví? - od data uvedeného na povolení k podnikání nebo i před tím (např. platba za poradenskou činnost, nákup počítače a sofwaru, tvorba webu, reklama, ...) Předem moc děkuji za odpovědi. S pozdravem R. Hadaščoková


odpovídal(a): Redakce

Odvody OSVČ na sociálním pojištění

Dobrý den, nenašel jsem nikde na webu kalkulačku, která by dokázala zodpovědět tento můj dotaz. Dejme tomu že jsem ročník 1980 a dělám v oboru, kde OSVČ uplatňují náklady paušálem 40%. A dejme tomu že bych měl jako zaměstnanec hrubou mzdu 70 000Kč. To znamená, že superhrubá mzda(celkové náklady zaměstnavatele na mě) by byla 93 800Kč. Na stránkách MPSV jsem si vypočítal, že pokud budu zaměstnancem, tak při nástupu do důchodu v roce 2048 bude můj starobní důchod cca 21 000Kč. Jaký bude můj starobní důchod, pokud bych nebyl zaměstnancem, ale OSVČ, která si platí jen povinné odvody na sociální pojištění(nezvyšuje si dobrovolně základ pro výpočet pojištění nad povinnou úroveň) a měsíčně fakturuje těch 93 800Kč (takže náklady odběratele mých služeb by byl stejné, jako když bych byl jeho zaměstnanec)? Zajímá mě přibližný procentní rozdíl ve výši důchodu mezi zaměstnancem a OSVČ při stejných nákladech na straně zaměstnavatele/odběratele služeb. Přeji vám hezký den.



odpovídal(a): Redakce

Přehled zaměstnavatele

Dobrý den, začínám jako účetní v jedné hospodě. Chci se zeptat jak vyplnit přehled o výši pojistného za leden 2015, když daná firma neměla žádného zaměstnance. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Práce v Irsku a daňové povinnosti

Dobry den Chtel jsem se zeptat a poprosit o radu: Pracuji v Irsku od roku 2006 a chystam se vratit na trvalo do rodne zeme. Nevim jak je to se vsemi potvrzenimi a doklady o praci,jestli musim jit na tax offis a vyzadat si je,nebo mi staci ty,ktere mi kazdy rok posilal tax offis domu. Take jsem se chtel zeptat,jak je to s danemi. Nekdo mi povidal o tom,ze si muzu pozadat o vraceni veskerych dani. Ja si ale myslim,ze kdyz zazadam o vraceni dani v Irsku,tak po navratu do cech je budu asi muset zaplatit v rodne zemi. Ale opravdu nevim,proto vas prosim o pomoc (radu) Dekuju mockrat za odpoved M.


odpovídal(a): Redakce

Student a dohoda o provedení práce

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat. Mám brigádu, kde si vydělám měsíčně 9.500,-. Kdybych si k tomu ještě vzal/domluvil další příjem. (Dohoda, ve které by šlo jen o tzv. cestovní výdaje. Benzín a věci s tím spojené.) Tedy přesáhlo by to částku 10.000,-. Musel bych začít platit nějakou daň nebo sociální a zdravotní. Popřípadě jestli se tyto cestovní výdaje taky nějak daní nebo ne. Předem děkuji. S přáním pěkného dne, Dejv


odpovídal(a): Redakce

Pobyt v zahraničí a zdravotní pojištění

Dobrý den, Mám dotaz ohledně povinného zdravotního pojištění s ohledem k dlouhodobému pobytu v zahraničí. Moje situace je taková, že se již přes rok nacházím ve Velké Británii a jsem dočasně odhlášen VZP. Na jedné z poboček jsem se domluvil, že stačí vše doložit až po návratu do ČR. Během mého pracovního pobytu jsem ovšem nebyl 2-3 měsíce zaměstnán. Potřeboval bych upřesnit v jaké jsem nyní pozici. Jestli bude nutné doplatit pojištění za dobu, kdy jsem nepracoval. Nebo jestli tím, že jde o pobyt delší než půl roku, už nic nedoplácím. Přeji hezký den Ing. Jakub Drahonský


odpovídal(a): Redakce

Zdanění dohody o pracovní činnosti

Dobrý den, našla jsem si navíc ke svému zaměstnání brigádu. Pracuji na dohodu o pracovní činnosti. Nezdá se mi výpočet čisté mzdy, která činí 4 398,-. Hrubá mzda je 6 851-. Sp je 444,- a mám dvakrát Zp 309,- a 318,-. Daň je 1380,-. Jsem samożivitelka s patnáctiletou dcerou. Růżový papír jsem podepisovala. Děkuji Romana


odpovídal(a): Elena

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství

Dobrý den ,chtěl bych se zeptat jak to je s mateřskou dovolenou. Přítelkyně byla do konce minulého roku zaměstnaná zhruba 3 roky v kuse , prvních 14 dní v lednu tohoto roku byla evidovaná na pracovním úřadě a potom si našla práci na OSVČ. V únoru jsme se dozvěděli radostnou správu že otěhotněla na konci ledna ale zároveň u nás teď trápí otázka jestli jako OSVČ bude mít nárok na mateřskou dovolenou mohli by jste poradit ? díky za odpověď .


odpovídal(a): Elena

DPP a DPČ z pohledu zaměstnavatele

Dobrý den, mám živnostenské oprávnění a momentálně chci zaměstnat člověka na dohodu o provedení prac. činnosti. Pokud mezi sebou kontrakt podepíšeme, pak ten člověk chce být vedený jako samoplátce tzn.( vydělá si do 10 000,- a bude platit zdravotní 1 140,- ) já pak z jeho příjmu odvedu daň 15% a když mi podepíše slevu na poplatníka, tak pak z té daně odečtu tu slevu. Je to správný postup? Mám ještě jiné finanční závazky vůči této smlouvě ?


odpovídal(a): Elena

Pracovní smlouva a DPP

Dobrý den chtěl bych se zeptat co bi pro mne znamenalo při mém hlavním pracovním poměru z hrubou mzdou 16 000 hrubeho.,a dohodě o Pracovni činnosti kde mám hrubou mzdu měsíční 6300.kbych sy ještě uzavřel jednu smlouvu .Dohoda o pracovním poměru kde sy múzu vydělat z odmenama při 300 Hodinach ročně -az 30 000.zajímalo bi me jestli nich sy nemusel platit nebo doplacet na zdravotní a sociálním pojištění.a jestli sy múzu při dohodě vydělat vice než při hlavním pracovním pomeru.děkuji za odpověď po případě za nějaké upozorneni


odpovídal(a): Elena

Pojistné u OSVČ

Dobrý den, od října budu pravděpodobně přerušovat studium a pozbudu tak status studenta. Jsem OSVČ a zároveň budu během října dělat na DPP v jedné společnosti. Můj dotaz se týká daní, sociálního a zdravotního pojištění. 1) Je možné u zaměstnavatele, kde mám DPP uplatnit nějakou formu slevy na dani, i když už nejsem student?(Četla jsem někde, že je to možné do určité výše příjmu) 2) V jakém případě musím platit sociální pojištění? 3) Vím, že se po přerušení studia musím přihlásit jako samoplátce na zdravotní pojišťovně. Platím ho vždy a jakou částku musím odvádět? Předem Vám děkuji za radu Přeji krásný den Anna Strecková


odpovídal(a): Elena

Student a ŽL

Dobrý den přeji, Jsem studentem VŠ, kterou jsem opustil s myšlenkami, že si raději najdu práci. Tudíž jsem si statut studenta při hledání práce ponechal, abych nemusel se vyhnul placení soc+zdr. Práci jsem našel, pracuji nyní jako admin. pracovník, ale na živnostenský list. Problém je, že jsem nadále i v září veden jako student a nejspíše do října ještě budu, než skončí zápis do nového ročníku. Moje otázka tedy zní - Můžu nadále využívat statut studenta a neplatit soc+zdr za měsíc září (dokud mne nevyhodí), i když jsem na živ. úřadě nahlásil, že se přihlašuji na oba úřady od 1.9? Děkuji moc.